Protokół Nr 14/2011 z posiedzenia Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej w dniu 17 października 2011r.


Protokół Nr 14/2011
z posiedzenia Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej
w dniu 17 października 2011r. 
 
    W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:   
1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde
2. Radna Rady Miejskiej – Wiesława Grochowska
3. Radny Rady Miejskiej – Antoni Dolny  
4. Skarbnik Gminy – Anna Buchwald
5. Prezes Ochotniczych Straży Pożarnych – Józef Olek
6. Inspektor Referatu Spraw Obywatelskich – Hanna Sobiechowska
      
    Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Kazimierz Drogowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia;
3. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. zmian w budżecie Gminy;
4. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy;  
5. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru    
    żłobków i klubów dziecięcych;
6. Opinia Komisji w sprawie wniosku MLKS „Krajna” o dofinansowanie działalności w 2011r. 
7. Wstępne uzgodnienia do projektu budżetu na 2012r.;
8. Propozycje wysokości stawek podatków i opłat lokalnych.
9. Wolne wnioski i zakończenie.  
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 13 września 2011r.  
 
Ad.3. Pani Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2011r. (projekt uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
 
Komisja przystąpiła do zadawania pytań.
 
- Pan Herder zapytał o zwiększenie w planie dochodów w dziale gospodarki mieszkaniowej (dział 700, zwiększenie o kwotę 100tys.zł.), czy ma to związek z większą ściągalnością czynszu czy też z niedoszacowaniem planu. Pani Skarbnik powiedziała, że wpływ na to mogą mieć właśnie te powody. Wyjaśniła, że administrator mieszkań, czyli Zakład Gospodarki Komunalnej przekazuje wpływy z czynszów Gminie a Gmina z kolei płaci Zakładowi koszty zarządu. Pan Jagodziński zapytał o formę rozliczania kosztów zarządu pomiędzy Gmina a Zakładem. Pani Buchwald wyjaśniła, że ZGK wystawia fakturę za koszty zarządu, do których są załączone zestawienia kosztów, na podstawie których Gmina przekazuje Zakładowi środki. Pani Grochowska powiedziała, że koszty zarządu powinny być już zaplanowane na początku, są one znane. Pan Grochowski powiedział, że skoro była zaplanowana stawka za koszty zarządu to nie powinno się teraz zwracać dodatkowych środków do ZGK. Pani Buchwald poinformowała, że przy projektowaniu budżetu bierze się pod uwagę szacunki Zakładu, dobrze byłoby gdyby koszty zarządu były równe wpływom, jednak zawsze następują pewne rozbieżności, nigdy bowiem nie ma 100%-owej ściągalności, ponadto w kosztach zarządu są również ujęte nakłady inwestycyjne. Komisja, po dyskusji nad kosztami zarządu, które przekraczają wpływy, zobowiązała Panią Buchwald do przedstawienia na następnym posiedzeniu Komisji (z udziałem przedstawiciela ZGK i pracownika Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa) informacji, jakie składniki zawierają koszty zarządu jednego metra kwadratowego powierzchni.      
- Pan Grochowski zapytał o środki z przeznaczeniem na zakup podręczników i wypłat stypendiów socjalnych w dziele edukacyjna opieka wychowawcza (dział 854). Pani Skarbnik wyjaśniła, że środki na ten cel będą wykorzystane do końca grudnia, dlatego wcześniej trudno jej byłoby przedstawić informację z ich rozdysponowania.   
- Pan Grochowski zwrócił uwagę na fakt coraz mniejszego wydatkowania środków na dodatki mieszkaniowe, odkąd to zadanie przejął Ośrodek Pomocy Społecznej. Wynika z tego, że doprowadzono do prawidłowej weryfikacji wniosków składanych w tym zakresie. Podkreślił dobrą pracę OPS, pomimo wykonywania nowych zadań, zawsze są tam wypracowywane oszczędności, OPS często pozyskuje środki z pisanych projektów, gmina nie musi „dokładać” do działalności Ośrodka. Zwrócił się do Pani Buchwald o przygotowanie na kolejne posiedzenie informacji w zakresie wynagrodzeń pracowników OPS w porównaniu z płacami w Urzędzie.                                   
                               
Komisja, po wyjaśnieniach, zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.       
 
Ad.4. Pani Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy (projekt uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu), która stanowi odzwierciedlenie zmian w budżecie.   
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.
 
Pani Skarbnik poinformowała, że w dniu 7 października Burmistrz podjął zarządzenie zmieniające budżet – w związku z otrzymaną decyzją Wojewody Kujawsko – Pomorskiego przyznająca środki na wypłatę zasiłków celowych poszkodowanym rodzinom rolniczym oraz na wypłatę diet obwodowym komisjom wyborczym przeprowadzającym wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.  
 
Komisja przyjęła informację w sprawie podjęcia zarządzenia do wiadomości.       
 
