Protokół Nr 38/2006

Protokół Nr 38/06
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 19 czerwca 2006r
.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:

  1. Urszula Włodarska  –  przedstawiciel Gminnej Spółki Wodnej.
  2. Jarosław Dera – Pracownik Samodzielnego Stanowiska ds. Rolnictwa, Leśnictwa i Zadrzewień. 

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
  3. Informacja z bieżącej działalności Gminnej Spółki Wodnej.
  4. Wolne wnioski i zakończenie.
     
             W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie. 

Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 37/06 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 22 maja 2006r. 

Ad.3. Pani Urszula Włodarska przedstawiła Komisji informację w zakresie bieżącej działalności Gminnej Spółki Wodnej w Sępólnie Krajeńskim.
Poinformowała, iż:
- obecnie Spółka przeprowadza przede wszyskim prace polegające na usuwaniu usterek powstałych w trakcie trwania tegorocznej, mroźnej zimy. Ogromnym utrudnieniem w prowadzeniu prac jest posiadanie bardzo małych srodków na w/w cel. Niestety Spółka nie może liczyć na dofinansowanie odgórne. Tymczasem infrastruktura odwadniająca jest praktycznie w większości zdekapitalizowana.
Nadmieniła, iż składki opłacane przez członków Spółki, mimo ich regularnego uiszczania, nie wystarczają na prowadzenie nawet podstawowego zakresu robót. Podsumowując Spółka wykonuje prace tylko w tym zakresie na ile wystarczają posiadane środki.  
- istnieje znaczny niedobór w pozyskiwaniu pracowników zatrudnianych w ramach prac interwencyjnych. Z Powiatowego Urzędu Pracy w tym roku skierowano do prac w Spółce zaledwie 4 w/w pracowników (Spółka ponosi 50% kosztów zatrudnienia).
Poinformowała, iż w chwili obecnej zatrudnienie w Spółce wynosi 13 osób (pięciu pracowników stałych + 8 osób w ramach prac interwencyjnych).
 
Pan Wagner zapytał o skuteczność „ściągalności” składek członkowskich.  Pani Włodarska stwierdziła, iż „ściągalność” znacznie się poprawiła, jednak istnieje tendencja do nieopłacania składek w konkretnych miejscowościach. Pan Horyd zapytał, jakie sa możliwości wyegzekwowania zaległych składek? Pani  Włodarska odpowiedziała, iż procedura odbywa się na zasadach ogólnych, tożsamych z egzekwowaniem należności podatkowych.
 
Pan Jagodziński zapytał, czy zapadły konkretne ustalenia w sprawie melioracji rowu w Wałdówku. Pani Włodarska poinformowała, iż teren rowu nie jest objęty działalnością spółki (teren nie jest objęty opłacaniem składek członkowskich). Nadmieniła, iż Spółka może tam wykonać prace ale w ramach zlecenia.
   
Komisja przyjęła do wiadomości informację przedstawioną przez Panią Włodarską.  
 
W związku z przekazaną informacją Komisja stwierdziła konieczność wystosowania apelu do Starostwa Powiatowego (dotyczy Powiatowego Urzędu Pracy) w sprawie wygospodarowania środków celem zapewnienia frontu robót dla Gminnej Spółki Wodnej (możliwość zatrudnienia w Spółce jak największej liczby pracowników interwencyjnych).  
Komisja upoważniła Przewodniczącego Komisji do wystąpienia z powyższym apelem podczas najbliższej Sesji Rady Miejskiej. 

Ad.4. W wolnych wnioskach:
-  Pan Dziarnowski poinformował, iż zapadły już ustalenia w sprawie organizacji gminnych dożynek.
- Komisja zapoznała się z wnioskami złożonymi przez poszczególne Sołectwa o pozyskanie środków w ramach programu „Planu Rozwoju Miejscowości”. Komisja zasugerowała jednynie zmianę we wniosku z  Wałdówka – dotyczy wykreślenia „opisówki” małych gospodarstw rodzinnych.
 
 
         Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.

Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (19 czerwca 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (8 września 2006, 09:19:51)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1125