Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Statutowa | Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
Protokół nr 11 z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 4 sierpnia 2011 r.
Protokół nr 11
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 4 sierpnia 2011 r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg. załączonej listy obecności oraz zgłoszeni goście w osobach:
Waldemar Stupałkowski – Burmistrz Sępólna Krajeńskiego
Stanisław Rohde – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj.
Jarosław Dera – Kierownik Ref. GKiR.
Edmund Rózga – Przewodniczący Osiedla nr 1.
Stanisław Gustyn – Przewodniczący Osiedla nr 2. Posiedzenie Komisji otworzyła Przewodnicząca Komisji Pani Anna Miczko, który powitała zebranych. Następnie przedstawiła porządek obrad
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad (już nastąpiło);
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji;
3. Opinia w sprawie pisma Spółki z o.o. „Dompol” w sprawie odkupienia działek nr 609/20 i 609/21 wraz z dokumentacją projektową;
4. Ustalenie harmonogramu budowy ulic na terenie miasta;
5. Opinia w sprawie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia „Planów Odnowy Miejscowości” dla miejscowości położonych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie (dot. Sołectwa Lutowo);
6. Dyskusja nad możliwością utworzenia straży miejskiej;
7. Opinia w sprawie projektu uchwały o bezpłatne przekazanie Gminie działek położonych w Piasecznie i Komierowie;
8. Sprawy bieżace:
a)Sprawa dot. przymuszenia Pana do utrzymania porządku wokoło baru przy Pl. Wolności;
b) Poddanie pod dyskusję możliwość odkupu ośrodka wczasowego od Polskich Kolei Państwowych;
c) Inne;
9.Wolne wnioski i zakończenie.
Ad.1 i 2. Pani Przewodnicząca powitała zebranych, stwierdziła quorum, przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie. Następnie członkowie Komisji zapoznali się protokołem z posiedzenia Komisji w miesiącu czerwcu i przyjęli go bez uwag.
Ad. 3 Pan Waldemar Stupałkowski przedstawił wniosek firmy „Dompol” w sprawie odkupienia działek nr 609/20 i 609/21 w Sępólnie Kraj., na których miały powstać mieszkania. W związku z małym zainteresowaniem chęci zakupu mieszkań w.w. firma zwróciła się z wnioskiem o odkupienie przez Gminę gruntu wraz z dokumentacją projektową. Pan Waldemar Stupałkowski zwrócił uwagę, iż we wniosku firma nie podaje ceny, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, iż kwota wraz z dokumentacją projektową będzie dość duża. Natomiast wykorzystanie tej dokumentacji przez Gminę jest wątpliwe. Burmistrz Sępólna Krajeńskiego zaproponował dwa warianty: rozwiązanie umowy po okresie zawartym w umowie tj. do 2013 r. (do tego roku firma zobowiązała się przekazać do użytkowania 12 mieszkań – nie dotrzymanie umowy) bądź odkupienie gruntu (bez dokumentacji projektowej) za kwotę jaka została sprzedana tej firmie. Komisja przychylnie ustosunkowała się do wariantu drugiego dot. odkupienia gruntu po cenie jaką sprzedała Gmina w 2008 r. (wszyscy za). Natomiast dokumentacja projektowa może zostać przekazana Gminie nieodpłatnie.
Ad. 4. Pan Jarosław Dera przedstawił „Harmonogram budowy ulic nieutwardzonych wg. ilości mieszkańców” stanowiący załącznik nr 2 do niniejszego protokołu. Poinformował, również, że w tym roku planuje się utwardzenie 1/3 ul. Tartacznej. Członkowie Komisji byli zgodni co do pierwszeństwa wykonania :
1. ul. Krasickiego,
2. ul. H. Sawickiej,
3. ul. Kisielewskiego,
4. ul. Chopina,
5. ul. Broniewskiego.
Pan Edmund Rózga – zwrócił uwagę na zły stan drogi na ul. Chopina, który zagraża bezpieczeństwu uczestnikom ruchu, która wymaga naprawy, wysypania tłucznia.
