Protokół Nr 49/06

Protokół Nr 49/06
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej, Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 15 marca 2006r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:

  1. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. Dariusz Krakowiak
  2. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Jerzy Kołsut
  3. Komendant Powiatowej Komendy Policji Dariusz Łosin
  4. Z-ca Komendanta Powiatowej Komendy Policji Piotr Potracki.

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Edmund Rózga, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
  3. Informacja dotycząca bezpieczeństwa i porządku publicznego za 2005r.
  4. Projekt uchwały o zatwierdzenie taryf za  zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
  5. Sprawa wniosku Zespołu Diagnostyczno – Leczniczego „Bonus”
  6. Wniosek Pani 
  7. Kupno lokalu w Iłowie
  8. Sprawa przesunięcia drogi obok    w Zbożu.
  9. Sprawa przesunięcia drogi gruntowej w Lutówku.
  10. Sprawa wydzierżawienia basenu p/poż w Iłowie
  11. Sprzedaż gruntu – działka Nr 106 i 106a
  12. Sprzedaż gruntów dla Pana   przy ul. Ogrodowej.
  13. Wolne wnioski i zakończenie.  
     
                W/w porządek posiedzenia przyjeto jednogłośnie. 

Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół Nr 48/06 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 15 lutego 2006r. 

Ad.3. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Pan Łosin i Pan Potracki przedstawili Komisji informację z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy za 2005r. (szczegółowa pisemna informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Pan Łosin nadmienił, iż jednym z największych problemów Policji jest przestępczość polegająca na włamaniach, wykrywalność w tym zakresie nie jest w pełni zadawalająca. Także trudnym tematem stają się przestępstwa gospodarcze oraz narkomania, w tym zakresie służby Policyjne aby dotrzeć do sprawców, a tym samym zwiększyć wykrywalność,  muszą wykazywać własną inicjatywę. Zwiększenie ilości spraw w tym zakresie, zawartych w informacji, ma wiec charakter pozytywny.m  Pan Łosin dodał, iż zamierzeniem Policji na ten rok jest zwiększenie represji przeciwko najbardziej dokuczliwym przestępstwom, m.in.
zwiększenie mobilności w zakresie przeciwdziałania przestępstwom drogowym, powodowanym przez nietrzeźwych kierowców.
 
Członkowie Komisji przystąpili do zadawania pytań.      
 
Pan Rózga zapytał o działania, jakie może podjąć KPP w sprawie wykroczeń drogowych (przekraczanie dozwolonej prędkości) popełnianych szczególnie przez młodocianych kierowców na ul. 27 stycznia? Ponadto zasugerował ustawienie radaru przy ul. Hallera.
Pan Łosin stwiedził, iż ustawienie radaru jest cenną sugestią, tym bardziej iż istnieje taka możliwość.
Pan Herder zwrócił uwagę na zakłócanie porządku, szczególnie w godzinach nocnych, przez młodocianych, podał przykład terenu ogródków działkowych za barem „Pohybel”.  Zdanie to poparł Pan Rózga informując, iż szczególnym miejscem spotkań młodzieży jest barierka przy szkole Nr 1 na ul. W.Polskiego. Pan Łosin zasugerował, iż w tej sprawie działania Policji sa coraz bardziej skuteczne, zwiększyła się znacznie liczba osób ukaranych mandatami niemniej jednak patrole policyjne zwrócą szczególną uwagę na tego typu sprawy. Pan Łosin nadmienił, iż pożądanycm działaniem byłoby telefoniczne zgłaszanie sytuacji zakłócania porządku.
Pan Herder zapytał o kwestię funkcjonowania monitoringu. Pan Łosin odpowiedział, iż rzeczywiście działanie monitoringu szwankuje, jednak właścicielem tych urządzeń jest Gmina i do niej należy konserwacja i naprawa. Dodał, iż problemem funkcjonowania monitoringu jest coraz gorsza jakość łącz, zapewnił iż zasygnalizuje tą sprawę właścicielowi.
Pan Herder poruszył sprawę konieczności karania właścicieli psów, jego zdaniem należałoby w Sepólnie Kraj. postąpić tak jak na niektórych terenach wiejskich, czyli surowo karać mandatami za nieutrzymywanie psów na nieruchomościach. Pan Łosin stwierdził, iż takie działania Policja może czynic, jednak jeśli chodzi o bezpańskie psy to jest to zadaniem Gminy.
Pan Dziarnowski zapytał o kwestie związane z przestępstwem posiadania narkotyków. Pan Łosin odpowiedział, iż w świetle prawa posiadanie każdej ilości narkotyku jest przestępstwem (wyjątek stanowi posiadanie śladowych ilości marihuany).
Pan Drogowski zwrócił uwagę na dewastacje placów zabaw, zaapelował, aby Policja zwróciła szczególną uwagę na ten zakres wykroczeń. Ponadto zasugerował, aby służby policyjne zwracały szczególną uwage na fakt niszczenia znaków drogowych.
Pan Rózga zasygnalizował fakt braku trzymania na uwięzi psa nas Osiedlu Jana Pawła II (obok posesji Pana wyłączenie >>). Pan Potracki przyjął powyższą uwagę do wyjaśnienia.
W podsumowaniu uwag Pan Potracki odniósł się do sugestii Pana Rózgi w sprawie ul. 27 stycznia. Zaproponował:
- zmianę przeznaczenia ulicy np. zwężenie przy jednoczenym przeznaczeniu drugiej połowy drogi pod parking]
- założenie blokad na koła, wiąże się to jednak z określonymi skutkami finansowymi
 
