Protokół Nr 42/2013 z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 12 września 2013r.


Protokół Nr 42/2013
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
 w dniu 12 września 2013r.
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde;
2. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.- Dariusz Krakowiak;  
3. Zastępca Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. – Mariusz Zygowski;   
4. Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 1 – Edmund Rózga;
5. Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 – Stanisław Gustyn;
6. Skarbnik Gminy – Anna Buchwald;
7. Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego – Maria Grochowska;      
8. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera;
9. Inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jadwiga Jagodzińska.   
 
  Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Pani Anna Miczko, która po powitaniu zebranych zaproponowała następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku; 
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia;
  3. Informacja w zakresie realizacji wniosków wysuniętych na poprzednim posiedzeniu Komisji;
  4. Informacja dot. funkcjonowania tzw. ustawy śmieciowej;
  5. Informacja dot. funkcjonowania obiektów mienia komunalnego (składowisko, ciepłownia, wodociągi);
  6. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. podwyższenia kapitału zakładowego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sępólnie Krajeńskim sp. z o.o. z siedzibą w Sępólnie Krajeńskim w drodze wniesienia wkładu pieniężnego;
  7. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. sprzedaży nieruchomości położonej w Sępólnie Krajeńskim;
  8. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. sprzedaży nieruchomości położonej w Piasecznie;
  9. Opinia w sprawie wniosku o zamianę gruntów przy ulicy Rzecznej;
  10. Opinia w sprawie wniosku o wytyczenie miejsca na postawienie garażu blaszanego przy ulicy Kościuszki;
  11. Opinia w sprawie wniosku o wytyczenie drogi koniecznej i ustanowienie służebności na działce Nr 115/2 w Trzcianach;
  12. Opinia w sprawie wniosku o przedłużenie umowy najmu pomieszczenia przy ulicy Szkolnej 4;  
  13. Opinia w sprawie remontów budynków komunalnych (ocieplenie ścian – Ratuszowa 1 A, wymiana dachu – W. Polskiego 22 b);
  14. Informacja w sprawie przekazania gruntu pod kaplicę przedpogrzebową w Wałdowie;
  15. Opinia w sprawie możliwości zróżnicowania stawek „śmieciowych” dla gospodarstw wieloosobowych;
  16. Wolne wnioski i zakończenie. 
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.         
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w miesiącu sierpniu br.
 
 
Ad.3. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji informację w zakresie realizacji wniosków wysuniętych na poprzednim posiedzeniu Komisji.
Komisja przyjęła przedstawioną informację do wiadomości, zaznaczając, w odniesieniu do jednego z wniosków, że na jedno z kolejnych posiedzeń należy przygotować projekt uchwały o wyznaczeniu kolejnych płatnych miejsc parkingowych.     
 
 
Ad.4. Pan Krakowiak i Pan Dygowski omówili funkcjonowanie obiektów mienia komunalnego. Stwierdził, że składowisko ZGK jest prawie nieczynne. Jest tam tylko możliwość składowania niewielkich ilości gruzu. Prowadząc wysypisko muszą być spełnione wymogi formalno-prawne. W sprawie dotyczącej ujęcia wody ogłoszony został przetarg na modernizacje wody w Sępólnie Krajeńskim. Wartość przetargu liczy około 50 000zł. W przyszłym roku planowane są do wykonania krótkie sieci kanalizacji. Dotyczy głównie miasta Sępólno Krajeńskie, nowopowstałych budynków. Renowacje przebudowy sieci wodociągowe-kanalizacyjne nie są ujęte w planie. Jesienią uruchomiony zostanie system radiowy. Zastępca Dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej dopowiedział, że na terenie miasta i gminy Sępólno bardzo mocno ruszyły wymiany wodomierzy na klasę C. Wodomierze będą odczytywane drogą radiową. Planowane jest założenie nakładek. Pan Dudek zapytał o planowany termin kosztorysu bodowy punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Pani Skarbnik powiedziała że zadanie musi być zrobione i ustawa weszła w życie. Na dzień dzisiejszy to co zostanie z pokrycia wywozu śmieci będzie przeznaczone na budowę PSZOK. Wstępny kosztorys zależny będzie od miejsca PSZOK-u i tego jak będzie wyglądał tzn. czy będzie budowany od postaw. Na pewno PSZOK będzie wybudowany z tych środków, które w tym roku zostaną, żeby sukcesywnie realizować inwestycje z opłat, żeby gmina nie musiała wykładać ze swoich środków. Kierownik Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa powiedział, że rusza modernizacja oczyszczalni. Ma być tam postawiona mini sortownia. Pani Danuta Wańke zapytała gdzie są wywożone pojemniki znajdujące się na chodnikach. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa odpowiedział, że pojemniki te są wywiezione na wysypisko. Kolejnym pytaniem Pani Wańke była sprawa wywozów śmieci dużych przedsiębiorstw. Pan Jarosław Dera odpowiedział, że wszystkie przedsiębiorstwa powinny mieć dodatkowo umowy z Zakładem Gospodarki Komunalnej.
 
