Protokół Nr 32/2012 z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 5 grudnia 2012r.


Protokół Nr 32/2012
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki
Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej

w dniu 5 grudnia 2012r.
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde;
2. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera;
3. Członek Zarządu Osiedla Nr 2 – Marian Papierowski. 
 
  Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Pani Anna Miczko, która po powitaniu zebranych zaproponowała następujący jego porządek:         
 
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
  2. Zatwierdzenie protokołów z dwóch poprzednich posiedzeń;
  3. Informacja w zakresie realizacji wniosków wysuniętych na poprzednim posiedzeniu Komisji;
  4. Wypracowanie stanowiska w sprawie sposobu użytkowania drogi na posesji przy ulicy Kościuszki 15;
  5. Opinia w sprawie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia „Planów Odnowy Miejscowości” dla miejscowości Trzciany i Wiśniewa;
  6. Zapoznanie się z projektem regulaminu utrzymania porządku i czystości w Gminie;
  7. Opinia w sprawie możliwości wykupu pomieszczeń po sklepie gminnej spółdzielni na powiększenie świetlicy wiejskiej w Trzcianach; 
  8. Opinia w sprawie możliwości zmiany warunków dojazdu do budynku przy Placu Wolności, w związku z utrudnieniem przy rozładunku towaru;
  9. Opinia w sprawie możliwości umieszczenia znaku lub tablicy informacyjnej przy Studziennej 2 umożliwiającej postój samochodem na czas rozładunku i załadunku towaru;
  10. Opinia w sprawie wniosku Centrum Medycznego „Spamed” o przedłużenie umowy dzierżawy pomieszczeń przy ul. Szkolnej na 10 lat;
  11. Wypracowanie planu pracy Komisji na 2013r.;
  12. Wolne wnioski i zakończenie.                          
 
W/a porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły ze swoich dwóch poprzednich posiedzeń w miesiącu listopadzie.      
 
 
Ad.3. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji informację w zakresie realizacji wniosków wysuniętych na poprzednim posiedzeniu.
 
Komisja przyjęła przedstawioną informację jednogłośnie do wiadomości.                
 
 
Ad.4. Komisja spotkała się z przedsiębiorcami oraz mieszkańcami posesji przy ulicy Kościuszki 15 celem wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie sposobu użytkowania drogi wewnętrznej znajdującej się przy tej posesji.
Na wstępie Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił całość zgromadzonej przez urząd dokumentacji w w/w sprawie. Zaznaczył, że teren posesji został objęty podziałem gruntów po likwidacji zakładów stolarki budowlanej „Stolbud”. W wyniku tego podziału przeprowadzonego przez likwidatora powstało kilkanaście odrębnych działek, droga wewnętrzna, ale na terenie posesji Kościuszki 15 rzeczywiście w sposób niezadowalający została uregulowana sprawa możliwości dojazdu do poszczególnych działek znajdujących się na w/w terenie.
 
Przybyli mieszkańcy przede wszystkim zwrócili uwagę na fakt niszczenia nawierzchni a także pękania murów budynku mieszkalnego znajdującego się na w/w posesji w wyniku poruszania się samochodów ciężarowych używanych przez przedsiębiorców.
W toku dyskusji, w związku z odmiennymi zdaniami mieszkańców i przedsiębiorców  nie wypracowano wspólnego stanowiska w sprawie możliwości skierowania ruchu samochodów ciężarowych w ten sposób, aby udostępnić swobodny dostęp przedsiębiorców do swoich zakładów pracy (m.in. do szwalni) a jednocześnie doprowadzić do tego, aby nie ulegała dalszemu niszczeniu nawierzchnia i substancja mieszkaniowa.
        
 
Wspólnie ustalono, że na początku następnego roku, zostanie zorganizowane odrębne spotkanie w miesiącu lutym, z udziałem odpowiednich urzędników i przedsiębiorców  poświęcone omówieniu w/w sprawy, celem wypracowania stanowiska satysfakcjonującego wszystkie ze stron sporu.    
 
  
Ad.5. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie projektu uchwały Rady Miejskiej zmieniającej uchwałę dot. zatwierdzenia „Planów Odnowy Miejscowości” dla miejscowości Trzciany i Wiśniewa.
 
Pan Dera zaznaczył, że zmiany wynikają z możliwości pozyskania środków zewnętrznych, w Trzcianach z programu PROW zamierza się wybudować piec chlebowy w ramach tzw. „ścieżki tematycznej”, natomiast w Wiśniewie zamiarem jest wybudowanie nowego, ogólnodostępnego placu zabaw.     
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.
 
