Protokół Nr 64/06

Protokół Nr 64/06
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 17 marca 2006r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszony gość inspektor  Referatu Gospodarki Komunalnej Elżbieta Mizdalska        

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Tomasz Cyganek, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
2. Zatwierdzenie protokołów z dwóch ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Przeprowadzenie postępowania wyjaśniąjącego w sprawie warunków zamiany działek pomiędzy Gminą a Panem                  .       
4. Wolne wnioski i zakończenie.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 63/06 ze swojego posiedzenia w dniu 16 lutego natomiast protokół Nr 62/06 z dnia 9 lutego zostanie przyjęty na następnym posiedzeniu, po wyjaśnieniu spraw związanych z możliwością zasad umarzania rat podatków lokalnych (dotyczy propozycji zapisu w protokole)      
 
 
 
Ad.3. Komisja przystąpiła do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z sprawie możliwości jak i zasad zamiany działek pomiędzy Gminą a Panem           .      
 
Na wstępie Pan Cyganek odczytał pismo Pana            skierowane do Komisji w tej sprawie. 
Z pisma wynikają zapytania przede wszystkim watpliwości o fakt prawa własności do działki Nr 88, będącej w użytkowaniu Pana             . Niezgodność co do prawa własności wynika z odmiennych zapisów zawartych w ewidencji gruntów i księdze wieczystej. 
Komisja następnie zapoznała się z porozumieniem zawartym pomiędzy Gminą a Panem               w listopadzie 2005r. w sprawie warunków zamiany działek.
Komisja stwierdziła, iż zapisy porozumienia zawierają odmienne postanowienia niż sporządzony w terminie późniejszym projekt uchwały Rady Miejskiej w w/w sprawie.
Komisja zapoznała się również z operatem wyceny wartości gruntów, które miały być przedmiotem zamiany. Z wyżej w/w dokumentu wynika, że działka Gminna została wyszaconana na kwotę 4,10zł. za 1 m2 a działka Pana           na 4,79zł. Pan Cyganek nadmienił, iż z operatu wynika, iż wszelkie procedury związane z wycena działek oparte są na odpowiednich przeisów prawa.
Pan Herder, nawiązując do wyceny, stwierdził iż zasady wycen działek są co najmniej dziwne. Działki, położone w bardziej atrakcyjnym miejscu, w Sikorzu, oszacowano bowiem na znacznie mniejszą kwotę za 1m2.     Pan Wagner stwierdził, iż kwestia wyceny nie jest obecnie najważniejsza, należy przede wszystkim wyjaśnić kwestię własności działki użytkowanej przez Pana            .  
Komisja poprosiła dla wyjaśnienia sprawy na posiedzenie inspektora Referatu Gospodarki Komunalnej Panią Elzbietę Mizdalską.
Pani Mizdalska wyjaśniła, iż porozumienie zawarte w listopadzie 2005r. obecnie już nie obowiązuje. Po zbadaniu dokumentacji, celem przygotowania projektu uchwały w sprawie zamiany gruntów, okazało się bowiem że w ewidencji gruntów figuruje błędny wpis, w podstawowym dokumencie tj. księdze wieczystej działka Nr 88 figuruje jako własność Gminy.
Pan Cyganek zapytał, kiedy wybudowano kolektor, na działce którą użytkuje Pan           i?  Pani Mizdalska odpowiedziała, że kolektor umiejscowiono przed podpisaniem porozumienia.
W związku z powyższymi faktami Pan Cyganek zaproponował, aby dokonać zamiany działek w sposób bezgotówkowy tj. aby niejako w ramach zadośuczynienia Pan              nie musiał dokonać wpłaty pieniędzy wynikającej z różnicy wartości oszacowanych działek.
 
Komisja następnie przystąpiła do szczegółowej analizy operatu szacunkowego dotyczącego wyceny nieruchomości Pana            (działka wyłączenie >>).
Po analizie danych z operatu Komisja stwierdza, że w/w dokument zawiera błędy merytoryczne. 
Komisja postanowiła, iż zwróci się do ewidencji gruntów o pisemne wyjaśnienie własności działki Nr wyłączenie >> dla której prowadzona jest księga wieczysta Nr 8164. W dokumentacji dostępnej Komisji jako właściciel w/w nieruchomości figuruje Pan Krzysztof         zam. wyłączenie >>. Jednak z badania księgi wieczystej Nr 8164, wynika że działka Nr wyłączenie >> nie jest tam wpisana.
 
Komisja ustaliła, iż swoje następne posiedzenie w sprawie dalszego zbadania sprawy zamiany dzialek odbędzie w dniu 24 marca o godz. 8.00. Na powyższe posiedzenie zaproszona zostanie Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego UM Pani Bożena Mikicka celem udzielenia wyjaśnień, czy kolektor wybudowano na działce Pana            bez jego zgody.  Komisja zapozna się ponadto z pismem ewidencji gruntów w sprawie wyjaśnienia kwestii własności działki Nr 88.  
         
 
 
Ad.4. W wolnych wnioskach Komisja podjęła ponownie temat zasad opiniowania wniosków o umorzenia płatności rat podatków lokalnych.
Pan Cyganek nawiązując do możliwości umarzania przez Gminę raty podatku w wysokości do 15% kwoty zasiłku pogrzebowego (w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych) – stwierdził, iż powinna istniec podstawa prawna dająca Gminie kompetencje do procentowego ustalania możliwości umarzania podatku.   
Pan Herder ponownie opowiedział się za przeanalizowaniem powyższej możliwości, nadmieniając,  iż np. wysokość opłaty cmentarnej jest ustalana również w skali procentowej w stosunku do wysokości zasiłku pogrzebowego.
W związku z powyższym Pan Cyganek zasugerował, iż zwróci się z zapytaniem w powyższej sprawie do radcy prawnego Urzędu.
 
 
         Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie.  

Przewodniczący Komisji
Tomasz Cyganek

protokołował: Tomasz Dix
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (17 marca 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (25 kwietnia 2006, 14:21:43)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (7 kwietnia 2023, 11:48:24)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1192