 
            Po w/w dyskusji Komisja przyjęła informację przedstawiona przez przedstawicieli KPP do wiadomości.

Ad.4.  Pan Kołsut poddał pod opinię Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzeni w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.   
Nadmienił, iż w porównaniu do roku ubiegłego wzrasta jedynie opłata abonamentowa za liczniki.
Pan Herder poddał w wątpliwiość, czy w/w opłata obejmuje tylko ten zakres działalności, zapytał, czy przypadkiem nie są tam „topione” inne koszty? Pan Krakowiak wyjaśnił, iż w/w opłata obejmuje rzeczywiście wiele czynników, niemniej jednak sa one uzasadnione. Nadmienił, iż podwyższenie tej opłaty nie jest spowodowane „chęcią” zysku spółki, dobrze się stanie że taka podwyżka zapewni wyjście „na zero”.
Pan Młot zapytał, czy ZGK świadczy usługi przeczyszczania kanalizacji, wiele osób bowiem nie wie do jakiego podmiotu zwrócić się w tej sprawie. Pan Krakowiak potwierdził, iż ZGK  świadczy takie usługi, a także wiele innych ale za odpłatnością. Pan Drogowski, nawiązując do opłaty za wodomierze, przekazał, iż Zarząd Osiedla Nr 1 uważa podwyżkę za zbyt wysoką. Pan drogowski nawiązał także do cen oczyszczania ścieków. Pan Krakowiak stwierdził, iż ceny rzeczywiście wzrosły, związane jest to z wywozem nieczystości. Nadmienił, iż niemniej jednak od miesiąca grudnia koszty powoli spadaja. Dodał, iż dużym problemem jest wywóz z terenów wiejskich, gdzie koszty są naprawdę duże.
 
            Po przeprowadzeniu dyskusji, Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały. 

Ad.5. Pan Kołsut przedstawił Komisji wniosek Zespołu Diagnostyczno-Leczniczego „Bonus” w sprawie zrefinansowania kosztów poniesionych na przygotowanie pomieszczenia pod prowadzenie usług rentgenologicznych (około 28tys.zł.). Spółka proponuje zrefinansowanie poprzez zwolnienie z czynszu oraz w ramach usług polegających na malowaniu budynku.
 
            Komisja zaopiniowała powyższy wniosek jednogłośnie negatywnie. 

Ad.6. Komisja zapoznała się z wnioskiem Pani wyłączenie >> w sprawie wyrażenia zgody na zamontowanie okna dachowego w mieszkaniu znajdującym się w obiekcie po byłej szkole w Piasecznie.
 
Komisja zaopiniowała wniosek jednogłośnie neggatywnie, sugerując iż taka wymiana może spowodować naruszenie konstrukcji dachu. Komisja zasugerowała możliwość ponownego rozpatrzenia wniosku, warunkując to przeprowadzeniem remontu całości obiektu. 

