Protokół nr 21/08

Protokół nr 21/2008
Z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w dniu 29 stycznia 2008r.


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1.Waldemar Stupałkowski        - Burmistrz Sępólna Krajeńskiego         
2.Tomasz Cyganek                 - Przewodniczący Rady Miejskiej
3.Zbigniew Tymecki                 - Dyrektor ZOOS-u
4.Adela Wiśniewska                 - Prezes ZNP - oddział Bydgoszcz
5.Ewa Ślewicka                        - Dyrektor Zespołu Szkół nr 3
6.Katarzyna Kolasa                 - Dyrektor Zespołu Szkół nr 1
7.Jarosław Tadych                   - Przedstawiciel Rady Rodziców ZS nr 3
8.Tomasz Śmigiel                   - Przedstawiciel Rady Rodziców ZS nr 1
9.Józef Cyra                           -Przewodniczący Zarządu Osiedlowego nr 2
10.Kazimierz Drogowski           -Przewodniczący Zarządu  Osiedlowego nr 1

Porządek obrad:
1.Powitanie i stwierdzenie quorum.
2.Przyjęcie porządku obrad
3.Dyskusja nad propozycjami zmiany sieci szkół w mieście Sępólno Krajeńskie.
4. Wolne wnioski i zakończenie.

Ad.1 i 2.
Pan Przewodniczący powitał zebranych, stwierdził quorum i przedstawił porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3.
Spotkanie otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Cyganek, który jest inicjatorem dzisiejszego posiedzenia Komisji. Powitał wszystkich zebranych. Pan Przewodniczący RM powiedział, powiedział, że do tej pory nie padło żadne stwierdzenie, że w życie zostanie wprowadzona zmiana sieci szkół, tym bardziej nie został określony jej termin. Do chwili obecnej odbywały się tylko rozmowy i konsultacje.
Następnie głos oddał Przewodniczącemu Komisji Panu Romanowi Porożyńskiemu. Pan Porożyński powiedział, że inicjatorem wywołanej dyskusji jest on sam. Na jednej z sesji w ubiegłym roku postawił wniosek o rozważenie możliwości zmiany sieci szkół. 19 grudnia 2006r. tzw. „Trójki Giertycha” dokonały kontroli w placówkach oświatowych i wypracowały wnioski. Wynikiem tych wniosków było pismo Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 (zał. do protokółu). Uzgodniono, żeby zacząć na ten temat rozmawiać i dlatego Komisja podjęła dyskusję. Najpierw rozmawiano z Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną. Pan Przewodniczący ma nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pozwoli zamknąć tą sprawę. Na razie to były tylko propozycje. Wyszło to na zewnątrz, przez wiele środowisk źle zinterpretowanych. Nie było ustalonych żadnych dat. Wszystkie środowiska zainteresowane nie wyrażają zgody na podjęcie takiej decyzji, a Komisja to szanuje.
Pan Andrzej Piekut powiedział, że gdy powstawały gimnazja, już wtedy zastanawiano się nad ich rozdzieleniem od szkół podstawowych. Ale w tamtym czasie zasadne było utworzenia Zespołów Szkół.
Pan Przewodniczący Komisji powiedział, że były robione stymulacje, brano pod uwagę urodzenia, i wychodziło , że w jednym zespole Szkół, warunki do nauki będą komfortowe, w drugiej bardzo złe. Przypuszcza , że w najbliższych latach sytuacja jaka zaistnieje, wymusi na rodzicach i nauczycielach i sami będą chcieli rozdzielenia szkół.
Pan Burmistrz powiedział, że niepotrzebnie wraca się do tego co było. Dyrektorzy powinni mieć świadomość tego, co będzie za parę lat – materiały otrzymali wszyscy. Za jakiś czas i tak będzie trzeba z tym się zmierzyć. Nie wiadomo jak będzie. Zależy to w dużej mierze od Polityki Państwa. Trzeba już o tym myśleć. Ale uwagi przedstawione przez środowiska są ważne. Jednakże, Pan Burmistrz jeszcze raz podkreślił, że nie było określonej , konkretnej daty o wprowadzeniu zmian. To tylko były propozycje i konsultacje ze środowiskami.
Pani Prezes Adela Wiśniewska powiedziała, że z uzyskanych informacji jakie zebrała z ognisk i Zarządu ZNP w Sępólnie Krajeńskim, nadal podtrzymują swoje stanowisko i opinię wydają negatywną.
Pan Józef Cyra powiedział, że pamięta czasy, gdy szkoły funkcjonowały normalnie. Poziom nauki był dobry, nie było zastrzeżeń. W 1999r. wprowadzono gimnazja. Uważa, że należy zwrócić również uwagę na czynnik ekonomiczny, jak to wygląda. Pan Burmistrz wspomniał o dojazdach, to też są koszta. Nie może być tak, żeby wąskie grono decydowało.
Pan Przewodniczący powiedział, że mówi Pan Cyra tak, jakby były podjęte już decyzje. A tak nie jest. Są prowadzone rozmowy, przyjmowane uwagi, sugestie. A, że prasa to napisała – to już ich problem, Komisja za to odpowiedzialności brać nie może.
Pan Jarosław Tadych powiedział, że w prasie napisane było, że daty są już ustalone.
Przewodniczący RM powiedział, że nikt do niego nie dzwonił i z nim osobiście nie rozmawiał.
Pan Robert Lida, przedstawiciel lokalnej prasy, powiedział, że nigdy nie ujawniał takich informacji, jedynie rozmawiał z Przewodniczącym RM.
Pan Przewodniczący RM dodał, że bez fachowej i głębokiej wiedzy, tego nie zgłębimy. Chciałby aby ta sprawa się już zakończyła. Dlaczego nikt do niego nie zadzwonił?
Pani Ewa Ślewicka powiedziała, że każdy ceni swój czas, chcą poznać fakty. Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna ma świadomość, że w 2012 roku będzie mniej o 5 oddziałów. Pomimo to są przeciwni zmianie sieci szkół. Ponadto wiedzą, że w roku 2012 w ZS nr 3 wystąpi problem masowych zwolnień nauczycieli.
Pani Dyrektor zapytała, dlaczego ma być dokonany rozdział szkół?
