Protokół Nr 30/2013 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 9 stycznia 2013r.


Protokół Nr 30/2013
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej
w dniu 9 stycznia 2013r.

 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Kierownik Referatu Inwestycji, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Sportu – Maria Grochowska;     
2. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera.
 
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Antoni Dolny, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
  2. Zatwierdzenie protokołów z dwóch poprzednich posiedzeń;
  3. Podsumowanie prac Komisji za 2012r.;
  4. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. przyjęcia regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie;
  5. Analiza budowy kolektorów ściekowych i wodociągów za 2012r.;
  6. Sprawy bieżące i wolne wnioski;
  7. Zakończenie.                      
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły ze swoich dwóch poprzednich posiedzeń.
 
Ad.3. Komisja wypracowała i zatwierdziła jednogłośnie sprawozdanie ze swoich prac za 2012r.
 
Ad.4. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie.
Pan Dera nadmienił, ze uprzednio rozdany radnym projekt regulaminu został zaopiniowany pozytywnie przez sanepid, potem jednak został w dużej części zmieniony przez radców prawnych Urzędu, ta wersja została ponownie pozytywnie zaopiniowana przez sanepid i jest to wersja dziś przedstawiona na Komisji. Dodał, że regulamin nie zmienił się w sprawach zasadniczych, treść jest praktycznie taka sama, zmieniło się jego proceduralne słownictwo.       
 
Pan Jagodziński zapytał, czy regulamin musi być uchwalony już teraz, może warto poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego odnośnie zaskarżonych przepisów ustawy o wyłanianiu podmiotu do wywozu nieczystości w drodze przetargu. Pan Dera powiedział, że regulamin jako podstawowy akt prawny dla mieszkańców powinien zostać uchwalony teraz, natomiast kwestia samego przetargu na wyłonienie podmiotu to oddzielna sprawa.
Pan Jagodziński zasygnalizował kwestię punktu 1 b regulaminu dot. sprzątania błota, śniegu, lodu z części nieruchomości służących do użytku publicznego, czy ten zapis nakazuje aby te czynności wykonywał właściciel przyległej posesji? Podobne uregulowania są w 4 punkcie regulaminu. Zapytał także kto powinien odśnieżać chodniki.   Pan Dera powiedział, że sprawa dotyczy terenu bezpośrednio przyległego do nieruchomości, jeśli istnieje jakaś nawet mała przerwa pomiędzy nieruchomością i chodnikiem to właściciel nie jest zobowiązany do jego odśnieżania. Dodał jednak, że wielu właścicieli nie dopilnowuje swoich obowiązków i wiele z chodników wzdłuż nieruchomości jest odśnieżanych przez Gminę. Pan Horyd także nawiązał do odśnieżania, powiedział że w Wałdowie praktycznie nie są odśnieżane przez całą zimę  odcinki chodników, dzieci idą do szkoły szosą, może dojść do wypadku drogowego. Pan Dera powiedział, że odpowiedzialnym za odśnieżanie chodnika jest zarządca drogi w tym przypadku zarząd dróg powiatowych. Pan Grzeca zapytał o zapisy dot. segregacji odpadów, jest tam wyszczególnionych trzynaście punktów określających odpady, które mogą być segregowane, np. są rozróżnione gatunki szkła, czy przy segregacji będą one gromadzone w oddzielnych workach. Pan Dera wyjaśnił, że są wyszczególnione odpady, które mogą być segregowane, można je zbierać np. do jednego worka, natomiast oddzielnie będą pakowane wszystkie inne odpady, które nie są segregowalne. Pan Grzeca stwierdził, że nie tak powinna wyglądać segregacja, bo będziemy musieli stworzyć nowy zakład który będzie ponownie segregował odpady. Pan Dera powiedział, że to Gmina jest właścicielem odpadów i do Gminy będzie należała decyzja w sprawie sposobu prowadzenia segregacji, tak aby odzyskać odpady segregowane. Pan Horyd nawiązał do sprawy wniesienia poprawek senackich do ustawy, zapytał czy można wnosić zmiany do podjętych uchwał Rady Miejskiej np. w sprawie obniżenia stawek opłaty dla rodzin wielodzietnych – już po zatwierdzeniu poprawek wniesionych przez senat. Pan Dera powiedział, że poprawki w uchwałach Rady dot. ulg dla rodzin wielodzietnych a także inne poprawki można wnieść już nawet w trakcie trwania nowego systemu odbioru odpadów.
Pan Dera powiedział, że Rada Miejska będzie musiała jeszcze podjąć uchwałę w sprawie górnej stawki za odbierane odpady, która będzie dotyczyła podmiotów funkcjonujących poza systemem m.in. sklepikarzy, obecna propozycja to 120zł. + VAT za 1m3.     
                     
               Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały, tym samym akceptując przedstawiony projekt regulaminu.   
Ad.5. Kierownik Referatu Inwestycji, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Sportu przedstawiła Komisji informację w zakresie budowy kolektorów ściekowych i wodociągów za 2012r.
Poinformowała przede wszystkim, że w 2012r. nie została wybudowana żadna sieć wodociągowa ani kanalizacyjna. Zostały natomiast opracowane dokumentacje projektowe dot. budowy wodociągów w miejscowościach Wiśniewka, Lutówko i Dziechowo, uzyskano także pozwolenie na przeprowadzenie inwestycji. Zlecono również opracowanie dokumentacji dot. budowy wodociągu w Sikorzu, Radońsku, Sępólnie Krajeńskim przy ulicy Wiatrakowej, tutaj oczekujemy na pozwolenie na budowę. W trakcie opracowywania są także dokumentacje na budowę wodociągów na odcinku Włościbórz – Włościbórek oraz na budowę sieci kanalizacyjnej na odcinku Komierowo – Włościbórz – Skarpa.              
     
Komisja przyjęła przedstawioną informację jednogłośnie do wiadomości.       
 
Pan Dolny zwrócił się do Pani Kierownik o wyjaśnienie sprawy budowy wodociągu we Włościbórku, podobno dwóch mieszkańców nie wyraża zgody na przeprowadzenie nitki wodociągowej. Pani Grochowska powiedziała, że dokumentacja sporządzana przez projektanta jest weryfikowana w Urzędzie, z tego co wie rzeczywiście jeden z mieszkańców zgłasza swoje uwagi, dotyczą one jednak możliwości zmiany przebiegu nitki wodociągowej. W związku z tą uwagą Urząd przystąpi do uzgodnień z projektantem w tej sprawie, projektant także uprzednio spotkał się z zainteresowanym mieszkańcem. Zaproponowała, że po opracowaniu dokumentacji, jeśli Komisja wyrazi taka wolę, to przedstawi i omówi uwagi mieszkańców na jednym z posiedzeń.                 
 
Ad.6. W sprawach bieżących i wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Grzeca nawiązał do sprawy ogrzewania świetlic wiejskich, jego zdaniem sołtysi powinni wytypować osoby, które będą dopilnowywać ogrzewania pomieszczeń świetlic;
- Pan Dera zapytał o kwestię rozdysponowania tłucznia na 2013r. Komisja stwierdziła, że przetarg należy ogłosić po uzyskaniu od sołtysów informacji, na jaki rodzaj kamienia zgłaszają zapotrzebowanie poszczególne sołectwa.            
 
         Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
                                                                                   Przewodniczący Komisji
                                                                                             Antoni Dolny           
 
 
protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (9 stycznia 2013)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (22 kwietnia 2013, 10:06:26)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1168