 
Ad.6. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przekazał Komisji, celem się zapoznania, projekt regulaminu utrzymania porządku i czystości Gminie. Nadmienił, że projekt powróci do omówienia na posiedzenie Komisji po jego zaopiniowaniu przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny oraz po naniesieniu poprawek przez radcę prawnego urzędu miejskiego.     
 
Komisja postanowiła, że przystąpi do omawiania regulaminu, po uzyskaniu stosownych opinii Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego  i uwag radcy prawnego.        
 
 
Ad.7. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek Rady Sołeckiej Sołectwa Trzciany w sprawie możliwości wykupu pomieszczeń w budynku świetlicy wiejskiej na jej powiększenie od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Nadmienił, że cena wywoławcza sprzedaży nieruchomości wynosi 50tys.zł.                                    
 
Komisja opowiedziała się jednogłośnie za przeprowadzeniem negocjacji z Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w sprawie możliwości doprowadzenia do obniżenia proponowanej ceny sprzedaży nieruchomości.           
         
 
Ad.8. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek Pani ……….. w sprawie możliwości zmiany warunków dojazdu do budynku przy Placu Wolności, w związku z utrudnieniem przy rozładunku towaru (teren promenady przy sklepie „BOBI”)         
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie negatywnie przedstawiony wniosek, uzasadniając to posiadaniem przez wnioskodawcę odpowiedniego dojazdu do posesji i możliwością prowadzenia załadunku towaru w dotychczasowym miejscu.
 
 
Ad.9. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił Komisji wniosek  w sprawie możliwości umieszczenia znaku lub tablicy informacyjnej przy ulicy Studziennej 2 umożliwiającej postój samochodem na czas rozładunku i załadunku towaru.            
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie negatywnie przedstawiony wniosek, nie stwierdziła bowiem potrzeby dokonania zmian w w/w zakresie, tym bardziej że postój blokowałby ruch drogowy na wąskiej ulicy.  
 
