Protokół Nr 56/2005

Protokół Nr 56/05
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 10 listopada 2005r
.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:

  1. Bożena Mikicka Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego

Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Tomasz Cyganek, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołów z dwóch ostatnich posiedzeń Komisji.
  3. Informacja w sprawie procedur dotyczących zamowień publicznych stosowanych w Urzedzie Miejskim.
  4. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły Nr 54 i 55/05 ze swoich dwóch ostatnich posiedzeń w dniach 13 września oraz 6 i 20 października 2005r.   
Pan Wagner, nawiązując do ostatniego protokołu zapytał, czy zostały wykonane zalecenia pokontrolne Komisji wypracowane dla Wiejskiego Domu Kultury w Wałdowie. Pan Cyganek wyjaśnił, iż większość zaleceń zostało wykonanych, ponadto Komisja w celu stwierdzenia obecnego stanu faktycznego jeszcze  raz przeprowadzi wizję lokalną w WDK.   

Ad.3. Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Pani Mikicka przedstawiła Komisji zasady procedur zamówień publicznych stosowanych w Urzędzie Miejskim.
Komisja zwróciła się o przekazanie powyższej informacji, realizując swój plan pracy na II półrocze 2005r.
Pani Mikicka poinformowała, iż podstawą stosowania procedur zamówień publicznych jest ustawa z dnia 29 stycznia 2004r. – Prawo zamówień publicznych. Wyjaśniła, iż praktycznie procedura zamówień publicznych jest stosowana wszędzie tam, gdzie dysponuje się środkami publicznymi. Wyjątkiem od tej zasady, na gruncie gminnym, jest możliwość zlecania wykonywania prac, bez konieczności przeprowadzania przetargów, dla gminnych zakładów budżetowych.
W Urzędzie Miejskim odpowiedzialnymi za przeprowadzanie przetargów są kierownicy poszczególnych Referatów. Informacje o przeprowadzanych przetargach są zamieszczane na bieżąco w Biuletynie Informacji Publicznej (tzw. informacja CPV).  W przypadku przetargów na ponad 60tys. euro procedura wymaga przeprowadzania bardziej skomplikowanych czynności, a tym samym wydłuża się czasokres ich przygotowania.
Pani Mikicka podkreśliła, iż konsekwencjami nieprawidłowo przeprowadzonej procedury przetargowej są odpowiednie sankcje finansowe.
Na pytanie Pana Nikla poinformowała, iż jak do tej pory w Urzędzie nie stosowało się tzw. zaproszeń do składania ofert. 

W związku z dotychczasowym brakiem jakichkolwiek zastrzeżeń do procedur przeprowadzanych w Urzędzie Miejskim przetargów – Komisja, po uzyskaniu stosownych wyjaśnień – przyjęła jednogłośnie do wiadomości informację przedstawioną przez Panią Mikicką.
Komisja, niemniej jednak, w związku z zaistnieniem nieprawidłowości w powyższym zakresie, które wystąpiły w jednej z jednostek organizacyjnych Gminy – postanowiła, iż zwróci się z pismem do Burmistrza o prowadzenie ścisłego nadzoru nad wszystkimi przetargami przeprowadzanymi przez te jednostki. W szczególności dotyczy to zacieśnienia współpracy jednostek organizacyjnych z pracownikami Urzędu w  zakresie organizowania przetargów, celem uniknięcia ewentualnych błędów proceduralnych. 

Ad.3. W tym punkcie uczestniczył Pan         z Zalesia, który zwrócił się pisemnie do Komisji o rozpatrzenie  prośby dotyczącej  wyjaśnienia kosztów remontu mieszkania poniesionych z tytułu wybuchu gazu. 

Komisja po zapoznaniu się z powyższym pismem zwróciła się do Pana Sowińskiego o wyjaśnienia w powyższej sprawie.

