Protokół Nr 36/08 z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 14 listopada 2008 r.


Protokół Nr 36/08
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 14 listopada 2008 r.
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1.      Przedstawiciele Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej
-        Henryk Lemański
2.      Przedstawiciel Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych – Bogumił Szpojda
3.      Kierownik Referatu Finansowego – Ewa Marzec.
4.      Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera.
5.      Sekretarz Gminy – Dariusz Wojtania.
 
 
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
1.      Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
2.      Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3.      Wypracowanie stanowiska w sprawie podatku rolnego na 2009 rok.
4.      Wolne wnioski i zakończenie.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.    
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 35/08 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 23 października 2008 r.
Ad.3.  Komisja podjęła dyskusję na temat podatku rolnego w 2009 roku. Pan Dziarnowski zapytał o stawki podatku rolnego w 2008 roku, oraz wg  jakiego kryterium obliczany jest podatek rolny na 2009 rok. Pani Ewa Marzec poinformowała że wysokość w/w podatku ustalona jest wg wskaźników zawartych w ustawie budżetowej tj. 4,2%. Tym samym wskaźnikiem przeszacowane zostały podatki od nieruchomości, od psów itd.
Podkreśliła że propozycja Komisji w związku z ustaleniem podatku rolnego na 2009 roku w wysokości 30 złotych nie została przyjęta przez Burmistrza, ponieważ straty do budżetu z tego tytułu byłyby zbyt obciążające. Burmistrz zaakceptował projekt uchwały na 48 złotych kwoty podatku rolnego. Zmniejszenie wysokości w/w podatku wywarłoby znaczny wpływ na dofinansowanie innych podmiotów, np. placówek oświatowych. Pani Marzec podkreśliła że podatek rolny w gminach ościennych ustalony jest na poziomie 48 – 50 złotych oraz że wszystkie podatki w gminie zostały przeszacowane o wskaźnik 4,2%.
Pan Jagodziński powiedział że nie wszędzie (tj. w innych gminach) podatek rolny jest przeszacowany przez wskaźnik 4,2%. Zapoznał Komisję z bardzo niskimi stawkami w powiecie aleksandrowskim, np. w Konecku. Powiedział że można zrezygnować z niektórych inwestycji w mieście na rzecz obniżki podatku rolnego.
Pani Kierownik Referatu Finansowego poinformował Komisję że w związku z obniżeniem podatku rolnego na 2009 rok wpływy do budżetu gminy będą mniejsze o około 340 tyś złotych. Nadmieniła również że w naszej gminie występują zwolnienia od podatków, np. podatku od nieruchomości, podatku rolnego, lecz nie możliwym jest aby cała gmina była obligatoryjnie zwolniona z podatku.
 
