Protokół Nr 36/2006

Protokół Nr 36/06
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 10 kwietnia 2006r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:

  1. Pracownik Samodzielnego Stanowiska ds. Rolnictwa, Leśnictwa i Zadrzewień Jarosław Dera
  2. Przedstawiciel Biura Gminnego Kółek i Orgaqnizacji Rolniczych Bernard Orłowski
  3. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Dariusz Krakowiak

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek.

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenie.
  3. Omówienie przebiegu konkursów ekologicznych
  4. Omowienie spraw związanych ze zbiórką i segregacją odpadów oraz omówienie stanu bieżącego wysipiska nieczystości.
  5. Sprawa konkursu ekologicznego w Zespole Szkół Nr 3
  6. Wolne wnioski i zakończenie
     
                W/w porządek posiedzenia przyjeto jednogłośnie.

Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie Protokół Nr 35/06 ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 27 marca 2006r. 

Ad.3. Pan Orłowski omówił zagadnienia związane z przeprowadzeniem konkursów ekologicznych.
Poinformował, iż odbędzie się w miesiącu lipcu turniej wsi w Zalesiu.
Ponadto na terenie gminy odbędzie się konkurs w zakresie estetyki zagrody a w Trzcianach konkurs ekologizacji wsi. Konkursy będą przeprowadzane wspólnie z ODR Minikowo.
Panadto będą organizowane wycieczki dla rolników m.in. do Malborka, Lipki, do Ciechocinka a także wyjazd w góry.
 
Komisja przyjęła informację do wiadomości.

Ad.4. Pan Krakowiak omówił zagadnienia zwiazane ze zbiórka i segregacja odpadów a także związane ze stanem bieżącego funkcjonowania wysypiska nieczystości.
Poinformował, iż obecnie coraz bardziej wzrasta swiadomość społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów, do czego przyczyniło się tez ustawienie pojemników siatkowych na terenach wiejskich. Odnośnie odbioru pojemników stwierdził, iż ZGK będzie jeżdzić i odbierać większe ilości plastiku, szkło natomiast będzie odbierane raz w miesiącu.
 
