Protokół Nr 53/06

Protokół Nr 53/06
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej, Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 12 czerwca 2006r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji oraz zaproszeni goście:

  1. Ksiądz Proboszcz -  Henryk Lesner
  2. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Jerzy Kołsut
  3. Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 1 Kazimierz Drogowski
  4. Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 Józef Cyra. 

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Edmund Rózga, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:

  1. Otwarcie posiedzenie i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
  3. Przedstawienie propozycji nazwy przyszłego ronda na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki i ulicy Chojnickiej – imieniem Księdza Emanuela Grudzińskiego.
  4. Opinia w sprawie przejęcia działek Nr 541/11 i Nr 541/18 pod drogę od Pana 
  5. Propozycja nazwy nowej ulicy obok ulicy Chojnickiej – działka Nr 541/11
  6. Opinia w sprawie nieodpłatnego przejęcia działki Nr 14/10 położonej przy ulicy T. Kościuszki od SRI „Rolnik”.
  7. Opinia w sprawie sprzedaży działki Nr 88/1 w miejscowości Jazdrowo.
  8. Opinia w sprawie kupna działki Nr 49/4 w miejscowości Wałdowo.
  9. Odwołanie od decyzji w sprawie utrzymania w mocy znaku „ zakaz zatrzymywania się” w ulicy Młyńskiej.
  10. Sprawa użyczenia płyt betonowych na drogę przy ulicy Chojnickiej – działka Nr 541/11.
  11. Opinia w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych:wyłączenie >>, wyłączenie >>.
  12. Rozstrzygnięcie znaku w ulicy Kościelnej.
  13. Rozstrzygnięcie znaku przy Placu Wolności dla samochodów na dostawę towaru.
  14. Sprawa progów zwalniających w rejonie skrzyżowania ulic Podgórnej i Jeziornej.
  15. Wolne wnioski.
  16. Zakończenie.
     
                W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie. 

Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 52/06 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 17 maja 2006r. 

Ad.3. Na wstępie Pan Kołsut przedstawił Komisji pisma byłego Księdza Proboszcza Zenona Skierki i mieszkańców Samorządu Osiedla Nr 1, którzy to proponują nadać nazwę ronda, które powstanie na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Chojnickiej – imieniem Księdza Emanuela Grudzińskiego.
Pan Cyra wniósł zastrzeżenie do procedury opiniowania nazwy w/w ronda. Poinformował, iż sprawa nie została uprzednio przekazana do zaopiniowania przez Zarząd Osiedla Nr 2.
Pan Drogowski poinformował natomiast, iż Zarząd Osiedla Nr 1 dostał w/w sprawę do zaopiniowania. W toku dyskusji ustalono, iż nieprzekazanie sprawy do Zarządu Osiedla Nr 2 nastąpiło prawdopodobnie z przyczyn niezależnych od procedur wdrożonych w tej sprawie przez Urząd Miejski. 
Komisja następnie poprosiła obecnego na posiedzeniu Proboszcza Henryka Lesnera o wyrażenie swojej opinii w sprawie propozycji nazwy ronda .
Proboszcz jednoznacznie opowiedział się za nadaniem nazwy przyszłego ronda imieniem Księdza Emanuela Grudzińskiego. Ze swojej strony nadmienił, iż zasługi Księdza Grudzińskiego były nie do przecenienia. Wniósł on ogromny wkład w zachowanie polskości na terenie prowadzonej parafii, założył i był inicjatorem działalności patriotycznej w ówczesnym domu katolickim, był inicjatorem powstania pomnika „Chrystusa Króla”, który był umiejscowiony w miejscu, gdzie obecnie ma powstać nowe rondo. Zasugerował ponadto, iż celowym byłoby, oprócz nazwy ronda, ufundowanie w tym miejscu tablicy pamiątkowej zawierającej w swej treści informację o inicjatorze w/w przedsięwzięcia.
Pan Cyra zasugerował także, aby poczynić starania w celu wykonania symbolicznego postumentu – grobu, upamiętniającego osoby, które nie znalazły oficjalnego miejsca pochówku,  zasłużone dla rozwoju myśli patriotycznej. Proboszcz Lesner poparł powyższą inicjatywę, wskazując jednocześnie, aby w realizacji tego celu umiejscowić symboliczną płytę zawierającą przede wszystkim nazwiska osób zasłużonych dla rozoju myśli patriotycznej na terenie ówczesnej ziemi krajeńskiej.                 
 
Komisja, w związku z opinią Proboszcza Lesnera jak i poparciem ze strony przedstawicieli Zarządów Osiedli Nr 1 i Nr 2 – zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie możliwość nadania nazwy imieniem Księdza Emanuela Grudzińskiego – rondu, które ma powstać na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Chojnickiej. Komisja podjęła powyższą opinię tym bardziej, iż na poprzednim posiedzeniu zasugerowała nadawanie nowopowstałym ulicom i placom nazw – imieniem osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju Gminy. 
Komisja jednocześnie, przyjmując do wiadomości sugestie Pana Cyry w sprawie naruszenia zasad formalnych, skierowała sprawę do zaopiniowania przez Zarząd Osiedla Nr 2.      

