Protokół Nr 25/2012 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w dniu 8 sierpnia 2012r.


Protokół Nr 25/2012
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej
w dniu 8 sierpnia 2012r.
                                                                         
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Skarbnik Gminy – Anna Buchwald;
2. Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej – Zbigniew Tymecki;
3. Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – Aneta Niemczyk.
 
 
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Grochowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;             
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia;
3. Osiągnięcia sportu szkolnego w roku szkolnym 2011 – 2012 oraz wyniki osiągnięć
    edukacyjnych: przedmiotowych, olimpiad tematycznych itp. – podsumowanie;
4. Strategia rozwoju oświaty w Gminie Sępólno Krajeńskie – informacje Dyrektora ZOOS;
5. Wolne wnioski i zakończenie.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w miesiącu czerwcu br.
 
 
Ad.3. Na wstępie Pan Grochowski odczytał pismo Zespołu Szkół Nr 3, w którym Dyrekcja Szkoły i Rada Pedagogiczna wyraża wątpliwości związane z Regulaminem przyznawania stypendiów za wybitne osiągnięcia edukacyjne dla uczniów placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Sępólno Krajeńskie. Z pisma wynika, że w regulaminie nie ujęto osiągnięć edukacyjnych uczniów którzy zdobyli tytuł laureata konkursów kuratoryjnych oraz fakt uzyskania średniej 5,0, umożliwiającej przyznanie stypendiów przez znaczną liczbę uczniów Zespołu Szkół Nr 3.               
Pan Grochowski zwrócił uwagę, że regulamin można zmodyfikować, przy jego tworzeniu przyjęto jako podstawę do nagradzania średnią 5,0, tą jednak przekroczyło bardzo wielu uczniów, a intencją było żeby stypendium przyznawać tym najbardziej wybitnym.                                
Pan Tymecki odnosząc się do możliwości nagradzania uczniów - laureatów konkursów tematycznych, stwierdził, że takich uczniów powinno się nagradzać nie w formie stypendiów, lecz na podstawie odrębnego dokumentu w sprawie nagradzania i wyróżniania uczniów.      
Pan Tymecki poinformował, że do chwili obecnej wpłynęły 102 wnioski o przyznanie stypendium, 101 wniosków dot. uczniów ze średnią 5,0 i większą, ponad 50% wniosków jest z Zespołu Szkół Nr 3. Podkreślił jednak, że uzyskanie średniej nie oznacza automatycznie przyznania stypendium, taki uczeń zgodnie z zapisami może się o nie ubiegać.
Pan Grochowski zaproponował, aby stypendium przyznawać rzeczywiście tym najbardziej uzdolnionym, pozostałym wyróżniającym się uczniom można przyznać nagrody.
Pan Tymecki podkreślił także aspekt finansowy przyznawania stypendiów, gdyby je przyznać wszystkim uczniom, którzy uzyskali średnia 5,0 to wydatkowana kwota przekroczyłaby 50tys.zł., tymczasem na ten cel zostało zabezpieczonych tylko 6tys.zł. Pan Tymecki stwierdził, że w tym roku zaistniał kłopot w sprawie przyznania stypendiów, jego zdaniem należy dokonać pewnych modyfikacji, które będą obowiązywać od kolejnego roku szkolnego, jest kilka kwestii do przeanalizowania np. czy podwyższyć średnią niezbędną do uzyskania stypendium a także należy wyraźnie zróżnicować kryteria przyznawania stypendiów od wyróżnień.
Komisja poprosiła następnie na posiedzenie Panią Skarbnik Gminy celem uzyskania informacji związanych z kwestiami finansowymi w zakresie wypłat stypendiów. Pani Skarbnik poinformowała, że na chwilę obecną można przeznaczyć na wypłatę stypendiów kwotę w wysokości 20 tys.zł. i oprócz tego 3 tys.zł. na zakup książek, w perspektywie dalszych lat, przy obecnej liczbie wniosków, kwota 50tys.zł. wydaje się zbyt duża do zabezpieczenia na wypłatę stypendiów. Jej zdaniem kryteria należy zmodyfikować w ten sposób, aby w przyszłych latach oscylować wokół kwoty 20 tys.zł.
Pan Grochowski, nawiązując do momentu opracowywania regulaminu, przypomniał że Dyrektorki w tamtym czasie wskazywały że do przyznania stypendiów w ich szkołach znajdzie się jedynie około 10 uczniów. Dlatego też Dyrektorki powinny uczestniczyć w pracach dotyczących modyfikacji regulaminu przyznawania stypendiów.
 
Wobec powyższego Komisja zaleciła Panu Tymeckiemu, aby do prac związanych z modyfikacją regulaminu zaprosić wszystkie Dyrektorki szkół, aby nie było wątpliwości w interpretacji regulaminu. Prace w tym zakresie powinny odbyć się w trakcie roku szkolnego, przed zatwierdzeniem projektu budżetu na rok kolejny. W roku bieżącym Komisja proponuje wypłatę stypendium w wysokości zróżnicowanej od uzyskanej średniej w ramach zabezpieczonej w budżecie kwoty, pozostali uczniowie, którzy uzyskali średnią 5,0 powinni otrzymać nagrody rzeczowe. Pan Grochowski stwierdził, że warto by także zapytać Panie Dyrektor, czy mogłyby z budżetów szkół przeznaczyć jakieś środki na wypłatę stypendiów. Pan Tymecki powiedział, że Panie Dyrektorki takich środków nie posiadają.                      
 
