Protokół Nr 17/07


Protokół Nr 17/07
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 20 września 2007r.



W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Pracownik Samodzielnego Stanowiska ds. Rolnictwa, Leśnictwa i Zadrzewień Jarosław Dera
2. Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej Zbigniew Tymecki
3. Przedstawiciel Izby Rolniczej Marek Winowiecki
4. Przedstawiciele Nadleśnictw Runowa i Lutówka
5. Przedstawiciele Kół Łowieckich „Słonka”, „Knieja” i „Szarak”


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i zatwierdzenie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołów z dwóch poprzednich posiedzeń.
  3. Spotkanie z przedstawicielami Kół Łowieckich celem omówienia całokształtu spraw z zakresu gospodarki łowieckiej oraz szkód łowieckich.
  4. Opinia Komisji w sprawie zagospodarowania stawu, znajdującego się w obrębie terenu Szkoły Podstawowej w Wiśniewie.
  5. Opinia Komisji w sprawie projektu zieleni przy drodze Nr 241 Tuchola – Rogoźno.
  6. Wolne wnioski i zakończenie.


W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.


Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły ze swoich dwóch poprzednich posiedzeń w dniach 21 i 31 sierpnia 2007r.


Ad.3. Pan Dziarnowski, nawiązując do tematu tego punktu, zaproponował wypracowanie kompromisu w sprawie uregulowania procedur związanych z procedurą szacowania szkód łowieckich a także terminowością wypłat świadczeń rolnikom należnych z tego tytułu.



Na wstępie Pan Winowiecki stwierdził, iż niestety występują częste przypadki, gdy nie jest wzywany, jako kompetentny przedstawiciel Izby Rolniczej, do szacowania szkół łowieckich, pomimo iż takie uprawnienia wynikają z Prawa Łowieckiego.
Pan Gugnacki podniósł natomiast sprawę długiego oczekiwania na odszkodowania z tytułu poniesionych szkód łowieckich.
Przedstawiciel Koła „Knieja” poinformował, iż długi czas oczekiwania wynika w częstych przypadkach z nieświadomości rolników, którzy składają stosowne wnioski dopiero miesiąc a czasem dłużej po zaistnieniu szkody.
Pan Dera podniósł sprawę procedury zabezpieczania padłej zwierzyny.


Ostatecznie po dyskusji ustalono, że:
1. Poszczególni sołtysi powinni informować mieszkańców o konieczności powiadamiania w jak najszybszym czasie o powstaniu szkód łowieckich.
2. Podczas zebrań wiejskich należy informować rolników, iż w szacunkach szkód łowieckich powinien uczestniczyć przedstawiciel Izby Rolniczej, czyli Pan Marek Winowiecki.
3. Wszelkie informacje o zaistnieniu padłej zwierzyny Pan Dera powinien zgłaszać każdorazowo do poszczególnych Kół Łowieckich.


Ad.4. Komisja przystąpiła do dyskusji w sprawie warunków zagospodarowania stawu znajdującego się w obrębie Szkoły Podstawowej w Wiśniewie.
Pan Dziarnowski poinformował, iż Komisja Oświaty, Kultury Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej wypracowała nieco inne stanowisko w sprawie zagospodarowania w/w stawu. Pan Dziarnowski przedstawił następnie powyższe stanowisko, z którego wynika że Szkoła nie powinna wydzierżawić stawu Państwu   lecz jedynie podpisać stosowną ugodę o warunkach jego zagospodarowania. Warunki zagospodarowania stawu i jego obrębu zaproponowane przez Komisję Oświaty (oprócz sugestii o możliwości zasypania stawu) są podobne do stanowiska Komisji Rolnictwa w tej sprawie.
Pan Tymecki dodał, iż właśnie kwestią do wyjaśnienia jest fakt formy prawnej zagospodarowania stawu, w ten sposób aby Szkoła nie poniosła żadnych negatywnych konsekwencji.

W związku z powyższym Pan Horyd zaproponował, aby skierować sprawę do zaopiniowania przez Radcę prawnego.
Pan Jagodziński zasugerował, saby sprawę poddać opinii tamt. Radzie Sołeckiej.



Ostateczne stanowisko Komisji w tej sprawie:
Zorganizować spotkanie z udziałem Przewodniczących Komisji Oświaty, Komisji Rolnictwa, Burmistrza, Dyrektora Szkoły oraz radcy prawnego celem wypracowania ostatecznego stanowiska w sprawie zasad zagospodarowania stawu.


Ad.5. Pan Dera poinformował Komisję, ze w 2008r. nastąpi kontynuacja budowy drogi Nr 241 na trasie Tuchola – Rogoźno. W związku z powyższym zaproponowano projekty zieleni polegające na usunięciu drzew i nasadzeniu dużej ilości krzewów.
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie w/w rozwiązanie.


Ad.6. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Dera poinformował o dwóch rozbieżnych stanowiskach Urzędu Wojewódzkiego, jednym ustnym a drugim pisemnym w sprawie dębów w Lutówku. Podczas spotkania w Bydgoszczy uzyskano ustne zapewnienie, że drzewa nie zostaną uznane za pomniki przyrody, nie będą jednak wycinane. Drugie, pisemne stanowisko w tej sprawie, jest odmienne, tzn. że drzewa zostaną jednak uznane za pomniki przyrody.
- Pan Gugnacki poinformował o nieprzejezdności drogi w Teklanowie w kierunku Wałdowa). Pan Horyd stwierdził, iż obecnie droga jest już przejezdna, tą informację potwierdził Pan Dera.



Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.




Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski



protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (20 września 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (29 lutego 2008, 09:15:25)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (17 maja 2023, 13:39:37)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 959