Protokół Nr 7/06

Protokół Nr 7/06
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 15 grudnia 2006r.


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności, członkowie Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu oraz Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej Zbigniew Tymecki.

Komisja odbyła posiedzenie w Szkole Podstawowej w Zalesiu celem wypracowania wspólnie z Radą Pedagogiczną Szkoły rozwiązań pozwalających na sukcesywne zmniejszanie deficytu finansowego tejże Szkoły.

Na wstępie Pan Tymecki zasygnalizował, iż do Urzędu Miejskiego wpłynęły dwa pisma (Rady Rodziców Zespołu Szkół Nr 1 i oświatowych związków zawodowych) dotyczące wyjaśnienia zasad naliczania subwencji oświatowej. Sprawą tą na jego wniosek zainteresowała się Komisja Rewizyjna, zwrócił się ponadto do Komisji aby celem obiektywnego stwierdzenia faktów dokonała również oceny funkcjonowania pozostałych placówek szkolnych. Nadmienił, iż Komisja uznała iż najlepszym sposobem zaznajomienia się z działalnością szkół będzie bezpośredni kontakt z poszczególnymi szkołami, stąd dzisiejsza wizyta w Zalesiu. Pani Grochowska poinformowała, iż Komisja Rewizyjna stwierdziła, iż naliczenie subwencji zostało dokonane w prawidłowy sposób, niemniej jednak pozostał do rozwiązania problem deficytów finansowych niektórych szkół min. Szkoły Podstawowej w Zalesiu.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Pani Grochowska zwróciła się do Rady Pedagogicznej z zapytaniem o wskazanie możliwości zmniejszenia deficytu szkoły.
Dyrektor Szkoły Pani Tuńska stwierdziła, iż szkoła już poczyniła ruchy oszczędnościowe, zostały zlikwidowane nadgodziny, doszło do możliwych łączeń, dalsze działania mogłyby zostać dokonane jedynie kosztem dzieci. Szkoła pozyskuje we własnym zakresie opał, pomoce naukowe, rzeczywiście jest problem ze środkami na wypłaty dla nauczycieli.
Pan Frohlke stwierdził, iż rzeczywiście jest problem kadrowy ale nie można doprowadzić do zmniejszenia kilku etatów, bo to by całkowicie zdezorganizowało prace szkoły, innych możliwości oszczędności praktycznie już nie ma. Przez okres ostatnich 3 lat liczba dzieci spadła około 15%, obecnie jest 51 dzieci, problemy zostałyby rozwiązane gdyby szkola liczyła 110 uczniów.
Pan Tymecki stwierdził, iż sytuacja w Zalesiu jest trudna, istnieje 9,33 etatu tymczasem z roku na rok zmniejsza się liczba dzieci, co powoduje mniej dochodów szkoły i trudności dydaktyczne. Z drugiej strony jednak Gmina nie jest w stanie dofinansowywać oświaty w coraz większych kwotach. W tym roku szkolnym brakuje w Zalesiu 160tys.zł., dodać należy do tego dwie deficytowe szkoły miejskie. Nadmienił, iż ten deficyt z roku na rok się pogłębia.
Jego zdaniem do przeanalizowania są trzy możliwości: pozostawienie stanu obecnego, przeprowadzenie oszczędności bądź przekształcenie szkoły w placówkę niepubliczną. W latach ubiegłych było zasadą, że szkoły „bogatsze” dokładają do szkół „biedniejszych” niestety obecnie nie ma już środków finansowych dlatego należy szukać rozwiązań oszczędnościowych. Inicjatywa w tej sprawie powinna wyjść właśnie ze szkół, jako instytucji najlepiej znających specyfikę swojej działalności.
Pani Tuńska zasygnalizowała, iż sposobem zwiększenia liczby dzieci, a tym samym oszczędności, może być ich pozyskanie np. z Sikorza.
Pan Tymecki stwierdził, iż pozyskania dzieci nie uskuteczni się na pewno drogą administracyjną, do tego są potrzebne działania szkoły. Pani Tuńska stwierdziła, iż szkoła próbowała już pozyskiwać dzieci we własnym zakresie, ale okazało się ze jest to niezmiernie trudna sprawa. Pani Bukowska stwierdziła, iż należy poczynić jakieś kroki oszczędnościowe, można rozeznać jaka istnieje możliwość pozyskania dzieci z innych miejscowości. Wypracowane rozsądne propozycje na pewno zostaną poparte przez Gminę. Pan Tymecki dodał, iż prawo oświatowe nie przewiduje żadnej skomplikowanej procedury w zakresie pozyskania dzieci, teoretycznie można przenieść je ze szkoły do szkoły w każdym czasie.

Członkowie Rady Pedagogicznej poruszyli problem dojazdów (transport dzieci) do szkoły. Obecnie dojazd nie jest zsynchronizowany. Do szkoły dowożone są wcześniej dzieci młodsze, przez co muszą wcześniej wstawać. Ponadto możliwość wprowadzenia dodatkowego dowozu mogłaby być argumentem w pozyskaniu uczniów z innych miejscowości. Padła np. propozycja aby dzieci z Zalesia uczęszczały do gimnazjum do Wałdowa w zamian za dzieci z Teklanowa.

Pan Tymecki stwierdził, iż wszelkie ewentualne zmiany w zakresie dowozów są możliwe do uzgodnienia z Dyrektorem Zakładu Transportu Gminnego Panem Mrozińskim.


Podsumowanie:
Ustalono, iż Rada Pedagogiczna, we własnym zakresie wypracuje propozycje, które mogą przynieść sukcesywne zmniejszenie deficytu finansowego szkoły. Propozycje zostaną wspólnie omówione na kolejnym spotkaniu.


Po wyczerpaniu tematów spotkania Przewodnicząca zakończyła posiedzenie.



Przewodnicząca Komisji
Wiesława Grochowska

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (15 grudnia 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (20 lutego 2007, 13:38:19)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1048