Protokół Nr 23/2005

Protokół Nr 23/2005
z posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w dniu 9 listopada 2005r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszony gość Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Dariusz Wojtania.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Janusz Nikel, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
  3. Opinia Komisji w sprawie wyboru oferty dot. opracowania dokumentacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.
  4. Opinia Komisji w sprawie projektu uchwały Rady Miejskiej dot. zmiany w Statucie Ośrodka Pomocy Społecznej.
  5. Informacja w sprawie możliwości organizowania prac społecznie użytecznych.
  6. Ustalenie wstępnych prac związanych z koniecznością zmian w statutach gminnych jednostek organizacyjnych.
  7. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.

Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły  ze swoich ostatnich posiedzeń

Ad.3. Pan Wojtania poinformował, iż wpłynęła do niego oferta Ośrodka Kształcenia Służb Publicznych i Socjalnych w Częstochowie w sprawie mozliwości opracowania dokumentacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Nadmienił, iż powyższa instytucja jest wyspecjalizowana w sprawach z zakresu pomocy społecznej. Oferent proponuje bardzo korzystne warunki finansowe opracowania dokumentacji Strategii. Cena wyjściowa wynosi około 3,5tys.zł. Czasokres opracowanie dokumentacji zamknąłby się w terminie dwóch miesięcy. Pan Wojtania dodał, iż w projekcie budżetu zarezerwowano kwotę 15tys.zł. na prace związane z opracowaniem dokumentacji Strategii.   
Pan Wojtania ze swojej strony stwierdził, iż osobiście przychyla się do oferty, tym bardziej iż sprewę prowadziłyby osoby wyspecjalizowane w sprawach z zakresu pomocy społecznej. 

Pan Wojtania zwrócił się do Komisji o zaopiniowanie przedstawionej oferty. 

Pan Wagner opowiedział się za pozytywnym zaopiniowaniem przedstawionej oferty, tym bardziej iż istnieje kolosalna różnica cenowa w porównaniu do oferty przedstawionej na poprzednim posiedzeniu Komisji. Nadmienił, iż ważne jest jej fachowe opracowanie i konsekwentne realizowanie, Strategia nie powinna być bowiem „martwym” dokumentem.
Pani Żekiecka i Pan Nikel podkreślili, iż waznym aspektem oferty będzie tworzenie jej przez wyspecjalizowane osoby co na pewno zaowocuje dobrą współpracą z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. 

Ostatecznie Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie:

  1. Opracowanie dokumentacji Strategii we współpracy z podmiotem zewnętrznym, który przedstawi najkorzystniejszą ofertę dot. opracowania tejże strategii.
  2. Na dzień dzisiejszy - ofertę Ośrodka Kształcenia Służb Publicznych i Socjalnych z Częstochowy, który to złożyl jak do tej pory najkorzystniejszą ofertę (zarówno pod względem fachowości, jak i ceny).  

Ad.4. Kierownik Ośrodka Pomocy Spolecznej Pan Wojtania przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmian w Statucie Ośrodka. Wyjaśnił, iż zmiany dotyczą w szczególności spraw związanych ze zmianą siedziby Ośrodka, która obecnie będzie się mieścić w budynku przy ul. Szkolnej.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt w/w uchwały. 

Ad.5. Kierownik OPS Pan Wojtania poinformował, iż ukazało się rozporzadzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie wykonywania prac społecznie użytecznych.
Przepisy w w/w zakresie pozwalają na możliwość wykonywania na rzecz społeczności lokalnej prac przez osoby bezrobotne (bez prawa do zasiłku), pobierające swiadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej. Powyższe prace realizowane byłyby we wskazanych jednostkach gminnych, w wymiarze 10 godzin tygodniowo, na podstawie planu sporządzanego przez Gminę, określającego miejsce i zakres prac, ilość osób i ilość godzin pracy). Stawka za wykonywanie prac wynosi 6zł. brutto za godzinę, 60% wynagrodzenie refunduje Powiatowy urząd Pracy, pozostałą część finansuje Gmina. Powyższe prace posiadają specyficzny charakter, zakładają bowiem ich krótkotrwały (dorywczy) charakter, bez konieczności ustalania ciągłego frontu robót. Nadmienił, iż opracowanie planu nie oznacza konieczności jego późniejszej realizacji, w przypadku jednak braku tego planu nie można się ubiegać o środki na wykonywanie tych prac.

Komisja przyjęła informację do wiadomości, jednocześnie pozytywnie opiniując mozliwość organizacji przez Gminę prac społecznie użytecznych.

Ad.6. Pan Nikel poinformował, iż na jednym z kolejnych posiedzeń Komisja powinna przystapić do prac związanych z wypracowaniem nowych tekstów statutów gminnych jednostek organizacyjnych. W szczególności dotyczy to wprowadzenia w życie zapisów o nawiazywaniu pracy z kierownikami tychże jednostek.
W związku z powyższym członkowie Komisji otrzymali do zapoznania się aktulnie obowiazujące statuty poszczególnych jednostek organizacyjnych.

W związku z brakiem wolnych wniosków Przewodniczący zakończył posiedzenie.

Przewodniczący Komisji
Janusz Nikel

protokołował;
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (9 listopada 2005)
Opublikował: Tomasz Dix (4 grudnia 2005, 15:57:42)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1072