Protokół nr 12 z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 8 września 2011 r.

Protokół nr 12
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 8 września 2011 r.

W posiedzeniu udział wzięli Członkowie Komisji wg. załączonej listy obecności oraz zgłoszeni goście w osobach:

1. Stanisław Rohde – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim;
2. Dariusz Krakowiak – Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Sępólnie Krajeńskim;
3. Jarosław Dera – Kierownik Ref. Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa;
4. Edmund Rózga – Przewodniczący Osiedla nr 1;
5. Stanisław Gustyn – Przewodniczący Osiedla nr 2.
6. Małgorzata Barabach – pracownik Ref. Inwestycji, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Sportu.

Porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad.
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
3. Kontrola obiektów mienia komunalnego (ZGK - składowisko, ciepłownia, wodociągi)  oraz opinia w sprawie zmiany systemu naliczania za wywóz nieczystości płynnych na terenach wiejskich.
4. Opinia wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej Os. Słowackiego 12 i 13 w sprawie zainstalowania masztu na 4 anteny satelitarne na dz. nr 67/21 stanowiącą własność Gminy Sępólno Krajeńskie.
5. Opinia wniosku Nadleśnictwa Lutówko w sprawie przekazania na rzecz Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe drogi w Lutowie będącej własnością Gminy.
6. Opinia w sprawie umieszczenia tablicy z logo Akademii Językowej English Strasse do znaku z nazwą ul. T. Kościuszki.
7. Opinia w sprawie pisma Spółki z o.o. „Dompol” w sprawie odkupienia działek nr 609/20 i 609/21.
8. Opinia projektu uchwały w sprawie ustalenia zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu pod zabudowę mieszkaniową z usługami, działalność produkcyjno usługową oraz ubojnię we wsi Sikorz – dz. nr 381/2 gm. Sępólno Krajeńskie dla działek nr 381/4, 381/5, i 381/6.
9. Opinia wniosków w sprawie wykupu:
a) dz. nr 109, 110 położonej przy ul. Ogrodowej w Sępólnie Krajeńskim (wnioskodawca p.  );
b) dz. nr 358/2 położonej przy ul. Sadowej w Sępólnie Krajeńskim. (wnioskodawca p.  ;
c) działki rolnej nr 30 położonej w Zbożu (wnioskodawca p.  )
d) lokalu mieszkalnego nr 25/3, położonego przy ul. Hallera w Sępólnie Krajeńskim (wnioskodawca  );
e) lokalu mieszkalnego nr 5/22, położonego przy ul. Szkolnej w Sępólnie Krajeńskim (wnioskodawca Piotr Skórcz);
f) lokalu mieszkalnego nr 56, położonego w Sępólnie Krajeńskim, Os. Słowackiego 3 (wnioskodawca  );
g) lokalu mieszkalnego nr 25/24, położonego przy ul. Odrodzenia 25/24 w Sępólnie Krajeńskim (wnioskodawca  ).
10. Wolne wnioski i zakończenie.

Ad. 1 i 2. Pani Przewodnicząca powitała zebranych, stwierdziła quorum, przedstawiła porządek obrad, który został przyjęty jednogłośnie. Następnie członkowie Komisji zapoznali się  z protokołem z  posiedzenia Komisji w miesiącu sierpniu br. i przyjęli go  bez uwag.

