Protokół Nr 35/2012 z posiedzenia Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej w dniu 19 listopada 2012r.


Protokół Nr 35/2012
z posiedzenia Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej
w dniu 19 listopada 2012r.
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde;
2. Radna – Wiesława Grochowska;
3. Skarbnik Gminy – Anna Buchwald;
4. Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej – Sylwia Witkowska;
5. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera;
 
 
 
  Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Kazimierz Drogowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
       
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
  2. Omówienie projektu budżetu Gminy na 2013r.;
  3. Akceptacja wysokości stawek podatków i opłat lokalnych na 2013r.;
  4. Opinia Komisji w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2013r.; 
  5. Opinia Komisji w sprawie projektu uchwały dot. przyjęcia rocznego Programu Rozwiązywania i Profilaktyki Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii;
  6. Opinia w sprawie projektów uchwał dot. gospodarowania odpadami komunalnymi;
  7. Opinia w sprawie wysokości stawek czynszu za lokale użytkowe na 2013r.; 
  8. Wolne wnioski i zakończenie.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
 
Ad.2. Pani Skarbnik Gminy przedstawiła Komisji projekt budżetu Gminy na 2013r.
Pan Drogowski zapytał Panią Skarbnik jaka kwota została przeznaczona na stowarzyszenia. Pani Buchwald wyjaśniła, że wszystkie dotacje zostały podniesione wskaźnikiem 4% poza Krajną która otrzyma  80 tys.zł. zwiększenia , dodała, ze nie można powiedzieć o konkretnych kwotach dla stowarzyszeń, ponieważ nie zostały jeszcze ogłoszone konkursy na przyznanie dotacji ze strony Gminy. W sumie do rozdysponowania w 2013r.  będzie 730 tys.zł. zł. Pan Drogowski zapytał dlaczego Gmina dąży do powstania inkubatora na ul. Przemysłowej, dlaczego został on zdjęty z budżetu na rok 2013 a przeniesiony na 2014r. i na 2015r.? Pani Skarbnik wyjaśniła, że inwestycja została przeniesiona, gdyż Gmina liczy, że będzie ogłoszony konkurs na dofinansowanie budowy, dodała, że Pan Burmistrz odbył spotkanie z Marszałkiem Województwa, który jest jednym z  inicjatorów powstania na tym terenie inkubatora. Dla gmin które będą miały inkubatory będą miały możliwość uzyskania  dofinansowania uzbrojenia terenów przemysłowych m.in. zakup oświetlenia na drogi, budowę sieci wodno kanalizacyjnych i budowę dróg. Pan Herder zauważył, że gdyby Gmina wygrała konkurs na inkubator, to Marszałek zapewni środki dla Gminy na jego utrzymanie tylko na pewien czas, a potem koszt utrzymania przejmie Gmina i trzeba będzie dokładać tak jak do Centrum Sportu i Rekreacji. Ma wątpliwości, czy dzięki takim obiektom społeczeństwu będzie się lepiej żyło. Pan Drogowski powiedział, że powinno się dążyć do jak najmniejszego obciążania budżetu, tak aby możliwie obniżać koszty utrzymania nowopowstających obiektów. Pan Jagodziński stwierdził, ze podejmujemy niekiedy zbyt pochopnie pewne decyzje, np. bez rozpoznania kosztów utrzymania budujemy żłobek, gdy tymczasem w innych miastach są zamykane tego typu placówki. Pani Skarbnik potwierdziła, że rzeczywiście żadne typowo społeczne instytucje nigdy nie będą dochodowe Pan Drogowski zapytał, czy MLKS „Krajna” otrzymała jakieś środki. Pani Buchwald odpowiedziała, że klub wnioskował na sekcje i obiekty o dodatkowe 50tys.zł, otrzymają w sumie 14tys.zł. Pan Herder powrócił do tematu inkubatora, kupcy też nie chcą tego obiektu, to tak naprawdę komu on ma służyć. Pani Buchwald powiedziała, że założeniem jest aby pomieszczenia służyły osobom, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, wykup samego budynku i tak musi zostać zrealizowany, do projektu na inkubator przystępujemy „netto” z możliwością odzyskania Vatu z urzędu skarbowego, bez kosztów szkoleń, zawartych w poprzednim projekcie. Możliwie obniżamy koszty, tak aby budynek w przyszłości sam się utrzymał.       
 
