Komisja Rewizyjna | Komisja Budżetu i Handlu | Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Protokół Nr 4/07
Protokół Nr 4/07
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 18 stycznia 2007r.
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 18 stycznia 2007r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego (w zastępstwie konserwatora przyrody)
2. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Cyganek
3. Zastępca Burmistrza Marek Zieńko
4. Pracownik Samodzielnego Stanowiska ds. Rolnictwa, Leśnictwa i Zadrzewień Jarosław Dera.
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych poinformował, iż tematem wiodącym tegoż posiedzenia będzie omówienie całokształtu spraw związanych ze sporną sprawą możliwości wycięcia drzew (dębów) umiejscowionych na terenie cmentarza parafialnego w Lutówku.
Na wstępie Pan stwierdził, iż procedura uznania dębów na cmentarzu w Lutówku jako pomników przyrody została wszczęta na podstawie zbiorowego wniosku kilku mieszkańców tejże miejscowości.
Pan poinformował, iż wspólnie z Panem Derą dokonał dzisiaj wizji lokalnej terenu cmentarza w Lutówku. Podczas wizji ustalił, iż właściwie tylko jedno drzewo (drugi dąb od prawej strony - spośród ośmiu) nadaje się do usunięcia, pozostałe natomiast można uznać za pomniki przyrody, zgodnie z wnioskiem mieszkańców.
Po wstępnych informacjach Komisja przystąpiła do dyskusji.
Pan Dziarnowski zapytał jak kształtują się proporcje głosów „za” i „przeciwko” usunięciu dębów. Pan Dera poinformował, iż za wycięciem drzew opowiedziały się 133 osoby natomiast pod wnioskiem u uznanie dębów za pomniki przyrody podpisało się 6 osób.
Pan Jagodziński zapytał, czy w przypadku braku zgody na wycięcie drzew, można je odpowiednio przyciąć, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla pobliskiego kościoła? Pan stwierdził, iż w przypadku uznania drzew za pomniki przyrody całość zabiegów pielęgnacyjnych będzie przeprowadzana przez służby konserwatora przyrody. Konserwator niejako przejmuje w swoje kompetencje całokształt praw i obowiązków nad opieką nad drzewami.
Decyduje o zabiegach pielęgnacyjnych na nich wykonywanych, o celowości przeprowadzenia takich zabiegów jak też jest odpowiedzialny za jakiekolwiek szkody, które mogą wyniknąć np. w przypadku przewrócenia się drzew. Do czasu uznania tych drzew za pomniki przyrody za wszystkie szkody odpowiada właściciel terenu.
Pan Horyd zapytał o przebieg procedury uznania drzew za pomniki przyrody, ważny bowiem jest czas, gdyż drzewa te w każdej chwili stanowią zagrożenie dla otoczenia. Pan poinformował, iż wszczęcie procedury nastąpiło z datą wpłynięcia wniosku mieszkańców, po dokonaniu wizji lokalnej przedstawi jaj wyniki konserwatorowi, następnie konserwator zwróci się do Rady Miejskiej o uznanie dębów za pomniki przyrody. Procedura potrwa zgodnie z KPA przez okres 30 dni. Może ona zostać wydłużona w przypadku, gdy Rada Miejska nie wyrazi zgody na uznanie drzew za pomniki.
Pan Horyd zapytał, co nastąpi w przypadku gdy Rada Miejska uzna, że drzewa należy wyciąć? Pan Wegner stwierdził, iż prawdopodobnie konserwator będzie przeciwny wycince drzew, ostateczną decyzję w powyższym zakresie podejmie Wojewoda.
Pan Jagodziński opowiedział się jednoznacznie za wycięciem dębów, cmentarz w Lutówku jest obiektem zabytkowym, a w każdej chwili może ulec zniszczeniu poprzez zawalenie drzew. W zamian można zalesić inne tereny. Pan Dziarnowski również opowiedział się za wycięciem, tym bardziej iż większość mieszkańców Lutówka jest tego samego zadania. Nadmienił, iż rzeczywiście gałęzie drzew są bardzo zniszczone i stanowią zagrożenie.
Pan Gugnacki poruszył temat konieczności wniesienia ogrodzenia wokół cmentarza. Pan Dera poinformował, iż zgodnie z decyzją Sanepidu budowa ogrodzenia powinna zostać zrealizowana już w roku ubiegłym (w terminie do 31 sierpnia 2006 r.). Sanepid wydając zalecenie powołał się na przepisy ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach. Pan stwierdził, iż wzniesienie ogrodzenia jest jak najbardziej wskazane. Nawiązując do dębów powiedział, iż argumentem za pozostawieniem drzew jest fakt, iż w zdecydowany sposób eksponują one walory przyrodnicze Lutówka, stanowią nierozłączny wizerunek miejscowości. Kwestią jest to, aby dęby były zadbane. Poinformował, iż ze swojej strony jest przeciwny wycięciu drzew, tak też przedstawi sprawę konserwatorowi przyrody. Zauważył, iż można rozwiązać sytuacje w taki sposób, aby drzewa pozostały i jednocześnie nie stanowiły zagrożenia dla cmentarza i kościoła.
