Protokół nr 9/07

Protokół nr 9
Z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 14 czerwca 2007r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście w osobach:
1.Tomasz Cyganek               -Przewodniczący Rady Miejskiej,
2.Marek Tymecki                  -Dyrektor ZOOS-u
3.Grzegorz Marciniak             -Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Kraj.
4.Danuta Hintz                     -Nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Kraj.
5.Ewa Skórczewska                -Nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Kraj.
6.Adela Wiśniewska               -Prezes ZNP- Oddział Sępólno Kraj.
7.Tadeusz Telicki                  -Inspektor UM
8.Bartosz Łangowski              -Inspektor UM


Porządek obrad:
1.Powitanie i stwierdzenie quorum.
2.Przyjęcie porządku obrad.
3.Pismo Pani Danuty Hintz i Pani Ewy Skórczewskiej dotyczące utrzymania 1,5 etatu w świetlicy szkolnej w Zespole Szkół nr 1. 
4.Pismo ZNP w sprawie utworzenia dodatkowego oddziału przedszkolnego w Przedszkolu nr 2 w Sępólnie Krajeńskim.
5.Opinia projektu uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu Gminy Sępólno Krajeńskie oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.
6.Informacje dotyczące szkolnych szkół sportowych, realizacja budowy hali widowiskowo-sportowej.
7. Wolne wnioski i zakończenie.


Ad. 1 i 2.
Po powitaniu i stwierdzeniu quorum, Pan Przewodniczący powitał zebranych,  przedstawił porządek obrad, który został przez członków Komisji przyjęty jednogłośnie. 