Ad. 3. Przewodnicząca Komisji oddała głos Panu Dariuszowi Krakowiakowi. Omówił on strukturę organizacyjną spółki oraz działalność poszczególnych wydziałów zakładu. Prezes spółki poinformował obecnych o problemie dotyczącym dostania się wody deszczowej do nowej tłoczni, za rzeką Sępolenką. Rozwiązaniem powyższego problemu zajmują się pracownicy ZGK w Sępólnie Kraj.  Prezes zapewnił, że ten problem zostanie rozwiązany najpóźniej w przyszłym roku. Jeśli trzeba będzie to zakład wynajmie specjalistyczną firmę. O przyczynach problemu poinformuje tut. Urząd. Podejrzewa, iż gdzieś jest wpięta stara deszczówka lub jest niedrożna melioracja.
Ponadto urządzenia działają poprawnie. Pan D. Krakowiak zwrócił uwagę, że są sytuacje  np. przy awarii, na które zakład nie ma wpływu na czystość wody (bezpośrednio po usunięciu usterki). W celu podwyższenia ciśnienia planuje się w przyszłości wybudowanie magistral na terenie miasta. Pan Krakowiak zwrócił uwagę na spore koszty uzdatniania, produkcji wody, szereg wymagań: obligatoryjnych badań, opłat, dokumentów do spełnienia w zakresie ochrony środowiska jakie nakładają przepisy prawa na zakład. Jednak uważa, iż sprzedawana woda jest po najniższej cenie w Powiecie, dobrej jakości, spełniająca wymagane standardy.
Kolejną poruszaną  sprawą przez p. D. Krakowiaka było omówienie kosztów oraz przychodów nieczystości płynnych na terenie gminy. Zakończenie największych inwestycji gminnych dot. budowy wodociągów, kanalizacji, zapłata 2% podatku do Gminy od nowego roku, duże koszty związanym z wywozem nieczystości powoduje, iż spółka jest zmuszona  zmienić system naliczania za wywóz nieczystości płynnych na terenach wiejskich. W związku z tym Pan Dariusz Krakowiak wystosował pismo do Burmistrza w sprawie zmiany systemy naliczania za wywóz nieczystości płynnych na system komercyjny (do tej pory był ryczałt).  Prezes przedstawił zestawienie przychodów i kosztów związanych z wywozem nieczystości, z którego wynika iż różnica między przychodami, a rozchodami jest znaczna - wynosi 91 923,80 zł (za okres pół roku: od I-VI 2011 r.).  Planuje się wypowiedzieć umowy o wywóz nieczystości z 3 miesięczny terminem wypowiedzenia, więc od nowego roku planuje się przejść na system komercyjny i każdorazowo wywóz nieczystości będzie fakturowany.
Pan Kazimierz Drogowski – poinformował, iż w.w. zmiany są konieczne i muszą nastąpić, zapytuje kiedy nastąpi zmiana taryfy.
Pan Dariusz Krakowiak – poinformował, iż zmiana systemy wywozu nieczystości nie wiąże się ze zmianą taryfy: są to dwie inne sprawy. Zmiana taryfy nastąpi 1 maja 2012 r.
Pan Stanisław Rohde – przekazał obecnym, iż cena wody we wszystkich gminach ościennych jest droższa niż w gminie Sępólno Krajeńskie. W naszej gminie zbyt łagodnie podchodzi się do nie przestrzegania przez mieszkańców prawa np. ktoś nie podłącza się do kanalizacji, bo ma nielegalne odprowadzenie ścieków.
Pan Grzegorz Dudek – zapytuje Pana D. Krakowiaka jaki jest plan na całkowite zlikwidowanie nielegalnych podłączeń odprowadzenia ścieków. Ponadto uważa iż znalezienie przyczyny dostania się deszczówki do nowej tłoczni powinno trwać szybciej; poprzez użycie zadymiarki.
Pan Dariusz Krakowiak – poinformował, iż ZGK nie posiada takich planów, ponieważ nie mają uprawnień do egzekwowania odpowiedzialności za nielegalne działania, takie uprawnienia ma Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Pracownicy ZGK mogą być w komisji kontrolującej, utworzonej przez Burmistrza. W odpowiedzi na stwierdzenie dotyczące wynajęcia zadymiarki  Prezes poinformował, iż takie działanie jest kosztowne, dlatego na razie własną obsadą osobową oraz sprzętem  będzie szukał rozwiązania problemu.

Pan Edward Rózga – wnioskuje o możliwości odbioru segregowanych odpadów (dot. plastiku) przynajmniej raz w miesiącu.
Pan Dariusz Krakowiak – wyjaśnia, że informacja o odbiorze musi być zgłoszona w ZGK w Sępólnie Kraj., po takim zgłoszeniu służby odbiorą segregowane odpady.
Następnie Pan Dariusz Krakowiak omówił niesprzyjające warunki dla ciepłowni. Poinformował obecnych iż na rynku jest niewiele słomy, miejscowi rolnicy nie mają słomy. Zakład ma zapasy słomy – 3 tyś ton, ale musi dokupić około 2 tyś, aby starczyło na zbliżający się sezon grzewczy. Brak słomy spowodował podwyższenie jej ceny. W związku z powyższym od października planuje się podwyżkę ciepła o 6 %.
Pan Grzegorz Dudek – zapytuje się z jakich terenów skupuje się słomę?
Pan Dariusz Krakowiak – poinformował iż  w poprzednich latach skupywano słomę od rolników z powiatu sępoleńskiego. W tym roku z pozyskaniem słomy jest trudniej, szuka się słomy w ościennych powiatach (tj. Złotów, Chojnice.).