Pani Skarbnik w dalszej części wyjaśniła, że projekt budżetu jest budżetem zrównoważonym po stronie dochodów 43 mln. 97 tys. po stronie dochodów  i wydatków w samym założeniu. Wydatki bieżące zostały skorygowane po stronie dochodów o wskaźnik inflacji 4%, głównie chodzi tu o dochody podatkowe a pozostałe dochody były zweryfikowane i wskaźnikiem  i urealnione do faktycznie przewidzianych wpływów. Dodała, ze niektóre pozostałe dochody zostały zmniejszone bądź zwiększone, zgodnie z posiadaną już teraz wiedzą o ich faktycznym uzyskaniu. Pani Skarbnik przystąpiła omawiania przewidywanych dochodów, w trakcie omawiania członkowie Komisji zadawali pytania. Pani Grochowska zapytała o projekt dot. wykluczenia cyfrowego, gdzie osoby indywidualne mogą ubiegać się o komputery i dostęp do Internetu, są tam bardzo obostrzone kryteria dochodowe. Pani Buchwald powiedziała, że konkurs jest już ogłoszony i będzie rozstrzygnięty w grudniu, oprócz osób fizycznych zakwalifikowano do niego również świetlice wiejskie. Pan Drogowski nawiązał do liczby mieszkańców Gminy (stale zamieszkujących), których ilość powinna zostać uwzględniona w związku z naliczaniem nowej opłaty „śmieciowej”. Pani Skarbnik powiedziała, że w projekcie oszacowała ta liczbę na 15tys. mieszkańców. Pan Drogowski stwierdził, że koniecznością w tym zakresie jest także wypracowanie zasad dot. naliczania opłaty „śmieciowej” od przedsiębiorców”, przyniosłoby to na pewno dodatkowe dochody do budżetu. Członkowie Komisji podnieśli sprawę kategoryzacji wydawania posiłków w szkołach, tj. że niektóre dzieci, spełniające kryteria dochodowe do ich otrzymania, jedzą posiłki pozyskiwane przez Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z dziećmi spożywającymi posiłki takie, na których wykupienie stać ich rodziców. Komisja stwierdziła, że tym problemem powinna zająć się Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia. Pan Drogowski, w związku z dostarczaniem obiadów przez podmiot spoza terenu Gminy, zasugerował aby wyjaśnić czy istnieje możliwość ograniczenia przetargu do podmiotów znajdujących się na naszym Pani Skarbnik powiedziała, że wyjaśni tą sprawę z pracownikiem zajmującym się prowadzeniem przetargów. Pani Buchwald nawiązała do kwestii rozliczania infrastruktury kanalizacyjnej, wystąpiła w tej sprawie do izby skarbowej, jeśli zaistnieje pozytywna opinia w tej sprawie to od następnego roku gmina będzie wycofywać trwałe zarządy (dotyczy infrastruktury zarządzanej obecnie przez Zakład Gospodarki Komunalnej), tak aby móc rozliczać netto tą infrastrukturę i środki pozyskiwane poprzez zwrot podatku VAT przeznaczać na spłatę zobowiązań gminy. Pani Buchwald podsumowując kwestie projektowanych dochodów, stwierdziła że były one planowane ostrożnie oszacowane, są realnie możliwe do pozyskania.
Nawiązując do wydatków Pani powiedziała, że zostały one oszacowane wskaźnikiem 2,7% wzrostu z rokiem ubiegłym. Komisja zwróciła się do Pani Skarbnik, aby omówiła przede wszystkim najważniejsze wydatki inwestycyjne. W tym zakresie Pani Buchwald powiedziała, że obejmują one przede wszystkim budowę 4km. wodociągu Włościbórz, Włościbórek, Komierowo (200tys.zł.), dofinansowanie budowy I etapu drogi Sępólno Kraj. – Wiśniewka (167.441zł.), dofinansowanie budowy chodników przy drogach powiatowych (25tys.zł.)., budowa ulicy Krasickiego (1mln.zł.), budowa 1km. drogi Wilkowo –Wałdówko (600tys.zł.), budowa nawierzchni ulicy Składowej (70tys.zł.), budowa chodników na ulicy Chojnickiej (300tys.zł. ), zakup materiałów do utwardzenia dróg (200tys.zł.), adaptacja na lokale mieszkalne budynku przy ul. Kościuszki 17 (220tys.zł.), wykup budynku przy ul. Przemysłowej (27tys.zł.), wykup gruntu pod przepompownię w Trzcianach, gruntu w Radońsku pod plac zabaw i drogi Wiśniewa – Wiśniewka (25tys.zł.- cena zgodnie z wyceną rzeczoznawcy), budowa „żłobka” (350tys.zł. – wkład własny), budowa oświetlenia na ulicach Rzecznej, Składowej i Niechorskiej (100tys.zł.), realizacja projektu kluczowego (500tys.zł.). Łącznie wydatki inwestycyjne majątkowe to kwota 3mln.802.441zł.
Pan Drogowski poinformował, że w dniu 3 grudnia odbędzie się spotkanie wszystkich radnych odnośnie wypracowania ewentualnych wniosków do projektu budżetu Gminy, podkreślił że tegoroczny sposób omawiania projektu budżetu jest właściwy, zwłaszcza że na Komisji Budżetu i Handlu doszło do spotkania z dyrektorami gminnych jednostek organizacyjnych, zostały przekazane podczas posiedzeń wszelkie niezbędne informacje budżetowe  i wyjaśnione wszelkie wątpliwości.                         
Pani Grochowska zapytała, czy w projekcie budżetu znajdą się środki na dokumentację utwardzenia ulicy Konopnickiej, te środki były już obiecane w tym roku. Pani Skarbnik powiedziała, że taki wydatek zawsze może zostać zrealizowany w ramach wydatków bieżących, w ramach wydatków gospodarki komunalnej. Pan Drogowski powiedział, że wniosek o ulicę Konopnickiej został oficjalnie skierowany i będzie pilnował tej sprawy.
 
