Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Statutowa
Protokół nr 35/2005
Protokół nr 35
z posiedzenia komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 21 listopada 2005r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz przedstawiciele podmiotów medycznych, którym Komisja w dniu dzisiejszym złożyła wizytę t.j. w Zakładzie Rehabilitacji i NZOZ „Doktór”. Jest to ciąg dalszy odwiedzin Komisji u podmiotów medycznych działających na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie.
Pierwszy wizytowany podmiot medyczny w dniu dzisiejszym to Gabinet Rehabilitacji i Terapii Manualnej prowadzony przez Panią mgr Lucynę Suchomską przy Placu Wolności 2.
Komisja zwiedziła wszystkie pomieszczenia w Zakładzie Rehabilitacji, natomiast wszelkich informacji udzieliła Pani Lucyna Suchomska.
Pierwsza sprawa to przeprowadzono remont w sali ćwiczeń czyli sali gimnastycznej. Wymieniono sprzęt. Na tego rodzaje usługi mają podpisany kontrakt z NFZ, ale jest on zbyt niski ( mała liczba punktów, przyznana przez NFZ), żeby w pełni zrealizować potrzeby, jakie obecnie występują. Dużym problemem jest również brak takiej sali z przeznaczeniem dla dzieci. Jednocześnie absurdem jest , że nie można przyjmować dzieci na gimnastykę korekcyjną, brak podpisanego na te usługi kontraktu.
Ogólnie brak jest pomieszczeń, do prawidłowego funkcjonowania Zakładu i pomieszczenia socjalnego dla pracowników.
Sprawa sprzętu specjalistycznego - Pani Lucyna Suchomska stara sie w miarę mozliwości wymienić istniejący sprzęt na nowy. W jednym pomieszczeniu znajduje się krioterapid, skaner natomiast jest w naprawie i chwili obecnej nieczynny. Koszt jego naprawy jest bardzo duży.Tak samo Pani Suchomska martwi się o wannę do masażu , która jest w maksymalny sposób eksploatowana ze względu na dużą ilość zlecanych zabiegów.
Bardzo chciałaby zatrudnić masażystę, ale na to nie ma pieniędzy.
Z NFZ otrzymała kontrakt na rehabilitację i fizykoterapię.
Od niedawna prowadzi również slepik ze sprzetem rehabilitacyjnym , ale na razie nie ma na to umowy z NFZ.
Pan Cyganek powiedział, że może przy pomocy Pana Starosty i zdiagnozowania potrzeb, należałoby wystąpić ponownie do NFZ o zweryfikowanie kontraktu.
Pani Suchomska powiedziała, że sama negocjuje warunki z NFZ, wielokrotnie występowała o zwiększenie liczby punktów a nawet zapłacenie nadwykonanych limitów. NFZ zawsze odpowiadał jej negatywnie. W tym roku otrzymała aneks do umowy, zwiększony o 5 punktów. Dodała , że dla Szpitala Powiatowego osobno negocjuje firma, która prowadzi rehabilitację przy szpoitalu.
W związku z tym Komisja stwierdziła, że niewiadoma jest przyczyna i sposób przyznawania punktów na rehabilitację na potrzeby Powiatu.
Pani Przewodnicząca zapytała kiedy podejmowane są negocjacje w kwestii przyznawania punktów dla rehabilitacji?
Pani Suchomska odpowiedziała, że na początku roku, podział punktów rozdysponowany jest dla całego powiatu, ale jakim kluczem tego nie wiadomo. Praktycznie na Gminę jest to bardzo mała ilość. Ale kto to rozdysponowuje na Powiat tego nie wiadomo.
Komisja proponuje zorganizować spotkanie ze Starostą Sępoleńskim celem wypracowania strategicznego planu, rozdysponowania punktów rehabilitacyjnych na poszczególne jednostki wg zapotrzebowania i wcześniejszego realizowania kontraktu.
Pan Cyganek zaproponował, żeby Pani Lucyna Suchomska na pismie udzieliła pełnych informacji w zakresie zapotrzebowania na rehabilitację, będzie to podstawa do negocjacji na rok 2007.
Wszystkie pomieszczenia są własnością Gminy, remonty są ujęte w czynszu. Przy czym mamy do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową. Ale jest to odrębny problem, który na dzisiejszej Komisji nie zostanie rostrzygnięty.
Pani Suchomska zapewniła, że w najbliższym czasie przedstawi Komisji informację dot. zapotrzebowania na usługi specjalistyczne. Na tym zakończono wizytę w Zakłądzie Rehabilitacji.
Następnie Komisja udała się do NZOZ „Doktór”, mieszczącą się przy ulicy Haller. Spółka 'Doktór” świadczy usługi jedynie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, nie świadczy z zakresu usług specjalistycznych. Informacji udzieliła Pani Prezes Spółki mgr Maria Kiełbasińska. Powiedziała, że np. nie otrzymali kontraktu na poradnię endokrynologiczną, pomimo iż występowali o jej zakontraktowanie a mają na tę usługę duże zapotrzebowanie. Wygląda na to, że sprawa rozbija się na poziomie województwa i małe miejscowości nie mają szans.
Pani Przewodnicząca zapytała, czy istnieje potrzeba zorganizowania spotkania celem wymiany informacji poszczególnych podmiotów medycznych. Zauważa się nieprawidłową współpracę z innymi podmiotami, co jest tego przyczyną? Na pewno to skutkuje w prawidłowym prowadzeniu wszystkich pacjentów.
Pani Prezes powiedziała, że kadrę mają stałą, 15% kosztów badań dodatkowych stanowi całość kosztów kontraktu. Poza tym jest duża rotacja pacjentów, muszą co miesiąc uaktualniać listę , w przypadku nie ujęcia ich w danym miesiącu, i to jest problem.
Pani Żekiecka zapytała, czy Spółka widzi mozliwość wnoszenia wspólnych petycji przez podmioty medyczne?
Pani Prezes odpowiedziała, że nie ma takiego gremium.
Następnie Pani Prezes oprowadziła Komisję po przychodni, zwiedzono punkt szczepień dla dzieci, gabinet zabiegowy. Wszystkie pomieszczenia spełniają wymogi stawiane przez NFZ i obowiązujące przepisy prawa. Spółka przygotowuje na dzień 6 grudnia paczki dla dzieci z okazji św. Mikołaja.
Na tym zakończono wizytację podmiotów medycznych.
Komisja udała się do Urzędu Miejskiego, gdzie wypracowała wspólne stanowisko (załącznik do protokółu), które przedstawi na najbliższej sesji Rady Miejskiej w dniu 24 listopada 2005.
Na tym zakończono posiedzenie Komisji i Pani Przewodnicząca podziękowała zebranym.
Przewodnicząca Komisji
Halina Żekiecka
Protokółówał:
Tomasz Dix
metryczka
Wytworzył: Hanna Sobiechowska (21 listopada 2005)
Opublikował: Hanna Sobiechowska (11 grudnia 2005, 15:10:43)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1159