Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Statutowa
Protokół Nr 34/2006
Protokół Nr 34/06
z posiedzenia Komisji Rolnictwa., Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 17 lutego 2006r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
- Prezes Gminnego Stowarzyszenia Sołtysów Czesław Basiński
- Przedstawiciel Izby Rolniczej Henryk Lemański
- Przedstawiciel Izby Rolniczej Marek Winowiecki
- Pracownik Samodzielnego Stanowiska ds. Rolnictwa, Leśnictwa i Zadrzewień UM Jarosław Dera
- Inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej UM Eugeniusz Głomski
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
- Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
- Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
- Stanowisko Komisji w sprawie zasad rozdysponowania tłucznia w 2006r. z przeznaczeniem na potrzeby poszczególnych sołectw.
- Informacja z bieżącej działalności Izby Rolniczej.
- Wolne wnioski i zakończenie.
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 33/06 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 24 stycznia 2006r.
Ad.3. Komisja przystąpiła do wypracowania zasad rozdysponowania tłucznia na 2006r. z przeznaczeniem na potrzeby poszczególnych sołectw.
Na wstępie Pan Dziarnowski zapytał o stanowisko Konwentu Sołtysów w w/w sprawie. Pan Basiński poinformował, iż Konwent opowiedział się za niejednakowym rozdziałem tłucznia tj. aby osiem największych sołectw otrzymało większe ilości tłucznia.
Pan Jagodziński, po dokonaniu wyliczenia, wg którego będzie 110 zestawów tłucznia, zaproponował aby 10 zestawów pozostawić jako rezerwowe.
Pan Jagodziński zaproponował, aby rozpisać ½ zestawu na kilometr drogi, przy założeniu że na pewno muszą być 3 zestawy na sołectwo, pozostała reszta będzie do rozdysponowania.
Pan Gugnacki zaproponował aby dać po 3 zestawy dla każdego sołectwa a resztę dla największych sołectw, nie sugerując się dokładnym przeliczeniem na kilometr dróg.
Komisja jednogłośnie stwierdziła, iż wszelkie sugestie rozdysponowania tłucznia będą dotyczyć tylko dróg gruntowych.
Pan Basiński zaproponowal, aby każdemu sołectwu dac po 3 transporty tłucznia, oprócz Skarpy, które to sołectwo otrzymałoby 2 transporty. Pozostaje 9 większych sołectw, przy wyliczeniu że pozostanie do rozdysponowania 28 transportów, to wiekszym sołectwom przydzielimy dodatkowo po 2 transporty a 5 zostanie w rezerwie.
Pan Głomski zaproponował natomiast aby Skarpie przyznać jednak 3 transporty, ale z zastrzeżeniem, że będą one służyły do utwardzenia dróg łączących się z innymi drogami, a nie na utwardzanie odrębnych działek. Jego zdaniem na rezerwę ogólną wystarczyłyby 2 transporty. Ponadto zaproponował, aby zwiększyć ilość tłucznia na tych drogach, gdzie przejeżdzają autobusy szkolne.
Komisja następnie przystapiła do propozycji rozdysponowania tłucznia, opierając się zestawieniu długości dróg w poszczególnych sołectwach, przygotowanym przez Pana Głomskiego.
Ostatecznie jednogłośnie zaproponowano przyznanie tłucznia na poszczególne sołectwa w następujących ilosciach transportów:
1. Sikorz – 4
2. Trzciany – 3
3. Skarpa – 3
4. Zalesie – 5
5. Teklanowo – 3
6. Włościbórz – 5
7. Wałdowo – 5
8. Wilkowo – 6
9. Wałdówko – 4
10. Niechorz – 7
11. Świdwie – 8
12. Wysoka – 4
13. Zboże – 3
14. Wiśniewa – 7
15. Wiśniewka – 3
16. Radońsk – 6
17. Iłowo – 5
18. Jazdrowo – 3
19. Lutowo – 7
20. Lutówko – 6
21. Dziechowo – 3
22. Piaseczno – 5
23. Komierowo – 4
Komisja ponadto stwierdziła, iż sposób rozdysponowania otrzymanego tłucznia pozostawia do kompetencji poszczególnych sołectw.
Ad.4. Pan wyłączenie >> rzedstawił Komisji informację z bieżącej działalności Izby Rolniczej.
Szczególna uwagę zwrócił na dwa tematy:
- możliwość wykorzystania źródeł bioenergetycznych. W tym zakresie nadmienł, iż obecnie trwają prace nad ustawą o biopaliwach, proponowana jest mozliwość produkowania przez rolników określonej ilości biopaliwa
- mozliwości wykorzystywania środków z funduszy unijnych. Pan Lemański rozdał członkom Komisji oferty unijne, zaproponował także, aby rozpropagować je wśród sołtysów.
Komisja przyjęła do wiadomości informację przedstawioną przez Pana Lemańskiego.
Ad.5. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Dziarnowski poruszył temat pojawienia się na terenie Gminy choroby bydła tzw „białaczki”. Pan wyłączenie >> stwierdził, iż pozyskanie środków na zwalczanie choroby jest w gestii weterynarii. Ze swojej strony poinformowal, iż na walnym zebraniu Izby Rolniczej zgłosi sprawę do Wojewódzkich Służb Weterynaryjnych.
Komisja natomiast zaproponowała, aby wystąpić do Powiatowego Lekarza Weterynarii o jak najszybsze dokonania wykupu całego stada bydła w Jazdrowie zarażonego „białaczką”.
- Pan Dziarnowski zwrócił się do członków Komisji o przyłączenie się do apelu celem udzielenia pomocy finansowej rodzinie, która utraciła hodowlę trzody chlewnej. Zaproponował, aby pomoc radnych polegała na przeznaczeniu na ten cel diet za uczestnictwo w kolejnej sesji Rady Miejskiej. Komisja zaakceptowała propozycję i upoważniła Pana Dziarnowskiego do wystąpienia z takim apelem.
- Pan Dera poinformował o planach zorganizowania konkursów ekologicznych w zakresie „estetyki zagrody”.
- Pan Wagner powrócił do tematu podorywania dróg, jego zdaniem powinno konsekwentnie karać się osoby, które dokonują takich czynności.
- Pan Jagodziński zwrócił się do członków Komisji o przemyślenie tematu możliwości przyspieszenia inwestycji doprowadzenia wody i budowy kolektorów na terenach wiejskich. Jego zdaniem ten temat można poruszyć podczas tematycznej sesji Rady Miejskiej.
- Pan wyłączenie >> poinformował, iż w dniu 21 lutego odbędzie się spotkanie w sprawie zasad prowadzenia inwestycji organizowanej w Kawlach przez Pana wyłączenie >>.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie.
Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski
protokołował:
Tomasz Dix
metryczka
Wytworzył: Tomasz Dix (17 lutego 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (7 września 2006, 10:13:27)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 994