Ad. 3.
Pan Przewodniczący powiedział, że do Komisji wpłynęło pismo podpisane przez Panie pracujące w świetlicy szkolnej w Zespole Szkół nr 1, dot. ograniczenia ilości godzin pracy w/w świetlicy, jednocześnie zapoznając obecnych  z treścią w/w pisma (zał. do protokółu). Pierwsza głos zabrała Pani Ewa Skórczewska, która uzasadniła potrzebę pozostawienie dotychczasowych godzin w świetlicy szkolnej – dojazdy dzieci do szkoły, obiady, ponadto prowadzone są od rana do wieczora zajęcia z dziećmi, świadczony jest szeroki zakres opieki, jako opiekuńczo-wychowawczej. Dlatego zabierając 0,5 etatu obie Panie nie wyobrażają sobie jak mają realizować program, zajmować się dziećmi.
Pan Tomasz Cyganek dodał, że w piśmie Panie proponują jeszcze zwiększenie nakładów. Ponadto z protokółu   Komisji Rewizyjnej wynika, że Komisja proponuje ograniczenie etatu z 2 do 1. Komisja formułując taki wniosek nie wiedziała, że 1,5 etatu dotyczy dwóch Pań, będąc przekonana , że dotyczy to jednej osoby. Brała pod uwagę również ilość dowożonych dzieci. Pan Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że widzi rozwiązanie problemu, ale 
należy na to spojrzeć spokojnie, bez emocji i nie tyko przez wątek zapisów w protokóle Komisji Rewizyjnej ale również przez płaszczyznę jaką naświetlają Panie w swoim piśmie.
Pani Prezes ZNP powiedziała, że podziela pogląd Pana Przewodniczącego R.M. i również jest za przywróceniem 0,5 etatu, tu przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo dzieci, sprawowanie prawidłowej opieki.
Pan Marek Tymecki powiedział, że zostało poruszonych bardzo wiele wątków. W pełni zgadza się z treścią pisma. Przyczyną pracy Komisji Rewizyjnej jest sytuacja finansowa szkoły. Faktem jest , że liczba uczniów maleje.  Porównując inne świetlice szkolne w gminie to np. w Wałdowie dowożonych jest 90 dzieci – ilość godzin 13, czy w Wiśniewie – 70 dzieci- ilość godzin 10. Natomiast do ZS nr 1 dowożonych jest 30 dzieci. Powinno się rozmawiać o całej gminie i wszystkie szkoły powinny być traktowane jednakowo. Powinny być również prowadzone zajęcia poza lekcyjne. Zadaniem Dyrektora szkoły należy tak zorganizować pracę, żeby wszystko funkcjonowało  prawidłowo. Pozostawiając 1 etat w szkole i tak będzie deficyt. Pan Dyrektor ZOOS-u prosi Komisje o rozwagę, gdyż inne szkoły również mogą wystąpić o zwiększenie godzin w świetlicy szkolnej. Nigdzie nie są realizowane zajęcia poza lekcyjne w świetlicach.
Natomiast Pan Marek Tymecki widzi trzy możliwości rozwiązania problemu:
1.W Przedszkolu nr 1 jest jeden etat wolny. Pani Danuta Hintz może od razu przejść do pracy w przedszkolu w pełnym wymiarze godzin, ma odpowiednie kwalifikacje.
2.Z końcem roku jeden nauczyciel odchodzi na emeryturę. Gdyby Pani Hintz nie wyraziła zgody przejścia do pracy w przedszkolu, to od 1 stycznia 2008r. mogłaby pozostać w szkole.
3.Powrócić do tego co było, ale należy pamiętać, że trzeba będzie szkołę dofinansować.
Ponadto jedna z Pań może prowadzić zajęcia dydaktyczne.
Podobna sytuacja jest w szkole Podstawowej w Zalesiu, gdzie również dojdzie do ograniczenia etatu.
Pani Danuta Hintz zapytała o kwalifikacje nauczycieli zatrudnionych w swietlicach?
Pan Dyrektor ZOOS-u odpowiedział, że do pracy w świetlicy nauczyciel nie musi posiadać kwalifikacji. Sprawowanie opieki nie jest realizacją zajęć. Sprawowanie opieki jest zadaniem każdego nauczyciela. Natomiast  zajęcia w świetlicy powinna prowadzić osoba posiadająca kwalifikacje w zależności od prowadzonych zajęć.
Pani Danuta Hintz zapytała ile jest etatów  w świetlicy szkolnej w ZS nr 3?
Pan Dyrektor odpowiedział, że 1,5 etatu.
Pani Danuta Hintz powiedziała, że obawia się, iż w przyszłym roku Pan Dyrektor zabierze następne 0,5 etatu.
Pan Marek Tymecki powiedział, że sytuacja jest złożona, skomplikowana. Jeżeli pozostawimy tak jak jest do tej pory, to będzie wnioskował, żeby w pozostałych świetlicach szkolnych realizowane były zajęcia poza lekcyjne. Ale wtedy należy pomyśleć o środkach finansowych.
Pani Ewa Skórczewska powiedziała, że nauczyciel przygotowany jest do tego, żeby rozwijać zainteresowania dzieci – obecnie jest tylko telewizja i komputer.
Pan Tymecki powiedział, że w chwili obecnej   przygotowywane jest rozporządzenie MEN-u, które uznało, że do pracy w świetlicy szkolnej mają kwalifikacje wszyscy nauczyciele posiadający kwalifikacje pedagogiczne.