Ad.5. Pani Sobiechowska przedstawiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie  ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych (projekt uchwały stanowi załącznik do niniejszego protokołu). Nadmieniła, że podjęcie uchwały jest konieczne w związku z wejściem w życie ustawy o żłobkach i opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat. Pani Sobiechowska dodała, że projekt był już opiniowany przez dwie Komisje Rady, które zaopiniowały pozytywnie stawkę za wpis do rejestru odpowiednio – Komisja Statutowa - w kwocie 100zł. a Komisja Oświaty w wysokości 10% najniższego wynagrodzenia. Powiedziała, że propozycja w wysokości 100zł. jednorazowej opłaty za wpis jest propozycją Burmistrza i Pani Skarbnik Gminy.    
 
Komisja zaopiniowała niejednogłośnie pozytywnie stawkę za wpis w wysokości 100zł. (4 głosy „za” przy jednym głosie „przeciwnym”).
 
Ad.6. Pan Drogowski poinformował, że MLKS „Krajna” złożył w dniu 23 września do Urzędu wniosek o dofinansowanie działalności w wysokości 64,5tys.zł. w związku z reorganizacją . Wobec powyższego wniosek dopiero teraz trafił na posiedzenie Komisji, już po udzieleniu pisemnej odpowiedzi przez Burmistrza. Pani Skarbnik przedstawiła następnie treść pisma i negatywnej odpowiedzi na pismo. Poinformowała, że odpowiedzi udzieliła po dokonaniu dokładnej analizy przyznanej dotacji jak i możliwości budżetowych Gminy.          
Pan Drogowski powiedział, że uczestniczył w spotkaniach u Burmistrza podczas których omawiano sytuację klubu, nigdy nie było mowy o finansowych kłopotach MLKS „Krajna”, także podczas posiedzenia Komisji Budżetu i Handlu Dyrektor klubu nie zgłaszał żadnych problemów. Pan Drogowski nadmienił, że zgadza się z treścią odpowiedzi na wniosek klubu, jednak chciał aby wniosek trafił na posiedzenie Komisji.
Komisja jednogłośnie zaakceptowała treść odpowiedzi na wniosek MLKS „Krajna” o dofinansowanie działalności.                
Komisja ponadto, w związku z zapytaniem Pana Grochowskiego, zasugerowała pozyskanie przez Panią Skarbnik informacji od MLKS „Krajna” w zakresie wykazania kwot jakie są przeznaczane na poszczególne sekcje w rozbiciu na juniorów i seniorów.    
 
Ad.7. Komisja przystąpiła do wypracowania wstępnych ustaleń do projektu budżetu Gminy na 2012r.
Pan Drogowski powiedział, że przy planowaniu budżetu na 2012r.  będzie wnioskował o uwzględnienie jako priorytety zagwarantowanie środków na budowę dróg i chodników i na budownictwo socjalne. Zdanie Pana Drogowskiego w zakresie budowy lokali socjalnych poparł Pan Grochowski, tym bardziej że istnieje wiele budynków nadających się do adaptacji na ten cel. Pan Drogowski powiedział, że budżet powinien zostać tak skonstruowany, aby pokryć podstawowe wydatki, w następnej kolejności można rozpatrywać pozostałe wnioski do budżetu. Pan Jagodziński stwierdził, że należałoby się zastanowić nad budową kolektorów na terenach wiejskich, istnieje możliwość wpięcia do istniejącej infrastruktury, co przyczyniłoby się do obniżenia kosztów wywozu nieczystości. Jego zdaniem tereny wiejskie i miejskie powinny być inwestycyjnie traktowane równo, środki powinny być planowane proporcjonalnie do liczby mieszkańców na teren miejski i wiejski. Komisja podjęła dalszą dyskusję na temat wysokich kosztów wywozu nieczystości z terenów wiejskich. Pan Herder zwrócił uwagę, że można by obniżyć Zakładowi Gospodarki Komunalnej podatek od infrastruktury i uwolnioną kwotą wesprzeć wywóz nieczystości z terenów wiejskich. Pan Drogowski uznał sprawę za ważną, rzeczywiście należy uwzględnić w projekcie budżetu dopłatę do wywozu nieczystości płynnych z terenów wiejskich. Pan Drogowski nawiązał do wysokości stawek opłat i podatków lokalnych, które powinny zostać uchwalone w następnym miesiącu. Proponowany wskaźnik podwyżek w tym zakresie wynosi 4,2% w porównaniu w rokiem ubiegłym. Pan Jagodziński przypomniał, że stawki w roku 2011 w porównaniu z rokiem 2010 wzrosły o prawie 8% dlatego też w tym roku powinny wzrosnąć mniej niż 4,2%, jego zdaniem także obowiązuje zbyt wysoka stawka płacona przez emerytów na terenach wiejskich  za przydomowe działki, stawka w porównaniu z  płaconą przez rolników jest proporcjonalnie bardzo duża. Komisja następnie zapoznała się kolejno z proponowanymi stawkami. Pan Rohde stwierdził, że z propozycje stawek powinni otrzymać do zapoznania także pozostali radni. Komisja zwróciła się do Pani Skarbnik aby ponadto przygotowała, celem porównania, informację w zakresie wysokości stawek w gminach ościennych. Dodał, że ze stawkami powinny zapoznać się wszystkie Komisje Rady, których stanowisko zostanie podsumowane na posiedzeniu Komisji Budżetu i Handlu. Odnośnie natomiast projektu budżetu zostanie zorganizowane spotkanie wszystkich radnych celem wspólnego przedyskutowania propozycji i wniosków budżetowych. Pan Olek poinformował Komisję, że w dniu 13 września Zarząd Gminny OSP złożył do Burmistrza propozycje w zakresie planu finansowego ochotniczych straży pożarnych na 2012r. wraz z propozycjami zmian stawek za udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych i szkoleniach oraz stawek dla konserwatorów i komendanta gminnego (kserokopia pisma złożonego do Burmistrza stanowi załącznik do niniejszego protokołu). Nadmienił, że propozycja wysokości budżetu obejmuje kwotę 153.050zł., co nie stanowi nawet 60% zapotrzebowania złożonego przez poszczególne jednostki OSP. W planie finansowym nie ujęto zakupu mundurów wyjściowych, ujęto natomiast zakup niezbędnego sprzętu i kwoty planowanych remontów oraz nieprzewidziana pozycję związaną z odprowadzaniem spalin (20tys.zł.). Propozycje stawek obejmują natomiast:
- akcje ratownicze (14zł./h – dotychczas 9zł.)
- szkolenia członków OSP (7zł./h – dotychczas 4zł.)
- konserwatorzy (10zł./h – dotychczas 8zł.)
- komendant gminny (350zł. miesięcznie – dotychczas 250zł.)
 
