Protokół Nr 37/2013 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 4 września 2013r.


Protokół Nr 37/2013
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej
w dniu 4 września 2013r.
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszony gość Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej Zbigniew Tymecki. 
 
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Grzegorz Dudek, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
  2. Zatwierdzenie protokołów z dwóch poprzednich posiedzeń Komisji;
  3. Analiza osiągnięć roku szkolnego 2012/13 oraz analiza zasadności przyznawania stypendiów, nagród i wyróżnień dla uczniów za osiągnięte wyniki w nauce a także dla uczniów za osiągnięte wyniki sportowe;
  4. Wolne wnioski i zakończenie. 
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły ze swoich dwóch poprzednich posiedzeń w miesiącu sierpniu br.
 
Ad.3. Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej przedstawił Komisji informację w zakresie osiągnięć roku szkolnego 2012/13, przyznawania stypendiów, nagród i wyróżnień dla uczniów za osiągnięte wyniki w nauce a także za osiągnięte wyniki sportowe. Pan Tymecki zapoznał komisję z wynikami ze sprawdzianów w szkołach podstawowych jak i w gimnazjach. Gmina Sępólno Krajeńskie w niewielkim stopniu odstaje od innych gmin, obecnie w skali województwa plasujemy się w okolicach trzydziestego miejsca na 144 gminy, więc w porównaniu z latami poprzednimi nastąpiła poprawa, choć nie ma wielkich powodów do radości. Zaznaczył fakt, że występują duże rozbieżności w wynikach sprawdzianów w szkołach podstawowych pomiędzy poszczególnymi szkołami, nawet do dziesięciu punktów. Bardzo niezadawalający jest wynik w Zespole Szkół nr 3, jest drugi od końca w gminie, kształtuje się na poziomie 20,69 w porównaniu do średniego wyniku wojewódzkiego który wynosi 23,60. Jego zdaniem takie wyniki powinny być ostrzeżeniem dla nadzoru pedagogicznego, że należy przyjrzeć się pracy szkoły. Także szkoła powinna powołać komisję i dokonać gruntownej analizy sprawdzianów, aby dotrzeć do przyczyny niskich wyników. Również złe wyniki są w szkole podstawowej w Wałdowie, obecny wynik jest najgorszy od pięciu lat, wynika z tego, że kadra nauczycielska przez ten okres czasu nie wyciągnęła żadnych wniosków. Dodał, także że Rada Miejska zrobiła naprawdę dużo, aby te wyniki uległy znacznej poprawie, warunki nauki pracy w szkołach są naprawdę dobre, ilość dodatkowych zajęć w ramach grantów oświatowych jest tak duża, że inne szkoły w kraju mogą nam zazdrościć. Ponadto kwalifikacje nauczycieli sięgają do  70% dyplomowanych osób, więc wyniki nie zadawalają. Nawiązując do wyników egzaminów w gimnazjach, zaznaczył że są one bardziej wyrównane, z wyników wyraźnie wynika gdzie jest dobra praca pedagoga. Podkreślił, że w skali województwa wyniki w gimnazjach są lepsze niż w szkołach podstawowych, porównując je do lat ubiegłych są zróżnicowane w zależności od grup tematycznych egzaminu. Podsumowując sprawy wyników, poinformował że przedstawiciel kuratorium zapewnił, że w tym roku przyjrzą się sprawom wyników sprawdzianów i egzaminów. Pan Grzeca zapytał, czy Pan Tymecki nie mógłby przeprowadzić motywujących rozmów z dyrektorami tych szkół, które mają słabsze wyniki. Pan Tymecki powiedział, że jeśli pracy szkół nie przyjrzy się kuratorium, to zrobi się to wewnętrznie.