 
Ad. 10. Komisja w tym punkcie spotkała ze współwłaścicielem Centrum Medycznego SPAMED Panem Łozińskim celem wypracowania stanowiska w sprawie wniosku tego podmiotu o przedłużenie umowy dzierżawy pomieszczeń przy ulicy Szkolnej 4 na kolejne 10 lat.    
Pan Łoziński powiedział, że SPAMED złożył w/w wniosek w związku z koniecznością, celem dostosowania się do nowych przepisów, zainwestowania w zajmowaną siedzibę, wymagane są zmiany organizacyjne, część gabinetów nie spełnia warunków lokalowych. Od kolejnego roku kontraktowanie świadczeń zdrowotnych z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie się odbywać najprawdopodobniej na okres wieloletni, a nie jak do tej pory na okres 3 lat. 10– letni okres dzierżawy zagwarantowałby, że spółka jest w stanie przeprowadzić remonty w pomieszczeniach, że zainwestowane nakłady finansowe fizycznie zwrócą się w tym dłuższym okresie czasu a także pozwoli na rozszerzenie i funkcjonowanie poradni specjalistycznych. Pan Łoziński nawiązując do płatności przyznał, że rzeczywiście spółka posiadała zaległości wobec Zakładu Gospodarki Komunalnej, nie wynikało to jednak z faktu złej woli lecz z braku zwrotu przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków za wykonane usługi. Dodał, że spółka postara się aby kolejne płatności uiszczać terminowo, nie ma takiego zagrożenia że SPAMED będzie niewypłacalny, pomimo że opóźnienia rzeczywiście się zdarzają. Odnośnie planowanego remontu podkreślił, że docelowo spółka chce, aby wszystkie pomieszczenia przychodni wyglądały w ten sposób jak obecnie wyremontowany parter, także chcieliby wykorzystać pomieszczenia piwniczne. Pan Łoziński podkreślił, że chciałby aby spółka, pomimo prasowych nieścisłości, była postrzegana jako wiarygodny podmiot, zwrócił się aby radni przychylili się do możliwości przedłużenia umowy dzierżawy zgodnie z wnioskiem, jeszcze raz nadmienił że spółka chciałaby mieć gwarancję że zaangażowane środki zwrócą się, zbilansują, w tym dłuższym okresie czasu.                           
Pani Wańke zapytała o funkcjonowanie Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Radońsku. Pan Łoziński powiedział, że istnieje możliwość, we współudziale z gminą na pozyskanie środków na modernizację istniejących placówek zdrowia, może to także dotyczyć ośrodków wiejskich, spółce zależy na utrzymaniu tych ośrodków, ale będą one musiały zostać dostosowane lokalowo do nowych przepisów. Nawiązując także do obszarów wiejskich nadmienił, że spółka chciałaby od nowego roku pozyskać karetkę m.in. do dowozu osób z tego terenu, a nie jak do tej pory korzystać z usług innych podmiotów w tym zakresie.   
Pan Drogowski powiedział, że chciałby aby mieszkańcy gminy leczyli się jak najbliżej, czy jest celowe ich wysyłanie i korzystanie z usług laboratoryjnych szpitala np. w Tucholi czy Bydgoszczy, skoro istnieje bliżej szpital w Więcborku. Powiedział również, że w budynku przy ulicy Szkolnej mogłyby funkcjonować np. dwa podmioty medyczne. Odnośnie umowy dzierżawy stwierdził, że jeśli spółka się wykaże to w każdym czasie mogłoby dojść do przedłużenia umowy np. na dalsze trzy lata. Pa Łoziński stwierdził, że NFZ nakłada na podmioty określony dostęp do świadczeń medycznych, np. badania laboratoryjne czy RTG mogą być wykonywane przez placówki które posiadają odpowiedni sprzęt, szpital w Więcborku nie posiada wszystkich określonych sprzętów medycznych do badań, dlatego SPAMED rzeczywiście kierował pacjentów na badania do innych placówek. Dodał ponadto, że w przypadku Więcborka doszło do pewnych niedomówień, szpital nie był zainteresowany ofertą SPAMEDU w w/w zakresie, nie był konkurencyjny cenowo. Odnośnie ilości podmiotów w budynku powiedział, że zgodnie z obowiązującymi przepisami gabinety specjalistyczne muszą funkcjonować np. trzy razy w tygodniu, w określonej siatce godzin, dlatego też przy ilości funkcjonujących poradni ilość pomieszczeń w budynku będzie odpowiednio wykorzystana przez personel SPAMEDU. Pan Łoziński nawiązał do kosztów przeprowadzonego remontu budynku, cały dół wraz z instalacją elektroniczną i informatyczną kosztował około 190tys.zł., jest to więc inwestycją długoletnią która zwróci się dopiero w dłuższym okresie czasu, nie można więc mówić o szybkim fizycznym zysku dla spółki, wynik ekonomiczny jest oczywiście ważny ale liczy się także dobro pacjenta, zapewnienie mu usług na odpowiednim poziomie.
Pan Dudek zapytał o ilość poradni specjalistycznych. Pan Łoziński powiedział, że nie odpowiada za sprawy typowo medyczne w spółce, więc nie odpowie precyzyjnie, ale jest 8-9 poradni specjalistycznych, docelowo spółka chce aby funkcjonowało 15 poradni, kontraktowanie poradni odbędzie się w okresie jesiennym 2013r., będą musiały zostać w tym celu wyremontowane gabinety, co zostanie skontrolowane przez NFZ, dlatego właśnie spółce zależy na przedłużenie umowy na dłuższy okres. Na pytanie Pana Dudka o wyszczególnienie kosztów remontu powiedział, że 140-150tys. to środki trwale, reszta to np. koszty elektroniczne n. serwerownia i sprzęt komputerowy. Przewidywany koszt dalszego remontu wg na drugą część parteru i piętro to przypuszczalnie około 350-400tys.zł.
Pani Miczko zapytała ile obecnych poradni jest prywatnych a ile z NFZ. Pan Łoziński powiedział, że na pewno ponad pięć, nie jest dokładnie zorientowany, jest także kilka poradni prywatnych. Pani Miczko zasygnalizowała, że pacjenci nie dońca są zorientowani o istnieniu niektórych poradni np. o poradni bólu, wiedzą o nich tylko pacjenci SPAMEDU, zwróciła się aby przekazywać więcej informacji w tej sprawie. Nadmieniła ponadto, że istnieją zastrzeżenia co do samej organizacji pracy np. przyjęcia do medycyny pracy i okulisty zawsze są bardzo duże kolejki. Pan Łoziński powiedział, że spółka będzie dążyła do lepszej organizacji pracy, rzeczywiście obecnie nie wszystko jest jeszcze dopracowane, już teraz zostały wprowadzone systemy komputerowej rejestracji, rejestracja na określoną godzinę, z nowym rokiem zostanie zatrudniona osoba która będzie się zajmowała właśnie organizacją pracy.                                                  
Komisja podziękowała Panu Łozińskiemu za przedstawione informacje.             
 
