Protokół Nr 8/06

Protokół Nr 8/06
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 21 grudnia 2006r.


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Bogumiła Bławat
2. Dyrektor Świetlicy Terapeutycznej Danuta Daszkiewicz


Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Pani Wiesława Grochowska, która po powitaniu zebranych zaproponowała następujący jego porządek:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
2. Przeprowadzenie kontroli dokumentacji Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
3. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.


Ad.2. Komisja przystąpiła do analizy dokumentacji Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, obejmującej w szczególności protokoły z posiedzeń tejże Komisji (dotyczy 2005 i 2006r.)

Ustalono, iż Komisja odbyła w 2005r. czternaście płatnych posiedzeń (Komisja w pełnym składzie tj. ośmioosobowym) oraz 19 posiedzeń niepłatnych (podkomisje – w składach doraźnych, trzy lub czteroosobowych).
Pani Bławat poinformowała, iż dieta za posiedzenie Komisji wynosi 180zł. (dla 3 funkcyjnych wynosi 20% najniższego wynagrodzenia, pozostałe osoby pobierają 10% najniższego wynagrodzenia). Do protokołów dołączane są listy obecności oraz wypłat diet. Podczas posiedzeń stałej Komisji zaopiniowano ponad sto wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w Gminie są 72 punkty sprzedaży alkoholu. . Podczas posiedzeń podkomisji odbywały się rozmowy z osobami wezwanymi na posiedzenie (123 wezwania) celem rozwiązania ich problemów alkoholowych. Zaistniało wiele przypadków nie stawienia się wezwanych osób (zgłosiły się tylko 42 osoby), koszt wezwania wynosi aż 6,50zł. Wezwanie na posiedzenie podkomisji następuje na wniosek.
Komisja przystąpiła do analizy kolejnych protokołów.
Pani Grochowska, zapytała czy ujęte w protokole oferty szkół dot. Programów profilaktycznych były realizowane? Pani Bławat odpowiedziała, iż jest tylko zapis w protokole, że konkretna oferta została zrealizowana. Pani Grochowska zasugerowała, iż powinien być w protokole jakiś ślad z realizacji oferty.
Komisja nie wniosła zastrzeżeń do przejrzanej dokumentacji.


Ustalono, iż Komisja odbyła w 2006r. 13 posiedzenia płatne i 2 posiedzenia niepłatne (razem 15 posiedzeń). Niepłatnych posiedzeń podkomisji odbyło się 20.
Komisja nie wniosła żadnych zastrzeżeń do przejrzanej dokumentacji.
Pani Bławat poinformowała, iż posiedzenia Komisji są właściwie podsumowaniem wydarzeń, które odbywają się na posiedzeniach podkomisji.

Komisja zapoznała się również z dokumentacją za 2005 i 2006r. obejmującą wyniki kontroli punktów sprzedaży alkoholu.
Komisja nie wniosła zastrzeżeń do przejrzanej dokumentacji.

Komisja w tym punkcie zapoznała się także z dokumentacją obejmującą organizację obozów terapeutycznych dla dzieci.
Komisja zwróciła uwagę, iż wyjazdy obejmują tylko dzieci z terenu miejskiego. Komisja zasugerowała możliwość rozważenia organizacji obozów letnich także dla dzieci wiejskich, czyli objęcie ich działaniem Świetlicy Terapeutycznej. Dyrektor Świetlicy przychyliła się do w/w wniosku, zauważyła iż takim przypadku należy kontaktować się z sołtysami, którzy posiadają wiedze o sytuacji rodzinnej poszczególnych dzieci.
Komisja nie wniosła zastrzeżeń do przejrzanej dokumentacji.


Komisja zwróciła jednak uwagę na nieproporcjonalność wydatków w budżecie Świetlicy Terapeutycznej tzn. że ich gros przeznaczanych jest na świadczenia związane z wypłatą wynagrodzeń, nieporównywalnie mniejsze sumy wydatkowane są na tzw. „rzeczówkę”.

Na koniec Pani Bławat przedstawiła Komisji informacje w zakresie statystycznym. Poinformowała, iż w 2006r. wpłynęły na posiedzenie Komisji 42 wnioski, w tym:
- 7 skierowanych przez Policję
- 15 skierowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej
- 19 skierowanych przez osoby indywidualne
- 1 skierowany przez kuratora sądowego.
Nadmieniła, że corocznie liczba kierowanych wniosków rośnie, szczególnie liczba wniosków od osób indywidualnych. Odnośnie osób leczonych stwierdziła, iż wywodzą się z różnego przekroju społecznego, są to także osoby pracujące, które kieruje na leczenie zakład pracy.
Komisja w tym roku skierowała 12 wniosków do sądu o skierowanie osób na leczenie, z czego:
- 2 wnioski zostały umorzone ze względu na zgon
- 5 osób zostało skierowanych na leczenie w systemie otwartym
- 3 osoby skierowano na leczenie w systemie zamkniętym


Na zapytanie o Izbę Wytrzeźwień Pani Bławat poinformowała, iż najbliższa Izba Wytrzeźwień znajduje się w Bydgoszczy. Nadmieniła, iż w przypadku braku ściągalności kosztów pobytu od danej osoby, odpłatność musi ponieść Gmina. Ewentualne odpracowanie poniesionych kosztów przez Gminę może nastąpić tylko w przypadku wydania odpowiedniego wyroku sądowego.

Po wyczerpaniu tematów posiedzenia Przewodnicząca zakończyła obrady.


Przewodnicząca Komisji
Wiesława Grochowska

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (21 grudnia 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (20 lutego 2007, 13:42:03)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1266