Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Protokół nr 4/07
Protokół nr 4
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 14 luty 2007r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg listy obecności oraz zaproszony gość Pan Marek Tymecki Dyrektor ZOOS-u w Sępólnie Krajeńskim.
Proponowany porządek obrad:
1.Powitanie i stwierdzenie quorum.
2.Przyjęcie porządku obrad.
3.Informacja na temat zjawisk patologicznych w palcówkach oświatowych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie.
4.Analiza wniosków skierowanych do Rady Miejskiej przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół nr 1.
5.Współpraca Gminy z organizacjami pozarządowymi.
6.Sprawy bieżące.
7.Wolne wnioski i zakończenie.
Ad. 1 i 2.
Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu quorum Pan Przewodniczący przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie.
Ad.3.
Pan Przewodniczący powiedział, że nie ma jeszcze danych i wniosków pokontrolnych przeprowadzonych w szkołach, dlatego proponuje punkt ten przenieść na następne posiedzenie Komisji po uzyskaniu informacji z Policji Powiatowej. W związku z powyższym Komisja wystąpi z prośbą do Komendanta Policji o przekazanie powyższych informacji. Członkowie Komisji jednogłośnie przyjęli propozycje Przewodniczącego.
Przed przejściem do następnego punktu Komisja poruszyła ponownie sprawę wcześniejszego otwarcia Zakładu Diagnostyczno-Leczniczego BONUS.
Pani Ewa Bukowska powiedziała, że rozmawiała z Dyrektorem Zakładu w tej sprawie , żeby chociaż w okresie jesienno-zimowym Zakład mógłby być otwarty o godzinę wcześniej. Pan Dyrektor Jałocha odpowiedział, że NFZ wymaga otwarcia od godz. 8-18, musiałby dodatkowo zapłacić personelowi. Pani Ewa Bukowska zaproponowała swoja osobę, że mogłaby wcześniej przychodzić. Pan Dyrektor odpowiedział, że narażona by była na niebezpieczeństwo ze strony osób przychodzących do ZD-L „BONUS”.
Pan Andrzej Piekut powiedział, że brak dobrej woli ze strony Dyrekcji.
Pan Edwar5d Stachowicz powiedział, że do Zakładu przyszła kobieta 67 letnia, która nie miała innego połączenia i była na miejscu o 7,30. Niestety pół godziny stała pod drzwiami zanim zakład został otwarty i zmarzła.
Ad.4.
Pan Przewodniczący powiedział, że wnioski z Komisji Rewizyjnej a dot. pisma Rady Rodziców przy Zespole Szkół nr1 skierowane do Urzędu Miejskiego otrzymał Pan Burmistrz 9Zał. do protokółu). Pan Roman Porożyński przedstawił również wnioski wypracowane dla Zespołu Szkół nr 3 i Szkoły Podstawowej w Zalesiu.
Ad.5.
Następnie Pan Przewodniczący Komisji przedstawił sprawozdanie ( zał. do protokółu) ze współpracy Gminy z organizacjami pozarządowymi. Na rok 2007 12 organizacji zwróciło się o dofinansowanie, natomiast w budżecie zabezpieczonych jest 30 tys. zł. a wniosków jest na 60 tys. zł. Pan Burmistrz będzie miał problem , komu przyznać i ile. Poza tym na każdym projekcie powinny7 być podpisy 10 członków Komisji Opiniująco-Doradczej.
Pan Edward Stachowicz powiedział, że organizacji pozarządowych w Gminie jest dużo, czy faktycznie wszystkie tak prężnie działają.
Pan Porożyński proponuje w 2008 r. wyodrębnić w budżecie Gminy pulę pieniędzy tylko dla organizacji pozarządowych. Istnieje przecież GCI, które mogłoby pomóc w pisaniu projektów dla świetlic wiejskich.
Pani Hanna Sobiechowska powiedziała, że w u biegłym roku zostało przeprowadzone szkolenie przez GCI dot. pisania projektów. Każdy ze sołtysów miał podać 1 lub 2 osoby. W wielu sołectwach takie osoby są przeszkolone , otrzymały certyfikaty. Można by było te osoby zaangażować do pisania projektów.
Pan Andrzej Piekut zaproponował, żeby te informacje przekazać na zebraniach wiejskich, które się odbywają.
Ad.6.
Pan Przewodniczący powiedział, że wpłynął wniosek od Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej w sprawie wad postawy. Komisja na powyższe udzieliła pisemnej odpowiedzi.
Pan Marek Tymecki powiedział, że informacje są ujęte tabelarycznie, ile dzieci, korzysta z gimnastyki korekcyjnej. W klasach starszych gimnastyka jest tylko realizowana w Szkole Podstawowej w Wiśniewie i ZS nr 3.
Pan Kazimierz Horyd powiedział, że sale gimnastyczne nie są w pełni wykorzystane. Kto prowadzi takie zajęcia i ilu nauczycieli jest do tego przygotowanych?
Pan Marek Tymecki odpowiedział, że nauczyciele WF posiadają stosowne kwalifikacje i z nauczania integracyjnego.
