Protokół Nr 30/2013 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 19 marca 2013r.


Protokół Nr 30/2013
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej
w dniu 19 marca 2013r.
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde;
2. Skarbnik Gminy – Anna Buchwald;
3. Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego – Maria Grochowska;
4. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera;
5. Inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej – Julita Zwiefka;
6. Sołtys Sołectwa Piaseczno – Stanisław Rakowski.
 
 
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Grzegorz Dudek, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
  2. Zatwierdzenie protokołów z dwóch poprzednich posiedzeń;
  3. Kontrola stopnia zaawansowania prac związanych z budową Centrum Małego Dziecka i Rodziny;
  4. Analiza wydatków Rad Sołeckich i Zarządów Osiedli za 2012r.;
  5. Wolne wnioski i zakończenie.
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły ze swoich dwóch poprzednich posiedzeń w miesiącu styczniu i lutym.
 
 
Ad.3. Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego poinformowała Komisję o stopniu zaawansowania prac związanych z budową Centrum Małego Dziecka i Rodziny. Powiedziała, że termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na koniec miesiąca czerwca, obiekt natomiast ma zacząć funkcjonować od miesiąca września. Obecnie budynek jest w stanie surowym, są organizowane systematyczne spotkania z wykonawcą i inspektorem nadzoru, celem naocznego stwierdzenia jakie prace zrobiono a co w budynku zostało jeszcze do wykonania. Dodała, że na chwilę obecną praktycznie nie ma żadnych zagrożeń co do terminu wykonania inwestycji, na ten moment jest wykonywana elewacja i docieplenie ścian, natomiast tak naprawdę nie wiadomo czy pracę typowo wykończeniowe nie przeciągną się o kilkanaście dni ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pan Dudek zapytał, czy ze względu na zimowa porę prowadzenia inwestycji efekty budowlane będą trwałe. Pani Grochowska powiedziała, że nie ma możliwości przerwania inwestycji na dłuższy okres czasu, dzisiejsze technologie umożliwiają prowadzenie niektórych prac do temperatury nawet – 20 stopni Celsjusza. Na pytanie Pana Dudka Pani Grochowska odpowiedziała, że na dzisiaj inwestycja jest zrealizowana w około 65%. Na pytanie Pana Grzecy odpowiedziała, że parking będzie wykonany na 12 stanowisk, w tym na 2 dla osób niepełnosprawnych. Pani Grochowska nadmieniła, że prace są pod stałym nadzorem inspektora nadzoru budowlanego, którym jest Pani ………. Odnośnie funkcjonowania obiektu przyjmuje się uczęszczanie do Centrum 50 – cioro dzieci, w tym 40 dzieci w samym żłobku, obiekt będzie także przystosowany dla dzieci niepełnosprawnych. Nawiązując do zatrudnienia powiedziała, że projekt przewiduje taką normę (10 opiekunek), jest przewidziana pielęgniarka, intendentka i pracownik gospodarczy, jednak faktyczne zatrudnienie będzie zależeć od ilości dzieci i ilości godzin do przepracowania przy zachowaniu zmianowości. Pani Grochowska poinformowała, że zostały złożone dwa projekty na dofinansowanie funkcjonowania obiektu, rozstrzygnięcia będą pod koniec miesiąca kwietnia. Na pytanie Pana Dudka poinformowała, że w budynku będzie zainstalowane ogrzewanie gazowe. Nadmieniła, że obecnie nie posiada wiedzy kto będzie zarządzał obiektem, czy będzie to np. placówka podlegająca pod pomoc społeczną. Podsumowując stwierdziła, że jej zdaniem przeprowadzenie inwestycji przy tak dużym dofinansowaniu było trafne (całkowity koszt inwestycji to około 1.300tys.zł. przy 940tys.zł. dotacji).          
Komisja, po wysłuchaniu wyjaśnień, nie wniosła zastrzeżeń do stopnia zaawansowania prac związanych z budową Centrum Małego Dziecka i Rodziny.                                     
 
