Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Statutowa
Protokół nr 22/2004
Protokół nr 22
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj w dniu 28 października 2004r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy oraz zaproszeni goście w osobach:
-
Halina Kozłowska - Dyrektor ZS w Wałdowie
-
Grażyna Gburczyk - Dyrektor ZS w Lutowie
-
Grzegorz Marciniak - Dyrektor ZS nr 1 w Sępólnie Kraj.
-
Renata Pożywio - Pedagog w ZS nr 1
-
Ewa Ślewicka - Dyrektor ZS nr 3 w Sępólnie Kraj.
-
Danuta Daszkiewicz - Pedagog w ZS nr 3
-
Marek Tymecki - Dyrektor ZOOS
-
Zbysław Prużyński - przedstawiciel Policji Powiatowej
Porządek obrad:
- Powitanie i stwierdzenie quorum.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Ustalenie wspólnych działań w celu wzmożenia bezpiczeństwa dzieci i młodzieży w szkole a także w drodze do szkoły.
- Informacje na temat działań podejmowanych przez Rady Pedagogiczne Zespołów Szkół mających na celu poprawy wyników egzaminów gimnazjalnych.
- Wnioski i zakończenie.
Ad.1 i 2.
Po powitaniu i stwierdzeniu quorum, Pani Przewodnicząca przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie.
Ad.3.
Pani Przewodnicząca powiedziała, że zaistniała potrzeba spotkania z Dyrektorami Zespołów Szkół z terenu Gminy w celu podjęcia działania zabezpieczającego przed zagrożeniami- przestępstwami, wykroczeniami i demoralizacją wśród dzieci i młodzieży. Obecny na ostatnim posiedzeniu Komisji przedstawiciel Policji Pan Prużyński naświetlił powyższy problem. Wyniki są niepokojące. Pani Przewodnicząca prosi Pana Prużyńskiego zapoznanie z tymi wynikami obecnych na spotkaniu gości.
Pan Prużyński przedstawił aktualną sytuację - odnotowań popełnionych przestępstw, wykroczeń i zachowań demoralizujących wśród dzieci i młodzieży z terenu Gminy (załącznik do protokółu).
Pani Przewodnicząca zapytała, czy te wszystkie akcje i zadania zapobiegajace wzrostowi przestępczości wśród nieletnich są kontynuowane, realizowane nadal przez Policję?
Pan Pruzyński odpowiedział, że tak. Przez cały czas w miarę możliwości starają się na bieżąco realizować to wszystko. Zamierzają również zaangażować w te zadania dzielnicowych.
Następnie Pani Przewodnicząca poprosiła Dyrektorów Szkół o ustosunkowanie się do możliwości przeprowadzenia współnie z Policją spotkania z rodzicami w tym temacie?
Pan Grzegorz Marciniak powiedział, że współpraca z Policją układa się dobrze, ich obecność jest widoczna, często przychodzą do szkoły. Uważa, że takie spotkania powinny odbyć się w każdej szkole.
Pani Ślewicka poparła powyższe, dodając, że rodzice nie maja świadomości istniejącego problemu , często uważają, że nauczyciele wyolbrzymiają pewne rzeczy, że to oświata robi problem np. kradzież 2,40 zł. to nie kradzież, a alkoholu trochę młodzieży nie zaszkodzi. Rodzice kwestionują przekazywanie informacji przez policję do szkół o czynie demoralizującym . Są to oczywiście wypowiedzi rodziców. Tym bardziej takie spotkania powinny sie odbywać. Najpierw należy uświadomić rodziców.
Pan Marciniak dodał, że dla uczniów nie jest problemem zakup alkoholu bądź papierosów.
Pani Daszkiewicz powiedziała, że przeprowadziła ankietę dot. poruszanego problemu. Wyniki są zatrważające. M.in. okazało się, że sprzedawcy alkoholu i papierosów nie mają w zwyczaju proszenia młodych ludzi o okazywanie dowodów osobistych.
Jednakże sa przepisy nakazujące, aby każda szkoła miała wypracowane procedury postępowania w danej sytuacji. Na terenie danej szkoły powinny być kontrakty interwencji pedagogicznej.
Pani Ślewicka dodała, że dobrym pomysłem i w miarę skutecznym, byłyby programy profilaktyczne realizowane przez szkoły, np. “siedem kroków”, czy “spójrz inaczej”. Niestety, ze względu na brak środków finansowych zaprzestano ich realizacji. Komisja d/s Rozwiazywania Problemów Alkoholowych nie ma na to pieniędzy.
Pan Tymecki poruszył jeszcze jeden temat, a mianowicie dot. wandalizmu.
Coraz więcej jest takich przypadków. Dlatego spotkanie z rodzicami jest jak najbardziej wskazane.
Pan Tymecki zapytał czy po pewnym czasie ulegają przedawnieniu przestępstwa oraz czy w dyskotece Terminal przestrzega się zasady wieku?
