Protokół nr 3/07

 Protokół nr 3
Z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 23 stycznia 2007r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg listy obecności oraz zaproszony gość Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Cyganek.

Porządek obrad:
1.Powitanie i stwierdzenie quorum.
2.Przedstawienie porządku obrad.
3.Podsumowanie wizytacji Wiejskich Ośrodków Zdrowia w Wałdowie i Radomsku. Przygotowanie informacji na sesje Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim dot. dostosowania budynków w/w ośrodków  do obowiązujących przepisów i zakres prac remontowych.
4.Wniosek o przyznanie nagrody rocznej dla Dyrektorów Sępoleńskiego Domu kultury i Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim w roku 2007.
5.Sprawy bieżące.
6. Wolne wnioski i zakończenie.

Ad.1 i 2.
Pan Przewodniczący powitał zebranych, stwierdził quorum i przedstawił porządek obrad , który został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3.
Pan Przewodniczący przed odczytaniem odczytał protokółu z ostatniego spotkania Komisji poruszył sprawę dyżurów nocnych aptek. Powiedział, że Komisja wystosowała pismo w w/w sprawie do Starostwa Powiatowego , jednakże do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymano. 31 grudnia 2006r. wygasła umowa dzierżawy z  Apteką „Rodzinną”. Do chwili obecnej właściciel apteki nie zwrócił się z prośbą o dalsze jej przedłużenie. Urząd Miejski wystąpił w tej sprawie do właściciela apteki z zapytaniem o dalsze jej funkcjonowanie.
Do chwili wyjaśnienie Komisja postanowiła nie zabierać w powyższej sprawie zdania.
Po zapoznaniu się z protokółem z ostatniego spotkania Komisja podjęła dyskusję i wypracowano wspólne stanowisko w tej sprawie, które zostanie przedstawione na najbliższej sesji Rady Miejskiej.
Stanowisko Komisji:
W dniu 12 stycznia Komisja na posiedzeniu wyjazdowym do Wiejskich Ośrodków Zdrowia w Wałdowie i Radomsku w obecności Dyrekcji ZD-L „BONUS” Pani mgr Walentyny Jałocha, Pana dr Dariusz Jałocha oraz  sołtysów ze wsi Wałdowo i Radońsk, jak również personel poszczególnych ośrodków dokonała przeglądu w/w budynków i pomieszczeń. Zakład Diagnostyczno-Leczniczy ‘BONUS” prowadzi prace dostosowawcze obiekcie w Sępólnie Krajeńskim, które są kosztowne ale niezbędne. Dotyczy to również Wiejskich Ośrodków , których stan wymaga działań również kosztownych i niezbędnych.
Dyrekcja ZD-L „BONUS” musi do 30 czerwca 2007r. przedłożyć projekt-plan dostosowawczy tych obiektów do nowych przepisów, do Powiatowego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego celem uzyskania akceptacji. Dostosowanie tych obiektów powinno zakończyć się 31 grudnia 2008r.
Obciążenie wykorzystania w/w ośrodków jest bardzo duże. W Wałdowie obsługuje około 1800 mieszkańców, w Radońsku 1400 osób. Taka liczba mieszkańców korzystających z usług tych ośrodków jest poważna i nie należy jej lekceważyć.
Komisja stwierdziła, że w Wałdowie należy:
-zlikwidować gabinet stomatologiczny,
-przygotować pomieszczenie dla dzieci zdrowych, które będzie jednocześnie wykorzystane do poboru materiałów diagnostycznych,
-wyodrębnić miejsca w holu na rejestracje pacjentów,
-wyodrębnić miejsca na pomieszczenie socjalne, szatnię, pomieszczenie gospodarcze,
-dostosować WC dla osób niepełnosprawnych,
-wybudować podjazd na wózki inwalidzkie, przy wejściu do ośrodka.
Koszt tych zmian prawdopodobnie wyniesie ok. 30,000-50,000 zł.
Natomiast w Radońsku należy:
-likwidacja gabinetu stomatologicznego,
-wymiana stolarki okiennej, drzwi i podłóg,
-wybudować podjazd na wózki inwalidzkie,
-wykonać elewację budynku, dachu,
-zainstalować rynny,
-sprawdzić instalacje elektryczną i wodociągową, założyć pod liczniki
( prawdopodobnie za całość płaci ZD-L „BONUS”).
Koszt tych zmian również wyniósłby około 30,000-50,000 zł.
Komisja po przeglądzie w/w obiektów doszła do następujących uogólnień i wniosków:
-należy jak najszybciej przygotować projekty z zakresem prac remontowych i wstępnych kosztorysów dla w/w ośrodków wiejskich przez ZD-L „BONUS” i uzyskać akceptację w Sanepidzie,
-uzgodnić między stronami t.j. właścicielem  i wynajmującym zakres zadań i ponoszonych kosztów dotyczących w/w prac dostosowawczych oraz znaleźć środki finansowe na w/w cele z różnych źródeł,
-systematycznie monitorować postęp prac dostosowawczych w w/w obiektach.
Zdaniem Komisji przed przystąpieniem do prac konieczna jest opinia nadzoru budowlanego, gdyż  Komisja na tym się nie zna. Na tym zakończono punkt 3.

Ad.4.
Komisja zapoznała się z wnioskami w sprawie przyznania nagród rocznych dla Dyrektor Sępoleńskiego Domu Kultury i Biblioteki Publicznej z godnie z ustawa o organizacja i działalności instytucji kultury. Komisja powyższe wnioski zaopiniowała pozytywnie i skierowała do Burmistrza celem realizacji.

Ad.5.
Komisja poruszyła sprawę zatrudnienia świetlicowych w świetlicach wiejskich. Stwierdziła, że należy wystąpić o zwiększenie godzin dla tych Pań.
Ponadto Komisja uznała , że należy zwrócić się do Starostwa Powiatowego o dofinansowanie Biblioteki Publicznej, jako jednostki o zasięgu powiatowym.

Ad.6.
wnioski:
1.W związku z wygaśnięciem z dniem 31 grudnia 2006r. umowy dzierżawy pomiędzy właścicielem apteki „Rodzinnej” przy ulicy Szkolnej 4  a Burmistrzem Sępólna Krajeńskiego Komisja wnioskuje o umieszczenie w  umowie lub aneksie zapisu określającego pełnienie dyżurów nocnych  w/w apteki.
2.Komisja wnioskuje o jak najszybsze przygotowanie przez Zespół Diagnostyczno-Leczniczy „Bonus” projektu zakresu prac remontowych i wstępnych kosztorysów dla Wiejskich Ośrodków Zdrowia w Wałdowie i Radomsku i przedłożeniu ich Burmistrzowi Sępólna Krajeńskiego.
3.Uzgodnić na piśmie zakres zadań i ponoszonych kosztów pomiędzy stronami dot. w/w prac remontowych, podpisanych przez obu przedstawicieli ZD-L
„ BONUS”.
4.Systematyczne monitorowanie postępu prac remontowych na w/w obiektach.
5.Wystąpić z pismem do Starostwa Powiatowego o dofinansowanie  na rok 2007 Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim.

Przewodniczący Komisji
Roman Porożyński

Protokółowała:
Hanna Sobiechowska
 

metryczka


Wytworzył: Hanna Sobiechowska (23 stycznia 2007)
Opublikował: Hanna Sobiechowska (2 kwietnia 2007, 09:23:26)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1219