Pan Przewodniczący R.M. zaproponował, żeby problem świetlicy rozwiązać na poziomie ZS nr 1 a nie całej Gminy. Ewentualne przejście Pani Danuty Hintz do Przedszkola nr 1 nie do końca rozwiązuje problemu. W przedszkolu pracują osoby nie posiadające pełnych etatów i jak w takiej sytuacji Pani Danka Hintz będzie się czuła, że zabiera godziny innym.
Pan Dyrektor ZOOS-u powiedział, że niezależnie od decyzji, Pani Dyrektor Przedszkola i tak przyjmie nową osobę do pracy, złożonych jest już 5 podań. Jeżeli Pani Hintz nie skorzysta z tego, to skorzysta inna osoba.
Pan Tomasz Cyganek powiedział, że to Dyrektorzy przygotowują arkusze organizacyjne szkoły i prosi o wypowiedź Pana Dyrektora ZS nr 1, czy ma  propozycje rozwiązania tego problemu?
Pan Grzegorz Marciniak powiedział, że występuje w dwóch rolach jako Dyrektor szkoły czyli administrator- jest subwencja oraz jako nauczyciel. Klasy są coraz liczniejsze ale w tej sytuacji występuje jako urzędnik i musi to realizować. Jeżeli dowiaduje się , że 70 tys. brakuje to jest zobowiązany zlikwidować ten niedobór. Po pierwsze zabiera się z rzeczówki, jest jeszcze o 3 etaty za dużo. Nikt nie może wskazać , gdzie popełniono błąd. Jest 1 Dyrektor, 1 z-ca, 1 etat w świetlicy, 1 etat biblioteki, 1 etat pedagoga. Nie wie co zrobić, zwiększać liczebność klas, zwolnić bibliotekarza, czy pedagoga? I jak Dyrektor może spokojnie spać, jeżeli cały czas myśli skąd zdobyć pieniądze. W klasach jest  26 uczniów. Pan Dyrektor Marciniak proponował zwiększenie godzin dyrektora i 0,5 etatu zostawić w świetlicy. Dyrektor płacze, ale co ma robić , tnie etaty.
Pan Marek Tymecki powiedział, że ZS nr 1 powinno być 11 oddziałów , a jest 12. Ponadto MEN nie uwzględnia w szkołach miejskich  istnienia świetlic szkolnych. Subwencja tego też nie uwzględnia.
Pan Roman Porożynski zaproponował, żeby spokojnie nad tym się zastanowić, że 29 czerwca 2007r. jest następne posiedzenie Komisji i wtedy do tej sprawy powrócić, z konkretnymi rozwiązaniami.
Pani Adela Wiśniewska  postawiła wniosek, że ZNP jest za pozostawieniem 0,5 etatu , czyli pozostaje 1,5 etatu w świetlicy i prosi takie stanowisko przedstawić Panu Burmistrzowi. Ponadto , jeżeli Dyrektorzy zmuszani są do cięcia etatów, to ZNP zakazuje zatrudniania nauczycieli z poza Gminy Sępólno Kraj. Problem szkoły w Zalesiu jest również trudny. Niech Dyrektorzy mają możliwość wskazania kilka osób a nie tylko jednej.
Pan Dyrektor ZOOS-u powiedział, że jeżeli Pani Danuta Hintz nie wyrazi zgody na przejście to zostaną wstrzymane dalsze procedury. W Zalesiu są 2 osoby w niepełnym wymiarze godzin.
Pani Adela Wiśniewska powiedziała, że nie wolno  nikogo zmuszać do przejścia do innej placówki. Dodała, że Pan Marek Tymecki ustalił, iż Pan Gugała albo Pani Hintz mają przejść. Jeżeli jest wakat to proponować tym , którzy nie mają nic. Pani Prezes zapytała, czy Pani Hintz wyraża zgodę na przejście?
Pani Hintz odpowiedziała, że nie.
Pan Przewodniczący Komisji powiedział, że zapewniamy pracę ale w innej placówce w Gminie, jednocześnie zaproponował przesunąć dalszy ciąg dyskusji na następne posiedzenie 29 czerwca 2007r.
Pani Danuta Hintz powiedziała, że problem byłoby dobrze rozwiązać po konkursie na Dyrektora ZS nr 1, który niebawem się odbędzie.
Pan Edward Stachowicz powiedział, że jako Komisja zostali wybrani nie tylko przez ZNP, czy nauczycieli ale przez całe społeczeństwo i zadaniem jest reprezentować wszystkich. Bitwa jest o każdy grosz dla oświaty, kiedy jest przygotowywany budżet, skąd wziąć pieniądze. Głównym dochodem Gminy to podatki, czyli oznacza to, że należy podnieść podatki- to dotykałoby każdego obywatela a tak postąpić nie można. Gdyby Gmina miała pieniądze i mogła, dołożyłaby. I tak dużo dokłada do oświaty.
Pan Dyrektor Marciniak powiedział, że jeżeli będzie zakaz z zewnątrz to przegrywa wszystko. Nie wolno tego robić. Przydzielając godziny zgodnie z kwalifikacjami, najpierw przydziela tym , którzy je posiadają.
Pan Edward Stachowicz powiedział, że w tej chwili rozmawiamy o problemach wewnętrznych szkoły, Komisja nie może ingerować w to, to powinno być załatwione wewnątrz szkoły.
Na tym zakończono punkt 3.

