Protokół nr 6 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 17 marca 2011r.

Protokół  nr 6
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 17 marca 2011r.


W posiedzeniu Komisji udział wzięli członkowie wg listy obecności  oraz zaproszeni goście w osobach:
1.Marek Zieńko        -z-ca Burmistrza Sępólna Krajeńskiego,
2.Stanisław Rohde    -Przewodniczący Rady Miejskiej,
3. Zbigniew Tymecki  -Dyrektor ZOOS,
4.Halina Kozłowska   -Dyrektor ZS w Wałdowie,
5.Wanda Tuńska      -Dyrektor SP w Zalesiu,
6.Adela Wiśniewska  -Prezes ZNP- Oddział Sępólno Kraj.,
7.Marek Libera         -Przewodniczący WZZ Solidarność-Oświata,
8.Robert Środecki     -redaktor „Wiadomości Krajeńskim”.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Porządek obrad:
1.Powitanie i stwierdzenie quorum.
2.Przyjęcie porządku obrad.
3.Propozycje rozwiązania problemu dalszego funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Zalesiu.
Podsumowanie spotkań z dnia 16 i 22 lutego 2011r. z Radami Pedagogicznymi i rodzicami dzieci uczęszczających do ZS w Wałdowie i SP w Zalesiu.
4.Opinia w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji Rocznego Programu Współpracy Gminy Sępólno Krajeńskie z Organizacjami Pozarządowymi w 2010r.
5.Sprawy bieżące.
6.Wizyta w Zespole Szkół nr 3 i CKiS w Sępólnie Krajeńskim.
7.Wolne wnioski i zakończenie.

Ad. 1 i 2.
Po powitaniu i stwierdzeniu quorum, Pan Przewodniczący przedstawił porządek
obrad, który został przyjęty jednogłośnie.

Ad. 3.
Pan Przewodniczący Komisji poprosił o zabranie głosu Pana Zbigniewa Tymeckiego w sprawie przedstawienia propozycji rozwiązania problemu dalszego funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Zalesiu.
Pan Dyrektor ZOOS-u powiedział, że po ostatniej sesji Rady Miejskiej, gdzie z punktu obrad zdjęto projekt uchwały intencyjnej o likwidacji, następnie włączeniu w struktury ZS w Wałdowie, Szkoły Podstawowej w Zalesiu, na dzień dzisiejszy, nasuwają się 2 wnioski; propozycja zmiany obwodów albo likwidacja szkoły w Zalesiu. Dyrektor uważa, że w grę w ogóle nie wchodzi likwidacja szkoły, tak więc pozostaje zmiana obwodów szkolnych. Ale to Rada Miejska decyduje o tym i ważne jest co o tym sami sądzą.
Pan Robert Grochowski dodał, że chyba wszyscy Radni są za tym, żeby szkół w Gminie Sępólno Krajeńskie nie likwidować. Świadczą o tym wcześniej przeprowadzone rozmowy z Radami Pedagogicznymi obu szkół, jak również z rodzicami dzieci, uczęszczających do tych placówek oświatowych. Po wysłuchaniu stron podjęta została taka a nie inna decyzja. Należy zaznaczyć, że na tym etapie podejmowania projektu uchwały, nie było obowiązku konsultacji z rodzicami czy nauczycielami. Jednak rozpoczęto od rozmów. W innych miastach tak nie było.
W ocenie Przewodniczącego Komisji w poruszanej sprawie nie chodzi o zamykanie jakiejkolwiek szkoły w Gminie. Dodał, że po sesji Rady Miejskiej, na której nie podjęto tematu reorganizacji szkół, część rodziców, obecnych na spotkaniu w Wałdowie stwierdziło, że chyba jednak Rada Miejska popełniła błąd wycofując omawiany  projekt uchwały.
Pan Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że również uważa, iż dobrą propozycją jest zmiana obwodów szkolnych. Należy zastanowić się, czy Włościbórz i Włościbórek nie włączyć w obwód do Zalesia.
Pan Antoni Dolny powiedział, że to już jest spalone. To rodzic decyduje, gdzie chce posłać swoje dziecko. Są dwie szkoły na ścianie wschodniej, a Szkoła w Zalesiu jest pusta, kogo to wina? Uzupełnić Szkołę w Zalesiu i przeczekać.
Pan Robert Grochowski powiedział, że sam Pan Antoni Dolny łączy obie szkoły razem, co świadczy wypowiedź radnego powyżej. Natomiast Pan Radny uważa, że w jej ocenie była to najbardziej słuszna propozycja, którą próbowano przegłosować na sesji. Ale stało się jak się stało. Trzeba szukać nowych propozycji.
Pan Kazimierz Horyd powiedział, że gdy likwidowano szkołę we Włościborzu to obiecano rodzicom, że dzieci będą za darmo dowożone do szkoły w Wałdowie. Po spotkaniu w Wałdowie rozmawiał z rodzicami i jest przekonany, że czuliby się oszukani gdyby teraz dokonać zmiany obwodu. Chcąc być uczciwym podkreśla, będzie głosował przeciw podjęciu tejże uchwały, gdy dojdzie do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmiany obwodu szkół  Pan Kazimierz Horyd dodał, że zależy mu na dzieciach zarówno z Zalesia jak i Wałdowa – dobro dziecka jest najważniejsze. Uważa, że należy zorganizować spotkanie z rodzicami.
Pani Wanda Tuńska zaproponowała, że szkołą zorganizuje festyn w Szkole w Zalesiu dla wszystkich zainteresowanych. Prosi o propozycje terminu festynu. Pan Robert Grochowski poprosił, żeby wszyscy Radni wzięli udział w proponowanym festynie.
Pan Antoni Dolny powiedział, że to nie rola Radnych gdzie dzieci będą uczęszczać do szkół. To rola rodzica i Pana Tymeckiego. Uważa, że za zaistniałą sytuację odpowiada Dyrektor ZOOS. Przecież szkoła w Wałdowie jest na plusie a w Zalesiu na minusie to po podsumowaniu obu szkół, jeszcze wychodzi się na plusie. Proponuje zorganizować spotkanie z rodzicami, których problem dotyczy. Uważa, że reformę należy przeprowadzić w Sępólnie a później w Wałdowie.
Pan Roman Porożyński powiedział, że to Rada musi znaleźć pieniądze na dalsze funkcjonowanie Szkoły w Zalesiu.
Pani Grochowska powiedziała, że to nie rola Dyrektora a Radnego z danego środowiska, bo „my reprezentujemy  całą Gminę i nie wolno zrzucać odpowiedzialności za zaistniałą sytuację na kogoś innego”. To Radni podejmują decyzje i za nie odpowiadają , nikt inny. W takim razie „proszę samemu dać propozycja rozwiązania powyższego problemu”.
Pani Dyrektor Szkoły w Zalesiu dodała, że liczy i prosi o wsparcie. Rodzice są źle nastawiani do zmian i do ich szkoły.
Pan Przewodniczący Komisji powiedział, że rolą Radnego jest przekonać rodziców co do pewnych zmian i nie tylko to się tyczy obwodu z jakiego startował ale i całej Gminy. Ważne jest dobro wszystkich.
Nad powyższym problemem Radni i zaproszeni goście dyskutowali bardzo długo, cały przebieg dyskusji zarejestrowany jest na nośniku elektronicznym.
Po dyskusji ustalono i przyjęto jednogłośnie, że wcześniej zaproponowany festyn, odbędzie się w Szkole Podstawowej w Zalesiu w jedną sobotę w maju, początek imprezy ustalono na  godz. 11.