Pan Prużyński odpowiedział, że należy rozdzielić wykroczenie od przestępstwa. Są odpowiednie przepisy kodeksu karnego. Natomiast tak naprawdę to nie ma ograniczeń wiekowych, co do wejścia do dyskoteki. Zgodnie z kodeksem opiekuńczym po godz. 22 poniżej 18 r.ż. dzieci i młodzież powinna poruszać sie po ulicy w towarzystwie osoby dorosłej.
Pan Horyd powiedział, że wandalizm i przemoc występuje coraz częściej i wszędzie. Zapytał czy są wyciągane konsekwencje w stosunku do rodziców? Może by rozwiązaniem było powołanie straży miejskiej.
Pani Przewodnicząca powiedziała, że powinny być opracowane procedury postępowania w danej sytuacji i powinny być one określone dla wszystkich szkół.
Pan Cyganek powiedział , że możliwości Gminy są ograniczone. Poza tym powinno sie zacząć od rodziców, muszą być świadomi konsekwencji.
Pan Tymecki powiedział, że to o czym dzisiaj jest mowa należy łączyć z obyczajami, dostępem do alkoholu i papierosów. Poza tym konieczna jest pedagogizacja rodziców. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach znacznie trudniej wprowadzić pewne rzeczy niż było kiedyś. Ponadto - odpowiedzialność nauczycieli dot. to również dyżurów nauczycielskich, oni powinni czynnie reagować na to co się dzieje.
Pani Daszkiewicz powiedziała, że to dotyczy procedur, odpowiednich działań, każdy wie co do niego należy i wie co ma robić. Społeczeństwo też nie reaguje na to co się wokoło dzieje. Popiera Pana Horyda co, do propozycji powołania straży miejskiej w Sępólnie Kraj. Uważa, że byłoby to pewne rozwiązanie. Straż Miejska pogłaby częściej kontrolować miejsca, w których najczęściej spotyka sie młodzież i dochodzi do rozboju, czy też wandalizmu. Proponuje również wystąpić do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z wnioskiem o wzmożenie kontroli punktów sprzedaży alkoholu oraz powrócenie do realizacji programów profilaktycznych np. “Siedem kroków”, czy “Spórz inaczej”.
Powyższą propozycje poparli wszyscy obecni dyrektorzy szkół oraz członkowie Komisji.
Pan Tymecki zapytał ile zatrzymań było w tym roku młodzieży wskazującej na spożycie alkoholu.
Pan Prużyński odpowiedział, że 17 przypadków. Popiera przedmówców i uważa, że powinny byc wypracowane jasne procedury, włącznie z konsekwencjami jakie poniosą rodzice.
Pani Daszkiewicz stwierdziła, że szkoły wypracowały już własne procedury. Ale nalezy jasno okreslić kiedy je podejmować – czy tylko przy podejrzeniu danego czynu, czy dopiero jak do danego czyny, działania dojdzie.
Pani Przewodniczaca zaproponowała, żeby dyrektorzy wstepnie uwówili sie juz na spotkania z policja i rodzicami.
Pan Prużyński dodał, że Komenda Wojewódzka przesłała gotowe procedury postępowania , które są rozdzielone na pewne grupy i jest gotowy udostępnić je szkołom – pod tyt. “Patrol szkolny”.
W planach policja ma również zaangażować w powyższe działania dzielnicowych z Gminy Sępólno Krajeńskie. Do ich zadań m.in. należałoby kontrola obiektów szkolnych i okolic, bez określenia częstotliwości i w jakim czasie.
Pani Przewodnicząca przekazała, że aktualnie jest propozycja napisania programu dot. zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodzieży. W konkursie tym moga uczestnuczyć Stowarzyszenia i samorząd terytorialny. Wnioski należy składac do 15 listopada 2004r.
Pan Marciniak powiedział, że problemem jest również pozyskanie pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne. Tam gdzie są one prowadzone, nauczyciele obecnie nie pobierają żadnego wynagrodzenia. A zajęć zdecydowanie brakuje.
Pan Prużyński zwrócił uwagę na jeszcze jedno zjawisko , które od niedawna wystąpiło na terenie Powiatu – samobójstwa wśród młodzieży. W odstępie krótkiego czasu zanotowano 3 takie przypadki. Nie dotyczy to konkretnie Gminy Sępólno, ale są to również pewne sygnały i dla Sępólna. Prosi też dyrektorów, żeby nauczyciele zwrócili szczególną uwagę na nieobecność ucznia w szkole i jego oceny. Należy być cały czas w kontakcie z rodzicami,a szczególnie w przypadkach niepokojących, o których dzisiaj jest dyskusja. Sam ze swej strony deklaruje pomoc dyrektorom szkół i prosi o kontakt.