Pan Drogowski - stwierdził, iż drogą wymagającą utwardzenia (posypanie tłucznia) jest też ul. Kopernika.
Pani Anna Miczko zwróciła uwagę na fatalny stan ul. Ogrodowej (ulica jest dziurawa oraz bardzo wąska).
Pan Jarosław Dera poinformował iż na tej ulicy zostanie ustawiony znak: zakaz zatrzymywania i postoju oraz oznaczenie objazdu w przypadku korków w centrum. Przewiduje się wykonanie dokumentacji jeszcze w tym roku, natomiast rozpoczęcie robót w roku następnym tj. 2012.
Pan Kazimierz Drogowski – zwraca uwagę na to, aby roboty były wykonane kompleksowo, zarówno pas drogowy i chodnik, zwracając uwagę na najmniej uciążliwą porę dnia oraz miesiąca.
Pani Anna Miczko – uważa, iż skoro drogi będą budowane kompleksowo to będzie to krzywdzące dla innych ulic, które nie doczekają się remontu. Zaplanowano położenie chodnika na ul. Kopernika, Kossaka i Kiepury.
Pan Jarosław Dera – wyjaśnia iż wykonanie jednostkowych prac nie załatwia sprawy, ponieważ kierowcy jeżdzą po chodnikach niszcząc je, gdy stan drogi budzi wątpliwości (np. w czasie ulewy).
Pan Stanisław Rohde – uważa, iż skoro były wcześniej postanowienia o położeniu chodników to należy być konsekwentnym w tym zakresie.
Pani Anna Miczko – zapytuje się kto jest właścicielem prawej strony ul. Chojnickiej, wnioskuje o ułożenie chodnika po tej stronie (od dworca PKS do ul. Parkowej).
Pan Jarosław Dera – informuje, iż Gmina nie jest właścicielem na tym odcinku, jest nim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy.
Pani Anna Miczko – wnioskuje o wystosowania pisma do GDDKiA w Bydgoszczy wnioskując o potrzebie ułożenia chodnika w w/w miejscu.
Ad. 5. Pan Jarosław Dera zapoznał obecnych z propozycją projektu zmiany uchwały w sprawie zatwierdzenia „Planów Odnowy Miejscowości” dla miejscowości położonych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. (dot. Sołectwa Lutowo). Niniejsza zmiana jest niezbędna w celu uzyskania dofinansowania na doposażenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie. Członkowie Komisji pozytywnie ustosunkowali się do zmiany uchwały (wszyscy byli za).
Ad. 6. Pan Stanisław Rodhe wyraził chęć utworzenia straży miejskiej na terenie gminy. Poinformował obecnych o szerokim zakresie zadań jakie mogą wykonywać strażnicy miejscy. Zwrócił uwagę, że, prócz egzekwowania wykroczeń drogowych straż miejska będzie pilnowała porządku i bezpieczeństwa w całej gminie dot. chuligańskich wybryków w porach wieczorno – nocnych, egzekwowania odśnieżania i sprzątania chodników oraz zieleni przez właścicieli psów, posesji itp. Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim przedstawił wyniki testu przy użyciu urządzenia pomiarowego prędkość (fotoradaru) wykonanego w dn. 21 czerwca 2011 r. w 3 miejscach na terenie Gminy Sępólno Kraj. tj. ul. Chojnicka, ul. Koronowska oraz w miejscowości Zboże. Wyniki tego testu są druzgocące, praktycznie nie ma poszanowania dla przepisów ograniczających prędkość. Wyniki świadczą o nagminnym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości. Powołanie straży miejskiej niewątpliwie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Ponadto Pan Stanisław Rodhe przedstawił bilans dochodów i wydatków na przykładzie Straży Gminnej w Rzeczenicy. Dochody zdecydowanie przewyższają wydatki. Gmina Rzeczenica , która liczy niespełna 4 000 mieszkańców wydała w ubiegłym roku na drogi 2 mln zł.