Odnośnie funkcjonowania wysypiska stwierdził, iż może ono pomieścic jeszcze dużo nieczystości. Poinformował, iż ZGK poniósl koszty w wysokości 5 tys.zł. na zainstalowanie piezometru. Ponadto isnieje konieczność zainstalowania instalacji odgazowującej, jest to koszt w wysokości 18tys.zł. Dodał, iż jest akceptacja w tej sprawie zarówno Burmistrza jak i Komisji Gospodarki Komunalnej. Odnośnie wysypiska stwierdził, iż ZGK będzie chciało ograniczać koszty utrzymania, jadnak niektóre czynniki są niezależne od spółki np. wzrost cen paliwa. Od następnego roku ZGK wspólnie z Gminą ustali szczegółowe zasady dostarczania pojemników i zasady wywozu nieczystości. Rozważona zostanie również możliwość wydłuzenia czasu odbioru nieczystości np. do godziny 18.00.
Pan Wagner zapytał w jaki sposób należy postepować z foliowymi torebkami. Pan Krakowiak stwierdził, iż folie jednolitą można odzyskać, należy ją wrzucać do pojemników na butelki.
Pan Dera zapytał, czy ZGK przystąpił do opracowania harmonogramu wywozu nieczystości o dużych gabarytach. Pan Krakowiak poinformował, iż obecnie takie nieczystości mieszkańcy wywożą sami jadnak uczuli swoich pracowników o osobne ewidencjonowanie takich nieczystości.
Pan Horyd zwrócil uwagę, iż na terenach wiejskich należałoby zwiększyć ilość pojemników. Zwrócił także uwage na duże zaśmiecenie na drodze z Włościborza do Wałdowa. Pan Dera stwierdził, iż jest to droga powiatowa, dlatego tez oczyszczenie z nieczystości leży w kompetencjach starostwa Powiatowego.
Pan Krakowiak, nawiązując do ilości pojemników, powiedział iż ich zakupu powinna dokonać gmina, ZGK poniesie natomiast koszty segregacji nieczystości. Pan Dera poinformował, iż gmina na razie zamówiła 10 pojemników.
Pan Horyd zwrócił się o udostępnienie hydrantu np. na potrzeby strazy pozarnej przy blokach w Komierowie. Pan Krakowiak stwierdził, iż sprawy hydrantów należy zgłaszać pracownikom ZGK, potem ZGK kompleksowo zajmie się tą sprawą, niestety uruchomienie do użytku hydrantów to określone koszty.
Komisja zasugerowała, iż przyszłościowo należy hydranty umiejscawiać systemem „podziemnym” aby uniknąć ich dewastacji.
Pan Wagner z zadowoleniem przyjął fakt informacji, iż na wsiach jest coraz mniej odpadów komunalnych, dodał iż na terenach wiejskich dużo takich odpadów się odzyskuje. Zawnioskował, aby utrzymać zasadę iż mieszkaniec może sam przywozić odpady na wysypisko. Pan Krakowiak stwierdził, iż taki zapis zostanie utrzymany w regulaminie wywozu nieczystości.
Pan Wagnwer zwrócil się do Pana Krakowiaka aby ZGK pośredniczył przy uzyskaniu informacji gdzie rolnicy mogą zakupić mniejsze szmba (do 5m3). Pan Krakowiak zapewnił iż ZGK spróbuje rozeznać sytuację w tym zakresie.
Pan Krakowiak powiedział, iż ZGK chciałby zorganizować wspólnie z gmina konkurs ekologiczny dla szkół  (Zespoły Szkół + Gimnazja - zbieranie butelek). Nadmienił, iż ta sprawa zostanie omówiona na najblizszym posiedzeniu Zgromadzenia Wspólników. ZGK przeznczyłoby na nagrody w konkursie kwotę 2 tys.zł.
Komisja zaakceptowała powyższą propozycję i zasugerowała, aby celem zachęcenia nagrody otrzymało jak najwięcej szkół.

Ad.5. Pan Krakowiak poinformował Komisję o spotakaniu ekologicznym jakie odbyło się w Zespole Szkół Nr 3. Nadmienił, iż spotkanie było urozmaicone, przakazanych zostało wiele cennych informacji.
Komisja przyjęła z zadowoleniem fakgt organizowania takich spotkań. 

Ad.6. W wolnych wnioskach:
-  Pan Dziarnowski poinformował, iż sprawa białaczki została przekazana na szczebel Województwa (wniesiono w tej sprawie protest).
Zwrócił się z zaopytaniem do Komisji w jaki sposób przekazać środki rolnikowi z Lutowa na odowienie hodowli trzody chlewnej. Pan Jagodziński i Pan wagner zasugerowali, aby przekazać środki w formie gotówki. Pan Jagodziński dodał, iż w tej sprawie należałoby sporządzić odpowiednią notatkę służbową.
- Pan Jagodziński z zadowoleniem poinformował, iż nie było sprzeciwu spoleczności odnośnie zasad podziału tłucznia. Nadmienił jednak, iż nie wszystkie sprawy podczas zebrań wiejskich zostały odpowiednio przekazane społeczności np. nie została przekazana informacja na temat nowych regulaminów w zakresie wywozu nieczystości.Ponadto nie była przekazana informacja o konsekwencjach jakie mogą ponosic mieszkańcy w zakresie podorywania dróg. Taką informację powinien przekazać urzędnik (wzbudzi to większy „posłuch” wśród mieszkańców. Pan Horyd dodał, iż ważne jest aby winni podorrywania dróg ponieśli konsekwencje. 
 
 
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.

Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (10 kwietnia 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (8 września 2006, 09:01:21)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 949