Komisja nie podjęła głosowania w w/w sprawie pozostawiając jej przedyskutowanie podczas najbliższej Sesji Rady Miejskiej.                                            
 
W tym punkcie Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa poinformował, że Urząd obecnie przystępuję do odmalowania ścian pomieszczeń w budynku zajmowanym przez SPAMED, prace są typowo konserwacyjne i nie mają żadnego związku z wnioskiem o przedłużenie dzierżawy złożonym przez ten podmiot medyczny.                              
 
 
Ad.11. Komisja wypracowała i zatwierdziła jednogłośnie swój plan pracy na 2013r., ustalając że zwyczajowo jej posiedzenia będą się odbywać w drugie czwartki miesiąca od godz. 11.00.
Komisja ustaliła, że podczas swojego kolejnego posiedzenia wypracuje sprawozdanie ze swoich prac za 2012r.                       
 
 
Ad.12. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:  
 
Pan Drogowski nawiązał do sprawy możliwości przejęcia przez Gminę od PKP drogi przy ulicy Kościuszki 15, w rejonie zakładów pracy, znajdujących się na terenie po byłej spółce „Haste”. Poinformował, że w tej sprawie spróbuje podjąć działania poprzez posłankę z naszego regionu, już poprzednio zwracał się do  niej w innych sprawach, nadmienił że na pewno w tej sprawie zostanie posłanka udzieli pisemnej odpowiedzi.      
  
Pan Drogowski zasygnalizował konieczność rozwiązania sprawy ciągle uszkadzanego oświetlenia w okolicy ławki przy zejściu na molo ze strony Placu Wolności, lampa jest uszkadzana przez miejscowych wandali, sprawa powinna zostać rozwiązana.     
 
Pan Drogowski zapytał o kwestie związane z naprawieniem oświetlenia na ul. Kościelnej przy posesji organisty. Pan Dera odpowiedział, że w tym roku sprawa raczej nie zostanie zrealizowana, zwykle bowiem zbiorcze, dokonane przez Urząd  zgłoszenia awarii oświetlenia są realizowane przez spółkę „Enea” ze znacznym opóźnieniem. Nadmienił, że Urząd zwrócił się do „Enei” o kompleksowe wypracowanie rozwiązań w sprawie zakresu i trybu napraw, w tej sprawie oczekuje się na stosowną odpowiedź.
 
Pan Drogowski powrócił do wciąż nieuregulowanej sprawy wylewania rzeki Sępolenki, nadmienił że nie dokonano wykoszeń zakrzaczeń, co powoduje systematyczne zalewanie okolicznych działek. Pan Dera poinformował, że pomimo pisemnych interwencji gminna spółka wodna nie wywiązała się z obietnicy dokonania do dnia 15 listopada wykoszeń, tłumacząc się trudnymi warunkami atmosferycznym, ponadto istnieją głosy zleceniodawców, że nawet wykonana praca jest realizowana w niezadowalający sposób.  
 
Pan Dudek, również w nawiązaniu do spornej sprawy przy posesji ul. Kościuszki 15, zawnioskował, aby w przypadku braku wypracowania konsensusu w sprawie sposobu użytkowania drogi wewnętrznej, nawet w przypadku gdyby jednak został wypracowany, doprowadzić do możliwie jak najszybszego wyrównania nawierzchni przed wjazdem na w/w posesję, co z pewnością złagodzi skutki przejazdów samochodów ciężarowych, przyczyniających się do pęknięć w ścianach najbliższego budynku. Tutaj Pan Dera wspomniał, że także możliwie prawdopodobną przyczyną rozpadania się nawierzchni jest fakt istnienia pod powierzchnią nielegalnych przyłączeń kanalizacyjnych, o których nie posiadają wiedzy nawet mieszkańcy posesji, inwentaryzacja na tym terenie, a także na terenie kolejowym została przeprowadzona w sposób uniemożliwiający zapoznanie się ze strukturą tego terenu.
 
Pan Dudek zwrócił uwagę na problem zapadania się nawierzchni na ulicy Tartacznej, na wysokości końcówki terenu, przy nieruchomościach „Quercusa”, podejrzewa że cos jest tam niedopatrzone, jezdnia jest podmywana.           
                   
