Komisja Rewizyjna | Komisja Budżetu i Handlu | Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Protokół Nr 9/07
Protokół Nr 9/07
z posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w dniu 24 kwietnia 2007r.
z posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w dniu 24 kwietnia 2007r.
W posiedzeniu udział wzięli:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Cyganek
2. Komisja Statutowa w składzie:
- Janusz Nikel Przewodniczący
- Wiesława Grochowska członek
- Anna Miczko członek
- Danuta Wańke członek
- Edmund Rózga członek
3. Mieszkańcy Włościborka wg załączonej listy obecności
4. Zaproszeni goście:
- Józef Buława radny powiatowy
- Kazimierz Horyd radny gminny
- Kazimierz Jagodziński radny gminny
Posiedzenie odbyło się w Świetlicy Wiejskiej we Włościborzu.
Posiedzenie otworzyła Sołtys Włościborza Pani Bernadeta Wróblewska, która po powitaniu zebranych przekazała głos Przewodniczącemu Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej Panu Januszowi Niklowi.
Pan Nikel przedstawił zebranym cel posiedzenia tj. omówienie całokształtu spraw związanych z możliwością zmiany nazwy Włościborek na Włościbórek.
Na wstępie Pan Nikel przedstawił genezę sprawy obowiązywania aktualnej nazwy. Poinformował, iż w 2004r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski, w związku z tzw. porządkowaniem nazw miejscowości, wystąpił o sprawdzenie poprawności nazw zgodnie z odpowiednim rejestrem. Obowiązującym rejestrem jest rejestr z 1980r. – obowiązują nazwy miejscowości w nim zawarte. Figuruje w nim nazwa Włościborek, pomimo zwyczajowego używania nazwy Włościbórek. Istnieje jednak w każdym czasie możliwość wystąpienia, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, z odpowiednim wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy miejscowości. W 2005r. taki wniosek został skierowany, po jednogłośnej akceptacji mieszkańców, oraz po uchwaleniu odpowiedniej uchwały Rady Miejskiej. Niestety Ministerstwo nie znalazło podstaw do zmiany nazwy na Włościbórek, uznając iż zarówno względy historyczne jak tez dokumenty świadczą, iż używana była nazwa Włościborek. W chwili obecnej trwa korespondencja pomiędzy Burmistrzem a Wojewodą Kujawsko-Pomorskim. Wojewoda w swoim ostatnim piśmie informuje, iż ponowna inicjatywa zmiany nazwy wymaga wszczęcia stosownej procedury (przeprowadzenie konsultacji społecznych oraz złożenie nowego wniosku zawierającego niepodważalne argumenty uzasadniające zmianę nazwy miejscowości). W związku z pismem Rady Sołeckiej, Komisja Statutowa i Pomocy Społecznej wstępnie zaopiniowała pozytywnie możliwość ponownego wystąpienia z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości. Dlatego tez zorganizowano dzisiejsze spotkanie celem zebrania niepodważalnych argumentów, aby wniosek nie został ponowie odrzucony (Komisja wystosowała pismo do mieszkańców, aby na dzisiejszym spotkaniu przedstawili dokumenty oraz inne dowody potwierdzające dawniejsze używanie nazwy Włościbórek). Komisja natomiast z własnej inicjatywy przeglądała np. stare mapy, akta stanu cywilnego, niestety nie są to dowody dostatecznie wystarczające.
Pan Nikel nadmienił, iż zmiana nazwy jest dokonywana tylko raz w roku, wnioski są rozpatrywane do dnia 31 marca, ewentualna zmiana nastąpi w roku następnym.
Po w/w wstępie przystąpiono do dyskusji.
Pan podkreślił, iż społeczność wsi zdecydowanie opowiada się za zmianą nazwy, dlatego zebrali się dzisiaj wszyscy mieszkańcy, jego zdaniem urząd postępuje bezprawnie, wymieniając dowody osobiste bez konsultacji z mieszkańcami. Pan Nikel stwierdził, iż Urząd nie może postępować inaczej, gdyż obowiązują go ustalenia zawarte w rejestrze. Pan stwierdził natomiast, iż jest w posiadaniu pisma 20 czerwca 2006r., w którym Ministerstwo zwróciło uwagę, iż Urząd nie powinien posługiwać się nazwą Włościborek. Sam posiada dowód osobisty oraz inne dokumenty, w których figuruje nazwa Włościbórek. Dlatego też zwrócił się, aby na dzisiejsza lista obecności także zawierała nazwę Włościbórek. Pan przedstawił pismo z dnia 25 kwietnia 2005r. w którym Wojewoda Kujawsko-Pomorski przesyła stanowisko Rady Miejskiej w sprawie zmiany nazwy kolonii Włościbórek na Włościborek. Czyli zaistniała zupełnie odwrotna sytuacja, jakie właściwie Rada Miejska podjęła stanowisko?