Pan Drogowski w pełni popiera utworzenie straży miejskiej. Informuje, iż początkowo powstanie straży miejskiej wiąże się z nakładami finansowymi, ale decyzja ta się opłaca: przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz porządku w Gminie.
Pan E. Rózga popiera propozycję utworzenia straży miejskiej, nadmienia iż jednostka ta będzie egzekwować prawo, a nie utrudniać życie zwykłym obywatelom przestrzegającym przepisy prawa.
Pan Jarosław Dera – zwrócił uwagę, na szereg zadań, które może wykonywać straż miejska, odciążając tym samym policję.
Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie możliwość utworzenia straży miejskiej: 4 członków za, 1- przeciw utworzeniu straży miejskiej (G. Dudek).
Ad. 7. Kierownik Ref. Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił projekty uchwał o bezpłatne przekazanie Gminie działek położonych w Piasecznie i Komierowie. Agencja Nieruchomości Rolnych w Bydgoszczy wyraziła zgodę na nieodpłatne przekazanie tych działek. W Piasecznie (przed blokami) Sołectwo planuje wybudowanie placu zabaw, natomiast Sołectwo Komierowo planuje przeznaczyć działkę na boisko.
Jednogłośnie członkowie Komisji wyrazili pozytywną opinie w sprawie nieodpłatnego przekazania Gminie w.w. działek.
Ad. 8 a) Pani Anna Miczko – ponownie wnioskuje o przymuszenie Pana na Pl. Wolności o utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na terenie jego nieruchomości (bar) – dach dziurawy, wokoło baru bałagan, śmieci itp. Zwraca uwagę na zły stan schodów biegnących na Pl. Przyjaźni oraz szpecący teren przy schodach: rosną krzaki i chwasty). Pozostali członkowie Komisji poparli wniosek Pani Przewodniczącej.
Pan Jarosław Dera poinformował, iż właścicielem tego terenu jest Gmina i teren ten był już odchwaszczany.
Wezwano Kierownika Ref. IRG Pana Marcina Koniszewskiego, który posiada opracowaną dokumentację rewitalizacji miasta. Z informacji od Pana M. Koniszewskiego wynika, że teren ten nie został objęty rewitalizacją.
Ad. 8 b) Pan Waldemar Stupałkowski poddał pod dyskusję sprawę odkupu od PKP ośrodka wczasowego położony przy Jeziorze Sępoleńskim, na ul. Chojnickiej. Burmistrz Sępólna Krajeńskie poinformował obecnych o możliwości kupna w/w nieruchomości od PKP. Koszty tej inwestycji na dzień dzisiejszy wynoszą w sumie ok. 700 000 zł (grunt oraz istniejącą infrastruktura) Pan W. Stupałkowski wyraził swoją opinię co do kolosalnej ceny za jaką PKP chce sprzedać ośrodek. Proponuje za taką kwotę nie kupować tej nieruchomości, przeczekać, być może, że odbędzie się przetarg, na którym PKP wystawi mniejszą cenę.
Zdecydowanie uczestnicy posiedzenia poparli propozycję Burmistrza: Gmina Sępólno Kraj. na dzień dzisiejszy nie jest zainteresowana kupnem ośrodka za tak dużą cenę.
Ad. 8 c) Pan Drogowski – zapytuje się na temat zasad parkowania samochodów ciężarowych. Informuje, iż nie wszyscy kierowcy byli poinformowani o możliwości parkowania na terenie PHSR Agroma (po uzgodnieniu z Panem Kluczyńskim).
Pan Jarosław Dera poinformował o możliwości parkowania na terenie Agromy Pana.
Pan Drogowski proponuje zorganizowanie z kierowcami spotkania w celu określenia zasad i możliwości parkowania ciężarówek.
Pan Rohde wnioskuje o zorganizowanie spotkania z kierowcami w obecności pana M. Kluczyńskiego oraz niniejszej Komisji.
Pani A. Miczko poinformowała, iż Pan Kluczyński jest otwarty na odpłatne stacjonowanie ciężarówek na terenie PHSR Agroma.
