Protokół Nr 53/2013 z posiedzenia Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej w dniu 12 listopada 2013r.


Protokół Nr 53/2013
z posiedzenia Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej
w dniu 12 listopada 2013r.
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde; 
2. Skarbnik Gminy – Anna Buchwald;
3. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej – Izabela Fröhlke – Zalewska;
4. Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej – Sylwia Witkowska.  
 
 
Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Kazimierz Drogowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
  2. Zatwierdzenie protokołów z dwóch poprzednich posiedzeń;
  3. Opinia Komisji w sprawie projektu uchwały dot. określenia zasad sprawienia pogrzebu przez Gminę Sępólno Krajeńskie;
  4. Opinia Komisji w sprawie projektu uchwały dot. przyjęcia rocznego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na 2014r.;
  5. Opinia Komisji w sprawie projektu uchwały dot. zmian w budżecie Gminy na 2013r.;
  6. Opinia Komisji w sprawie projektów uchwał dot. określenia wysokości stawek podatków i opłat lokalnych na 2014r.;
  7. Dalsze prace nad projektem budżetu Gminy na 2014r.;
  8. Wolne wnioski i zakończenie.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły ze swoich dwóch poprzednich posiedzeń w miesiącu październiku i listopadzie 2013r. 
 
 
Ad.3. Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie określenia zasad sprawienia pogrzebu przez Gminę Sępólno Krajeńskie.   
Nadmieniła, że sprawienie pogrzebu przez Gminę jako zadanie własne następuje w przypadku gdy nikt z osób bliskich nie podejmuje się tej czynności, czynność tą realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej poprzez zlecenie sprawienia pogrzebu wyspecjalizowanemu podmiotowi. Koszt sprawienia pogrzebu nie przekracza 60% kwoty zasiłku pogrzebowego, czyli kwoty 2.400zł. Wydatki związane z organizacją pogrzebu są ponoszone z budżetu Gminy, a praktycznie z zasiłków celowych wypłacanych przez OPS.
Pan Drogowski zapytał, czy kwota w wysokości 60% zasiłku pogrzebowego wystarcza na zorganizowanie pogrzebu. Pani Dyrektor OPS odpowiedziała, że ta kwota musi wystarczyć, pogrzeb jest organizowany z pełnym szacunkiem dla osoby zmarłej, zgodnie z jej wyznaniem religijnym, jednak po możliwie najniższych kosztach. Nadmieniła, że zasady organizacji pogrzebu uregulowano w formie uchwały, aby uniknąć wszelkich wątpliwości i nieścisłości przy sprawianiu pogrzebów. Pan Drogowski zapytał, jak przedstawia się sytuacja z kosztami w przypadku, gdy zmarłemu przysługuje zasiłek pogrzebowy. Pani Dyrektor odpowiedziała, że OPS może wystąpić o zwrot poniesionych kosztów pogrzebu, wtedy kwota zasiłku pogrzebowego, równa poniesionym kosztom, wraca do budżetu.                         
   
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały. 
 
 
Ad.4. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiła Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia rocznego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii na 2014r. Podkreśliła, że program jest wprowadzany corocznie w formie uchwały Rady Miejskiej. Budżet na realizację jest w takiej samej wysokości jak w roku poprzednim – 270tys.zł., środki te mogą być przeznaczone tylko na cele związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i narkotykowych oraz przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Kwotę tą rozdysponowuje się na poszczególne zadania:
- na wspieranie placówek leczenia uzależnienia od alkoholu przeznacza się 30tys.zł.;
- na pomoc dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym 47.500 + 18tys.zł.;
- na udzielanie rodzinom w których występuje problem alkoholowy pomocy psychospołecznej i prawnej a w szczególności pomocy w zakresie ochrony przed przemocą w rodzinie – 38.tys.zł.;
- na działalność Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – 40 + 18tys.zł.;
- na prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych – 44.500zł.;
- na wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i grup samopomocowych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych – 19tys.zł.;
- na wspomaganie działalności organizacji pozarządowych realizujących zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów narkomanii – 15tys.zł.            
Podkreśliła, że wszystkie szczegółowe działania są opisane w programie, kwota 270tys.zł. to duży budżet, ale też w jego ramach podejmowana jest naprawdę duża liczba różnorakich działań na rzecz zarówno osób dorosłych jak i dzieci i młodzieży.
Pan Rohde stwierdził, że wszelkie imprezy przeprowadzane przez Ośrodek Pomocy Społecznej np. turniej „Pluszowy Miś” dla dzieci, są bardzo dobrze zorganizowane.    
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.  
 
