Protokół Nr 36/2013 z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 14 marca 2013r.


Protokół Nr 36/2013
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
w dniu 14 marca 2013r.
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde;
2. Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 1 – Edmund Rózga;
3. Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2 – Stanisław Gustyn;
4. Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. – Dariusz Krakowiak;
5. Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego – Maria Grochowska;
6. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera;
7. Inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jadwiga Jagodzińska;
8. Interesant – ……………….    
 
 
            Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Pani Anna Miczko, która po powitaniu zebranych zaproponowała następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia;
  3. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków;
  4. Opinia w sprawie kandydatury do składu Rady Nadzorczej Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.;
  5. Informacja dot. dróg i chodników na Osiedlu Nr 1 w Sępólnie Krajeńskim;
  6. Opinia Komisji w sprawie projektu uchwały dot. przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie;
  7. Przypomnienie projektu uchwały dot. określenia wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie;
  8. Przypomnienie projektu uchwały dot. ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych z terenu nieruchomości oraz za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych;
  9. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. nabycia na mienie komunalne nieruchomości położonych w Piasecznie;
  10. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. sprzedaży gruntów położonych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie; 
  11. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest Gminy Sępólno Krajeńskie”;  
  12. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie;
  13. Opinia w sprawie zarządzenia dot. ustalenia stawki czynszu i kaucji zabezpieczającej z tytułu dzierżawy gruntu pod ustawienie karuzeli i cyrku oraz sezonowych ogródków gastronomicznych i piwnych;
  14. Opinia w sprawie sporządzenia wyceny działki Nr 194  położonej w Świdwiu;
  15. Opinia w sprawie koncepcji ogródka piwnego na Placu Wolności; 
  16. Opinia w sprawie sprzedaży części działki Nr 2/2   położonej przy  ul. Młyńskiej;
  17. Opinia w sprawie ponownego wniosku o wykup lokalu mieszkalnego na ul. Wojska Polskiego 4/2;
  18. Opinia w sprawie  sprzedaży działki Nr 115/2 położonej  w Trzcianach;
  19. Informacja w zakresie realizacji wniosków wysuniętych na poprzednim posiedzeniu;
  20. Wolne wnioski i zakończenie.  
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie. 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w miesiącu lutym br.
 
Ad.3. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zatwierdzenia taryf za  zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej omówił następnie propozycje stawek taryfowych. Nadmienił, że ZGK złożyło wniosek taryfowy do Burmistrza w dniu 18 lutego, tak żeby zachować ustawowy termin 70 dni wejścia taryf w życie od dnia 1 maja. Poinformował, że stawki zawarte w zaproponowanych taryfach nie różnią się od tych przedstawionych uprzednio w przygotowanym materiale roboczym. Stawki obejmują ceny:
- 1m3 wody – 3,30zł. brutto, było 3.12zł.;
- 1m3 ścieków – 7,23zł. brutto, było 6,84zł.;
- stawki opłaty abonamentowej za wodomierze w zależności od przepływu:
   za mały przepływ – 8,64zł. brutto;
   za średni przepływ – 12,96zł. brutto;         
   za duży przepływ – 34,56zł. brutto
Pan Krakowiak zaznaczył, że dwie ostatnie stawki zostały wprowadzone dodatkowo. Pozostałe elementy taryf nie ulegają zumienie, pozostają na poziomie ubiegłorocznym. Odnosząc się do podwyżek stawek za wodę i ścieki powiedział, że ich podstawową przyczyną jest konieczność zainwestowania w infrastrukturę spółki. Dwa podstawowe elementy inwestycji to przygotowanie do systemu radiowego w wodociągach (radiowy odczyt wodomierzy) oraz modernizacja oczyszczalni ścieków (koszt bez kompostowni 8 – 10mln.zł., z ewentualną budową kompostowni około 15mln.zł.). Powiedział, że obecnie jest trudne pozyskanie środków unijnych, ZGK przy finansowaniu inwestycji będzie się posiłkować pożyczkami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (przy 25% - owym wkładzie własnym). Modernizacja oczyszczalni będzie prowadzona etapowo, w pierwszym etapie będą modernizowane elementy nie odnawiane od czasu zakupu oczyszczalni (przepompownia, piaskowniki, punkt zlewny, rurociągi podziemne termomodernizacja budynków, rozdzielnia energetyczna), jest to koszt około 2 – 2,5mln.zł.   
Pan Drogowski powiedział, że ze względu na inwestycje akceptuje zaproponowane stawki, np. radiowy odczyt na pewno przyniesie efekty, tylko żeby nie podnosić stawki za wywóz na terenach wiejskich, podwyżka w zaproponowanych granicach wydaje się być do przyjęcia.  Pan Krakowiak zaznaczył, że ten wywóz nie jest objęty taryfą, nie przewiduje podwyżek w tym zakresie.                            
 