Komisja przyjęła przedstawioną informację do wiadomości.     
 
 
Ad.5. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. poinformował on że gmina jako firma jest zobligowana do wymogów unijnych, które determinują poziom oczyszczenia ścieków. Zgłoszono konkurs naborowy, a złożenie aplikacji musi nastąpić do 30 września. Projekty mają szanse jedynie wówczas gdzie jest pełna dokumentacja kosztorysowa wraz z pozwoleniem na budowę. Zaciągnięta zostanie pożyczka z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska. Koszty wszystkie są maksymalnie ustawione, takie jakie mamy w kosztorysie. Jest to ogromna szansa oraz inwestycja. Nie jest wiadome jaka firma wygra realizację tego projektu. Pan Drogowski zadał pytanie Dyrektorowi Zakładu Gospodarki Komunalnej dotyczące o składniki pozostałe czy usługi inżyniera kontraktu są inspektorem nadzoru. Kolejnym nurtującym pytaniem były  koszty powołania i utrzymania jednostki realizującej projekt. Pan Dyrektor odpowiedział, że w inspektorze nadzoru też się mieszczą się takie usługi jak inżyniera kontraktu ponieważ to hasło jest dość rozbudowane. Na drugie pytanie stwierdził, że ta jednostka musi być powołana, ponieważ powinny być spełnione wymogi aby projekt był kwalifikowany. To jest duża kwota i musi być dopasowana do wielkości która ostatecznie będzie.
 
 
Ad.6. Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sępólnie Krajeńskim spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sępólnie Krajeńskim w drodze wniesienia wkładu pieniężnego. Wkład Własny gminy do inwestycji, która jest dofinansowana ze środków zewnętrznych do 85% cały projekt to wartość około 20 milionów netto. Wartość ta jest kosztorysowa, natomiast wkład własny gminy tego zadania to nie całe 1 200 000 zł w zamian za podwyższenie kapitału zakładowego gmina nabywa udziały. Podwyższenie kapitału będzie realizowane na przełomie 2 lat. Uchwała musi być podjęta w tym roku ze względu na dokumentację, która jest potrzebna do aplikacji na te środki. Uchwała została przedstawiona na Komisji Budżetu i Handlu z tego względu, że ma ona taki wymiar finansowy i będzie determinować nasz budżet w roku 2014-2015.
 
 
Ad.7. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w Sępólnie Krajeńskim. Celem jest poprawienie warunków przyległej do niezabudowanej nieruchomości. Działka której dotyczy projekt była przeznaczona na drogę. Znajduję się przy ulicy Kusocińskiego.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.     
 
 
Ad.8. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej w Piasecznie. Jedna działka podzielona została na pięć działek. Na działki odbędzie się przetarg nieograniczony. Projekt został pozytywnie zaopiniowany również przez Komisje Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.   
 
 
Ad.9. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek Pana ………….. w sprawie możliwości zamiany gruntów przy ulicy rzecznej, będących jego własnością (pas drogowy biegnący wzdłuż ulicy Rzecznej od działki Nr 10 do działki Nr 8 oraz część działki Nr 9) na gminną działkę budowlaną.   
 