Wstępnie uczestnicy posiedzenia zaproponowali termin – (godz. popołudniowe, piątek, sobota) oraz miejsce spotkania: 19 sierpień (piątek) w świetlicy OSP w Sępólnie Kraj. w godz. ok. 17 -18.
9. Wolne wnioski i zakończenie;
1) Pani Anna Miczko – wnioskuje o zobowiązanie na piśmie PKP do utrzymania porządku (systematyczne wykaszania traw, utrzymanie ogrodzenia w należytym stanie itp) na terenie ośrodka wczasowego przy Jeziorze Sępoleńskim w Sępolnie Kraj., położonego przy ul. Chojnickiej należącym do Polskich Kolei Państwowych.
2) Członkowie Komisji wnioskują o uregulowanie sprawy dotyczącej wydzielenia terenu dla parkujących kierowców ciężarówek: zorganizowanie spotkania z kierowcami (p. 8c).
3) Pan Grzegorz Dudek – wnioskuje o reorganizację ruchu na ul. 27 Stycznia; wydzielenie pasa do parkowania po lewej stronie od ul. Kościuszki (na wysokości bloku nr 5 do sklepu spożywczego p. natomiast postawienie znaku zakazu zatrzymywania i postoju po prawej stronie. Co zwiększy widoczność dla pojazdów, którzy włączają się do ruchu drogowego z Os. Słowackiego (bloki).
4) Pan Grzegorz Dudek – wnioskuje o zlikwidowanie strefy zamieszkania na ul. Wyspiańskiego, gdyż na tej ulicy nie można parkować. Nie wszyscy użytkownicy posesji posiadają takie działki na których zmieści się kilka samochodów np. w przypadku imprez rodzinnych.
Pan Edmund Rózga uważa, że wprowadzenie strefy zamieszkania na ul. Wyspiańskiego zapewnia bezpieczeństwo dla uczestników ruchu i mieszkańców ulicy.
Pan Stanisław Rohde stwierdził, że przepis jest nie życiowy. Proponuje pozostawić zakaz zatrzymywania się tylko ciężarówek, a nie samochodów osobowych. W związku z brakiem parkingu proponuje wykonanie zatoczki na samochody na ul. Kiepury.
5) Pan Drogowski – proponuje przy opracowywaniu dokumentacji zaplanować na Osiedlu Jana Pawła II zatoczki – parkingi dla samochodów osobowych przy każdej ulicy (ulice są wystarczająco szerokie).
6) Pan Grzegorz Dudek – wnioskuje o wyrównanie zjazdu przy ul .Młyńskiej na wysokości targowiska.
Pan Jarosław Dera - poinformował, iż część prac została już wykonana, ta sprawa jest w toku; została poruszona na naradzie kierowników.
7) Pan Stanisław Rohde – wnioskuje o poszerzenie ul. Niechorskiej na wysokości ul. Stodolnej.
8) Pani Anna Miczko – w związku z małą ilością lokali gminnych wnioskuje o ograniczenie wykupu mieszkań komunalnych.
9) Pani Anna Miczko – wnioskuje o wystosowanie pisma do Zarządu Drogowego w Sępólnie Kraj. w celu zobowiązania ich do dokończenia kładzenia chodnika w Radońsku.
10) Pani Danuta Wańke – wnioskuje o wykonanie remontu Ośrodka Zdrowia w Radońsku (podanie daty remontu i podmiotu odpowiedzialnego za ten remont). Szczególnie niebezpieczne są schody do Ośrodka.
Pani Przewodnicząca podziękowała zebranym i zamknęła spotkanie. Na tym protokół zakończono.
Przewodnicząca Komisji
Anna Miczko
Protokołowała: Elżbieta Basińska – Czachor 09.08.2011 r.
metryczka
Wytworzył: Elzbieta Basińska-Czachor (4 sierpnia 2011)
Opublikował: Katarzyna Włodarczak (16 listopada 2011, 11:40:10)
Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (15 maja 2023, 11:29:31)
Zmieniono: anonimizacja danych
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1137