Komisja, po wyjaśnieniach Pana Krakowiaka, zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.   
 
W tym punkcie Pani Wańke nawiązała do zebrania wiejskiego, gdzie poruszono temat dokończenie budowy chodników przy drogach powiatowych, zapytała o budowę chodników w Radońsku i Iłowie. Pan Dera wyjaśnił, że w tym roku będzie budowany chodnik w Iłowie, jeśli pozostaną środki to także w tym roku nastąpi dokończenie budowy chodnika w Radońsku.
           
Ad.4. Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego przedstawiła Komisji pismo Pana Grzegorza Szlezera w sprawie propozycji jego kandydatury do składu Rady Nadzorczej Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., w związku z wakatem w jej składzie.  
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie kandydaturę Pana Szlezera na członka Rady Nadzorczej ZGK sp. z o.o.   
 
Ad.5. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji informację w zakresie dróg i chodników na Osiedlu Nr 1 w Sępólnie Krajeńskim.
 
Komisja przyjęła jednogłośnie do wiadomości przedstawioną informację.         
 
Ad.6. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie.
Pan Dera powiedział, że Wojewoda Kujawsko – Pomorski jako organ nadzoru wszczął postępowanie przeciwko stwierdzeniu nieważności niedawno uchwalonej uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. W przesłanym zawiadomieniu Wojewoda zawarł uwagi, które należy uwzględnić przy konstruowaniu nowego regulaminu, taki projekt z uwzględnionymi zastrzeżeniami został przygotowany do ponownego uchwalenia. Nadmienił, że sytuacja nie dotyczy tylko Gminy Sępólno Krajeńskie, do ponownego przygotowania regulaminu zobowiązano wiele innych gmin, zastrzeżenia dotyczyły przede wszystkim szczegółów, nie spraw zasadniczych np. kompostowników, pojemności koszy na śmieci, czy też ich rozmieszczenia.
Pan Dudek zapytał o opracowanie instruktażu dot. segregacji odpadów. Pan Dera odpowiedział, że jest opracowany wstępny czarno – biały instruktaż, kolorowy zostanie dostarczony mieszkańcom po uchwaleniu wszystkich uchwał „śmieciowych”. Pan Dera zaznaczył, że obecnie trwa etap końcowy zbierania deklaracji od mieszkańców na tej podstawie jest tworzona baza danych, szacunkowo powinno wpłynąć 80 – 90% deklaracji, resztę należy odpowiednio wyegzekwować. Dodał, że Urząd jest w 75% przygotowany do przeprowadzenia przetargu na wyłonienie podmiotu, który będzie dokonywał wywozu odpadów. Podkreślił, że ustawa „śmieciowa” narzuciła na gminę prowadzenie wielu zadań, których obsługę powinno wykonywać co najmniej trzech pracowników.
Pani Miczko poinformowała, że mieszkańcy zgłaszają potrzebę wywożenia pojemników z domków jednorodzinnych w mieście dwa razy w miesiącu, a nie jak przyjęto raz w miesiącu. Pan Drogowski nadmienił, że mieszkańcom chodzi przede wszystkim o kwestię zapachu  niesegregowanych zalegających śmieci, nie tyle o ich ilość. Pan Dera zasugerował, żeby poczekać z tą kwestią do czasu „ruszenia” systemu, kiedy wejdą w życie zasady segregacji, jeśli rzeczywiście potrzeba się potwierdzi, to można zmienić częstotliwość wywozu, jednak będzie się to wiązało ze zwiększonymi kosztami. Gdyby jednak była także teraz taka wola radnych, to można jeszcze sprawę przedyskutować w gronie wszystkich radnych jeszcze przed uchwaleniem regulaminu. Komisja w tym punkcie poruszyła również kwestię czasokresu na jaki Gmina powinna podpisać umowę z podmiotem na wywóz odpadów,  sprawę wysokości stawek „śmieciowych” oraz możliwość umożliwienia mieszkańcom akcyjnego wywozu odpadów wielkogabarytowych celem odciążenia podstawowego wywozu odpadów.                                                                  
 