Pan Edward Stachowicz powiedział, że dzisiaj dzieci i młodzież siedzą przed komputerami i telewizorem, nie maja żadnego ruchu.
Pan Dyrektor ZOOS-u dodał, że3 4 szkoły podjęły uchwały o prowadzeniu zajęć ruchowych – w Wałdowie, Zbożu, Wiśniewie i ZS nr 3. Od 1 września rusza III edycja i można starać się o pieniądze na podobne zajęcia ruchowe. Opracowana została Strategia Gminnej Edukacji Elementarnej, w której są zawarte zapisy o zajęciach ruchowych.
Pani Ewa Bukowska powiedziała, że cały ciężar spada na szkołę, a nie tędy droga. Za zdrowie odpowiedzialni są również rodzice, ochrona zdrowia, należy edukować rodziców.
Pan Kazimierz Horyd zaznaczył, że sami młodzi ludzie przychodzą i proszą o udostępnienie Sali gimnastycznej popołudniu. Ale muszą mieć opiekę. Pan Horyd wziął na siebie odpowiedzialno0ść i taką opieką objął młodzież w Wałdowie. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu po 2 godziny.
Pan Edward Stachowicz zapytał się, jaką rolę spełnia pielęgniarka szkolna?
Pani Ewa Bukowska odpowiedziała, że to zależy od roli i jakie zadania ma przypisane dana pielęgniarka. Inaczej jest na wsiach , inaczej w Zakładach Opieki Zdrowotnej w mieście.
Pan Andrzej Piekut dodał, że to w dużej mierze4 odpowiedzialni są rodzice.
Pan Kazimierz Horyd zwrócił uwagę na objęciu przez stomatologów szkolnych również dzieci ze wsi. Zaproponował, żeby wystosować pismo do stomatologów z prośbą czy nie mogli by raz na jakiś czas udać się do szkół wiejskich i zrobić przegląd uzębienia u dzieci i młodzieży.
Komisja poparła wniosek.
Pan Roman Porożyński zwrócił również uwagę, że należy dokonać analizy o jakości prowadzenia gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej przez Dyrektorów szkół i powyższe informacje przekazać Komisji.
Ponadto Pan Przewodniczący proponuje wystosować pismo do Kuratorium w Bydgoszczy i Ministerstwa edukacji w sprawie omawianego tematu i problemu, który dotyka nie tylko Gminę Sępólno Kraj. ale jest prawdopodobnie problemem wielu gmin.
Ad.7.
Poruszono ponownie sprawę Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Programu naprawczego nie ma.
Obecny na spotkaniu Pan Burmistrz powiedział, że nie jest za likwidacja szkoły i należy zrobić wszystko, ze ją utrzymać. Należy zachęcić do utworzenia szkoły niepublicznej , że jest to z dużą korzyścią dla dzieci. A na zebraniu wiejskim należy mieszkańców uspokoić, transport dla dzieci nadal będzie za darmo, jeżeli szkoła zostanie przekształcona. Ale również rodzice musza się wypowiedzieć w tym temacie.
Pan Przewodniczący powiedział, że prawdą jest iż nauczyciele straciliby na pensji, nie ma żadnych dodatków, może być premia kwartalna, ale takie szkoły funkcjonują bardzo dobrze.
Pan Kazimierz Horyd zaznaczył, że tak należy przeprowadzić rozmowę, aby społeczeństwo nie odebrało tego, że Gmina chce likwidacji.
Ad.7.
Komisja wypracowała następujące wnioski:
-w budżecie na rok 2008 wyodrębnić dział, w którym ujęte zostaną środki finansowe na zadania realizowane przez organizację pozarządowe,
-wystąpić z pismem w imieniu Rady Miejskiej do Ministra Edukacji i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w sprawie podjęcia działań mających na celu poprawę zdrowia dzieci i młodzieży w zakresie wad postawy, słuchu, wzroku, wymowy i opieki stomatologicznej w gabinetach szkolnych,
-wystąpić z pismem do Komendanta Policji w Sępólnie Kraj. o udostępnienie informacji dot. zjawisk patologicznych występujących w szkołach,
-wystąpić z pismem do stomatologów szkolnych o przeprowadzenie raz na pół roku przeglądu stanu uzębienia dzieci i młodzieży w ich macierzystych szkołach ( dojazd do szkół na wsiach),
-Komisja po zapoznaniu się z projektem uchwały w sprawie wynagradzania nauczycieli w Gminie Sępólno Kraj. wydała opinię pozytywną i nie wniosła żadnych zastrzeżeń.
Na tym zakończono posiedzenie Komisji. Pan Przewodniczący podziękował zebranym i zamknął spotkanie.
Przewodniczący Komisji
Roman Porożynski
Protokółowała :
Hanna Sobiechowska
metryczka
Wytworzył: Hanna Sobiechowska (14 lutego 2007)
Opublikował: Hanna Sobiechowska (2 kwietnia 2007, 09:39:40)
Ostatnia zmiana: Hanna Sobiechowska (2 kwietnia 2007, 11:19:14)
Zmieniono: estetykę
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1067