Ad.4.
Pan Przewodniczący odczytał pismo ZNP, w którym związkowcy proszą o utworzenie dodatkowego oddziału w Przedszkolu nr 2 (zał. do protokółu). Pani Dyrektor przedszkola zwróciła się z tą prośbą do ZNP. Jest taka potrzeba społeczna.
Pan Marek Tymecki powiedział, że musiałby być wprowadzony system zmianowy.
Pani Prezes powiedziała, że nie, jest tylko w „0”.
Pan Przewodniczący zapytał ile dzieci uczęszczałoby z poza Gminy?
Pani Prezes odpowiedziała tylko 2.
Pan Dyrektor ZOOS-u powiedział, że przedszkole jest już obciążone. Poza tym w czyim imieniu Pani Prezes występuje?
Pani Adela Wisniewska odpowiedział, że Pani Dyrektor przedszkola zwróciła się na piśmie do ZNP.
Pan Marek Tymecki powiedział, że Pani Dyrektor otrzymała już odpowiedź w w/w sprawie i z tą odpowiedzią zgodziła się.
Na tym zakończono punkt 4.

Ad.5.
Komisja zapoznała się z projektem uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu Gminy Sępólno Krajeńskie oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu, który zaopiniowała pozytywnie.

Ad.6.
Pan Tadeusz Telicki zapoznał Komisję z osiągnięciami w sporcie szkolnym (zał. do protokółu). Są to również osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim.
Pan Andrzej Piekut zapytał jak przedstawiają się  osiągnięcia w porównaniu do lat ubiegłych?
Pan Tadeusz Telicki odpowiedział, że jest to porównywalne. Jeżeli chodzi o Powiaty to zajmują 6 miejsce, a w powiecie Gmina Sępólno Kraj. jest najlepsza. Trwają przygotowania do olimpiady 2008r. Współpraca z organizacjami pozarządowymi jest dobra, wiele imprez organizowanych jest wspólnie. Pan Inspektor przedstawił również harmonogram imprez sportowych planowanych w roku 2007 (zał. do protokółu).
Następnie głos zabrał Pan Bartosz Łangowski, który przedstawił informacje na temat hali widowiskowo-sportowej. Koszt budowy hali wzrósł do 12 mln. brutto. Grupa powołana do monitorowania przedsięwzięcia podjęła decyzję, że najpierw rozpocznie się budowę wodociągu, a później dopiero hali. Gmina chce złożyć wniosek do Funduszu Wojewódzkiego o dofinansowanie do budowy wodociągu. Projekt budowlany przewiduje, że zakończenie wodociągu nastąpi w nowo wybudowanej hali. Ogólny kosztorys nie powinien ulec zmianie, mogą być jedynie przesunięcia. W związku z wnioskiem do Funduszu Wojewódzkiego musi być podjęta uchwała na kwotę ok. 800 tys. zł. Podjęcie powyższej uchwały nie zachwieje budżet Gminnego, nie zostanie przekroczony próg budżetu. Pożyczka może być również częściowo umorzona.
Komisja po wysłuchaniu powyższego zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie.

Ad.7.
Wnioski:
1.Komisja opiniuje pozytywnie projekt uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu Gminy Sępólno Krajeńskie oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.
2.Komisja opiniuje pozytywnie projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki w kwocie 800 tys. zł. z Funduszu Wojewódzkiego na budowę wodociągu.
3.Komisja przekazuje wniosek ZNP postawiony na posiedzeniu Komisji dot. pozostawienia 0,5 etatu w świetlicy szkolnej w Zespole Szkół nr 1 ( powrót do 1,5 etatu) oraz w przypadku , gdy  Dyrektorzy Szkół będą zmuszeni do cięcia etatów, ZNP zabrania i sprzeciwia się zatrudnianiu nauczycieli z poza Gminy Sępólno Krajeńskie.

 

Na tym zakończono posiedzenie Komisji. Pan Przewodniczący podziękował zebranym i zamknął spotkanie.

 

Przewodniczący Komisji
Roman Porożyński

 

Protokółowała:
Hanna Sobiechowska

metryczka


Wytworzył: Hanna Sobiechowska (14 czerwca 2007)
Opublikował: Katarzyna Pulchna (12 września 2007, 08:22:16)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1176