Komisja, po wyjaśnieniach, zaopiniowała jednogłośnie omówionej uchwały, tym samym zatwierdziła regulamin w przedstawionej wersji.   
 
Ad.7. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przypomniał Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie określenia wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. Dodał, że projekt był już opiniowany na poprzedniej Komisji, przedstawia go w związku z faktem, że będzie on głosowany dopiero na najbliższej sesji Rady Miejskiej.   
 
Komisja przyjęła projekt uchwały do wiadomości.             
 
Ad.8. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przypomniał Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych z terenu nieruchomości oraz za opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Dodał, że projekt był już opiniowany na poprzedniej Komisji, przedstawia go w związku z faktem, że będzie on głosowany dopiero na najbliższej sesji Rady Miejskiej.   
 
Komisja przyjęła projekt uchwały do wiadomości.        
 
Ad.9. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie nabycia na mienie komunalne nieruchomości położonych w Piasecznie. Nadmienił, że przedmiotem kupna jest działka przeznaczona pod przepompownię ścieków.   
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.
 
Ad.10. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie sprzedaży gruntów położonych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. Nadmienił, że przedmiotem sprzedaży Parafii Rzymskokatolickiej w Wałdowie jest działka w Wałdowie z przeznaczeniem pod kaplicę przedpogrzebową. Dodał, że pomimo pozytywnej opinii Rady Sołeckiej zaistniały w tej sprawie sprzeciwy mieszkańców, wskazujących możliwość innej lokalizacji kaplicy. Pani Grochowska wyjaśniła, że sprzeciw wniósł jeden z mieszkańców, który zamierza sprzedać pobliski grunt inwestorowi, który z kolei obawia się że nie uzyska decyzji środowiskowej na zamierzone prowadzenie działalności branży spożywczej na tym gruncie, w tej sprawie są różne interpretacje sanepidu.    Inny ustny wniosek pobliskich mieszkańców, który prawdopodobnie wpłynie formalnie, dotyczy możliwości innego miejsca lokalizacji kostnicy, w pobliżu kościoła gdzie obecnie znajduje się rozpadający śmietnik.                 
 
Komisja, po dyskusji, zaopiniowała niejednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały (3 głosy „za” przy 1 głosie „wstrzymującym się”).   
Ad.11. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie   „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest Gminy Sępólno Krajeńskie”. Wyjaśnił, że obecny rok jest ostatnim rokiem funkcjonowania dopłat do usuwania azbestu, aby mieszkaniec otrzymał takie dofinansowanie powinien być ujęty na liście, stanowiącej załącznik do tej uchwały, zmianie więc ulega sam załącznik.              
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.  
 
Ad.12. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. Pan Dera nadmienił, że obowiązkiem Gminy jest coroczne uchwalenie w/w Programu, na realizację Programu proponuje się przeznaczyć 59tys.zł. rocznie.              
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.  
 
Ad.13. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji zarządzenie Burmistrza w sprawie ustalenia stawki czynszu i kaucji zabezpieczającej z tytułu dzierżawy gruntu pod ustawienie karuzeli i cyrku oraz sezonowych ogródków gastronomicznych i piwnych.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionego zarządzenia.      
 
