Protokół Nr 3/11 z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej, Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 10 lutego 2011r.

Protokół Nr 3/11
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej, Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 10 lutego 2011r.  


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:

  1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde
  2. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera 
  3. Zastępca Burmistrza – Marek Zieńko   
  4. Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 – Józef Cyra 
  5. Kierownik Referatu Inwestycji Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Sportu – Marcin Koniszewski
  6. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej – Izabela Frohlke – Zalewska 
  7. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Artur Żychski     
  8. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej – Dariusz Krakowiak.  


Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Pani Anna Miczko, która po powitaniu zebranych zaproponowała następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia. 
  3. Informacja w zakresie odwodnienia ulic Sawickiej i Krasickiego.
  4. Informacja z zakresu polityki prorodzinnej i przeciwdziałaniu bezrobociu. 
  5. Omówienie roboczych propozycji stawek taryf za wodę i ścieki na 2011r.   
  6. Opinia Komisji w sprawie płatności podatku od nieruchomości za cmentarz komunalny oraz ustalenia stawki za udostępnienie miejsca grzebalnego.     
  7. Informacja dot. znaków, dróg i chodników na Osiedlu Nr 2. 
  8. Informacja z zakresu zasobów mieszkaniowych mienia komunalnego.     
  9. Zapoznanie się z odpowiedziami na wnioski wypracowane podczas poprzedniego posiedzenia Komisji. 
  10. Sprawy wymagające akceptacji Komisji dotyczące: 
    • projektu uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej.  
    • projektu uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmiany Planu Odnowy Miejscowości (dot. Wałdowa). 
    • projektu uchwały Rady Miejskiej o przetargu ograniczonym dla mieszkańców ul. Hallera 9
    • sprzedaży mieszkania przy ul. Hallera 16.      
  11. Wolne wnioski i zakończenie.  

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.


Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 13 stycznia 2011r.


Ad.3. W tym punkcie uczestniczyli zaproszeni goście wg odrębnej listy obecności, stanowiącej załącznik do niniejszego protokołu.

