Komisja Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Komisja Statutowa
Protokół Nr 15/2004
Protokół nr 15
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj. w dniu 18 lutym 2004r.
W pracach Komisji udział wzięli jego członkowie wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście - Dyrektor ZOOS-u i Prezes ZNP-Oddział w Sepólnie Kraj.
Porządek obrad:
1.Powitanie i stwierdzenie quorum.
2.Wizyta w placówkach oświatowych w Zachodniej części Gminy.
3.Podsumowanie i zakonczenie.
Ad.1 i 2.
Po powitaniu i stwierdzeniu quorum Komisja wraz z gośćmi odwiedziła szkoły w Zachodniej części Gminy t.j. ZS Lutowo, SP Wiśniewa, SP Zboże, ZS nr 1 w Sępólnie Kraj. oraz Przedszkole nr 1 Integracyjne w Sępólnie Kraj.
Zespół Szkół w Lutowie - Dyr. G.Gburczyk
Pani Dyrektor powitała gości i oprowadziła po szkole, pokazując klasy oraz wszystkie usterki jakie należy usunąć. Powiedziała, że z otrzymanych nakazów do wykonania są rynny. Więcej nakazów nie ma, ale należy wykonać ogrodzenie boiska, wymalować korytarze oraz potrzebna by była jeszcze 1 klasa. Tutaj Pani Dyrektor widzi rozwiązanie, ale zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie należałoby ponieść w związku z tą inwestycją. Sama nie jest wstanie temu podołać. Dotyczy to konkretnie przebudowy w starej części szkoły – wykorzystanie nadbudówki nad starą częścią szkoły.
Jeżeli chodzi o sprawy kadrowe to w b.r. jedna Pani odchodzi na emeryturę, pracownicy obsługi pracują na pełne etaty. Zajęcia w szkole kończą się najpóźniej o 14,30 a w piątki zajęcia trwają do 13-tej. Należy jednak podkreślić, że nauczyciele bez dodatkowego wynagrodzenia prowadzą zajęcia poza lekcyjne nawet w soboty i są to:
-zajęcia z j.polskiego i j.niemieckiego
-matematyki
-zajęcia sportowe
-udział w gimnazjadzi
-zajęcia komputerowe
oraz realizacja programu “Spójrz inaczej”
Szkoła Podstawowa w Wiśniewie – Dyr. A.Tymecka
Pani Dyrektor przedstawiła nakazy budowlane, które powinny być wykonane oraz zalecenia Powiatowej Straży Pożarnej, którzy zakwestionowali bezpieczeństwo na klatce schodowej – jest to sprawa pilna i do natychmiastowego wykonania.
PIP nakazała wymianę pieca (zabezpieczone w budżecie na ten cel jest 18000 zł.), zainstalowanie wentylacji w łazience, wymianę okien na parterze.
Pani Dyrektor planuje zredukować zatrudnienie (etat palacza – do końca 2004r.), dokonać zmian organizacyjnych wśród pracowników obsługi, skorzystać z etatów refundowanych z PUP-u.
W roku ubiegłym w ramach programu profilaktycznego były prowadzone zajęcia poza lekcyjne dla dzieci z funduszy uzyskanych z Programu Profilaktycznego Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pani Dyrektor jest zaskoczona, że na ten rok nie zostały przeznaczone żadne środki. Stwierdza, że nikt nie konsultował tego z dyrektorami szkół, brak jest w tym roku realizacji tego typu zajęć, brak pieniędzy w budżetach szkoły. Pani Tymecka nie wyraża również zgodę na organizowanie jednego wyjazdu dzieci na basen z wykorzystaniem funduszy z w/w programu. Dzieci ze szkoły w Wiśniewie z takiej formy spędzania czasu od wielu lat korzystają. Martwi istotne ograniczenie oferty spędzania czasu wolnego dla dzieci.
Pani Dyrektor zgłasza wniosek wprowadzenia obowiązku zabezpieczenia w Programie Profilaktycznym kwoty pozwalającej na realizację działań profilaktycznych dla dzieci oraz udzielenia wsparcia przez Gminę, która do chwili obecnej tego nie realizowała.
Pan Cyganek powiedział, że przy analizie budżetu powyższego Programu stwierdzono 2/3 kwoty ogólnego funduszu wykorzystane jest na administrację i koszty obsługi , 1/3 bezpośrednio przeznaczona jest dla dzieci.
Dlatego komisja rewizyjna zaproponowała przeznaczyć te pieniądze na dożywianie dzieci, przeprowadzenie koniecznych szczepień ochronnych i na naukę. Ponadto były niepokojące informacje o nierzetelnym wykorzystaniu tych funduszy przez samych nauczycieli.
Na zakończenie Pani Tymecka powiedziała, że zawsze właściwie jej szkoła i nauczyciele wykorzystują przyznawane środki oraz należy zwrócić uwagę na wzrastającą liczbę dzieci z dysfunkcjami. Pragnie tak jak i inni utrzymać aktualną sieć szkół.