Pani Ślewicka zwróciła jeszcze uwagę na fakt braku przepływu informacji o uczniu. Często zdarza sie tak, że szkoła nie jest powiadamiana o objęciu danego ucznia opieką kuratorską, czy też o danym zdarzenie, jakie miało miejsce poza godzinami lekcyjnymi.
Pan Marciniak dodał, że należy zwracać uwagę na zachowanie ucznia nie tylko na lekcjach, ale również poza lekcjami.
Pani Kozłowska dodała, że odrębną sprawą jest problem dot. współpracy z kuratorami. Może być tematem następnego posiedzenia Komisji z dyrektorami szkół.
Na tym zakończono punkt trzeci.
Ad.4.
W tym punkcie przystąpiono do analizy wyników testów-egzaminów w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Pani Przewodnicząca rozpoczęła dyskusję w tym temacie. Stwierdziła, że na poprawę wyników egzaminów może mieć wpływ:
-organizacja egzaminów próbnych,
-wewnętrzne testy klasowe,
-wnikliwa analiza testów i sprawdzianów z dziećmi, Radami Pedagogicznymi,
-rozmowa z uczniami na lekcjach wychowawczych na temat ważności uzyskiwanego wykształcenia, oraz zwrócenie uwagi na drastyczne procedury przeprowadzanych egzaminów.
Pan Marciniak powiedział, ze nie jest za dobrze i należy przeanalizować tabelę skali staninowej. Większość szkół mieści sie w skali średniej - nie należy sie z tego cieszyć i trzeba coś z tym zrobić .
Pani Kozłowska powiedziała, ze ma problem z zatrudnieniem kadry np. do biblioteki. Poza tym ma nauczycieli, którzy bez dodatkowego wynagrodzenia prowadzą zajęcia pozalekcyjne z uczniami, o czym wcześniej wspomniał już Pan Marciniak. Jej szkoła jest szkołą wiejską, jednakże problem leży również w tym, iż uczęszczają do niej dzieci z różnych wsi, okolic i nie mają jak dojechać na te zajęcia.
Pani Gburczyk dodała, że również w jej szkole prowadzone są zajęcia poza lekcyjne, nawet w soboty, przy czym rodzice zobowiązali się do dowozu swoich dzieci na te zajęcia.Ponadto w szkole dokonali również analizy wyników testów, starają się realizować program dot. ucznia słabego i zdolnego, natomiast wokół ucznia średniego właściwie nic sie nie robi.
Pan Tymecki podsumowując dyskusję przedstawił wnioski wypracowane przez Pana , które m.in. zawierają nastepujące propozycje:
-zintensyfikować pracę z uczniami słabszymi,
-zaktywizować uczniów zdolnych,
-udzielić pomocy dydaktycznych szkołom,
-dokonać diagnozy z uczniami kl.III szkoły podstawowej w zakresie pisania i czytania,
-częściej stosować sprawdziany w formie testów,
-monitorować i ewaluować zajecia wyrównawcze.
Jest to część propozycji, które mogą mieć wpływ na poprawę wyników testów egzaminacyjnych.
Pan Horyd na zakończenie dodał, że takie stanowisko należałoby przedstawic na sesji poświęconej oświacie i to powinni zrobić dyrektorzy szkół oraz przedstawić powyższe redaktorom prasy lokalnej.
Ad. 5.
W związku z powyższym Komisja wypracowała następujące wnioski:
1.Wystąpić z pismem do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o:
-wzmożenie kontroli sklepów sprzedających artykuły alkoholowe, ze zwróceniem uwagi na żądanie dowodu tożsamości w przypadku sprzedaży alkoholu młodzieży,
-przywrócenie realizacji w placówkach oświatowych profesjonalnych programów profilaktycznych “Spójrz inaczej”, “Siedem kroków”.
2.Wystąpić z pismem do Kierownika OPS w Sępólnie Krajeńskim o udzielanie informacji dyrektorom szkół w przypadku objęcia opieką kuratora ucznia uczęszczajacego do danej szkoły.
3.Wystąpić z pismem do Komendanta Powiatowej Policji o wzmożenie kontroli miejsc nieformalnych spotkań młodzieży, a w szczególności boisko Zespołu Szkół nr 1 i 3, place zabaw, promenada miejska w godzinach późnopopołudniowych i nocnych.
4.Zmienić termin sesji poświęconej oświacie z lutego na wrzesień w danym roku.
5.Wystąpić do Burmistrza z pismem o uwzględnienie wniosku Komisji, żeby zawody sportowe dzieci i młodzieży szkolnej odbywały się w dni robocze, a nie w soboty czy niedziele.
Przewodnicząca Komisji
Halina Żekiecka
Protokółowała:
Hanna Sobiechowska
metryczka
Wytworzył: Hanna Sobiechowska (24 października 2004)
Opublikował: Hanna Sobiechowska (6 kwietnia 2005, 09:39:24)
Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (14 kwietnia 2023, 13:30:53)
Zmieniono: anonimizacja danych
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 1229