Komisja zaopiniowała przedstawiony wniosek jednogłośnie pozytywnie. 
 
 
Ad.10. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek Pani …………….. o wytyczenie miejsca na postawienie garażu blaszanego przy budynku mieszkalnym na ulicy Kościuszki 15.  Przewodniczący Samorządu Osiedla nr 2 w wypowiedzi stwierdził, że w tym miejscu istnieje blaszany garaż, chyba nielegalny,  można by wygospodarować po jego rozebraniu na pewno cztery miejsca garażowe. Należałoby pomów wnioskodawczyni, tym bardziej ze ma niepełnosprawne dziecko, ale najpierw istnieje Pan Drogowski powiedział, że tam istnieje wspólnota mieszkaniowa, nie można zbyt wiele ingerować w jej decyzje, tam powinno dojść do negocjacji ze wspólnotą na temat zagospodarowania placu, w którym miałby powstać nowy garaż.
 
Komisja zwróciła się do Kierownika o podjęcie działań negocjacyjnych, wspólnie z Referatem IRG, celem uregulowania zagospodarowania tego placu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.      
 
 
Ad.11. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek Pana …………….. o wytyczenie drogi koniecznej i ustanowienie służebności na działce Nr 115/2 w Trzcianach.  
 
Komisja skierowała wniosek do pisemnego zaopiniowania przez Radę Sołecką.
 
 
Ad.12. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek w sprawie przedłużenia umowy najmu pomieszczenia przy ulicy Szkolnej 4.  Właściciele apteki jako najemcy są bez zarzutu i na bieżąco opłacają wszystkie zobowiązania. Umowa została podpisana na 3 lata, ponieważ budynek jest gminny zwrócili się z wnioskiem o podpisanie umowy najmu na 10 lat.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie wniosek w sprawie przedłużenia najmu pomieszczenia przy ulicy Szkolnej 4.
 
 
Ad.13.  Inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa poinformowała komisję z informacjami w sprawie remontów budynków komunalnych. Stwierdziła, że gmina stara się o to, żeby zasób mieszkaniowy finansował się z czynszów. Reszta pieniędzy, która zostanie z czynszów zostaje przeznaczona na remonty. Priorytetem zawsze są awarie które, stanowią zagrożenie, bez względu czy zostały zaplanowane w budżecie. Co roku z budżetu na remonty przeznaczone zostaje 120 000 zł. Państwo z ulicy Ratuszowej zwrócili się z wnioskiem o ocieplenie ścian budynku. Przez lata zgodnie z umową remontowali sami dzięki czemu mieli do zapłaty niższy czynsz. W 2011 roku weszła uchwała dotycząca obniżek czynszu, które nie mogą wynosić więcej jak 20 %. Wynajemcy zaczęli płać zgodnie z umową przez co zaczęli więcej wymagać od gminy. W kwestii ocieplenia ulicy Ratuszowej są to zbyt duże koszty aby mogły być spełnione. Na ulicy Wojska Polskiego 22 sprawa wygląda krytycznie. Dachówki po północnej stronie są bardzo zniszczone. Jednak gminie uda się wygospodarować na to jakąś część pieniędzy bo jest to sprawą pilną i nie cierpiącą zwłoki.
 
Komisja stwierdziła, ze priorytetem jest naprawa dachu na ulicy Wojska Polskiego 22.
 
 
Ad.14.  Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa zapoznał Komisję z informacjami w sprawie przekazania gruntu pod kaplicę przedpogrzebową w Wałdowie. Zapytał on komisje czy po wydzieleniu nieruchomości, działkę można przeznaczyć na rzecz parafii. Pan Drogowski stwierdził, że nie jest przeciwnikiem tego aby przekazać teren za symboliczną złotówkę. Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego powiedziała, że sprawa zaczęła się w jej referacie. Wystąpiono w z wnioskiem o warunkach zabudowy na budowę kaplicy przedpogrzebowej. Zrobiona została analiza i urbanista sporządził projekt decyzji. Decyzja w sprawie zagospodarowania przestrzennego została wydana pozytywnie. Pojawiły się natomiast informacje strony postępowania, który miał podpisany akt notarialny  na sprzedaż budynku po byłej gorzelni. Osoba która chciała mieć tam produkcje spożywczą rozpatrywała możliwość wycofania się ze względu na kaplice przedpogrzebową. Pojawiły się także osoby, które stwierdziły że kostnica w tym miejscu zablokuje drogę dojazdową. Zgłosili ten fakt do sanepidu o wyrażenie opinii na ten temat.
 
