Komisja Rewizyjna | Komisja Budżetu i Handlu | Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Protokół Nr 12/07
Protokół Nr 12/07
z posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej w dniu 12 lipca 2007r.
z posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej w dniu 12 lipca 2007r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Sekretarz Gminy Dariusz Wojtania
2. Dyrektor Sępoleńskiego Domu Kultury Julita Maciaszek
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Janusz Nikel, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
- Otwarcie posiedzenie i przyjęcie porządku.
- Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
- Propozycje zmian do projektu Statutu Sępoleńskiego Domu Kultury.
- Dyskusja n/t możliwości zmiany nazwy miejscowości.
- Wolne wnioski i zakończenie.
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 11/07 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 20 czerwca 2007r.
Ad.3. Komisja spotkała się z nowym Dyrektorem Sępoleńskiego Domu Kultury Panią Julitą Maciaszek celem omówienia możliwości wprowadzenia zmian do Statutu tejże instytucji.
Na wstępie Pani Maciaszek poinformowała Komisję, iż wg niej zasadnym byłoby doprowadzenie do zmiany nazwy Sępoleńskiego Domu Kultury. Zasadność wynika przede wszystkim z faktu, iż obecnie instytucja, jako dom kultury, nie może ubiegać się o pozyskiwanie środków z funduszów zewnętrznych. Zaproponowała wstępnie, aby w nazwie występowało słowo „centrum” bądź „ośrodek”. Nadmieniła, iż od miesiąca września zostanie w SDK utworzonych 14 nowych sekcji, m.in. strzelecka, tym bardziej wiec nie pasuje występowanie w nazwie słowa „kultury”, działaniem instytucji będzie objęty znacznie większy zakres działalności. Komisja z kolei poinformowała Panią Dyrektor, iż na swoich poprzednich posiedzeniach rozważała możliwość zmiany nazwy.
Pan Nikel zapytał, czy Pani Maciaszek, jako nowy Dyrektor, ma własne propozycje do zmian wstępnie wypracowanego projektu Statutu SDK?
Pani Maciaszek zasygnalizowała, iż do rozważenia jest ponowne umieszczenie w projekcie zapisów o istnieniu ciała doradczego jakim byłaby Rada Programowa. Pan Nikel wyjaśnił, iż uprzedni zapis statutowy został wykreślony, zgodnie z sugestią byłego P.O. Dyrektora SDK, Pani Kędzierskiej, która stwierdziła, iż to ciało doradcze praktycznie nie działa, jest „martwe”. Pani Maciaszek zasugerowała, aby jednak zastanowić się nad funkcjonowaniem Rady Programowej, zwłaszcza teraz, gdy można pozyskiwać spore środki z funduszów zewnętrznych. Ponadto Rada byłaby ciałem społecznym, nie powodującym konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
Pan Nikel zasugerował Pani Maciaszek, aby doprowadzić do zsynchronizowania projektu Statutu ze Statutem Gminy (pod względem nazewnictwa) tj. wprowadzić początkowy zapis „jeżeli w dalszej części Statutu jest mowa o Sępoleńskim Domu Kultury, to rozumie się przez to Sępoleński Dom Kultury w Sępólnie Krajeńskim”.
Ostatecznie Komisja wspólnie z dyrektorem SDK, ustaliła iż:
Pani Maciaszek przedstawi propozycje zmian w projekcie Statutu SDK do końca miesiąca sierpnia br. Pani Maciaszek przedstawi w w/w terminie propozycje zmiany nazwy Sępoleńskiego Domu Kultury.
Ad.4. Pan Nikel poinformował, iż dzisiaj do biura Rady Miejskiej wpłynęła dokumentacja, wraz z uzasadnieniem, (przekazana przez Radnego Powiatu Pana Józefa Buławę) w sprawie nazwy miejscowości Włościborek. Komisja zapozna się z dokumentacją na swoim następnym posiedzeniu, po jej oficjalnym przekazaniu przez Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Sekretarz Gminy, nawiązując do ustaleń podjętych na poprzednim posiedzeniu Komisji, poinformował iż odnalazł trzy z czterech istniejących urzędowych wykazów nazw miejscowości tj.:
- Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1893
- Spis miejscowości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 1967r.
- Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce z 1980r.
Niestety, pomimo poszukiwań nie udało się dotrzeć do chronologicznie drugiego w kolejności wydawnictwa – Skorowidza miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z 1928r.
Poinformował, iż we wszystkich w/w źródłach tekstowych wszędzie figuruje nazwa Włościborek.
W związku z powyższym faktem Komisja postanowiła, iż w dalszym ciągu będzie prowadziła poszukiwania nowych źródeł potwierdzających dawniejsze używanie nazwy miejscowości „Włościbórek” m.in. należy sięgnąć do dokumentów dawnej Rady Gromadzkiej Wałdowa.
Komisja ponadto zapozna się z dokumentacją przekazaną przez Pana Buławę. Komisja także zwróciła się do Sekretarza Gminy, celem uzupełnienia przekazanej informacji, o „dotarcie” do wykazu nazw miejscowości z 1928r.
Ad.6. W wolnych wnioskach poruszył temat konieczności przestrzegania zapisów Statutu Gminy (nawiązał tutaj do faktycznego uregulowania sprawy wydania radnym legitymacji, stwierdzającej pełnioną przez nich funkcję).
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
Przewodniczący Komisji
Janusz Nikel
Janusz Nikel
protokołował:
Tomasz Dix
metryczka
Wytworzył: Tomasz Dix (12 lipca 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (29 lutego 2008, 11:40:08)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 873