Ad.7. Pan Kołsut zapoznał Komisję z wnioskiem Pani wyłączenie >> w sprawie możliwości zakupu na poszerzenie posesji budynku w Iłowie, przeznczonego do rozbiorki (po Państwie wyłączenie >>).
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie powyższy wniosek. 

Ad.8. Pan Kołsut zapioznał Komisję w wnioskiem Pana wyłączenie >> w sprawie możliwości przesunięcia drogi biegnącej w pobliżu jego budynków gospodarczych.
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie powyższy wniosek. 

Ad.9. Pan Kołsut zapoznał Komisję z wnioskiem w sprawie możliwości przesunięcia drogi asfaltowej w Lutowku.
Komisja postanowiła, iż przed podjęciem opinii przeprowadzi w tej sprawie wuzje lokalną oraz zapozna się ze stanowiskiem w tej sprawie Dróg Powiatowych. 

Ad.10. Pan Kołsut zapoznał Komisję z wnioskiem Pana wyłączenie >> w sprawie wydzierżawienia basenu p/poż. w Iłowie. Nadmienił, iż Rada Sołecka zaakceptowała ofertę Pana   .
Komisja, w związku z watpliwościami w tej sprawie skierowała wniosek do zaopiniowania przez radcę prawnego w kwestii, czy istnieje możliwość dzierżawy basenu p/poż. Komisja przeprowadzi w tej sprawie również wizję lokalną. 

Ad. 11. Pan Kołsut zapoznał Komisję z wnioskiem Pana   w sprawie umożliwienia wydzierżawienia mu działek Nr 106 i 106a w Radońsku na poszerzenie posesji pod zalesienie.
Komisja postanowiła, iż dokona w tej sprawie wizji lokalnej. 

Ad.12. Komisja ponownie zajęła się tematem sprzedaży możliwości sprzedaży działek Panu wyłączenie >> położonych przy ul. Ogrodowej nad Rzeką Sępoleńka.
Pan Kołsut zapoznał Komisję z ządaną opinią Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Z opinii wynika, że teren nie jest objęty obszarem Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Pan Drogowski poinformował, iż Zarząd Osiedla Nr 1 opowiedział się za sprzedażą działek ale bez możliwości wznoszenia tam jakichkolwiek budowli.
Komisja niejednogłośnie odrzuciła mozliwość sprzedaży działek (2 głosy przeciwne” i 2 głosy „wstrzymujące się”)

Ad.13. Pan Kołsut przedstawił Komisji informację z zakresu stanu bezrobocia na terenie Gminy. (szczegółowa informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Komisja przyjęła informację do wiadomości. 

Ad.14. W wolnych wnioskach:
- Komisja postanowiła, iż przeprowadzi wizję lokalną w sprawach wątpliwych wynikających z niniejszego protokołu – w dniu 22 marca o godz. 9.00.
- Pan Rózga przekazał informację o propozycji jednego z mieszkańców w sprawie zprowadzenia zakazu przejazdu samochodów ciężarowych przez ul. H. Sawickiej
Komisja jednogłośnie odrzuciła powyższą propozycję.
- Pan Herder poinformował o masowym wycinaniu drzew przy jeziorze, chciałby wiedziec jaka jest tego przyczyna. Pan Kołsut powiedział, iż udzieli wyjaśnień w tej sprawie na kolejnym posiedzeniu Komisji. Pan Dziarnowski powiedział, iż podobna sytuacja zaistniała w Lutówku, nadmienił iż sam uzyska w tej sprawie informacje w Starostwie.
- Pan Drogowski poinformował, iż mieszkańcy ul. Krasickiego i Sawickiej uskarżają się na jakość nawierzchni. Zwracają się z propozycją, aby nawierzchnię posypać żwirem.
- Komisja poruszyła również temat nazewnictwa ulic – Krasickiego i Sawickiej
 
 
 
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie

Przewodniczący Komisji
Edmund Rózga

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (15 marca 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (5 września 2006, 08:44:09)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (15 maja 2023, 08:55:04)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1039