 
Ad.15. Komisja stwierdziła, że stawki trzeba dokładnie przygotować i omówić w miesiącu październiku. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił pismo jako argument do zwiększonej częstotliwości wywozu śmieci czy też nie zwiększonej. Jednak Komisja zadecydowała, że sprawę przemyśli.
 
 
Ad.16. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
 
- Pani Miczko zapytała, czy została sporządzona ekspertyza stanu technicznego nieruchomości przy ul. Plac Wolności 14 Pan Dera odpowiedział, że na pewno były wysłane zapytania ofertowe w tej sprawie, nie dopytywał pracownika swojego referatu, czy ekspertyzę już sporządzono;
- Pani Miczko zapytała, kiedy będzie położony dywanik asfaltowy na ulicy Chojnickiej. Pan Dera odpowiedział, że asfalt będzie kładziony po 20 września br., takie jest zapewnienie przedstawiciela GDDKiA;   
- Pani Miczko nawiązała do wywozu wielkogabarytowych nieczystości, w obrębie ulicy W. Polskiego i Krzyżowej zalega od dłuższego czasu wersalka, dwa fotele, pełno butelek, powinno to zostać wywiezione. Także na podwórzu na ulicy Ratuszowej, na spornym podwórzu, stoi wersalka, Pan Dera powiedział, że zapisał tą sprawę, nieczystości zostaną wywiezione w trakcie wywozu śmieci wielkogabarytowych w dniu 21 września br.;
- Pan Gustyn powrócił do sprawy suchych drzew na terenie miasta, przede wszystkim chodzi o lipę na terenie ulicy Kolejowej, także o drzewa na Alei Lipowej, należałoby je pozaznaczać a potem wyciąć. Pan Dera, nawiązując do drzewa rosnącego na terenie kolejowym, powiedział że w tej sprawie zostało wysłane pismo do właściciela terenu. Pan Gustyn poinformował również, że na Osiedlu Leśnym, w kierunku baraków, wprawdzie wszystkie lampy się palą, ale jest ciemno bo są one zasłonięte przez gałęzie drzew. Pan Dera powiedział, że urząd w tej sprawie wystąpi do Starostwa Powiatowego.
- Pani Wańke zasygnalizowała sprawę nieskutecznie naprawianej wyrwie w nawierzchni na szosie powiatowej w kierunku Lipki.
- Pan Dera poinformował Panią Wańke, że została wydana decyzja na wycięcie drzewa w Lutowie, rosnącego na gruncie GS „Samopomoc Chłopska”;
- Pani Grochowska nawiązała do prowadzonej przebudowy prywatnej kajakarni nad jeziorem. Wyjaśniła, że przebudowa jest prowadzona przez osobę prywatną na gruncie należącym do Skarbu Państwa, na działce będącej w zarządzie Marszałka Województwa. O przebudowie rozmawiała z inwestorem, który poinformował, że posiada wszelkie stosowne pozwolenia do prowadzenia prac budowlanych, których kserokopie jest gotowy przedstawić do wglądu. W Starostwie Powiatowym potwierdzono, że inwestor składał zgłoszenie przebudowy tego budynku.                
- Pan Dudek zwrócił się o wyjaśnienie, dlaczego na całej ulicy Baczyńskiego barierki ochronne są umiejscowione w odległości około pół metra od chodnika natomiast na tej samej ulicy na wysokości żłobka ustawione są od razu za krawężnikiem.                    
              
                    
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodnicząca zakończyła posiedzenie.    
 
 
 
                                                                                  Przewodnicząca Komisji
                                                                                              Anna Miczko         
 
 
protokołował:
Tomasz Dix
 
 

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (12 września 2013)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (16 grudnia 2013, 15:14:23)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 991