Komisja Rewizyjna | Komisja Budżetu i Handlu | Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska |
Komisja Statutowa
Protokół Nr 23/08 Z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 12 luty 2008r.
Protokół Nr 23/08
Z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 12 luty 2008r.
Z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 12 luty 2008r.
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Burmistrz Waldemar Stupalkowski
2. Jarosław Dera Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa
3. Edwin Eckert Dyrektor Zarządu Powiatowego Dróg
4. Ryszard Zambrzycki Nadleśniczy Nadleśnictwa Lutówko
5. Dariusz Krakowiak Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o.
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
- Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
- Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
- Omówienie sprawy ewentualnego wycięcia drzew na drodze Piaseczno – Lutówko.
- Omówienie sprawy wytyczenia terenów oraz ewentualnej pomocy ze strony Gminy dla tych terenów, które nie zostaną objęte siecią kanalizacji sanitarnej.
- Zapoznanie się z wnioskiem o ewentualne zwiększenie świadczeń dla sołtysów.
- Zapoznanie się z pismem Pana w sprawie wytyczenia drogi w Chmielnikach.
- Informacja w sprawie cen wywozu nieczystości stałych.
- Wolne wnioski i zakończenie.
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 15 stycznia 2008r.
Ad.3. W tym punkcie uczestniczyli:
- Nadleśniczy Nadleśnictwa Lutówko Ryszard Zambrzycki
- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Edwin Eckert
Na wstępie Komisja zapoznała się z pismem przedstawiciela Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, w sprawie rzekomego, planowanego wycięcia drzew przy drodze powiatowej Piaseczno – Lutówko. W tymże piśmie zainteresowany kwestionuje zamiar trybu podjęcia czynności wycinki drzew na w/w drodze.
Komisja uzyskała wyjaśnienia jak poniżej:
- Pan Eckert zakwestionował ingerencję Krajobrazowego Parku Krajobrazowego, a tym samym przedstawiciela Nadleśnictwa, wchodzącego w skład ciał przedstawicielskich Parku) w zakres spraw związanych z wycinaniem i kształtowaniem koron drzew, które znajdują się na drogach powiatowych. Dodał, że również nie jest kompetencją Gminy taka ingerencja. Jego zdaniem, zgodnie z procedurą wycinką należy objąć drzewa zagrażające bezpieczeństwu drogowemu jak i też te, których obecność może w przyszłości spowodować takie zagrożenie (m.in. drzewa zarobaczone). Niemniej jednak ze swojej strony zapewnił, że można dokonać, celem uzgodnienia tematu z odpowiednimi służbami Burmistrza przeglądu drzew i wytypować te, które są niezbędne do usunięcia.
- Pan Zambrzycki ze swojej strony zacytował odpowiednie przepisy prawne, stwierdził że kompetencja do wycinki drzew jest odpowiednio uregulowana. M.in. ustawa o ochronie przyrody nakłada w tym zakresie pewne obowiązki właśnie na Gminę. Dlatego tez wycince drzew powinny podlegać te, które w sposób zasadniczy zagrażają bezpieczeństwu drogowemu, nie zaś wszystkie te usadowione na drodze powiatowej.
W toku dyskusji, Pan Jagodziński stwierdził że warto było wysłuchać racji zaproszonych stron. Pan Dziarnowski podziękował za nakreślenie obrazu sprawy, stwierdził że rzeczywiście powinno dojść do bezstronnej weryfikacji drzew do wycięcia.
Ostatecznie Komisja wydała poniższą opinię w sprawie możliwości wycinki drzew na drodze Piaseczno – Lutówko:
1. - Komisja stwierdziła, że należy doprowadzić do przeglądu drzew celem stwierdzenia, które z nich stwarzają rzeczywiste niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Po dokonaniu weryfikacji drzew Komisja proponuje usunąć tylko te, które znacznym stopniu mogą stanowić zagrożenie życia i zdrowia.
2. Weryfikacji drzew powinny dokonać zgodnie z kompetencją odpowiednie służby Starostwa Powiatowego w uzgodnieniu z zarządca drogi.
Komisja przekaże taką opinię Przewodniczącemu Rady Miejskiej oraz zainteresowanym stronom.