Pan Cyganek łagodząc sytuację podkreślił, iż spotkanie zorganizowano właśnie dlatego, aby uszanować wolę mieszkańców. Niestety intencje Rady Miejskiej nie są łatwe do zrealizowania, należy bowiem oddzielić działania Gminy od działań Ministerstwa. Osobiście dotarł do dokumentów z połowy XVIII wieku, w których widnieje zapis statystyczny zawierający nazwę Włościborek. Sprawa jest naprawdę trudna, Gmina szanuje wolę mieszkańców, dlatego popiera inicjatywę złożenia ponownego wniosku o zmianę nazwy miejscowości. Dlatego też Komisja Statutowa zwróciła się do mieszkańców o przedstawienie stosownych dokumentów wykazujących używania nazwy Włościbórek. Mogą one być dowodami mającymi wpływ na właściwe uzasadnienie wniosku, który zostanie skierowany do Ministerstwa.
Mieszkańcy zwrócili uwagę, iż obecna sytuacja jest bardzo kłopotliwa, np. będą ponoszone koszty związane z ewentualnymi zmianami, które będą musiały nastąpić w dokumentacji (przykład aktów notarialnych).
Pan Cyganek zwrócił się jeszcze raz o udostępnienie dokumentów, które mogą być pomocne dla uzasadnienia wniosku o zmianę nazwy miejscowości.
Pan Jagodziński stwierdził, iż prawdopodobnie gdzieś w Ministerstwie nastąpił błąd, dlatego tez nie występowałby o zmianę nazwy lecz o jej przywrócenie. Obecnie jest bałagan, który należy uporządkować. Pan Horyd potwierdził sytuację, powiat bowiem wystawia dokumenty na Włościbórek, Gmina natomiast na Włościborek, dokumenty są wydane w tym samym czasie.
Pan Cyganek nawiązał do pisma przedstawionego przez Pana , wyjaśnił iż urzędnik wojewody skonstruował pismo niejako odwrotnie do intencji Rady Miejskiej. Pan Cyganek zacytował następnie treść ostatniego pisma Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, skierowanego do Burmistrza, w którym Minister stwierdza, iż „nazwa miejscowości nie jest dobrem społeczności lecz dobrem narodowym, dlatego tez pierwotna nazwa Włościborek podlega ochronie prawnej, nazwa pojawiła się w 1921r. i obowiązuje do dzisiaj. Ponadto nazwy podlegają zasadom ortografii, „ó” z wyrazu Włościbórz przechodzi w „o” w nazwie Włościborek. Dlatego też nie należy akceptować przypadkowych nazw miejscowości wynikających z błędu urzędnika”.
Pan Buława, jako przedstawiciel powiatu i historyk, zaproponował sięgnięcie do dokumentów Diecezji w Pelplinie. Zobowiązał się, że pojedzie w tym roku do Pelplina, zapozna się z odpowiednią dokumentacją. Ponadto należy sięgnąć do archiwalnych map oraz innych dokumentów. Ważnym argumentem jest fakt, iż zmiany nazwy chce społeczność, dlatego też Minister powinien przychylić się do woli ogółu. Także można dotrzeć również do znawców języka, poznać ich opinię, zwłaszcza w kwestii „przechodzenia” „ó” w „o”.
Pan Nikel zaapelował raz jeszcze do mieszkańców, aby jeszcze spróbowali dotrzeć do kolejnych dokumentów, które byłyby ważnymi argumentami dla uzasadnienia wniosku o zmianę nazwy miejscowości. Pan Cyganek podkreślił, iż bardzo ważnymi dokumentami te, które pochodzą z zewnątrz, nie z urzędu własnego, np. z dawnego Urzędu Skarbowego, stare listy wyborcze, z GUS itp.
Pan Nikel przypomniał mieszkańcom tryb, jaki musi być zachowany, aby wystąpić ze stosownym wnioskiem do Ministerstwa tj. należy uprzednio wywołać uchwałę Rady Miejskiej o przeprowadzeniu konsultacji społecznych, następnie należy te konsultacje przeprowadzić a dopiero potem następuje wystąpienie z wnioskiem.
Po zakończeniu dyskusji Pan Nikel podziękował wszystkim za przybycie oraz za udostępnienie dokumentów.
Po wyczerpaniu tematu narady posiedzenie zostało zakończone.
Przewodniczący
Komisji
Janusz Nikel
Janusz Nikel
protokołował:
Tomasz Dix
metryczka
Wytworzył: Tomasz Dix (24 kwietnia 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (29 lutego 2008, 10:35:15)
Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (24 marca 2023, 11:46:05)
Zmieniono: anonimizacja danych
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1032