Pan Andrzej Piekut odpowiedział, że między innymi dlatego, żeby małe dzieci  nie uczęszczały z dużymi.
Pan Burmistrz dodał, że to wynika również z możliwości jakie posiada gmina. W mieście jest to możliwe z porozumienie ze wsią. Ktoś, kiedyś założył reformę. Teza jest, że lepiej na poziomie gimnazjum i szkoły podstawowej. Organizacyjnie jest to możliwe. O niżu demograficznym wszyscy wiedzą i niestety będą konieczne zwolnienia nauczycieli.
Pan Józef Cyra zapytał jaka jest gwarancja, że poprawi się poziom nauczynia? Poziom agresji jest już od 4-5 klasy.
Pani Dyrektor ZS nr 3 powiedziała, że stworzenie 1 gimnazjum doprowadzi do problemów wychowawczych. Konflikty wśród młodzieży są. Będą to klasy bardzo liczne. Praca nauczycieli jest dobra. Monitoring również obecnie rozwiązuje wiele problemów. Szkoła to nie tylko nauczanie a również i wychowanie.
Pani Dyrektor ZS nr 1 dodała, że straciłoby pracę 4 nauczycieli, bo 5 nauczycieli mogłoby przejść do ZS nr 3. Nie ma przypadków obecnie, żeby dochodziło do bójek pomiędzy młodszymi dziećmi a starszymi. Prędzej dochodzi do takich sytuacji pomiędzy rówieśnikami. Klasy są 30 osobowe , jest 7 pomieszczeń. Zmianowość będzie dużo większa.
Pan Robert Lida dodał, że popiera Panie Dyrektorki. Np. w Gimnazjum w Więcborku są duże problemy wychowawcze. Na dobrą sprawę, policja ze szkoły nie wychodzi.
Pan Jarosław Tadych powiedział, że jest wyrazicielem opinii rodziców. Można dowozić dzieci do szkoły. Jak jednak będzie wyglądał transport, skoro dzieci kończą lekcje w różnych godzinach. Co z młodzieżą, która będzie czekać na transport? Co z etatami w świetlicy szkolnej?
Pan Burmistrz powiedział, że idąc tak, można pogłębiać problemy a nie rozwiązywać. To jest sprawa organizacyjna. Pomimo ustawy określającej odległość drogi do szkoły, można złagodzić skutki. Ważne , żeby dziecko bezpiecznie dojechało do szkoły.
Pan Tomasz Śmigiel powiedział, że opinie są negatywne. Należy rozpatrywać problem w 2 aspektach – dzieci i finansowy. Chodzi przede wszystkim o zabudowę wewnętrzną. W ZS nr 1 korytarze są małe, mało jest miejsca. Część rodziców będzie woziło dzieci do Wałdowa i Lutowa. Nie po to tworzone są przedszkola, szkoły, czy klasy integracyjne z osobami niepełnosprawnymi – jest to element nauki współżycia dzieci i młodzieży. Trzeba się zastanowić, pomału i z rozwagą. Może należałoby zmodyfikować standardy oświatowe, żeby było dobrze?
Pan Marek Tymecki powiedział, że problem jest, każdy ma swoje racje. Każda zmiana wywołuje skutki. Postawił na sesji wniosek o zmianę granic obwodów. I prawdą jest, że Przewodniczący Komisji wspominał o rozważeniu możliwości zmiany sieci szkół, a Pan Tymecki to potwierdził. Jeżeli rodzice , nauczyciele nie chcą zmian to niech tak będzie jak jest, ale będą duże problemy w przyszłości. ZS nr 1 będzie potrzebował dużego wsparcia i pomocy.
Pan Burmistrz powiedział, że sytuacja jest jasno określona, są opinie, idziemy na przetrwanie, bo za parę lat i tak do tematu trzeba będzie powrócić. Sprawa zmiany obwodu – czy warto je ruszać?, czy to da lepsze kształcenie naszych dzieci?
Pani Ewa Ślewicka dodała, że nie jest mowa o zmianie w kształceniu dzieci, bo będzie w taki sam sposób realizowany. Ale na pewno w przyszłości dojdzie do pustostanu w ZS nr 3.
Pan Przewodniczący Komisji powiedział, że należy w takim razie sprawę zakończyć, nic nie zmieniamy. Natomiast Komisja będzie miała problemy w tym temacie, a Gmina będzie dopłacać. Pan Porożynski dodał, że cieszy się, że taką dyskusje wywołał. Dziękuję członkom Komisji i wie, że temat poruszany jest bardzo trudny. Komisja patrzy na wszystkie sprawy Gminy, nie tylko sprawy oświatowe porusza.
Pan Kazimierz Horyd dodał, że zmiana obwodu nie rozwiązuje problemów do końca. To rodzice decydują do jakiej szkoły chcą zapisać swoje dziecko. Nie ma sensu pochopnie działać. Jest nowa Pani Minister MEN-u, znowu coś zmieni i nie wiadomo co będzie.
Pan Edward Stachowicz powiedział, że jeżeli są wszyscy przeciwnie propozycji wprowadzenia zmian, to niech zostanie jak jest.
Pan Kazimierz Drogowski dodał, że również w tym temacie miał wiele telefonów i zgadza się ze stanowiskiem, żeby nie rozdzielać szkół. Jest za szeroka konsultacją i należy rozmawiać.
Pani Ewa Ślewicka powiedziała, że należy uszanować stanowiska wszystkich, jednakże problemu nie zlikwidujemy. Trzeba też zastanowić się o zmianie obwodów. To też może być trudne i krótkotrwałe.
Pan Marek Tymecki powiedział, że jest to wolny wybór szkoły. W ZS nr 3 jest 80 dzieci z poza obwodu. Odnosi wrażenie, że to jest na zasadzie co tu zrobić, by nic nie zrobić. Sama Pani Dyrektor ZS nr 3 mówi, że problem powróci, a przyszłości pojawią się tacy, którzy zapytają, co Gmina zrobiła w tej sprawie? i dlaczego nie daje rady?
Pan Jarosław Tadych zaproponował, że jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to żeby Rada Miejska wzięła pod uwagę stopniowe przechodzenie dzieci z jednej szkoły do drugiej..
Pan Przewodniczący RM podziękował serdecznie za wzięcie udziału w konsultacjach i dzisiejszym spotkaniu. Dodał, że RM i organ prowadzący wyszedł z propozycją, odbyły się rozmowy i konsultacje, tak więc nie można powiedzieć, że nic w tej sprawie nie zrobiono.
Na tym zakończono punkt 3.