Pan Herder zwrócił się o wyjaśnienie zasad budowy kanalizacji deszczowej na ul. Sawickiej i Krasickiego. Jego zdaniem inwestycja został wykonana niepoprawnie, doprowadzono do uszkodzenia istniejącej już przedwojennej deszczówki, ponadto niepoprawnie założono tzw. guliki do odprowadzania wody oraz o nieprawidłowe wykonanie podsypki. Powinno doprowadzić się do poprawy inwestycji, gmina razem z wykonawcą powinna wykonać to w określonym terminie. Tymczasem inwestycja została wykonana bez uzgodnienia z mieszkańcami, w konsekwencji obecnie piwnice domów są zalewane przez wodę.
Obecni na posiedzeniu mieszkańcy poruszyli także sprawy związane z koniecznością wykonania drenarki, droga bowiem jest rozmyta i nieprzejezdna. Pan Koniszewski powiedział, że wykonanie drenażu nie było przewidziane w projekcie. Pan Herder zauważył, że zupełnie niepotrzebnie usunięto starą drenarkę pomiędzy ulicami Sawickiej i Krasickiego, można było ja wykorzystać do odwodnienia przy prowadzonych pracach kanalizacyjnych, wystarczyło zamontować tylko odpowiedniego przekroju instalację. Powiedział, że inwestycja nie była chyba właściwie nadzorowana, inspektora nadzoru podczas prowadzenia prac praktycznie nigdy nie widział. Inni mieszkańcy potwierdzili, że rzeczywiście inwestycja nie była konsultowana z mieszkańcami, ulice obecnie są często zalewane przez wodę, są zabłocone, do domów dostaje się wilgoć. Pan Koniszewski powiedział, że inwestycja została odebrana, jednak istnieją zapisy gwarancyjne umożliwiające jej poprawienie. Pan Herder, w związku z faktem że inwestycja jest odebrana zapytał, co ile metrów w projekcie przewidziane było umiejscowienie gulików. Ponadto, czy guliki powinny być zabezpieczone pierścieniami. Obecny na posiedzeniu inspektor nadzoru powiedział, że odwiedzał teren budowy, co jest odnotowane w dzienniku prowadzenia budowy inwestycji. Nadmienił, że inwestycja budowy kanalizacji nie jest w 100% odebrana, nie pozwoliła na to pogoda. Obecnie ziemia jest zamarznięta, nie ma odpływu wody, dlatego występują niedogodności dla mieszkańców. Po zakończeniu okresu zimowego, wykonawca doprowadzi do ustabilizowania sytuacji. W tym miejscu mieszkańcy zasygnalizowali, że woda nie pochodzi tylko z powierzchni lecz także znajduje się pod gruntem, co bez jej odprowadzenia powoduje podtopienia. Stwierdzili, że przede wszystkim głównym problemem jest nie sprawa przyłączy kanalizacyjnych lecz odwodnienia drogi. Pan Herder ponowił pytanie, tj. jaka była ilość gulików, czy były pierścienie ochronne i czy inwestycja została odebrana. Inspektor nadzoru odpowiedział, że ilość gulików jest określona w dokumentacji projektowej, należy się z nią zapoznać. Zastępca Burmistrza nadmienił, że guliki przeznaczone są tylko do odprowadzania wody powierzchniowej. Mieszkańcy zadali pytanie o postępowanie w trakcie inwestycji z napotykanymi przy robotach drenażami. Inspektor nadzoru wyjaśnił, że odcinane były tylko nielegalne przyłącza ściekowe.
Mieszkańcy zadali pytanie – kiedy dojście do posesji zostanie odwodnione, obiecano bowiem uprzednio że zostanie umiejscowiony drenaż odwadniający drogę. Zastępca Burmistrza powiedział, że inwestycje na ulicach Sawickiej i Krasickiego są prowadzone sukcesywnie. Drenaż już został założony na 2 -3 odcinkach, w newralgicznych miejscach. Po ustąpieniu warunków zimowych prace będą kontynuowane. Inwestycje będą prowadzone z zasadą celowości, najpierw przyłącza kanalizacyjne, potem utwardzenie ulic. Obecnie nie jest w stanie podać konkretnego terminu zakończenia całości prowadzonych prac, także terminu całkowitego odwodnienia drogi. Nawiązując do przebiegu prowadzonych prac, powiedział że w przypadku napotkania „starej” drenarki zawsze istniała możliwość, w uzgodnieniu z Urzędem, do jej podłączenia do nowej instalacji, odcinano tylko odpływy z szamb. Odnośnie gulików, powiedział że ich ilość wynika z dokumentacji projektowej, ale na pewno nie spełniają funkcji odwodnienia drogi bez jej uprzedniego utwardzenia. Odbiór inwestycji budowy kanalizy nastąpił, ale z usterkami. Prace odwodnieniowe będą natomiast prowadzone sukcesywnie, tak jak wspomniał. Pan Rózga zauważył, że celowym byłoby powołanie, ale spośród urzędników, np. 3 – osobowej komisji, która by przeprowadziła lustrację ulic i określiła najważniejsze prace do wykonania.           
Pan Rohde, podsumowując dyskusję, zaproponował aby mieszkańcy spośród siebie wytypowali osoby, które „na co dzień” będą się przyglądać pracom inwestycyjnym prowadzonym na ulicach Sawickiej i Krasickiego. Ze swojej strony zauważył, że podtapianie w/w ulic jest znaczącym problemem, należy rozważyć ich utwardzenie w pierwszej kolejności jako praktycznie jednych z najstarszych ulic miasta, nie posiadających obecnie utwardzonej nawierzchni.                                                                                                    

W tym punkcie podniesiono również inne sprawy z zakresu podtapiania posesji:
- mieszkaniec ul. Sienkiewicza poinformował, że na drodze  Krajowej Nr 25 zapada się studzienka, ponadto droga jest wyprofilowana w ten sposób, że w przypadku opadów zalewa mu posesję (klatka schodowa). Z-ca Burmistrza wyjaśnił, że Dyrektor Dróg Krajowych zapewniał o dokonaniu wyprofilowania drogi jak i naprawie studzienek, niestety skończyło się na zapewnieniach. Podobne zapewnienia uzyskano na rok bieżący. Obecny na posiedzeniu Pan Krakowiak zapewnił, że jeśli do okresu wiosennego drogi krajowe nie wykonaja inwestycji, to przeprowadzi ja ZGK.              
- radny Robert Grochowski wspomniał o zalewaniu posesji na ul. Koronowskiej, woda wlewała się pod posadzkę. Z-ca Burmistrza wyjaśnił, że droga z której wylewa się woda należy do Zarządu Dróg Krajowych, można jedynie interweniować w tej instytucji               
   

Ad.4. Informację z zakresu polityki prorodzinnej i przeciwdziałaniu bezrobociu przedstawili Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Pan Artur Żychski oraz Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Izabela Frohlke – Zalewska (informacje stanowią załącznik do niniejszego protokołu).   

