Protokół Nr 25/2006

Protokół Nr 25/06
z posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w dniu 21 marca 2006r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszony gość Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Dariusz Wojtania.   

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Janusz Nikel, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
  3. Opinia w sprawie projektu Rady Miejskiej w sprawie współdziałania z Miastem Bydgoszcz w zakresie prowadzenia Izby Wytrzeźwień w Bydgoszczy.
  4. Informacja w sprawie bieżącego funkcjonowania Ośrodka Pomocy Społecznej
  5. Wstępne ustalenia w sprawie zmiany statutów jednostek organizacyjnych Gminy.
  6. Zasygnalizowanie możliwości zmian w zasadach uczestnictwa sołtysów w sesjach Rady Miejskiej
  7. Wolne wnioski i zakończenie. 


            W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie. 

Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 24/06 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 23 stycznia 2006r.
 
 
Ad.3. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pan Wojtania zapoznał Komisję z projektem uchwały Rady Miejskiej w sprawie współdziałania z Miastem Bydgoszcz w zakresie prowadzenia Izby Wytrzeźwień w Bydgoszczy.
Pan Wojtania nadmienił, iż porozumienie, które zostałoby zawarte w zakresie współdziałania z Izbą Wytrzeżwień w Bydgoszczy jest dobrowolne, niemniej jednak takie dzialanie jest niejako konsekwencją zapisów ustawowych, które nakładaja na Gminę obowiązek usuwania następstw nadużywania alkoholu. Poinformował, iż porozumienie zawiera się na okres jednego roku, koszt wynosi miesięcznie 300zł. od osoby (rocznie 3.600zł.) Powyższa kwota jest planowana w odniesieniu o dane wynikające z ilości zaistniałych przypadków odwożenia nietrzeźwych w roku poprzednim. Dodał, iż do Izby będą przyjmowane tylko osoby, które posiadają zameldowanie na terenie naszej Gminy. Nadmienił, iż zawarcie porozumienia w tej sprawie jest zasadne, gdyz Gmina sama nie udźwignęłaby kosztów budowy Izby w Sepólnie Kraj.      
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt powyższej uchwały.
 
 
Ad.4. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pan Wojtania poinformował Komisję o bieżącej działalności OPS.
Wyjaśnił zasady przyznawania tzw. „becikowego” tj. iż istnieje możliwość uzyskania trzech rodzajów tego świadczenia:
- z tytułu urodzenia każdego dziecka
- z tytułu uzyskiwania niskich dochodów
- z tytułu ewentualnego podjęcia w tej sprawie uchwały przez Radę o Miejską o wypłacie świadczenia ze środków własnych.
Nadmienił, iż dwa pierwsze świadczenia wypłacane są ze środków Wojewody, nie ma problemów z ich bieżącą realizacją. Świadczenia wypłacane są na dzieci, które urodziły się po dniu 9 listopada 2006r.
Odnośnie dożywiania dzieci Pan Wojtania poinformował, iż w bieżącym roku Wojewoda niespodziewanie zabezpieczył wysokie środki z przeznaczeniem na w/w cel. Porozumienie zaproponowane przez Wojewodę obejmuje przekazanie z województwa 80% środków przy 20%-owym udziale własnym Gminy (157tys.zł. na 660tys.zł.)  Ponadto sejm wydał ustawę o wieloletnim programie dożywiania, który niejako stabilizuje politykę społeczna w tym zakresie. Pan Wojtania poinformował ponadto, iż na terenie Sępólna Kraj. usytuowane są dwa punkty wydawania posiłków.
 
            Komisja przyjęła powyższą informację do wiadomości.            
 
 
Ad.5. Przewodniczący Komisji Pan Nikel rozdał członkom Komisji projekt nowego Statutu Zakładu Transportu Gminnego i Robót Publicznych w Sępólnie Krajeńskim. Poprosił, aby członkowie zapoznali się z powyższym projektem celem jego omówienia na kolejnym posiedzeniu Komisji.
 
 
Ad.6. Pan Nikel zasygnalizował możliwość przemyślenia tematu zastępstw sołtysów podczas obrad Sesji Rady Miejskiej tj. czy w wyjątkowych przypadkach (np. choroba sołtysa) osoba zastępująca go na Sesji może pobrac dietę.
Pan Nikel zasugerował, iż zasygnalizuje ten problem radcy prawnemu Urzędu (mozliwość prawnego unormowania w/w sytuacji).
 
 
Ad.7. W wolnych wnioskach Pan Wagner zapytał, czy zostały podjęte wiążące ustalenia w sprawie zasad prowadzenia nocnej pomocy ambulatoryjnej.
Pani Żekiecka poinformowała, iż jak do tej pory Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki nie uzyskała odpowiedzi na pismo wystosowane do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Zdrowia.      
       
 
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.

Przewodniczący Komisji
Janusz Nikel

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (21 marca 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (8 września 2006, 09:32:25)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 960