Ad.14. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek Pana …………. w sprawie sporządzenia wyceny działki rolnej Nr 194, położonej w Sępólnie Krajeńskim, poprzednio obręb Świdwie. Dodał, że wniosek został zaopiniowany pozytywnie przez Zarząd Osiedla Nr 1.    
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie przedstawiony wniosek.
 
Ad.15. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek Pana ……………… w sprawie możliwości utworzenia sezonowego ogródka piwnego przy ulicy Plac Wolności w Sępólnie Krajeńskim, w kierunku ul. Młyńskiej. Pan Dera nadmienił, że wniosek został zaopiniowany pozytywnie przez Zarząd Osiedla Nr 1.
Pan …………….. powiedział, że posiada niezbędne zaplecze do otworzenia ogródka piwnego (prąd, woda) ponadto toaleta mieści się w obrębie, w innym lokalu przy Placu Wolności, również przez niego prowadzonym. Dodał, że przewiduje estetyczna zabudowę, parasole będą osłonięte drewnianymi ściankami, na pewno zapewni odpowiednie, bezpieczne i lepsze niż obecnie zagospodarowanie tego miejsca, teren będzie wynosił około 60m2.            
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie przedstawiony wniosek.
 
Ad.16. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił wniosek Pana ………………… w sprawie możliwość sprzedaży części działki Nr 2/2 położonej przy ulicy Młyńskiej w Sępólnie Krajeńskim. Nadmienił, że sprawa ewentualnej sprzedaży miałaby wpływ na inwestycję budowy Centrum Małego Dziecka i Rodziny. Pani Grochowska wyjaśniła, że Pan ……………… postawił ogrodzenie na działce gminnej, do rozważenia pozostały dwie możliwości, albo nakazanie demontażu ogrodzenia albo zaoferowanie kupna zagrodzonej działki. Istnieje propozycja, aby transakcję odłożyć do czasu zakończenia inwestycji, w związku z faktem, że cała dokumentacja dot. budowy Centrum Małego Dziecka i Rodziny obejmowała również przedmiotową działkę.                         
 
Komisja jednogłośnie odłożyła rozpatrzenie wniosku do czasu zakończenia inwestycji budowy Centrum Małego Dziecka i Rodziny.   
 
Ad.17. Pani Jagodzińska przedstawiła Komisji ponowiony wniosek Pani ……………….. w sprawie możliwości wykupu lokalu mieszkalnego przy ulicy W. Polskiego 4/2. Poinformowała, że około 3 lat temu Gmina wynajęła Pani ……………. mieszkanie komunalne pod wskazanym adresem, w roku ubiegłym Pani ……………. złożyła wniosek o wykup mieszkania, uzyskała pozytywną opinię o możliwości wykupu jeszcze na starych zasadach. Pomiędzy opinią Komisji a zawarciem aktu notarialnego Urząd uzyskał informację, że mąż wnioskodawczyni posiada w innej gminie nieruchomości, ponadto małżonkowie posiadają udziały w nieruchomości w Sępólnie Krajeńskim. W związku z powyższym procedura sprzedaży została wstrzymana, na dzisiaj nadal trwa najem mieszkania przy ul. W. Polskiego i posiadanie innych nieruchomości, wnioskodawczyni ponownie wystąpiła o wykup mieszkania.                                        
 
Komisja, po wyjaśnieniach, zaopiniowała jednogłośnie negatywnie przedstawiony wniosek o wykup lokalu mieszkalnego.    
 
Ad.18. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek Pana …………….. w sprawie możliwości sprzedaży działki Nr 115/2, położonej w Trzcianach. Pan Dera wyjaśnił, że wnioskodawca chciałby wykupić działkę znajdującą się przed świetlicą wiejską. Rada Sołecka zaopiniowała natomiast wniosek negatywnie z tego względu, że społeczność wiejska chce zagospodarować  ten teren na swoje potrzeby korzystając ze środków unijnych.      
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie negatywnie przedstawiony wniosek, zgodnie z opinią Rady Sołeckiej.                                   
 