Ad.4.
1.Pan Przewodniczący odczytał pismo Pani Dyrektor CKiS w sprawie nie organizowania przez CKiS w plenerze uroczystości Dni Sępólna, a pieniądze nie wykorzystane przeznaczyć na Dzień Wawrzyńca w sierpniu. Komisja nie ustosunkowała się do pisma, gdyż trwają konsultacje mieszkańców w tym temacie. Do sprawy powrócą w późniejszym terminie.
2.Występuje dużo uwag ze strony nauczycieli dot. problemów wychowawczych. Należy dowiedzieć się w jakim wymiarze pracują pedagodzy. W kompetencji Rady Miejskiej leży wyznaczenie etatu pedagoga. Do tej sprawy należy powrócić.
3.Sprawa Szkoły Podstawowej w Zalesiu. Są pewne propozycje ale nie ma odzewu ze szkoły. Teraz ruch musi wykonać organ prowadzący. Można zaproponować np. obniżenie poziomu – 1-3 klasy, 4-6 dociążyć Wałdowo.
Pan Marek Tymecki dodał, że Stowarzyszenie z Górzna, nie będzie na siłę przejmować tej szkoły. Musi to być wola społeczności lokalnej, wtedy oni pomogą. Do końca lutego trzeba by było podjąć uchwałę w tej sprawie i poinformować rodziców.
Pan Andrzej Piekut, powiedział, to od września mogłyby być klasy 1-3. Ale muszą być przeprowadzone konsultacje. Należy zaproponować zebranie i spotkać się z mieszkańcami jeszcze przed sesją, przed 10-tym luty.
Pan Przewodniczący Komisji  ustali termin spotkania i poinformuje członków Komisji.
Na tym wyczerpano punkty porządku obrad.
Pan Przewodniczący podziękował zebranym i zamknął posiedzenie Komisji.

 

Przewodniczący Komisji
Roman Porożyński

 

Protokółowała;
Hanna Sobiechowska

 

 

 

 

metryczka


Wytworzył: Hanna Sobiechowska (29 stycznia 2008)
Opublikował: Katarzyna Włodarczak (22 sierpnia 2008, 12:58:36)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1310