Ad. 4.
W imieniu Pani Bogumiły Bławat sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Gminy Sępólno Krajeńskie z Organizacjami Pozarządowymi w 2010r. przedstawiła Hanna Sobiechowska –Inspektor Referatu Spraw Obywatelskich (zał. do protokółu) i szczegółowo omówiła.
Szczególną uwagę zwróciła na podjęte przez Radę Miejską w 2010r. uchwały dot. omawianego tematu takie jak: „Przyjęcie Sępoleńskiej Karty Współpracy – Wieloletni Program Współpracy Gminy Sępólno Krajeńskie z Organizacjami Pozarządowymi”, uchwała w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego Gminy Sępólno Krajeńskie w ramach inicjatywy lokalnej oraz uchwała w sprawie określenia warunków i trybu wspierania finansowego przez Gminę przedsięwzięć z zakresu sportu na rok 2011 organizowanych przez kluby sportowe. Nową formą realizacji zadań publicznych jest inicjatywa lokalna. Obywatele, którzy uznają, że na terenie zamieszkiwanej przez nich jednostki samorządu konieczna jest określona inwestycja lub działania, występują z wnioskiem w tej sprawie do organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego. W omawianym programie ujęto również formy współpracy – finansową i pozafinansową. Pani Sobiechowska wspomniała o funkcjonowaniu Lokalnej Komisji Opiniująco-Doradczej, w skład której wchodzi 10 członków -5 przedstawicieli organizacji pozarządowych, 2 radnych, 2 przedstawicieli Burmistrza oraz 1 przedstawiciela konwentu sołtysów. Gmina zlecając realizację zadań publicznych ogłasza otwarty konkurs ofert. W 2010r. ogłoszono 8 takich konkursów w 7 sferach zadań publicznych, które zostały zrealizowane na podstawie zawartych umów. Przyznano również 1 dotację w trybie pozakonkursowym. Dotyczyła ona działalności ochrony przeciwpożarowej. Budżet Rocznego programu został wykorzystany w 99,18%. W sprawozdaniu w formie tabeli przedstawiono także informacje dot. pozyskania środków finansowych z innych źródeł przez organizacje pozarządowe. Na tym Pani Inspektor zakończyła swoją wypowiedź.
Po wysłuchaniu powyższego, członkowie Komisji nie wnieśli żadnych uwag i sprawozdanie jednogłośnie zaopiniowali pozytywnie.

