Protokół ze wspólnego posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia w dniu 16 sierpnia.


Protokół
ze wspólnego posiedzenia Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej oraz Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia w dniu 16 sierpnia.




W posiedzeniu udział wzięli członkowie połączonych Komisji wg załączonych list obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Cyganek
1. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Frohlke
2. Pracownik Gminnego Centrum Informacji Jarosław Niemyjski

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Statutowej o Pomocy Społecznej Pan Janusz Nikel, który po powitaniu zebranych poinformował, iż wiodącym tematem posiedzenia będzie zapoznanie się z projektem Gminnego Projektu Przeciwdziałania Narkomanii na 2007r.


Na wstępie Pani Frohlke poinformowała, iż obowiązek opracowania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii nakłada ustawa o samorządzie gminnym. Nadmieniła, iż przygotowany projekt Programu powstał we współpracy z Panem Niemyjskim.
Pani Frohlke powiedziała, iż Program powinien być na pewno skonsultowany przez poszczególne szkoły, tak aby nowy Program na 2008r. zawierał uaktualnione szczegółowe zadania, które będą sukcesywnie realizowane. Odnosząc się do zagrożenia narkomanią na terenie Gminy, stwierdziła iż problem na pewno istnieje i to już od kilku lat. Przy Gminnym Centrum Informacji działa punkt konsultacyjny, który udziela bieżących porad z tego zakresu, służy cenną pomocą i będzie jednym z ogniw realizacji Programu.

Omawiając projekt Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2007r. zwróciła szczególną uwagę na:
- konieczność skonsultowania Programu z poszczególnymi szkołami celem wypracowania konkretnych kryteriów współpracy w zakresie przeciwdziałania i zwalczania narkomanii. Dotyczy w szczególności przepływu informacji, czy w szkołach istnieje problem narkomanii.
- fakt, iż realizacja Programu nie wymaga zbyt dużego nakładu środków finansowych. Cenna w tym zakresie będzie współpraca z Gminnym Centrum Informacji, gdyż jako Stowarzyszenie może pozyskiwać środki z funduszów zewnętrznych.
- fakt, iż Program nie będzie stanowił jednego dokumentu w Gminnym Programem Rozwiązywania i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym.

Program Przeciwdziałania Narkomanii ma bowiem określać konkretne cele, które będą systematycznie i konsekwentnie realizowane.

Pani Frohlke przedstawiła następnie wyniki ankiet zawartych w Programie. Stwierdziła, iż często są one sprzeczne ze stanem rzeczywistym. Pan Niemyjski nadmienił, iż ankieta była opracowana przez Urząd Wojewódzki, rzeczywiście nie odzwierciedlają w pełni problemu występującego na naszym terenie. Do punktu konsultacyjnego docierają sygnały, iż problem istnieje, przykładem tego jest prawdopodobieństwo rozprowadzania narkotyków w dyskotece „Terminal”. Nadmienił, iż oprócz problemu narkotyków „Terminal” nie spełnia norm bezpieczeństwa. Podczas organizowanych dyskotek uczestniczy w nich jednorazowo nawet około tysiąca osób, gdy tymczasem zezwolenie opiewa na organizowanie imprez dla dwustu osób. W imprezach ponadto uczestniczą osoby nieletnie, dyskoteka posiada także nieprofesjonalną ochronę (niektórzy z tzw. ochroniarzy mieli już konflikt z prawem. Niestety na nieprawidłowości występujące w „Terminalu” brak jest reakcji ze strony takich służb jak policja czy straż pożarna.
Pani Frohlke mając na uwadze stwierdziła, iż miedzy innymi właśnie dlatego jest zasadnym opracowanie i realizowanie Gminnego Programu Przeciwdziałaniu Narkomanii. Pani Frohlke nadmieniła, iż na pewno przygotowany Program na 2007r. obejmujący tylko trzy miesiące działalności, nie jest idealny, niemniej jednak będzie stanowił podstawę do skonstruowania szczegółowego Programu na 2008r.
Odnośnie realizacji programu Pani Frohlke stwierdziła, iż niestety posiada zbyt mała obsadę kadrową. Aby Program nie był tylko kolejnym dokumentem, dla celów jego realizacji niezbędnym byłoby pozyskanie nowych pracowników.

Członkowie Komisji, po wysłuchaniu powyższych informacji, przystąpili do dyskusji.

Pan Porożyński, nawiązując do funkcjonowania „Terminalu” stwierdził, iż dziwnym jest fakt, iż w ogóle wydano pozwolenie na działanie tego podmiotu. Jego zdaniem ten lokal jest sępoleńskim „piekiełkiem”, które powinno się zlikwidować. Pan Horyd poddał w wątpliwość fakt, iż obiekt nie może być kontrolowany przez Policję podczas odbywających się imprez. Pan Niemyjski wyjaśnił, iż prawdopodobnie policja nie może wkroczyć do lokalu, dlatego że do zapewnienia porządku na terenie „Terminalu” jest zatrudniana ochrona.

Pan Cyganek, nawiązując do treści programu, stwierdził iż zasadnym byłoby stworzenie planu realizacji konkretnych zadań zawartych w Programie.


Pozwoliłoby to na bieżące monitorowanie ustaleń Programu przez Radę Miejską.
Odnoszą się natomiast do sytuacji kadrowej Ośrodka Pomocy Społecznej Pan Cyganek zasugerował, aby Pani Frohlke wystąpiła pisemnie do Burmistrza i resortowej Komisji Rady Miejskiej o zapewnienie obsady kadrowej do realizacji Programu.
Pani Frohlke nawiązując do planowania wyjaśniła, iż Program będzie przekazany w miesiącu wrześniu do wszystkich szkół, które wniosą do niego swoje uwagi, tym samym planowanie nastąpi niejako oddolnie. Pan Cyganek, w związku z powyższym zwrócił się o przygotowanie takiego planu do Programu na 2008r.


Komisje ostatecznie, po zapoznaniu się z projektem Programu:
  1. Zaopiniowały wstępnie pozytywnie tenże Program z sugestią, aby jego tekst, po zaopiniowaniu przez radcę prawnego, powrócił ponownie pod obrady Komisji, celem ostatecznego zaakceptowania.
  2. Zasugerowały Pani Dyrektor pisemne przedstawienie Burmistrzowi kłopotów kadrowych Ośrodka Pomocy Społecznej (w zakresie konieczności pozyskania pracowników niezbędnych do realizacji Programu).
  3. Zasugerowały możliwość zorganizowania spotkania z udziałem Burmistrza, właściciela „Terminala” oraz przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji i Powiatowej Straży Pożarnej celem omówienia zasad funkcjonowania lokalu.


Po zakończeniu dyskusji Pan Nikel zakończył posiedzenie Komisji Statutowej i Pomocy Społecznej.



Przewodniczący Komisji
Janusz Nikel


protokołował:
Tomasz Dix




metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (16 sierpnia 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (29 lutego 2008, 12:03:07)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 992