 
Komisja przyjęła jednogłośnie do wiadomości informację w sprawie zasad przygotowania projektu budżetu Gminy na 2013r.           
 
 
Ad.3. Pani Skarbnik Gminy przedstawiła Komisji projekty uchwał Rady Miejskiej w sprawie  propozycji w zakresie wysokości stawek i opłat lokalnych na 2013r., obejmujących:
- podatek od nieruchomości,
- podatek od środków transportowych
-  podatek rolny
- opłatę od posiadania psa
 
Nadmieniła, ze wszystkie propozycje stawek, obejmujące ich wzrost o 4% w porównaniu w rokiem ubiegłym zostały zaopiniowane pozytywnie przez inne komisje Rady Miejskiej.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie przedstawione projekty uchwał.   
 
 
Ad.4. Pani Skarbnik Gminy przedstawiła Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie
zmian w budżecie Gminy na 2012r. 
Nadmieniła, że projekt uchwały obejmuje przede wszystkim zmianami porządkowymi oraz zmianami wynikającymi z decyzji Wojewody Kujawsko – Pomorskiego.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały. 
 
 
Ad.5. Pani Witkowska przedstawiła Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia rocznego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na 2013r. oraz omówiła dane statystyczne w tej sprawie obejmujące 2012r. stanowiące załącznik do niniejszego protokołu. Nadmieniła, że zatwierdzenie programu, zgodnie z ustawą jest konieczne corocznie, informacja z realizacji programu następuje w formie rocznego sprawozdania.     
Podkreśliła, że środki na realizację programu stanowią kwotę pozyskiwaną z wydawanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, plan zakłada ich wpływ w wysokości 270tys.zł., środki są znaczone, to znaczy, że mogą być przeznaczane tylko na ten cel. Podział obejmuje przeznaczenia 255tys.zł. na przeciwdziałanie alkoholizmowi i 15tys.zł. na przeciwdziałanie narkomanii.  Dodała, że terapię w zakresie uzależnień od alkoholu prowadzą dwie jednostki „Jantar” i „Spamed”, inne podmioty nie składały ofert w zakresie możliwości prowadzenia działań terapeutycznych natomiast działalnością w zakresie przeciwdziałania Narkomanii zajmuje się punkt konsultacyjno – profilaktyczny ds. przeciwdziałania narkomanii przy Stowarzyszeniu „Dorośli – Dzieciom”.       
Pan Herder zapytał o dane statystyczne, czy następuje spadek, czy tez zwiększenie problemu alkoholizmu i czy maleje lub wzrasta liczba podmiotów sprzedających alkohol.  Pani Witkowska powiedziała, że istnieje wzrost korzystania z usług terapeutycznych, liczba punktów sprzedaży utrzymuje się na tym samym poziomie. Zaznaczyła, że trudno jest ocenić skuteczność wykorzystania środków przeznaczanych na uzależnienia, podstawą jest samo zaangażowanie w leczenie osoby uzależnionej, niemniej sukcesem jest każde przywrócenie osoby do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Pani Witkowska poinformowała, również, że w ramach realizacji programu finansuje się również działalność innych placówek zajmujących się problemami dysfunkcyjnymi np. Świetlicę Terapeutyczną, istnieje współpraca ze szkołami, Komendą Powiatowa Policji, sądami, grupami wsparcia AA, organizuje się również wiele imprez np. koncerty, kolonie czy też imprezy sportowe dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.                             
 