Pan Tymecki przedstawił następnie Komisji zestawienie wniosków o stypendia, nagrody i wyróżnienia złożonych przez poszczególne szkoły. Pan Porożyński powiedział, że Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia opowiedziała się za przyznaniem stypendiów w kwocie od 500zł. dla uczniów, którzy osiągnęli średnią od 5,20 średnią w gimnazjum i 5,30 w podstawówce. Pan Tymecki powiedział, że o stypendia w szkołach podstawowych zostało złożonych 89 wniosków, w gimnazjum 39 wniosków. Za osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe są 4 wnioski. Środki zabezpieczone na stypendia w roku bieżącym wynoszą 20 000zł., czyli zabezpieczona kwota nie wystarczy na wypłatę stypendiów dla wszystkich wnioskowanych uczniów, przedstawiano uczniów takich którzy mogą osiągnąć świadectwo z paskiem, czyli także o średniej np. 4,90. Uważa, że propozycja Komisji Oświaty w zakresie przyznania stypendiów jest racjonalna. Dodał, że analizując średnie uczniów, nie zawsze są one adekwatne do wyników wcześniej przedstawionych wyników sprawdzianów i egzaminów. Wniosków natomiast o nagrody i wyróżnienia jest 49, a przeznaczona na to kwota wynosi 5 000zł. Niektóre wnioski nie spełniają wymagań regulaminu. Pan Tymecki powiedział, że zgodnie z sugestią Komisji Oświaty stypendium otrzymałoby około 40 uczniów, a nagrody ci uczniowie którzy spełniają wymagania.
Pan Tymecki wspomniał także o projekcie w ramach którego nauczyciele w klasach 1-3 będą mieli dodatkowe zajęcia płatne, żeby wyniki w nauce były znacznie lepsze.  Jednak problem polega w nadzorze pedagogicznym, który zobowiązany jest do kontrolowania. Nie istnieje współodpowiedzialność oraz wsparcie za wyniki nauczania w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, nie ma także doradztwa metodycznego, nie ma identyfikacji z placówkami szkolnymi. Pan Porożyński poparł słowa Pana Tymeckiego mówiąc, że nadzór pedagogiczny bardzo zawodzi. Pan Tymecki podsumowując stwierdził, że skok jakościowy w ostatnich latach jest znaczny, dysproporcje pomiędzy szkołami są duże i zaskakujące oraz nie mają racjonalnego uzasadnienia, chyba że są one wewnątrzszkolne.  Ponadto warunki w jakich funkcjonują szkoły są tak dobre, że nie można w nich szukać przyczyn niezbyt dobrych wyników. Uczniowie, którzy umiejętnie i racjonalnie korzystają z warunków potrafią osiągać dobre wyniki. System stypendialny niewątpliwie wspiera rozwój edukacji. Natomiast fenomen najsłabszych wyników w szkole podstawowej w Wałdowie a relatywnie dobrych w tamtejszym gimnazjum, prawdopodobnie polega na tym, że wyniki zawyżają dobrzy uczniowie spoza Wałdowa, którzy zaczynają uczęszczać do gimnazjum. Takie twierdzenie poparł Pan Grzeca, mówiąc, że np. najlepsza uczennica w gimnazjum w Lutowie także pochodzi spoza terenu tej miejscowości, przyszła ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie.     Pan Porożyński wspomniał, że Burmistrz powiedział, że jako administracja zwróci się do nadzoru pedagogicznego. Pan Tymecki stwierdził, że także oczekuje takiego działania.
Pan Tymecki zapytał czy w uchwale dotyczącej stypendiów powinny nastąpić zmiany. Zapytał Komisję Rewizyjną o sugestie w tej sprawie, czy też Komisji odpowiada stanowisko Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia tj. wypłata stypendium średniej 5,2 w gimnazjach i od 5,3 w szkołach podstawowych.          
Komisja ostatecznie przychyliła się w tej sprawie do ustaleń Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, sugerując utrzymanie kwoty stypendium w wysokości od 500zł.     
 
Wobec braku wolnych wniosków, po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
                                                                                        Przewodniczący Komisji   
                                                                                                Grzegorz Dudek
 
protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (4 września 2013)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (16 grudnia 2013, 15:25:22)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 961