Ad.19. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa i Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji przedstawili Komisji informację w zakresie realizacji wniosków wysuniętych na poprzednim posiedzeniu Komisji.
Pan Dera poinformował, że:
- w zakresie nieszczelnego szamba na jednej z posesji w Jazdrowie zostanie przeprowadzona wizja lokalna;
-  na bieżąco jest sprawdzany stan faktyczny poziomu wody na Rzece Sępolence;
- wystąpił z pismem do PKS o udostępnienie poczekalni w pomieszczeniach byłego dworca dla pasażerów oczekujących na autobusy. Nie otrzymał jeszcze pisemnej odpowiedzi w tej sprawie;
- odnośnie wypowiedzeń dotychczasowych umów na wywóz nieczystości sprawa jest w toku;
- znak zakazu zatrzymywania się samochodów na ulicy Składowej jest przygotowany do ustawienia po odwilży;
Pani Grochowska poinformowała, że:
- rozmawiała z projektantem w sprawie zintegrowania przejścia spod mostu z mostkiem, projektant rozezna temat wdrożenia bezpiecznego rozwiązania w tym zakresie, poproszono go o sporządzenie wyceny tego zadania, realizację zleci się prawdopodobnie jakiejś lokalnej firmie.
- barierki wykonane przy promenadzie są zgodne z projektem, który został zaakceptowany przez organ wydający pozwolenie na budowę. Dodała, że rzeczywiście był problem z barierką na mostku ale była to chyba kwestia wandalizmu, wysunęły się śruby ale barierkę umocniono poprzez zastosowanie odpowiedniego tworzywa;
                     
Komisja przyjęła przedstawioną informację jednogłośnie do wiadomości.   
 