Komisja przyjęła przedstawione informacje do wiadomości.  

Pan Grochowski zapytał o możliwość pozyskiwania środków z Powiatowego Urzędu Pracy na kontynuowanie działalności. Jego zdaniem, nie powinno się przyznawać środków np. dla osoby z tej samej rodziny, przy zmianie profilu działalności, pomimo że poprzednio rozpoczęta działalność nie była kontynuowana. Pan Żychski stwierdził, że takie sytuacje rzeczywiście zaistniały, niemniej jednak trudno znaleźć podstawy prawne do odmowy przyznania środków, jednak takie sytuacje są wnikliwie analizowane.

                  
Ad.5. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. omówił roboczą wersję wniosku o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na 2011r.
Pan Krakowiak podkreślił, że propozycje stawek określają ich wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o około 5%. Taka ewentualna podwyżka pozwoli spółce na prawidłowe funkcjonowanie przy m.in. zachowaniu kosztów wywozu nieczystości w systemie ryczałtowym. Nadmienił, że propozycja podwyżek spowodowana jest przede wszystkim względami ekonomicznymi (m.in. koszty energii, nowe wymogi spowodowane przepisami unijnymi).

Komisja przystąpiła do zadawania pytań.                      
Pan Cyra nie wniósł zastrzeżeń do proponowanej podwyżki wody ścieków, jednak jego wątpliwości wzbudził fakt podwyżki za odczyt liczników, zauważył że przecież z tego tytułu nie są ponoszone żadne koszty. Pan Krakowiak wyjaśnił, że koszty odczytu nie odnoszą się tylko do tej czynności, zawarte są tam także m.in. opłaty związane z utrzymaniem w gotowości sieci wodociągowej. Zaznaczył jednak, że przeanalizuje możliwość wypracowania innej, niższej ceny za odczyt liczników. Pan Dudek zwrócił uwagę na fakt, że zdarzają się rozbieżności w odczytach z licznika głównego i z podliczników. Pan Krakowiak potwierdził, że istnieją takie sytuacje. Na pytanie Pana Dudka poinformował ponadto, że odpłatność za wodę jest rozliczana proporcjonalnie do ilości osób, zgodnie z obowiązującą ustawą. Pan Dudek zapytał, czy podwyżka taryfy jest niezbędna. Pan Krakowiak odpowiedział, że bez dotacji ze strony Gminy, w związku ze wzrostem kosztów podwyżka jest nieunikniona. Pan Drogowski zapytał o koszt wywozu nieczystości płynnych z terenu wiejskiego. Pan Krakowiak powiedział, że faktyczny koszt wynosi około 8,40zl. netto.
Pan Drogowski podniósł sprawę opłaty pobieranej przez ZGK za przyłączenie do sieci wodociągowej. Jego zdaniem spółka pobiera taką opłatę niezgodnie z prawem. Pan Krakowiak stwierdził, że spółka taka opłatę pobiera nie naruszając przepisów prawa. Pan Drogowski zapewnił, że wyjaśni tą sprawę, zwróci się o odpowiednie wykładnie prawne.                 

Komisja przyjęła do wiadomości informację przedstawioną przez Dyrektora ZGK.   


Ad.6. Pan Mroziński poinformował, że w związku z przekształceniem Zakładu Transportu i Usług w spółkę koniecznym jest uregulowanie m.in. zasad administrowania cmentarzem komunalnym i określenie opłaty za miejsce grzebalne. Nadmienił, że dotychczas opłata wynosiła 230zł. , jednak w związku ze wzrostem kosztów, proponuje się zwiększenie opłaty do 240zł.
Komisja jednogłośnie (w trakcie głosowania uczestniczyły 4 osoby) – zaopiniowała stawkę zaproponowaną przez Pana Mrozińskiego.
W tym punkcie Pan Mroziński poinformował, że w związku z przekształceniem Zakładu uległy zasady płatności podatku od nieruchomości za cmentarz komunalny, zasady jego płatności zostały ustalone z Urzędem Miejskim.                      


Ad.7. Pan Dera przedstawił informację dot. znaków, dróg i chodników na Osiedlu Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim (informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

Komisja przyjęła informację do wiadomości.