Ad.4. Pan Kołsut zapoznał Komisję z pismem Pana wyłączenie >> w sprawie propozycji przejęcia przez Gminę działek Nr 541/11 i Nr 541/18 z przeznaczeniem pod drogę.
 
Komisja zaopiniowała niejednogłośnie pozytywnie powyższą propozycję (2 głosy „ za” – w tym Przewodniczącego, przy 2 głosach „przeciwnych”). 

Ad.5. Pan Kołsut zapoznał Komisję z wnioskiem Pana wyłączenie >> i Pana wyłączenie >> w sprawie nadania nazwy „Radosna” nowej ulicy obok ulicy Chojnickiej. 

Propozycja nazwy została zaopiniowana pozytywnie przez Zarząd Osiedla Nr 2.
Komisja zaopiniowała w/w niejednogłośnie pozytywnie (2 głosy „za” przy 1 „wstrzymującym się” i 1 „przeciwnym”).  

Ad.6. Komisja zapoznała się z wnioskiem SRI „Rolnik” w sprawie propozycji nieodpłatnego przejęcia przez Gminę działki Nr 14/10 położonej przy ul. T. Kościuszki (droga dojazdowa do parkingu przy bloku „spółdzielczym”).
 
Komisja jednogłośnie skierowała wniosek do zaopiniowania przez Zarząd Osiedla Nr 2. 

Ad.7. Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała możliwość sprzedaży działki Nr 88/1 w miejscowości Jazdrowo Panu wyłączenie >>

Ad.8. Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie możliwość sprzedaży działki Nr 49/4 położonej w miejscowości Wałdowo Panu wyłączenie >>

Ad.9. Komisja w tym punkcie spotkała się z przedsiębiorcami celem wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie zmiany oznakowania odcinka drogi pomiędzy Osiedlem Słowackiego a ulicą Baczyńskiego.
Przedsiębiorcy zwrócili uwagę, iż dotychczas umiejscowiony znak „ zakaz zatrzymywania się” uniemożliwia im dojazd samochodami do sklepów a tym samym są pozbawieni możliwości swobodnego dostarczania towaru do sklepów. Zaproponowali rozwiązanie polegające na ustawieniu takiego znaku, który umożliwiałby swobodny przejazd lewą stroną ulicy (zakaz zatrzymywania się i postoju w lewym pasie ulicy).  
 
Komisja, po dyskusji, jednogłośnie przychyliła się do w/w propozycji.  

Ad.10. Pan Kołsut poinformował Komisję, iż płyty betonowe pozostałe po robotach drogowych przy ul. Chojnickiej zostały już rozdysponowane na remont chodników przy ul. Hallera i w Piasecznie.
  
W związku z powyższym wniosek Pana wyłączenie >> i Pana wyłączenie >> w sprawie pozyskania tychże płyt Komisja uznała jednogłośnie za bezprzedmiotowy.

Ad.11. Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie sprzedaż lokali mieszkalnych:
- Pani wyłączenie >>      
- Panu wyłączenie >>

Ad.12. Komisja, po zapoznaniu się z propozycją zmiany oznakowania odcinka ulicy Kościelnej – skierowała wniosek w tej sprawie do zaopiniowania przez Zarząd Osiedla Nr 1.  
Sugestia Komisji obejmuje ustawienie zanku „zakazu zatrzymywania się” z obu stron ulicy. 

Ad.13. Pan Kołsut poinformował, iż w sprawie opcji ustawienia odpowiedniego znaku przy Placu Wolności, uwzględniającego potrzeby tamtejszych przedsiębiorców – Burmistrz proponuje wytyczenie parkingu dla kupców w miejscu wyjazdu z ulicy Hallera (w miejscu tzw. „łezki”).
 
Komisja postanowiła jednogłośnie, iż powyższe rozwiązanie (z możliwością wniesienia własnych sugestii) -  powinno zostać zaopiniowane przez Zarząd Osiedla Nr 1.     

Ad.14. Komisja zapoznała się z pismem Komendy Powiatowej Policji w sprawie propozycji zainstalowania progów zwalniających na ulicy Podgórnej.
 
Komisja podtrzymała jednogłośnie swoje uprzednie stanowisko w w/w sprawie tj. propozycję umiejscowienia w obrębie trzech ulic: :Podgórnej, Jeziornej i Wodnej znaków „strefa zamieszkania”, których ustawienie poprawi niewątpliwie bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie miasta.   

Ad.15. W wolnych wnioskach Pan Herder ponowił wniosek o zorganizowanie spotania z udziałem Burmistrza i Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w sprawie omówienia tematu zasad ratalych płatności za przyłączenie do kolektora ściekowego.      
   
 
      
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.

Przewodniczący Komisji
Edmund Rózga

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (12 czerwca 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (5 września 2006, 11:16:22)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (15 maja 2023, 08:57:41)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1120