Pan Jagodziński zwrócił uwagę na fakt wysokiej stawki za akcje ratownicze, praktycznie członek OSP zarabia więcej niż strażak zawodowy po godzinach, ponadto należy się zastanowić nad zakupem drogiego sprzętu specjalistycznego (defibrylator). Pan Drogowski powiedział, że stawki za udział w akcji i w szkoleniach zgodnie z ustawą powinny być jednakowe, trzeba ujednolicić stawki przy zmianie uchwały ale po dokonaniu symulacji kosztów  w ten sposób aby nie przekroczyło to możliwości budżetowych. Pan Drogowski zapytał, jak układa się współpraca z osobą z Urzędu nadzorującą straż, zaistniała podobno sytuacja, że strażacy nie otrzymali zaliczki na prowadzenie swojej działalności. Pan Olek potwierdził, że doszło do nieporozumienia w sprawie zapłaty za przegląd samochodu. Pan Rohde wyjaśnił, że jego zdaniem odpowiedniego terminu w tej sprawie nie dotrzymał komendant OSP, zwrócił się do Pana Drogowskiego aby wyjaśnił z Panią Bławat tą sprawę.               
 
Komisja przyjęła do wiadomości informację przedstawioną przez Pana Olka.               
 
Ad.9. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Herder zwrócił się, aby od kolejnego posiedzenia Komisji zasadą było omawianie na początku posiedzenia realizacji wniosków wysuniętych na poprzednim posiedzeniu. Komisja zaakceptowała wprowadzenie takiego punktu na każdym posiedzeniu.
- Pan Dolny, w związku z zapytaniem Pana Grochowskiego na Sesji Rady Miejskiej, przedstawił informację w zakresie rozdysponowania tłucznia na drogi wiejskie. Podziału tłucznia, w ramach posiadanej kwoty budżetowej w wysokości 150tys.zł. dokonała Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Rozwieziono dotychczas 75 transportów, do rozwiezienia pozostały 23 transporty – zgodnie z zamówieniami poszczególnych sołectw.   
- Pan Herder zawnioskował o przywiezienie tłucznia na wyrównanie nawierzchni ulic Krasickiego i Sawickiej, mieszkańcy dokonają rozdysponowania kamienia we własnym zakresie. Pan Rohde poinformował, że Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej prowadzi rozmowy z dostawcą gruzu, dwa, trzy transporty mają trafić na ulice wskazane przez Pana Herdera.       
 
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
 
                                                                                                 Przewodniczący Komisji
                                                                                                                                    Kazimierz Drogowski
protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (17 października 2011)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (9 listopada 2011, 08:26:32)

Ostatnia zmiana: Edyta Łucyszyn (15 listopada 2011, 14:14:24)
Zmieniono: przeniesiono do katalogu

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1366