Protokół Nr 18/07


Protokół Nr 18/07
z posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej w dniu 10 października 2007r.



W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Frohlke
2. Sekretarz Gminy Dariusz Wojtania
3. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Jarosław Dera
4. Pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej Sylwia Ostrowska


Posiedzenie odbyło się w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Janusz Nikel, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Sępólno Krajeńskie na lata 2007 – 2013.
  3. Zaopiniowanie propozycji w sprawie nadania nazw rondom na terenie miasta
  4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie zasad przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Sępólno Krajeńskie
  5. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.



Ad.2. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sępólno Krajeńskie na lata 2007 – 2013.
Nadmieniła, że konieczność opracowania Strategii wynika wprost z ustawy o pomocy społecznej. Strategia jest opracowaniem bardzo obszernym. Składają się na nią trzy elementy cząstkowe:
- strategia integracji i rozwiązywania problemów społecznych Gminy Sępólno Krajeńskie
- gminny program przeciwdziałania przemocy w Gminie Sępólno Krajeńskie
- system profilaktyki i opieki nad dzieckiem i rodziną Gminy Sępólno Krajeńskie

Strategia jest dokumentem zmierzającym do osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu życia mieszkańców z poszanowaniem istniejących w gminie zasobów potencjału i korzyści płynących z jego uwarunkowań i położenia. Musi zatem służyć kompleksowej i sprawnej realizacji zadań na rzecz mieszkańców.
Pani Frohlke nadmieniła, że strategią są ściśle związane praktycznie wszystkie gminne instytucje, będzie ona skutecznie wdrażana tylko przy ich współpracy. Strategia jest ponadto również ściśle powiązana ze podobnymi strategiami szczebla państwowego, wojewódzkiego i powiatowego. Strategia praktycznie odzwierciedla całokształt prac wykonywanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Pani Frohlke stwierdziła, że strategia została bardzo dobrze opracowana, kwestia jej skutecznej realizacji będzie jednak zależeć od wielu podmiotów.
W związku z faktem, że strategia jest bardzo obszernym dokumentem, nie zostanie skserowana dla każdego radnego, będzie natomiast wyłożona do wglądu w biurze Rady Miejskiej.

Komisja, po wyjaśnieniach Pani Frohlke, zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie przedstawiony projekt uchwały jak też całość dokumentacji przygotowanej strategii.

Pani Frohlke nawiązując do sfery realizacji strategii zaznaczyła, że w tym celu powinien zostać powołany zarządzeniem Burmistrza Zespół wdrażający ją w życie.


W tym punkcie wywiązała się dyskusja na temat funkcjonowania Ośrodka Pomocy Społecznej. Pani Frohlke przedstawiła trudna sytuację kadrową Ośrodka. W chwili obecnej Ośrodek wykonuje tak wiele obowiązków, że częstokroć pracownicy przebywają w pracy do późnych godzin wieczornych, pomimo tego że wynagrodzenia za pracę nie są w pełni zadawalające. Nadmieniła, iż już w miesiącu wrześniu skierowała wniosek do Burmistrza o doetatyzowanie (7 etatów). Pani Frohlke dodała, że corocznie przybywa Ośrodkowi nowych obowiązków bez zapewnienia zaplecza kadrowego. W najbliższym czasie np. Ośrodek przejmie prowadzenie spraw z zakresu dodatków mieszkaniowych, ponadto będzie musiał prowadzić działania w zakresie realizacji uchwalonej strategii integracji i rozwiązywania problemów alkoholowych. Pani Frohlke zapewniła, że ze swojej strony będzie zabiegać o co najmniej pięć etatów, jak też o godne wynagrodzenia. Dodała, że obecną kadrę Ośrodka tworzą wykształcone osoby posiadające wykształcenie wyższe, ciągle się jednak dokształcające (studia podyplomowe).
Komisja poparła wypowiedź Pani Dyrektor. W związku z powyższym zwróciła się o udostępnienie danych liczbowych określających ilość wykonywanej pracy. Dane te będą niezbędnym argumentem uzasadniającym zwiększenie liczby etatów oraz możliwość zwiększenia pensji pracownikom Ośrodka. Z powyższym wnioskiem Komisja zwróci się do Burmistrza.



Ad. 3. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji dotychczasowe propozycje w sprawie nadania nazw rondom na terenie miasta Sępólna Krajeńskiego.
- rondo przy zbiegu ul. Chojnickiej i Kościuszki (propozycje: Rondo im. Księdza Emanuela Grudzińskiego, Rondo Katyńskie)
- rondo przy ul. Koronowskiej (propozycje: Rondo im. Kazimierza Wielkiego, Rondo Katyńskie)

Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała nadanie nazw rondom: Rondo im. Księdza Emanuela Grudzińskiego i Rondo im. Kazimierza Wielkiego.


Ad.4. Sekretarz Gminy przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmiany uchwały w sprawie zasad przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Sępólno Krajeńskie.
Pan Wojtania podkreślił, że zmiana polega przede wszystkim na fakcie możliwości dokonywania konsultacji w sprawach ważnych dla społeczności z mieszkańcami tylko jednej miejscowości. Spowoduje to fakt, że konsultacje w sprawie zachowania nazwy będą ważne w przypadku przeprowadzenia ich tylko w jednej miejscowości (dotyczy Włościbórka). Dotychczasowa uchwała zakładała, że konsultacje muszą być przeprowadzone wśród mieszkańców całej jednostki pomocniczej (w sprawie Włościbórka dotyczyło to całego Sołectwa Włościbórz). Nadmienił, że uchwała, jako prawo miejscowe wejdzie w życie dopiero 14 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.


W związku z brakiem wolnych wniosków Przewodniczący zakończył posiedzenie.




Przewodniczący Komisji
Janusz Nikel




protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (10 października 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (29 lutego 2008, 12:48:04)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 947