Pan Dudek, w związku z realizacją wniosku Komisji, dot. umocowania słupków ogranicznikowych na parkingu przy ul. 27 Stycznia zasygnalizował, że zostały one umiejscowione zbyt blisko krawężników, w innych miejscach zostały zamontowane w odmienny sposób. Pan Dera wyjaśnił, że w tym przypadku takie umiejscowienie słupków było jedynym możliwym rozwiązaniem.
 
Pani Wańke zasygnalizowała brak miejsc parkingowych przy Urzędzie Miejskim, zapytała czy istnieje możliwość ich wygospodarowania w pobliżu obecnych budynków garażowych. Pan Dera wyjaśnił, że w związku ze współwłasnością nieruchomości, istnieje niejako konflikt interesów w sposobie już rozważanych sposobów możliwości zagospodarowania terenu, rozmowy na ten temat ze Starostwem Powiatowym będą nadal prowadzone.
 
Pan Papierowski zwrócił uwagę na niekonsekwentne usuwanie awarii lamp oświetleniowych przy ulicy Bajkowej, jego zdaniem przegląd objął jedynie oświetlenie znajdujące się na wlocie ulicy, pominięto lampy wewnętrzne w kierunku ulicy Odrodzenia. Zasygnalizował także konieczność naprawy wlotów kanalizacji deszczowej na ulicy Tartacznej, zarwana jest studzienka od wjazdu na tą ulicę od strony inspektoratu weterynarii, jak także uszkodzona studzienka rewizyjna na tej ulicy.  
 
Pani Miczko zwróciła uwagę, na prośbę mieszkańców, na fakt zamknięcia przez Panią Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 przejścia wewnętrznego pomiędzy tą szkołą a osiedlem domków jednorodzinnych, ze względu na nieodpowiednie zachowanie się młodzieży na jego terenie. Obecnie mieszkańcy nie posiadają możliwości swobodnego, krótszego dostępu do swoich mieszkań poprzez teren szkoły. Pan Dera poinformował, że wprawdzie była kiedyś koncepcja otworzenia przejścia ulicą Sadową wzdłuż biblioteki, jednak teren został wykupiony przez osobę prywatną. Pan Drogowski zasugerował możliwość przesunięcia płotu ogradzającego teren szkoły i utworzenie przejścia wzdłuż boiska.
 
Pan Miczko zasygnalizowała istnienie zastoisk wody na ulicy Chojnickiej przy sklepie „Mrówka”, prawdopodobnie nie ma tam żadnego udrożnienia odpływu.                    
 
Pani Miczko zasygnalizowała sprawę konieczności wyrównania nawierzchni przy wjeździe na targowisko miejskie, przy opadach deszczu a także niebawem śniegu może dojść do wypadków. Pan Dera potwierdził, że „łuszczy” się stara trylinka, której okres gwarancji wynosił dwa lata. Pan Dudek powiedział, że rozpada się także niedawno położona trylinka na ulicy Komierowskiej, jego zdaniem zamiast trylinki, którą należałoby zerwać lepszym rozwiązaniem byłoby w jej miejsce utwardzić nawierzchnię gruzem.    
 
Pan Dera, w nawiązaniu do sprawy rozpatrywanej na poprzednim posiedzeniu, poinformował że Zarząd Osiedla Nr 2 zaopiniował pozytywnie możliwość wykupu części działki Nr 400/2 przy ulicy Kusocińskiego na poszerzenie posesji dla Państwa …….  (łącznie z terenem, na którym znajduje się hydrant), zgodnie ze złożonym wnioskiem. Komisja jednogłośnie podtrzymała opinię Zarządu Osiedla Nr 2.
 
Pan Dera, również w nawiązaniu do sprawy rozpatrywanej na poprzednim posiedzeniu, poinformował że Zarząd Osiedla Nr 2, z udziałem dzielnicowego Komendy Powiatowej Policji, wypracował zdanie odmienne od opinii Komisji, tj. uznał zasadność wniosku mieszkańców w sprawie sprzeciwu dot. ustawienia dwóch znaków drogowych na skrzyżowaniu ulic Brzozowej i Cichej (droga z pierwszeństwem przejazdu). Komisja przyjęła przedstawioną informację do wiadomości.                                                                                                                                                                                                       
        
 
 
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodnicząca zakończyła posiedzenie.      
 
 
 
                                                                                               Przewodnicząca Komisji     
                                                                                                         Anna Miczko
 
 
protokołował:
Tomasz Dix 
 
 
 
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (5 grudnia 2012)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (25 stycznia 2013, 08:54:48)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 944