Pan Szpojda podkreślił jak gwałtowny był wzrost podatku rolnego w latach poprzednich. Zapytał więc dlaczego nie może być równie gwałtowny spadek stawki w/w podatku.
Pan Lemański zaznaczył, że ustalania stawki podatku rolnego wg ceny kwintalu żyta jest rozwiązaniem archaicznym, ponieważ cena żyta w punktach skupu nie jest równoznaczna z ceną podaną przez Główny Urząd Statystyczny. Zaapelował więc do Komisji aby jednogłośnie zdecydowali o wysokości podatku rolnego w kwocie mniejszej niż 48 złotych.
Pan Dziarnowski podzielił zdanie Pana Lemańskiego.
Pan Sekretarz podkreślił, że decyzja w sprawie ustalenia w/w podatku należy do Rady Miejskiej, weźmie ona pod uwagę rację całości. Nadmienił także, że wskaźnik 4, 2% to wzrost inflacji i o taką kwotę zostaną zwiększone wszystkie opłaty i podatki. Podkreślił jak ważne jest zdanie rolników oraz zdanie całości gminy. Zaznaczył że Burmistrz oczywiście weźmie pod uwagę propozycję Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Nadmienił również że propozycje podatku w gminach ościennych kształtują się na poziomie 48 - 50 złotych. Poinformował także Komisję że obniżka podatku rolnego do poziomu 30 zł może mieć niekorzystny wpływ na inwestycje na obszarach wiejskich.
Pan Gugnacki zaproponował 35 złotych podatku rolnego na 2009 rok. Dodał że powinna ta kwota zostać poddana pod głosowanie Komisji.
Pan Jagodziński zaproponował aby obniżyć podatek rolny o 40% porównywalnie do spadku ceny żyta.
Pani Kierownik Referatu Finansowego przypomniała Komisji o dopłatach do produkcji rolniczej, np. dopłaty do paliwa, ulgi inwestycyjne, umorzenia podatku rolnego.
Pan Sekretarz poddał pod uwagę Komisji spadek poziomu subwencji dla gminy. Każda obniżka podatku rolnego wpłynie na obniżenie wysokości subwencji, a to z pewnością zmniejszy ilość inwestycji w gminie. Nadmienił także że aby gmina pozyskiwała fundusze z zewnątrz musi mieć zabezpieczone własne środki.
Pan Dziarnowski opowiedział się za obniżeniem wysokości podatku rolnego ale jednocześnie jest za zwiększeniem inwestycji na terenach wiejskich.
Pan Szpojda podzielił zdanie Pana Dziarnowskiego na temat inwestycji ale poddał pod rozwagę Komisji też inne dochody z rolnictwa oprócz podatku rolnego.
Pan Horyd zgodził się ze zdaniem Pana Gugnackiego aby podatek rolny na 2009 rok ustalić na poziomie 35 złotych i w związku z tym zaapelował do pozostałych członków Komisji o dojście do porozumienia.
Pani Wańke stwierdziła że proponowana w stosunku do roku poprzedniego obniżka podatku rolnego o 2 złote jest nie do przyjęcia, zaproponowała więc obniżkę na poziomie 10 złotych.
Pan Sekretarz zważywszy na wniosek Komisji zaproponował przedstawienie kalkulacji spadku dochodów w związku z obniżeniem stawki podatku rolnego.
Pani Ewa Marzec zgodnie z propozycją Komisji przedstawiła wysokość wpływów do budżetu gminy w przypadku ustalenia wysokości podatku rolnego w kwocie:
-              35 złotych – ok. 315 tys. złotych mniej wpływu do budżetu gminy,
-              38 złotych – ok. 240 tys. złotych mniej wpływu do budżetu gminy,
-              40 złotych – ok. 194 tys. złotych mniej wpływu do budżetu gminy,
-              42 złotych – ok. 145 tys. złotych mniej wpływu do budżetu gminy.
 
Pan Szpojda oraz Pan Lemański zaproponowali 35 złotych kwoty podatku rolnego na 2009 rok.
Pan Sekretarz zwrócił się z prośba o jednomyślność Komisji w sprawie ustalenia kwoty podatku rolnego. 
Pan Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa powiedział że aktualnie prowadzonych jest wiele inwestycji na obszarach wiejskich i wysokość podatku płaconego przez rolników w wysokości zaproponowanej tj. 48 złotych utrzyma ten poziom. Podkreślił że z pewnością podatek rolny w kwocie 35 złotych a w konsekwencji zmniejszenie dochodów gminy spowolni rozwój terenów wiejskich.   
Pani Ewa Marzec zaproponowała Komisji aby tak radykalnie nie zmniejszać stawki podatku rolnego.
Pan Dziarnowski poddał pod głosowanie kwotę 40 złotych oraz 35 złotych.
Pan Dziarnowski zagłosował za przyjęciem stawki podatku rolnego w wysokości 40 złotych.
Za ustaleniem stawki podatku rolnego w wysokości 35 złotych głosowali Pani Wańke, Pan Gugnacki i Pan Horyd, przeciw był Pan Dziarnowski.
 
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.           
 
 
 
 
Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski
protokołowała:
Małgorzata Grochowska

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (14 listopada 2008)
Opublikował: Administrator (24 marca 2010, 14:07:56)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 936