W tym punkcie Pan Grochowski zapytał, czy istnieją jakieś oszczędności w oświacie. Pan Tymecki odpowiedział, że w oświacie nie ma żadnych nadwyżek, mogą być braki (np. w związku z rosnącymi cenami energii), oszczędność to jedynie fakt nie wypłacenia odprawy emerytalnej nauczycielce w zespole Szkół Nr 3.
Pan Porożyński zapytał o korzyści z założenia monitoringu energii cieplnej w zespole Szkół Nr 3. Pan Tymecki powiedział, że realne korzyści z tego faktu osiągną w przyszłości około 20tys.zł.        
   
 
Ad.4. Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej przedstawił Komisji ponownie informacje związane ze strategią rozwoju oświaty w Gminie Sępólno Krajeńskie, która jest częścią ogólnej strategii rozwoju Gminy. Podkreślił, że zapisy strategii w większości są realizowane. Pan Tymecki przedstawił najważniejsze założenia strategii tj. utrzymaniu istniejącej sieci szkół, doposażeniu bazy szkolnej, dostępności dzieci do edukacji. Baza szkolna, jej stan, prowadzenie, utrzymanie i rozwój wygląda dobrze. Jeśli chodzi o naukę języków obcych, to naucza się dwóch bądź trzech języków. Praktycznie jedynym nie zrealizowanym postulatem strategii jest brak utworzenia zamiejscowego oddziału szkoły wyższej, trudno jest także mówić o realizacji zapisu zawartego w ogólnej strategii Gminy, który dotyczy zapewnienia mieszkańcom miejsc pracy.      
 
Komisja przyjęła informację do wiadomości.    
 
 
Ad.5. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:  
- Komisja zaproponowała uhonorowanie medalisty olimpijskiego, wychowanka MLKS „Krajna” Bartłomieja Bonka nagrodą pieniężną za zdobycie brązowego medalu olimpijskiego. Do przeprowadzenia rozmów w tej sprawie z Burmistrzem i Komisją Budżetu i Handlu upoważniła Przewodniczącego Komisji Pana Grochowskiego.     
- Pan Grochowski zapytał Pana Tymeckiego o wypowiedź Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Wałdowie, która powiedziała że ograniczy dostęp do „Orlika” bo dzieci niszczą i dewastują obiekt. O jaką dewastację chodzi. Pan Tymecki powiedział, że wg jego wiedzy obiekt funkcjonuje dobrze, zainteresowanie obiektem jest duże, nie bardzo wie o co chodzi.
- Pan Tymecki poinformował, że jutro nastąpi odbiór wyremontowanych łazienek w Zespole Szkół w Wałdowie.
- Pan Porożyński zapytał o kwestię demontażu komina przy Zespole Szkół Nr 1. Pan Tymecki powiedział, że w tej sprawie zostały zamieszczone na łamach lokalnej prasy odpowiednie ogłoszenia, teraz trwa oczekiwanie na reakcję.
- Pan Grochowski poinformował, że w najbliższym czasie prawdopodobnie odbędzie się kolejne posiedzenie Komisji, z udziałem zainteresowanych stron, poświęcone omówieniu współpracy spółki Spamed ze Szpitalem Powiatowym.                
- Komisja zapoznała się z pismem rodziców uczniów Zespołu Szkół w Wałdowie, skierowanym do Burmistrza, w sprawie wyrażenia zgody na dalsze nauczanie przez pedagoga Panią ……... Pan Tymecki poinformował, że w tej sprawie odbyło się spotkanie, zainteresowani rodzice zostali poinformowani, dlaczego pedagog nie został ujęty w arkuszu organizacyjnym szkoły, rodzice zrozumieli zaistniałą sytuację.
- Komisja zapoznała się z pisemną rezygnacją Pana Antoniego Dolnego z członkostwa w Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia.
- Pan Grochowski nawiązał do rozstrzygniętego konkursu na stanowiska dyrektorów szkół. Zapytał Pana Tymeckiego, dlaczego Pani Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 dostała powołanie na okres 3 lat, skoro pozostałe otrzymały powołanie na 5 lat. Pan Tymecki powiedział, że taka była decyzja Burmistrza. Pan Grochowski stwierdził, że nie rozumie takiej sytuacji, skoro chwali się osobę podczas Sesji a potem powołuje się ja tylko na trzy lata. Tymczasem powołanie na 5 lat otrzymuje osoba, z którą współpraca jest trudna.         
 
 
 
         Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
 
 
                                                                               Przewodniczący Komisji                 
                                                                                    Robert Grochowski
 
 
protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (8 sierpnia 2012)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (24 września 2012, 14:52:21)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1076