Komisja Rewizyjna | Komisja Budżetu i Handlu | Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Statutowa | Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Statutowa | Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
Protokół Nr 13 Posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 9 sierpnia 2011r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg listy obecności oraz zaproszeni goście w osobach:1.Stanisław Rohde -Przewodniczący Rady Miejskiej,
2.Dariusz Wojtania -Sekretarz Gminy,
Porządek obrad:
1.Powitanie i stwierdzenie quorum.
2.Przyjęcie protokółu z ostatniego posiedzenia Komisji i przyjęcie zaproponowanego porządku obrad.
3.Opinia w sprawie projektu uchwały dot. zmiany w stałych obwodach głosowania.
4. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. zarządzenia wyborów sołtysa i rad sołeckich w sołectwach Wiśniewie i Kawle.
5.Opinia w sprawie możliwości utworzenia straży miejskiej w Sępólnie Krajeńskim
6.Sprawy bieżące,
7.Opinia w sprawie nadania statutu Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim.
8.Wolne wnioski i zakończenie.
Ad.1 i 2.
Pani Przewodnicząca powitała zebranych, stwierdziła quorum, przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie. Następnie odczytała protokół z ostatniego posiedzenia Komisji, który został przyjęty bez uwag.
Ad.3.
Pan Sekretarz Gminy przedstawił projekt uchwały dot. zmiany w stałych obwodach głosowania. W związku ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu i rozdziałem sołectwa Wiśniewa na dwa sołectwa Kawle i Wiśniewa podjęcie tej uchwały powinno nastąpić na najbliższej sesji Rady Miejskiej t.j. już jutro na sesji uroczystej. Pan Dariusz Wojtania dodał, że lokal wyborczy będzie nadal w Lutowie, nic się nie zmienia, jedynie podział na w/w sołectwa.
Zgodę na powyższe wyraził Przewodniczący Rady Miejskiej i proponuje, żeby podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie nastąpiło w ostatnim punkcie porządku obrad.
Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Członkowie Komisji po wysłuchaniu powyższego jednogłośnie zaopiniowali projekt uchwały pozytywnie.
Ad.4.
Pan Sekretarz przedstawił kolejny projekt uchwały dot. zarządzenia wyborów sołtysa i rad sołeckich w sołectwach Wiśniewa i Kawle. Podjęcie powyższej uchwały nastąpi na sesji Rady Miejskiej w dniu 30 sierpnia 2011r.
Uchwała dotyczy przeprowadzenia wyborów na sołtysów i do rad sołeckich w nowych sołectwach – Wiśniewie i Kawle oraz przeprowadzenie wyborów uzupełniających (1 członka) do rady sołeckiej w Komierowie. Burmistrz musi co najmniej z 7-mio dniowym wyprzedzeniem przed planowanymi wyborami wydać Zarządzenie w przedmiotowej sprawie.
Pan Janusz Nikel zapytał czy wybór sołtysa i członków rad sołeckich będzie obowiązywał na 4 lata czy do końca obecnej kadencji?
Pan Sekretarz odpowiedział, że prawdopodobnie do końca obowiązującej kadencji.
Pan Marian Herder powiedział, że jeżeli statuty sołectw zatwierdza Rada Miejska to Rada może podjąć uchwałą na jaki okres będzie obecny wybór sołtysów.
Pan Dariusz Wojtania powiedział, że statut określa czas na jaki dokonywany jest wybór sołtysa i jest to okres 4 lat. Należy pozostawić na razie tak jak jest proponowane w uchwale.
Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie w/w projekt uchwały.
Członkowie Komisji po wysłuchaniu powyższego jednogłośnie zaopiniowali projekt uchwały pozytywnie.
Ad.5.
Pani Wiesława Grochowska poprosiła Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim o przedstawienie propozycji w sprawie możliwości utworzenia straży miejskiej w Sępólnie Krajeńskim.
Pan Stanisław Rohde powiedział, że w powyższym temacie rozmawiał z Burmistrzem Sępólna Krajeńskiego a dzisiaj otrzymał pismo z Powiatowej Komendy Policji w przedmiotowej sprawie. Chcąc bliżej zapoznać się z tematem udał się z wizytą do gminy Rzeczenicy, mniejszej prawie czterokrotnie od Gminy Sępólno Kraj., w której od kilku lat działa straż miejska. Do zadań straży miejskiej należałoby m.in. dbałość o bezpieczeństwo, porządek i ład w gminie. Ważna będzie również współpraca straży miejskiej z Urzędem Miejskim , miejscową policją czy innymi instytucjami. Powołanie straży ma m.in. na celu poprawę bezpieczeństwa publicznego i zwiększenie przestrzegania prawa. Wojewódzka Komenda straży wydaje opinię w sprawie powołania komendanta i strażników miejskich, którzy są wybierani w drodze konkursu. Ponadto strażnicy przechodzą dwu miesięczne szkolenia – 1 miesiąc teoria i 1 miesiąc praktyczne. Na podstawie posiadanych danych z innych Gmin straż miejska jest wstanie zarobić na swoje utrzymanie i część pieniędzy odprowadzić do Gminy. Pozyskane środki finansowe można z kolei wydatkować na budowę chodników , ulic czy dróg. Jest to również duże wsparcie dla gminy.