Pan Horyd zapytał o czym właściwie mogą zadecydować radni? Pan stwierdził, iż praktycznie Rada Miejska nie może podjąć decyzji o wycięciu drzew, jej sprzeciw może jedynie przedłużyć procedurę uznania dębów za pomnik przyrody. Ostateczna decyzje podejmie Wojewoda.
Komisja podziękowała Panu za udzielone wyjaśnienia oraz uczestnictwo w posiedzeniu.
Komisja ostatecznie jednogłośnie stwierdziła, iż nie podejmie żadnej opinii w sprawie możliwości wycięcia drzew na cmentarzu parafialnym w Lutówku. Komisja w tej sprawie postanowiła oczekiwać na stanowisko konserwatora przyrody.
Komisja oprócz powyższego, wiodącego tematu, podjęła dyskusję w następujących sprawach:
1. Możliwości wycięcia drzew (lipy) przy ul. Kolejowej.
2. Dofinansowania melioracji rowu w Jazdrowie.
Ad.1. Pan Dera poinformował, że po przeprowadzeniu wizji w terenie oraz konsultacji z przedstawicielem WKP w sprawie tej wskazane byłoby podjecie następujących kroków:
1) pierwsze drzewo (lipa) od skrzyżowania z ul. Sportową ze względu na swoje rozmiary (obwód pnia) powinno zostać uznane jako pomnik przyrody.
2) kolejne drzewa (3 szt. lipy i 1 klon) mogą zostać usunięte ze względu na stan zdrowia oraz zagrożenia stwarzające dla sąsiednich budynków.
3) Ostatnie drzewo z tego skupiska (lipa) oraz następne rosnące w oddaleniu ok. 50 m powinny również zostać uznane jako pomniki przyrody.
4) w miejsce usuniętych drzew należałoby wprowadzić nowe nasadzenia najlepiej drzewa lipy.
5) Wartoby też uznać za pomnik przyrody dąb rosnący przy stacji PKP w Sępólnie Kraj.
6) W przypadku uznania wyżej zaproponowanych drzew za pomniki przyrody zostaną przeprowadzone zabiegi sanitarne tj. cięcia prześwietlające oraz mające na celu obniżenie wysokości korony na koszt Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.
W związku z powyższym zasadnym jest wydanie decyzji na wycięcie drzew wskazanych w punkcie drugim. PKP, jako właściciel, powinno usunąć drzewa, oprócz dwóch wzmiankowanych.
Komisja zaakceptowała powyższą propozycję.
Pan Dera poruszył również problem dwóch drzew (jedno przy stacji PKP – do wycięcia, drugie, w Wałdowie do przycięcia korony drzewa, na co wyraził zgodę przedstawiciel konserwatora przyrody Pan ).
Komisja przyjęła informacje do wiadomości.
Ad.2. Komisja zapoznała się z wnioskiem Gminnej Spółki Wodnej o dofinansowanie melioracji rowu w Jazdrowie – w kwocie 20tys.zł.
W powyższej sprawie udzielał wyjaśnień Zastępca Burmistrza. Poinformował, iż rów „wychodzi” z tamtejszej gorzelni, jest własnością Spółki Wodnej. Gmina w swoim budżecie nie przewidziała środków na jego meliorację.
Komisja zasugerowała konieczność dokonania melioracji tegoż rowu – w związku z powyższym jednogłośnie zaopiniowała przyznanie z budżetu Gminy kwoty w wysokości 10tys.zł. na powyższy cel.
Komisja poruszyła w tym punkcie również problem rowu melioracyjnego w Komierowie. Pan Horyd stwierdził zasadność jego oczyszczenia, zbierające się zanieczyszczenia powodują emisję „zapachów” do środowiska. Pan Zieńko wyjaśnił, iż rów nie należy do spółki, dlatego też zobowiązani do jego oczyszczania są właściciele gruntów przez które on przebiega. Rozwiązaniem problemu może być jednakże uzyskanie przez Zakład Gospodarki Komunalnej nowego pozwolenia wodno-prawnego. W tym przypadku ZGK mogłoby przystąpić do konserwacji rowu.
Komisja zaakceptowała powyższą propozycję.
Na zakończenie posiedzenia Pan Cyganek zwrócił się do Komisji o zajęcia stanowiska w sprawie propozycji zwołania jednej bądź kilku sesji z udziałem radnych gmin ościennych (celem omówienia spraw związanych z ochroną środowiska).
Komisja postanowiła, iż po przeanalizowaniu problematyki, wypowie się w tej sprawie na swoim kolejnym posiedzeniu.
Po wyczerpaniu tematów Przewodniczący zamknął posiedzenie
Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski
Henryk Dziarnowski
protokołował:
Tomasz Dix
metryczka
Wytworzył: Tomasz Dix (18 stycznia 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (16 lutego 2007, 11:46:42)
Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (17 maja 2023, 08:21:46)
Zmieniono: anonimizacja danych
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1106