Szkoła Podstawowa w Zbożu – Dyr. E.Śliwińska
Komisja po wysłuchaniu Pani Dyrektor i obejrzeniu pomieszczeń szkolnych stwierdziała konieczność przeprowadzenia renowacji podłóg w sali gimnastycznej oraz stołówki. Zwróciła uwagę na wyremontowany korytarz oraz pracownię komputerową. Jednak w porównaniu z innymi placówkami oświatowymi szkoła w Zbożu wymaga jeszcze dużo nakładów finansowych do dostosowanie jej do prawidłowego funkcjonowania.
Zespół Szkół nr 1 w Sępólnie Kraj. - Dyr. G.Marciniak
Pan Dyrektor powiedział, że wszystkie nakazy jakie miał do wykonania zostały zrealizowane do końca roku 2003.
Przeprowadzono remont wszystkich pomieszczeń, wymieniono ¾ okien w całej szkole, pozostała jeszcze strona południowa, ale na to, na dzień dzisiej- szy, nie ma pieniędzy. W szkole jest gabinet stomatologiczny.
Zatrudnionych jest 40 nauczycieli. Do szkoły uczęszcza ok.597 dzieci. Liczba oddziałów spadła o jeden oddział. Brak jest jednak kadry do nauki języka obcego. Zgodnie z przepisami nauka j. obcego przy np. 24 osobowej klasie – powinna odbywać się w grupach. Obecnie jest to niemożliwe.
Byłby zadowolony gdyby otrzymał taki sam budżet jak w roku ubiegłym. Na emeryturę przechodzi w tym roku jeden nauczyciel, za dwa lata 4 nauczycieli. Brak jest również pieniędzy na zabezpieczenie 4 godz. WF.
Nauczyciele nieodpłatnie prowadzą zajęcia poza lekcyjne – są to: zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne, chemiczne, ortograficzne, prowadzono również zajecoia w trakcie ferii zimowych. Z takiej formy spędzania czasu wolnego korzysta ok. 100 dzieci.
Przedszkole nr 1 Integracyjne w Sępólnie Kraj. - Dyr. M.West
Pani Dyrektor powiedziała, że jedynym zaleceniem jest nakaz Sanepidu dot. zamontowania siatki wentylacyjnej w kuchni, poza tym wszystko na bieżąco jest robione i można by powiedzieć, że nie ma na razie problemów. Ostatnio przeprowadzono remont pomieszczeń, wymieniono podlogi. Do przedszkola uczęszcza ok. 60 dzieci, w tym 15 do grupy integracyjnej. W oddziale integracyjnym są dzieci w wieku 5,6,7 lat.
Pod koniec kwietnia, na początku maja b.r. Przedszkole bedzie organizowało spotkanie integracyjne, na którym będą prezentowane najnowsze metody pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Planuje się, że udział wspotkaniu weźmie ok. 80-100 osób, w tym 5-6 osób zaproszonych jest z Niemiec. Obecnie Pani Dyrektor szuka sponsorów i chętnych osób do współpracy w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.
Ad.3.
Następnie Komisja udała się do Urzędu Miejskiego, w którym podsumowała zwizytowane placówki oświatowe.
Szczególną uwagę zwrócono na udoskonalenie i modernizację bazy dydaktycznej, budynków szkolnych, zaangażowanie w pracach szkoły i na rzecz dzieci wszystkich Dyrektorów i nauczycieli, pomimo ciężkiej sytuacji finansowej oświaty.
Natomiast Komisja stwierdziła potrzeby kontynuowania inwestycji w placówkach oswiatowych ze szczególnym uwzględnieniem na:
- Zalesie - wykonanie stolarki okiennej, wymalowanie korytarza,
- Wałdowo - dokończenie budowy sali gimnastycznej, wykończenie korytarza i remont schodów, likwidację zagrzybienia, w niekórych salach lekcyjnych, nowa instalacja elektryczna, wymiana drzwi wahadłowych,
- Przedszkole nr 2 - wymiana drzwi bocznych, wymiana stolarki okiennej,
- ZS nr 3 - remont sali gimnastycznej, wymiana stolarki okiennej, wymiana centralnego ogrzewania,
- Lutowo - wymiana rynien, ogrodzenie boiska, przebudowa nadbudówki nad starą częścią szkoły i przystosowanie jako klasa lekcyjna,
- Zboże - kapitalny remont całej szkoły,
- ZP nr 1 - wymiana stolarki okiennej, drzwi, wymalowanie korytarza.
Podkreślono, że podział budżetu oświatowego na poszczególne placówki i przekazanie odpowiedzialności Dyrektorom dało bardzo pozytywne efekty.
Na zakończenie spotkania Pan Andrzej Piekut przekazał informacje dot. pomysłu przeniesienia szkoły specjalnej z Sępólna Kraj. do Więcborka. Zapropopnował, czy nie należałoby wystosować pismo do Zarządu Powiatu w sprawie stanowiska Komisji Rady Miejskiej w powyższym temacie?
Komisja wyraziła zgodę.
Pani Przewodnicząca podziękowała zebranym i zamknęła posiedzenie.
Przewodnicząca Komisji
Halina Żekiecka
Protokółowała:
Hanna Sobiechowska
metryczka
Wytworzył: Hanna Sobiechowska (24 lutego 2004)
Opublikował: Administrator (4 maja 2004, 14:05:15)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1348