Pan Przewodniczący dodał, że w celu zbadania przestrzegania prawa drogowego w czerwcu b.r. ustawiono radar na ulicach miasta i Gminy w różnych godzinach i zanotowano:
-ul. Chojnicka - godz. 12-13 zarejestrowano przejazd 444 pojazdy z czego 425 przekroczyło dozwoloną prędkość,
-ul. Koronowska - godz. 13-14 zarejestrowano przejazd 264 pojazdy z czego 238 przekroczyło dozwoloną prędkość,
-Zboże - godz. 14,30-15,30 zarejestrowano przejazd 336 pojazdów z czego 328 przekroczyło dozwoloną prędkość.
Pan Przewodniczący dodał, że prawo należy przestrzegać. Przedstawił również jakie dokumenty należy przygotować do powołanie w/w jednostki i jakie są tego procedury.
Pan Marian Herder odnosząc się do wypowiedzi Pana Przewodniczącego poruszył m.in.:
-w jakiej odległości ustawione w danym miejscu radary wychwytują i rejestrują prędkość pojazdu?
-kto jest zwierzchnikiem Straży Miejskiej?
-stwierdził, że straż będzie ścigać i gnębić ludzi, bo będą chcieli się wykazać,
-obecnie Rada wyraziła zgodę na dofinansowanie do monitoringu, a teraz jeszcze powołanie straży miejskiej,
-od pilnowania porządku jest policja – np. jak ktoś parkuje na trawniku to policja powinna zwracać na to uwagę,
oraz Straż Miejska to raczej świadczenie usług finansowych i dorabianie do budżetu.
Pan Przewodniczący Rady odpowiedział, że zwierzchnikiem Straży Miejskiej jest Burmistrz.
Swój sprzeciw wyraził również Pan Henryk Dziarnowski, który uzasadnił to w kilku zdaniach. Powiedział m.in., że Straż Miejska będzie przede wszystkim nakładała kary.
Pan Janusz Nikel podkreślił, że prawo należy egzekwować i przestrzegać. Należy nad tym sprawować nadzór.
Po zakończonej dyskusji Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie propozycję, możliwości utworzenia na terenie Sępólna Krajeńskiego straży miejskiej.
W wyniku głosowania powyższą propozycję zaopiniowano pozytywnie przy 3 głosach za (Wiesława Grochowska, Danuta Wańke, Janusz Nikel) , 1 głosie wstrzymującym się (Marian Herder) i 1 głosie przeciw (Henryk Dziarnowski).
Ad.6.
1.Pan Sekretarz poinformował Komisję, że otrzymał odpowiedź od Powiatowej Komendy Policji w Sępólnie Krajeńskim w sprawie informacji o kandydatach na ławników – czy figurują w systemach informatycznych policji. Jeden z kandydatów został ukarany mandatem w lutym 2011r. i figuruje w jednym z systemów , w pozostałych nie figuruje, drugi kandydat nie figuruje w żadnym systemie informatycznym. Dalsza procedura to podjęcie uchwały w przedmiotowej sprawie, która musi nastąpić do końca października.
2.Pan Przewodniczący Rady poinformował, że Gmina Sępólno Kraj. złożyła propozycje dwóch kandydatów do wpisania do księgi Zasłużonych dla Powiatu. Konwent jednogłośnie podjął decyzję o wpisanie do Księgi Zasłużonych dla Powiatu Pana śp. Edwarda Stachowicza. W powyższej sprawie zostanie podjęta uchwała na sesji Rady Powiatu. Ponadto podjęto decyzję, że w jednym roku z każdej z gmin powiatu można składać po jednym kandydacie.
Ad.7.
1.Zaopiniować pozytywne (jednogłośnie) projekt uchwały w sprawie zmiany w stałych obwodach głosowania.
2.Zaopiniować pozytywne (jednogłośnie) projekt uchwały w sprawie zarządzenia wyborów sołtysa i rad sołeckich w sołectwach Wiśniewa i Kawle.
3.Zaopiniować pozytywne (3 głosy za, 1 przeciw, 1 wstrzymujący się) propozycje utworzenia straży miejskiej w Sępólnie Krajeńskim.
Na tym zakończono posiedzenie Komisji i Pani Przewodnicząca zamknęła spotkanie.
Przewodnicząca Komisji
Wiesława Grochowska
Protokołowała:
Hanna Sobiechowska
metryczka
Wytworzył: Hanna Sobiechowska (9 sierpnia 2011)
Opublikował: Katarzyna Włodarczak (6 lutego 2012, 10:18:05)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1444