Ad.5.
1) Pan Robert Grochowski zapoznał Komisję z treścią pisma otrzymanego od Dominika Grochowskiego - Animatora Sportu na kompleksie boisk „Orlik 2012”, który zwrócił się z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na współpracę z Akademią „Orlik”. Akademia Orlika to projekt zainicjowany w 2009r. i realizowany w ramach programu „Moje boisko Orlik 2012”. Jego celem jest zachęcenie jak największej liczby dzieci do regularnego uprawiania sportu oraz identyfikacja utalentowanych ruchowo chłopców i dziewcząt  w wieku 6-8 lat, a następnie skierowanie ich do 10-miesięcznej szkółki prowadzonej na wybranych boiskach Orlik.
Członkowie Komisji po wysłuchaniu powyższego zaopiniowali jednogłośnie wniosek pozytywnie , jednocześnie zwracając uwagę, że główną decyzję podejmie Komisja Budżetu I Handlu Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim.
Pan Roman Porożynski dodał, że w/w Animator powinien jeszcze wyjaśnić o jakiej kwocie jest mowa czyli wskazać to minimum, które musi otrzymać, żeby wziąć udział we wskazanym projekcie.
2) Pan Antoni Dolny złożył wniosek o odzyskanie od kościoła parafii Augsbursko-Ewangielickiej budynku po byłej szkole we Włościborzu lub o dobudowanie pomieszczenia przy świetlicy wiejskiej na potrzeby ośrodka przedszkolnego. Radny uważa, że w/w kościół nie stoi na przeszkodzie i proponuje na następne posiedzenie Komisji przedstawienie porozumienia pomiędzy kościołem a Gminą.
Pozostali członkowie Komisji nie odnieśli się do powyższego wniosku i nie został on przegłosowany.
3) Na spotkanie przybył z-ca Burmistrza Pan Marek Zieńko z prośbą o przyjęcie informacji dot. zawężenia granic obwodu miasta Sępólna Krajeńskiego w strefie Niechorza. W dniu dzisiejszym zgłosił się do Gminy jeden z mieszkańców Niechorza z prośbą o wyłączenie dwóch działek z obwodu granic miasta. Głównym powodem jest możliwość utraty dopłaty rolno – środowiskowej. Gmina uwzględniła powyższą prośbę.
Członkowie Komisji przyjęli powyższe informacje.

Ad.6.
Następnie Komisja udała się do ZS nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. W gabinecie Dyrektora szkoły poruszono i omówiono następujące tematy:
1) ogrzewanie szkoły,
2) funkcjonowanie i wyposażenie szkoły w materiały dydaktyczne i.t.p.,
3) przeprowadzone inwestycje, remonty, zalecenia Sanepidu,
4) prace, które należy jeszcze  wykonać,
5) zapewnienie opieki medycznej – realizacja zadania przez nowy podmiot medyczny,
6) plany przygotowania pomieszczeń i kadry dla 5 i 6-latków,
Pan Przewodniczący Komisji zaproponował zorganizowanie wspólnego spotkania z Radą Rodziców i Radą Uczniów. Pozostali członkowie Komisji wyrazili na powyższe zgodę.
Po zakończonej dyskusji z-ca Dyrektora oprowadziła członków Komisji po budynku szkolnym - pomieszczenia klasowe, pokój nauczycielski i sala gimnastyczna.
Na tym zakończono wizytę w ZS nr 3 w Sępólnie Krajeńskim.

Ad.7.
1.Zorganizować festyn w miesiącu maju przez Szkołę Podstawową w Zalesiu pod hasłem „Otwarta Szkołą”, zaprosić rodziców z obwodu szkolnego w Wałdowie, z miejscowości  Trzciany i Skarpa oraz zachęcić wszystkich radnych z Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim do wzięcia udziału w planowanej imprezie.
2.Zaopiniować pozytywnie sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Gminy Sępólno Krajeńskie z Organizacjami Pozarządowymi w 2010r.
3.Zaopiniować pozytywnie wniosek Animatora Sportu Pana Daniela Grochowskiego w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na współpracę z Akademią „Orlik”.
Decyzję w powyższej sprawie zostawić Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim, jak również należy określić wysokość dofinansowania przedsięwzięcia.
4.Komisja przyjmuje do wiadomości informacje o zmianie obwodu granic miasta.
Na tym Komisja zakończyła swoje posiedzenie.
Pan Przewodniczący podziękował zebranym i zamknął spotkanie.

Przewodniczący Komisji

Robert Grochowski

Protokołowała: Hanna Sobiechowska  

 


 

metryczka


Wytworzył: Hanna Sobiechowska (17 marca 2011)
Opublikował: Katarzyna Włodarczak (12 sierpnia 2011, 10:57:37)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1184