Pan            wyjaśnił, iż:

  1. Wybuch gazu nastąpił z jego winy w dniu 10 grudnia 2004r. W wyniku wybuchu uszkodzone zostały mieszkania, korytarz oraz przyległy sklep.
  2. Mieszkanie, w którym nastąpił wybuch gazu jest własnością jego matki. Pozostałe pomieszczenia są natomiast własnością trzech pozostałych właścicieli, w tym parter budynku jest własnością Gminy  
  3. Koszt remontu mieszkań bedący konsekwencją wybuchu gazu ponosi on sam, rachunki za remont spłaca na bieżąco, tymczasem uzyskał informację z Urzędu, iż w kosztach remontu będą partycypować pozostali współwłaściciele. Ponadto kwestionuje koszty przeprowadzenia prac remontowych, wykonanych przez Zakład Robót Publicznych.   
  4. W związku ze spowodowaniem wybuchu gazu mieszkańcy posesji złożyli pozew do sądu o jego eksmisję. Mieszkańcy złożyli pozew jako wspólnota mieszkaniowa. Ze swojej strony uważa, iż wspolnota mieszkaniowa działa nielegalnie, nie ma podstaw prawnych jej zawiązania. Powyższa rzekoma Wspólnota zaczęła dokonywać czynności prawnych po jego wyjściu ze szpitala. Sam nie był obecny na żadnej rozprawie, nie jest w stanie określić w jakim kierunku przebiega postępowanie sądowe.     

Komisja, po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Pana            stwierdziła, iż w sprawie wyjaśnienia wniosku Pana           dokona nastepujących czynności:

  1. Zapozna się z ekspertyzą zawierającą stan techniczny budynku przed i po przeprowadzonych pracach remontowych
  2. Zapozna się z wyjaśnieniami inspektora Referatu Gospodarki Komunalnej Pani Barbary Kaplar, prowadzącej nadzór nad pracami remontowymi
  3. Przeprowadzi wizję lokalną budynku w Zalesiu.

Komisja, celem rozpoznania sprawy, uzyskała od Pana                poniżej wymienioną dokumentację, która będzie stanowiła materiały wyjsciowe dla prac Komisji:

  1. faktura Vat nr 36/IV/05
  2. rachunek nr 1/05
  3. faktura Vat nr 039220
  4. faktura Vat nr 26/III/05
  5. rachunek nr 10/2005
  6. pismo GK nr 7140/10/05
  7. ekspertyza – od strony nr 26 do zapisu „elewacja ściany szczytowej”
  8. pozew o wyrażenie zgody na sprzedaż lokalu
  9. uchwała nr 2/05 Wspólnoty Mieszkaniowej
  10. wyrok sądu z dnia 18 kwietnia 2005r. 

Złożenie powyzszej dokumentacji do Komisji poświadczyli podpisami: Pan Dariusz Sowiński oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Cyganek    

Ad.4. W wolnych wnioskach Pan Cyganek poinformował, iż do chwili obecnej nie doszło do zamiany działek w Sikorzu pomiędzy Gminą a Państwem        . Fakt ten uniemożliwia przeprowadzenie budowy chodnika w tejże miejscowości.
Komisja, w związku z powyższym, zwróci się pisemnie do Burmistrza o  przeprowadzenie nowej wyceny gruntów i jak najszybsze zakończenie procedury zamiany działek. 

Komisja ponadto postanowiła, iż w następnym tygodniu wyznaczy termin swojego kolejnego posiedzenia, którego tematami będą:

  • przeprowadzenie dalszych czynności wyjaśniających w sprawie wniosku Pana 
  • zapoznanie się (podczas wizji lokalnej) z realizacją zaleceń pokontrolnych skierowanych do wykonania dla Wiejskiego Domu Kultury w Wałdowie  

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie.

Przewodniczący Komisji
Tomasz Cyganek

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (10 listopada 2005)
Opublikował: Tomasz Dix (23 listopada 2005, 08:18:15)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (7 kwietnia 2023, 11:28:19)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1285