 
Ad.4. W tym punkcie Komisja zapoznała się z wnioskiem radnego Pana Mariana Herdera wysuniętego podczas Sesji Rady Miejskiej o zbadanie wydatkowania funduszu sołeckiego Sołectwa Piaseczna oraz wyjaśnienia, czy sołtysi posiadają osobowość prawną oraz  udzielenia w tych sprawach odpowiedzi nas piśmie. Pan Dera wyjaśnił, że sołtys Piaseczna nie zawierał żadnej umowy na sporządzenie dokumentacji projektowej drogi w Piasecznie, taka umowa była zawarta przez Burmistrza przy kontrasygnacie Pani Skarbnik, sołtys miał jedynie koordynować działania projektanta w terenie. Pan Dera podkreślił, że sołtysi nigdy nie zawierają żadnych umów, w imieniu sołectwa umowy podpisuje Burmistrz lub Zastępca Burmistrza przy kontrasygnacie Pani Skarbnik. Pan Rakowski powiedział, że sprawa umowy jest legalna, podpisał ją Burmistrz, projekt został opracowany przez Pana ………. Jeśli chodzi o wydatki sołectwa Pan Rakowski powiedział, że nie wydał nigdy złotówki bez zgody Rady Sołeckiej, jeśli chodzi o drogę która była przedmiotem umowy to sołectwo już od trzech lat przeznacza szczególnie na nią środki, w tym roku również są zaplanowane środki na ten cel. Pan Dudek zapytał o kwestię osobowości prawnej. Pani Skarbnik wyjaśniła, że osobowość prawna to możliwość występowania w cywilnym obrocie prawnym jako strona. Powiedziała, że osobowość prawną posiada Gmina, którą reprezentuje Burmistrz, sołtys jedynie realizuje zadania własne Gminy w oparciu o uchwały sołectwa, zgodność zadań wykonywanych przez sołectwo reguluje ustawa o funduszu sołeckim. W przypadku naprawy lub remontu drogi Burmistrz przede wszystkim sprawdza, czy to zadanie jest zadaniem własnym Gminy, czy droga będzie służyć mieszkańcom Gminy i czy poprawi ich warunki życiowe. Zadanie naprawy drogi spełniało te kryteria więc nie było podstawy, aby je odrzucić jako niezgodne z prawem. Pani Skarbnik Gminy przedstawiła następnie fundusz sołecki Sołectwa Piaseczno na 2012r. Poinformowała, że wynosił on 11.973zł., wydatki były realizowane na utrzymanie dróg oraz działalność kulturalną. W pierwszym zakresie była to kwota 602,70zł., pozostałe wydatki były związane z utrzymaniem świetlicy wiejskiej. Pan Rakowski przedstawił wydatki funduszu sołeckiego za 2011r., w którym przeznaczona była kwota 4.280zł. na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy drogi w ramach umowy zlecenia przez Pana ………., właśnie o tą umowę chodziło podczas sesji. Nadmienił, że wydatki na tą drogę były również ponoszone w 2009 i 2010r. Pani Skarbnik podkreśliła, że budżet sołecki jest częścią budżetu Gminy, budżet uchwala Rada Miejska a Burmistrz realizuje go poprzez jednostki, także poprzez sołectwa, są to pieniądze publiczne przeznaczane na zadania własne Gminy.
Komisja przyjęła do wiadomości wyjaśnienia Pani Skarbnik Gminy, Kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa oraz Sołtysa Piaseczna. Na podstawie tych wyjaśnień oraz przejrzanej dokumentacji, Komisja nie stwierdziła nieprawidłowości w wydatkowaniu budżetu Sołectwa Piaseczna. Komisja udzieli w omówionym zakresie pisemnej odpowiedzi radnemu Harderowi na jego wniosek.
 
W dalszej części Pani Skarbnik oraz Pani Zwiefka przedstawiły wydatkowanie budżetów Sołectwa Wysoka Krajeńska, Osiedla Nr 1 oraz Osiedla Nr 2 za 2012r.
Pan Dudek zapytał o kwestię wydatków na wykaszanie traw, z budżetu Osiedla nr 1 było również wykaszanie na terenie Osiedla Nr 2. Pani Zwiefka powiedziała, że takie były uzgodnienia pomiędzy Przewodniczącymi Zarządów Osiedli. Pani Skarbnik wyjaśniła, że ważne jest aby zadanie było zadaniem własnym Gminy, jeśli była taka umowa pomiędzy samorządami, to nie można mieć do tego zastrzeżeń. Pan Dudek zapytał czy został już ułożony chodnik pomiędzy ulicami Wieniawskiego i Małcużyńskiego, na który uprzednio samorząd Nr 1 zakupił materiał. Pani Skarbnik powiedziała, że być może była taka umowa, że samorząd zakupi materiał, a Gmina poniesie koszt robocizny jego ułożenia. Pani Buchwald, podsumowując, stwierdziła że tendencją powinno być partycypowanie samorządów w inwestycjach na terenie miasta, tak aby były tego widoczne efekty, nie zaś wykonywanie krótkich niewidocznych odcinków.                 
 
Komisja, po wyjaśnieniach nie stwierdziła nieprawidłowości w wydatkowaniu przedstawionych budżetów. 
                                       
                 
Ad.5. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:  
 - Pan Grzeca poruszył sprawę opłat śmieciowych, jego zdaniem powinno zastanowić się nad możliwością uchwalenia niższych stawek opłat dla rodzin wielodzietnych;
- Pan Grzeca poruszył temat środków przyznawanych stowarzyszeniom przez Gminę na realizację zadań publicznych. Jego zdaniem stowarzyszenia są pokrzywdzone, bo praktycznie jedno duże stowarzyszenie (MLKS „Krajna”), które nie pisze projektów, otrzymuje aż 90% środków a pozostałe tylko 10%. Zasugerował, aby wystąpić z wnioskiem do projektu przyszłorocznego budżetu o zwiększenie kwoty z przeznaczeniem na działalność mniejszych stowarzyszeń.               
 
 
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
 
 
                                                                                          Przewodniczący Komisji  
                                                                                                 Grzegorz Dudek 
 
protokołował:
Tomasz Dix
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (19 marca 2013)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (9 lipca 2013, 14:05:14)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 941