Pan Rohde, w imieniu mieszkańców, przekazał informację o utrudnieniach spowodowanych przez poruszanie się samochodów ciężarowych (dot. ul. Odrodzenia). Propozycją jest zmiana organizacji ruchu drogowego (ustawienie znaku zakazu poruszania się ciężarówek powyżej 3,5 tony i skierowanie ruchu na ul. Kolejową).
Pani Miczko zapytała, czy będą kontynuowane kolejne inwestycje dróg w ramach tzw. „schetynówek”, dot. m.in. ulic Targowej i Chopina.  Pan Dera wyjaśnił, że zakwalifikowanie budowy drogi w ramach schetynówek wymaga spełnienia wielu kryteriów, temat jednak pozostaje do rozważenia.                    


Ad.8. Pan Dera przedstawił Komisji informację z zakresu zasobów mienia mieszkaniowego Gminy (informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

Komisja przyjęła informację do wiadomości.

Komisja w tym punkcie zasygnalizowała przede wszystkim konieczność do doprowadzenia do wygospodarowania mieszkań socjalnych.      


Ad.9. Ustalono, że Komisja, w związku z obszernością treści, dokona analizy odpowiedzi na swoje wnioski na swoim kolejnym posiedzeniu w dniu 10 marca.


Ad.10.
a) Pan Koniszewski przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej.
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie przyjęcie opłaty adiacenckiej w wysokości 25% wartości wzrostu wartości nieruchomości.     

b) Pan Dera przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmiany Planu Odnowy Miejscowości (dot. Wałdowa).
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.

c) Pan Dera przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie sprzedaży pomieszczenia gospodarczego przy ul. Hallera 9
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.  

d) Pan Dera przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie sprzedaży mieszkania przy ul. Hallera 16.
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.       

            
Ad.11. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pani Miczko zapytała o stopień zaawansowania realizacji sprawy Państwa  – tj. ustanowienia drogi do ich posesji na Os. Słowackiego Nr 15. Poinformowała, że rzeczywiście zgodnie z wyjaśnieniami Pana Dery tamtejsza wspólnota mieszkaniowa nie jest stroną w sprawie, wobec czego jej opinia nie jest niezbędna. Komisja stwierdziła, że rzeczywiście teren powinien zostać sprzedany, jednak zasadnym jest, celem nie wywoływania konfliktu, pozyskanie opinii wspólnoty.
- Pani Wańke poinformowała, że przed wejściem do Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Radońsku panuje nieporządek (składowane są nieczystości), tymczasem zasadnym byłoby utworzenie w tym miejscu parkingu dla pacjentów.
- Pani Miczko zapytała, czyja własnością jest budynek przylegający do posesji Państwa przy byłej stacji PKP. Pan Dera poinformował, że jest to nieruchomość należąca do PKP.
- Pan Dudek poinformował, że poruszył temat możliwości zakupu kruszarki w rozmowach z urzędnikami poszczególnych gmin powiatu.
- Pan Drogowski zapytał o możliwość ewentualnego utworzenia schroniska dla zwierząt. Pan Dera powiedział, że były prowadzone rozmowy na ten temat, Komisja stwierdziła zasadność rozważenia tematu utworzenia schroniska.                             
- Pan Dera poinformował, że istnieje możliwość utworzenia mieszkań w pomieszczeniu po byłym zakładzie weterynaryjnym przy ul. Kościuszki. Jest wstępna propozycja, aby na koszt gminy dokonać podziału pomieszczeń a następnie zainteresowani zamieszkaniem dokonają na koszt własny adaptacji pomieszczeń na mieszkania. Komisja jednogłośnie pozytywnie opowiedziała się za w/w propozycją. Komisja poruszyła również temat możliwości sprzedaży pomieszczeń w budynku Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Zdaniem Komisji pomieszczenia powinny zostać sprzedane, skoro nie istnieje zainteresowanie zagospodarowaniem ich na pomieszczenia socjalne przez osoby z miasta.            
- Pani Miczko zawróciła się do Kierownika Referatu Inwestycji, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Sportu o wyjaśnienie sprawy wypłynięcia nieczystości przy nowowybudowanym molo.       
- Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie możliwość sprzedaży gruntów w Wiśniewce na poszerzenie gruntów (sprawa Pana ).    



Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodnicząca zakończyła posiedzenie.

Przewodnicząca Komisji
Anna Miczko   


protokołował:
Tomasz Dix      

    

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (10 lutego 2011)
Opublikował: Administrator (30 marca 2011, 14:59:01)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (15 maja 2023, 11:19:22)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 995