 
Komisja przyjęła przedstawioną informację do wiadomości, jak i też jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt uchwały.  
 
 
Ad.6. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej przedstawił Komisji projekty czterech uchwał Rady Miejskiej dot. zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, które zostały przedstawione uprzednio na wspólnym posiedzeniu wszystkich radnych w sprawach:
- określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Sępólno Kraj. i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczona przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi     
- określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi 
- wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz terminu i miejsca składania deklaracji przez właścicieli nieruchomości położonych w obszarach Gminy Sępólno Kraj.    
- wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawko opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
 
Pan Herder zapytał, czy w myśl nowej ustawy odbiorca będzie stosował zasady segregacji, tj. czy odpady mieszane będą wożone innymi samochodami niż odpady segregowane. Pan Dera powiedział, że przedsiębiorca, zgodnie z nowymi przepisami będzie się musiał wykazać oddzielnymi pojazdami do odbierania różnego rodzaju odpadów.
    
Pan Dera powiedział także, że kolejnym krokiem będzie opracowanie nowego regulaminu utrzymania porządku czystości i porządku w Gminie Sępolno Krajeńskie. 
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekty przedstawionych uchwał. 
 
 
Ad.7. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej przedstawił Komisji zarządzenie Burmistrza w sprawie stawek czynszu za lokale użytkowe stanowiące mienie komunalne. Nadmienił, że proponowane stawka obejmuje jej podniesienie, zgodnie ze wskaźnikiem budżetu, o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie propozycje stawek zawartych w przedstawionym zarządzeniu.       
 
W tym punkcie Komisja zaopiniowała również jednogłośnie pozytywnie projekty uchwał w sprawie stawki opłaty targowej na 2013r., wzrastającej zgodnie ze wskaźnikiem o 4%,  oraz ujednolicenia uchwały w tej sprawie na 2012r.  
 
 
Ad.8. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pani Skarbnik przedstawiła pismo wspólnoty mieszkaniowej ulicy odrodzenia 25, wniosek nie został potraktowany jako wniosek do projektu budżetu (dot. deklaracji wkładu finansowego do zakupu 50m. kostki polbrukowej do kwoty 1.500zł.). Pani Skarbnik poinformowała, że z wniosku nie wynika, aby był on kierowany do projektu budżetu na 2013r., dlatego nie został omawiany wraz z innymi wnioskami na posiedzeniu Komisji Budżetu i Handlu.     
- Pani Skarbnik przedstawiła pismo sołtysów  w sprawie podwyższenie im kwoty za inkaso podatków z 2 do 5% zebranej kwoty, oraz podwyższenia ich „diety” do 1.200zł. kwartalnie (dotychczas 815zł.) z tytułu zwiększenia ich obowiązków. Pani Skarbnik nadmieniła, że łączny wzrost proponowanych wydatków wyniósłby 55tys.zł. Wskazała, że kwestią sporną jest również problem, że sołtysom, zgodnie z uchwala Rady Miejskiej,  potrąca się określony procent diety za nieobecność podczas Sesji Rady Miejskiej. Komisja, po analizie wniosku, zwłaszcza po uzyskaniu danych o wysokości uzyskiwanych przez sołtysów ościennych gmin, opowiedziała się za rozwiązaniem, aby podnieść sołtysom prowizję z inkasa podatków z 2 do 3%, natomiast dieta powinna zostać na tym samym poziomie.          
- Pan Drogowski zwrócił się do Pana Dery o zapewnienie mieszkańcom dostępu do wejścia do poczekalni PKS po godzinie 17.00., zwłaszcza w związku ze zbliżającym się okresem zimowym (obecnie poczekalnia jest zamykana właśnie o tej godzinie)  
 
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
 
                                                                             Przewodniczący Komisji
                                                                                Kazimierz Drogowski        
 
 
 
protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (19 listopada 2012)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (11 stycznia 2013, 13:34:30)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 807