Ad.20. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Dera powrócił do sprawy parkowania samochodów ciężarowych na Osiedlu Jana Pawła II, która była również omawiana podczas posiedzenia z udziałem członków Komisji oraz posiadaczy tych samochodów, które odbyło się w świetlicy OSP w 2011r. Wówczas po długiej dyskusji, ustalono, aby na Osiedlu zdjąć tablice z napisem „strefa zamieszkania” do momentu utwardzenia ulic oraz wyznaczenia miejsc parkingowych na terenie osiedla. Tablice nie zostały zdjęte, sprawa odżyła w 2013r. kiedy to kierowcy zaczęli zgłaszać, ze zostają karani mandatami za parkowanie samochodów. Wobec powyższego Pan Dera zwrócił się do Komisji, czy podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie zdjęcia tablic, podjęte na spotkaniu z kierowcami, nadmienił że prowadził już rozmowy w tej sprawie z przedstawicielem Zarządu Drogowego, bo istniałaby konieczność zmiany organizacji ruchu drogowego. Pan Drogowski zaznaczył, że podczas spotkania była również mowa o ujęciu w dokumentacji projektowej wykonania zatoczek pod miejsca parkingowe. Pan Rózga stwierdził, że jest przeciwny zatoczkom, ponieważ zwykle korzystają z nich mieszkańcy, zamiast parkować na terenie swoich posesji.
Komisja, po dyskusji, postanowiła że tablice „strefa zamieszkania” powinny zostać zdjęte w porozumieniu z Zarządem Drogowym.     
- Pan Dera poinformował, że zgodnie z ustaleniami z poprzedniej Komisji przeprowadził z udziałem dwóch członków Komisji wizję lokalną w sprawie wniosku właścicielki sklepu „Bobi” przy ul. Hallera o zmianę oznakowania umożliwiającego możliwość rozładunku towaru w pobliżu sklepu. Przedstawiciele Komisji ustalili zasadność zmiany tabliczki informacyjnej pod znakiem „zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych”, znajdującej się przy ulicy Krzyżowej. Tabliczka powinna zawierać zapis „nie dotyczy mieszkańców i zaopatrzenia”. Komisja zaakceptowała powyższe rozwiązanie.                                                                      
- Pan Dera poinformował, że Zarząd Osiedla Nr 2 zaopiniował pozytywnie możliwość wydzierżawienia działki rolnej przy ulicy Przemysłowej, jednak już po opinii pojawiła się koncepcja żeby tą działkę sprzedać. Komisja zaopiniowała jednogłośnie możliwość wydzierżawienia działki z możliwością zaproponowania jej ewentualnej sprzedaży;      
- Pan Drogowski zapytał, czy istnieje możliwość opracowania dokumentacji projektowej na utwardzenie nawierzchni ulicy Konopnickiej, była poprzednio odpowiedź Pani Skarbnik że projekt zostanie opracowany ze środków bieżących przy współudziale samorządu mieszkańców. Pan Dera powiedział, że istnieje możliwość opracowania dokumentacji, ale w przypadku gdy wystarczy środków na ten cel. Ma to zadanie na uwadze, ale nie jest w stanie obecnie powiedzieć, czy dokumentacja zostanie opracowana, są inne zadania zaplanowane w budżecie do realizacji, gdyby więc przystąpić do realizacji projektu, który szacunkowo kosztowałby 15 – 30tys.zł. to należałoby odstąpić od takich przyjętych zadań jak np. budowa oświetlenia z ulicy Konopnickiej na ulicę Odrodzenia. Zaznaczył, że podtrzymuje to co zostało powiedziane, że dokumentacja zostanie opracowana, jeśli pozwolą na to środki budżetowe;
- Pan Rózga nawiązał, w imieniu mieszkańców, do oznakowania skrzyżowania ulicy Targowej z ulicą Sienkiewicza (zakaz zatrzymywania się z tabliczką „nie dotyczy zaopatrzenia), gdzie samochód dostawczy blokuje ruch drogowy, nawet na odcinku w kierunku ronda. Komisja jednogłośnie uznała zasadność wniosku (wniosek uznali także za zasadny przewodniczący zarządów osiedli) wobec czego zwróciła się do Pana Dery, aby wystąpił pisemnie do Zarządu Drogowego o zdemontowanie ze znaku tabliczki umożliwiającej zatrzymywanie się samochodu dostawczego.                                     
- Pan Gustyn zapytał o rozstrzygnięcie przetargu na otrzymanie zieleńców. Pani Grochowska poinformowała, że wpłynęło w tym zakresie 7 ofert o dużej rozpiętości cenowej (w tym 3 z terenu Sępólna Kraj.), obecnie trwa ich rozpatrywanie przez komisję przetargową. Pan Dera nadmienił, że koszt utrzymania zieleni miejskiej wyniósł w 2012r. 90tys.zł.           
- Pani Miczko zapytała o znaki drogowe na nowych ulicach w kierunku Kawli. Pan Dera odpowiedział, że rozmawiał już z projektantem, jest już zlecenie ich wykonania, kwestią jest tylko konkretne wyznaczenie miejsc ich ustawienia.
- Pani Miczko nawiązała do pisma Pani z ulicy Podgórnej, które było rozpatrywane na posiedzeniu Komisji, o pozwolenie na wjazd do garażu. Pan Dera przypomniał, że rozpatrzenie tego pisma odłożono do czasu dokonania rozbiórki ceglanego budynku gospodarczego na ulicy Wodnej.
- Pani Wańke przekazała spostrzeżenie jednego z mieszkańców, który zasugerował umieszczenie tabliczki informacyjnej (określającej zdarzenie jego ustawienia) na zabytkowym krzyżu znajdującym się na terenie lasu w Sikorzu.
- Pani Wańke poinformowała, że podczas zebrania wiejskiego w Lutowie jeden z mieszkańców zgłosił fakt zalewania jego ogrodu, przyczyną jest podobno niedrożny rów znajdujący się na działce gminnej. Pan Dera powiedział, że zalewanie następuje z okolicznych posesji, są tam odpływy z szamb.           
 
 
 
 
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodnicząca zakończyła posiedzenie.  
 
 
 
                                                                                Przewodnicząca Komisji    
                                                                                           Anna Miczko
 
 
 
protokołował:
Tomasz Dix
 
 

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (14 marca 2013)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (9 lipca 2013, 13:44:59)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (15 maja 2023, 11:57:03)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 892