Ad.4. Pan Dera przedstawił Komisji do zaopiniowania sprawę możliwości wytyczenia terenów oraz ewentualnej pomocy ze strony Gminy dla tych terenów, które nie zostaną objęte siecią kanalizacji sanitarnej. Pomoc ze strony Gminy polegałaby na współfinansowaniu budowy oczyszczalni przydomowych.
W tym punkcie uczestniczył Burmistrz Waldemar Stupałkowski.
Burmistrz zwrócił się do Komisji o zaopiniowanie przedstawionych kryteriów w w/w sprawie.
Ze swojej strony powiedział, że nie na wszystkich terenach, wobec kwestii ekonomicznych, można budować sieć kanalizacji sanitarnej. Przedstawił tym samym Komisji propozycje tych terenów, gdzie budowa sieci zostanie dokonana. Zaproponował III kryteria wyznaczające możliwości wsparcia ze strony Gminy:
- odległość od istniejącej infrastruktury
- atrakcyjność położenia terenu (względy turystyczne)
- ilość produkowanych nieczystości.
Komisja, po dyskusji, stwierdziła, że możliwość wsparcia budowy przydomowych oczyszczalni ścieków (na wniosek zainteresowanych) powinna następować w szczególności na terenie posesji leżących na tzw. „wybudowaniach”, a więc tam gdzie budowa kanalizy sanitarnej nie jest celowa ekonomicznie.
Komisja zapoznała się również z projektem uchwały Rady Miejskiej (analogicznym – z miejscowości Czersk) w tej sprawie. Komisja stwierdziła, że zasadnym jest przygotowanie podobnego projektu uchwały dot. terenu Gminy Sępólno Kraj. (sprawy techniczne – m.in. kwota dofinansowania ze strony Gminy w kwocie 2,5tys.zł. do budowy oczyszczalni, powinny zostać analogiczne).
Ad.5. Komisja zapoznała się z wnioskiem Sołtysów i Przewodniczących Zarządów Osiedli w sprawie prośby o podwyższenie diety – ryczałtu z kwoty 250zł. do kwoty 300zł. od dnia 1 stycznia 2008r. oraz za przyjęcie za podstawę do obliczania ryczałtu za przejazd pojazdem samochodowym w stawce powyżej 900cm3.
Komisja Rolnictwa w w/w zakresie potrzymała opinię Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej tj. jednogłośnie zaopiniowała całość ustalenia świadczenia dla Sołtysów i Przewodniczących Zarządów Osiedli do kwoty 350zł.
Ad.6. Komisja postanowiła, że sprawa spornej drogi w Chmielnikach, w związku z pismem Pana , powinna zostać w jak najszybszym czasie wyjaśniona. W tej sprawie, po uzyskaniu niezbędnych wyjaśnień kompetentnych pracowników Urzędu, zostaną poczynione odpowiednie czynności.
Ad.7. Dyrektor ZGK, Pan Krakowiak, poinformował że stawki wywozu nieczystości wzrosły. Za wywóz tzw. „małego pojemnika” cena obecnie wynosi 8,70zł., przy czym za wywóz dzierżawionego 9,70zł. Poprzednio stawki kształtowały się odpowiednio na poziomie 6,30 i 7,30zł.
Nadmienił, że wprowadzenie podwyżek jest związane przede wszystkim z kosztami ekonomicznymi.
Ad.8. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan przedstawił zasady możliwości dofinansowania wapnowania gruntów rolnych. Komisja stwierdziła, że informacje z w/w zakresu powinny być przedstawiane podczas zebrań wiejskich.
- Pan Dera przedstawił dokumentacje fotograficzną dot. uciążliwości drzew (2 buki i 1 dąb) w obrębie hotelu „Jan”, przy plaży miejskiej. Komisja postanowiła, że podejmie decyzje w sprawie w późniejszym czasie.
- Pan Jagodziński poruszył temat dębu w Wałdowie (należy odpowiednio uformować koronę drzewa). Nadmienił, że „przycięciu” drzewa sprzeciwia się jedynie Dyrektor szkoły.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie
Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski
protokołował:
Tomasz Dix
metryczka
Wytworzył: Tomasz Dix (12 lutego 2008)
Opublikował: Administrator (8 grudnia 2008, 14:02:12)
Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (17 maja 2023, 14:20:38)
Zmieniono: anonimizacja danych
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 969