W tym punkcie Skarbnik Gminy poinformowała, że istnieje propozycja wprowadzenia do Wieloletniej Prognozy Finansowej zadania związanego z cyfryzacją realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Dyrektor OPS powiedziała, że jest to II edycja zadania, I edycja została zrealizowana w 100% - ach, polegała na zakupie i dostarczeniu świetlicom wiejskim oraz określonej liczbie mieszkańców 130 komputerów z jednoczesnym dostępem do Internetu. W II edycji dostęp do komputerów oraz Internetu uzyska kolejnych 20 mieszkańców Gminy, ta edycja będzie realizowana z Urzędem Marszałkowskim na zasadzie partnerstwa, każdy realizowany projekt to określona liczba punktów ułatwiająca pozyskanie środków na realizację innych projektów. Koszty własne Gminy będą niewielkie, obejmą podłączenie do Internetu, jest gotowa ponieść je w budżecie OPS, ponoszone one będą od 2016r. (25.600zł) i w latach kolejnych włącznie z rokiem 2020r. wyniosą około 9.600zł. rocznie, są to kwoty przyjęte przed przetargiem. Pan Herder zapytał, czy istnieje jakaś kontrola nad wykorzystaniem komputerów. Pani Dyrektor odpowiedziała, że osoby podpisują stosowne oświadczenia, ponadto są także prowadzone kontrole w tym zakresie. Pani Skarbnik dodała, że w tej edycji wszelkie obowiązki związane z zakupem, dostarczeniem sprzętu jak i weryfikacją jego wykorzystania ponosi Urząd Marszałkowski. Pani Miczko zapytała z kim mogą się kontaktować mieszkańcy np. w przypadku problemu z odbiorem internetu. Pani Dyrektor odpowiedziała, że mieszkańcy mają namiar i mogą się kontaktować bezpośrednio z operatorem.         
 
Komisja jednogłośnie zaakceptowała wprowadzenie w/w zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy.
 
            
Ad.5. Skarbnik Gminy przedstawiła Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2013r. Podkreśliła, że zaproponowane zmiany wynikają przede wszystkim z porządkowania budżetu w związku ze zbliżającym się końcem roku. Zmiany powodują zmniejszenie się budżetu o kwotę 110.613zł. zarówno po stronie dochodów jak i wydatków. Wpływ na zmniejszenie miał m.in. niższy kwotowo zakup komputerów oraz niższa cena za dostęp do Internetu w ramach projektu cyfryzacyjnego. Podobne zmniejszenie ma miejsce w przypadku dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego na dofinansowanie adaptacji pomieszczeń przy ulicy Kościuszki 17 na lokale mieszkalne. Planowano zakończenie zadania jeszcze w tym roku, jednak dopiero obecnie został rozstrzygnięty przetarg, więc dofinansowanie nastąpi po realizacji inwestycji, w następnym roku. Są to dwie największe pozycje, które spowodowały konieczność zaproponowania zmian w budżecie. Pani Skarbnik omówiła następnie wszystkie zaproponowane zmiany po stronie dochodów i wydatków.
Pan Herder nawiązał do składowiska nieczystości we Włościbórku. Powiedział, że Gmina lub Zakład Gospodarki Komunalnej poniósł koszty na uzyskanie zezwolenia na jego funkcjonowanie, obecnie nieczystości wywozi się do Bladowa, a Urząd Marszałkowski i tak nie zwróci kosztów uzyskania zezwolenia. Jego zdaniem jest to niezdrowa sytuacja, pozwolenie jest ważne, a odgórnie nakazuje się wywozić nieczystości na inne składowisko.                                    
Pan Jagodziński poruszył temat budowy drogi Wilkowo – Wałdówko. Rolnicy przekazali mu informacje, że prace prowadzone są bardzo wolno, jeśli takie tempo zostanie zachowane to budowa potrwa jeszcze rok, poprosił aby Pani Skarbnik przekazała to Burmistrzowi. Pani Skarbnik odpowiedziała, że Burmistrz zna sytuację, złożył skargę na nierzetelność sytuacji. Podkreśliła, że jeśli inwestycja nie zakończy się w tym roku, to Gmina nie otrzyma dofinansowania. Pani Miczko powiedziała, że największy wpływ powinien mieć inspektor nadzoru budowy. Pan Herder zapytał o wzrost kosztów związany z dowozem dzieci do szkół. Pani Skarbnik wyjaśniła, że wzrost o 27tys.zł. wynika z rozliczenia rocznego, Zakład Transportu i Usług rozliczył także te usługi, które nie były zaplanowane w budżecie. Nadmieniła, że Prezes ZTiU już wcześniej sygnalizował, że koszty dowozu ulegną zwiększeniu. Pan Herder zapytał o składki na ubezpieczenie społeczne w kwocie 240zł. w rozdziale 80114, od czego ta składka jest pobierana. Pani Skarbnik powiedziała, że są to składki ogólne dotyczące zatrudnienia w samym ZOOS – ie, jest to końcowe rozliczenie porządkowe pomiędzy poszczególnymi składkami. Pan Herder zapytał także o zwiększenia w  pomocy społecznej. Pani Skarbnik powiedziała, że rzeczywiście zwiększenia występują w poszczególnych rozdziałach, jednak odpowiadają im zmniejszenia w innych, tak że ogólna kwota wydatków nie ulega zmianie, są to tylko przesunięcia pomiędzy rozdziałami. Pan Drogowski podczas omawiania wydatków na utrzymanie psów w przytulisku, zwrócił się do Pani Skarbnik aby bieżąco monitorowała ewidencję psów, żeby płatność następowała za faktyczną ilość czworonogów, bo w sprawie ich liczby były sprzeczne informacje, następowały zawyżone płatności.                                  
W dalszej części Pani Skarbnik podkreśliła, że jeszcze przed Sesją Rady Miejskiej zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające do tej Rady. W związku z tym Burmistrz zarządzeniem dokona rozliczenia dotacji otrzymanej od Wojewody na przeprowadzenie tych wyborów, mogą nastąpić zmiany w budżecie pomiędzy paragrafami.
   
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.    
 
 
Ad.6. Pani Skarbnik przypomniała, że wzrost dochodów do projektu budżetu na 2014r. został określony o 2,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym (wskaźnik inflacji). Taką tez stawkę przyjęto dla wzrostu podatków i opłat lokalnych na 2014r., projekt budżetu został omówiony i zaakceptowany przez poszczególne Komisje Rady Miejskiej. Pani Skarbnik przedstawiła następnie Komisji projekty uchwał Rady Miejskiej w sprawach:
- wprowadzenia opłaty od posiadania psów, ustalenia jej wysokości oraz określenia zasad poboru, terminu płatności i zwolnień od tej opłaty;
- określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na 2014r.;
- określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2014r.;
- obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego;
- opłaty targowej na 2014r.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekty przedstawionych uchwał.
 
 
Ad.7. Pani Skarbnik poinformowała, że zarówno dla projektu budżetu jak i Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy jest wymagana oddzielna opinia. Jak dotychczas Komisje Rady Miejskiej zaopiniowały pozytywnie projekt budżetu Gminy na 2014r.
Przedstawiła następnie Komisji projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej, powiedziała że zgodnie z ustaleniami wprowadza się do niej zadanie realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej – „ II Edycja Przeciwdziałania Wykluczeniu Cyfrowemu”. Zadanie będzie realizowane do 2020r. , komputery zostaną zakupione przez Urząd Marszałkowski, Gmina zapewni 20 mieszkańcom dostęp do Internetu. Inne zadania ujęte w WPF realizowane z udziałem środków unijnych to:
- zakup komputerów z dostępem do Internetu dla mieszkańców Gminy zagrożonych wykluczeniem  cyfrowym. Zadanie realizowane w latach 2012 – 2014;
- realizacja systemu innowacyjnej edukacji w Województwie Kujawsko – Pomorskim poprzez zbudowanie systemu dystrybucji treści edukacyjnych – zakup tablic interaktywnych;
- budowa Inkubatora Przedsiębiorczości.                
W WPF znajduje się również przedsięwzięcie realizowane ze środków własnych tj. wykup budynku przy ulicy Przemysłowej 7.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie przedstawioną Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy.    
 
Pani Skarbnik na koniec tego punktu nawiązała do projektu budżetu na 2014r. Poinformowała, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przebudowa klatki schodowej oraz budowa łącznika w Przedszkolu Nr 1 powinna powrócić jako inwestycja w trakcie następnego roku budżetowego. Jednak okazało się, że dokumentacja o dofinansowanie inwestycji musi być złożona do PFRON – u jeszcze w bieżącym roku. W związku z tym należy w tegorocznym budżecie zabezpieczyć wkład własny na przeprowadzenie tej inwestycji.
 
Komisja zaakceptowała zabezpieczenie w tegorocznym budżecie kwoty w wysokości 200tys.zł. na w/w cel.       
 
 
Ad.8. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Drogowski powiedział, że przyszłościowo należy pomyśleć o sukcesywnym zainstalowaniu monitoringu, na początek z najbardziej newralgicznych punktach miasta. Jego zdaniem bez monitoringu kwestia bezpieczeństwa na terenie miasta nie ulegnie poprawie. Podał tutaj przykład zrywania flag wywieszanych w związku ze zbliżającym się Dniem Niepodległości. Pan Herder zaznaczył, że jeśli Gmina przekazuje Komendzie Powiatowej Policji środki na zwiększenie patroli, to policja powinna przynajmniej w dni świąt narodowych zwiększyć działanie tych patroli. Jego zdaniem policja powinna przykładowo karać chuligańskie wybryki.     
 
 
 
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
 
 
                                                                                           Przewodniczący Komisji
                                                                                               Kazimierz Drogowski  
 
 
protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (12 listopada 2013)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (24 stycznia 2014, 11:14:56)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 828