Ad. 4 
Pan Jarosław Dera –  przedstawił wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej Os. Słowackiego 12 i 13 w sprawie zainstalowania masztu na 4 anteny satelitarne na dz. nr 67/21 stanowiącą własność Gminy Sępólno Krajeńskie.  Komisja wyraża pozytywną opinię w sprawie w/w przedsięwzięcia, po uzyskaniu wymaganej prawem dokumentacji.

Ad. 5  
Pan Jarosław Dera –  omówił wniosek Nadleśnictwa Lutówko w sprawie przekazania na rzecz Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe drogi (dz. nr 729) w Lutowie wraz z przedstawieniem na mapie przedmiotowej działki i przedstawieniem opinii Rad sołeckich : Lutowo (nie wyrażają zgody), Lutówko (wyrażają zgodę na przekazanie działki).
Pani Danuta Wańke – uważa iż powyższa droga służy mieszkańcom regionu, jest często uczęszczana przez mieszkańców tych terenów oraz atrakcyjna pod względem turystycznym. Wnioskuje o postawienie tam znaku, że jest to droga gminna oraz wykonanie zadaszenia i parkingu wraz z pojemnikiem na śmieci.
Wszyscy Członkowie Komisji wyrazili negatywną opinię na temat przekazania tej drogi Nadleśnictwu.

Ad. 6.
Pan Jarosław Dera –  omówił wniosek Pani Doroty  w sprawie umieszczenia tablicy z logo Akademii Językowej English Strasse do znaku z nazwą ul. T. Kościuszki wraz z przedstawieniem załączonych do wniosku zdjęć. Wszyscy Członkowie Komisji wyrazili pozytywną opinie na temat umieszczenia znaku z logo Akademii Językowej, oczywiście po wyrażeniu zgody przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy jako Zarządcy drogi.

Ad. 7.
Pan Jarosław Dera – ponownie przedstawił wniosek firmy „Dompol” w sprawie odkupienia działek nr 609/20 i 609/21 W Sępólnie Kraj.. Wniosek był omawiany na posiedzeniu poprzedniej Komisji, jednak prośbą Burmistrza było ponowne przedstawienie tego wniosku, z podaniem informacji, iż wniosek dotyczy obu działek – 609/20 i 609/21 w Sępólnie Kraj.
Wszyscy  Członkowie Komisji opowiedzieli się za sprzedażą działek firmie Dompol za kwotę jaką Gmina sprzedała w/w działki w 2008 r.

Ad. 8.
Pani Małgorzata Barabach omówiła projekt uchwały w sprawie ustalenia zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu pod zabudowę mieszkaniową z usługami, działalność produkcyjno usługową oraz ubojnię we wsi Sikorz – dz. nr 381/2 gm. Sępólno Krajeńskie dla działek nr 381/4, 381/5, i 381/6 oraz przedstawiła na mapie powyższe działki. W 2008 r. podjęto uchwałę o zmianie miejscowego planu zagospodarowaniu przestrzennego. Wojewoda uchylił tą uchwałę, ponieważ była niezgodna ze studium. Teraz studium jest zgodny z w/w. projektem uchwały.
Obecni Członkowie Komisji byli za przyjęciem powyższej uchwały (4 za, 0- przeciw).

Ad. 9.
Pan Jarosław Dera omówił wnioski w sprawie wykupu oraz pokazał na mapie w/w działki:
a) dz. nr 109, 110 położonej przy ul. Ogrodowej w Sępólnie Krajeńskim (wnioskodawca p.  ); Pan J. Dera informuje, że niniejszy wniosek został zaopiniowany negatywnie przez Samorząd Mieszkańców, który proponuje dzierżawę niniejszej działki, a nie kupno. Z uzyskanych informacji wnioskodawca planuje wybudowanie stawu na powyższej działce. Pan Jarosław Dera poinformował, iż działki są nieużytkiem, świetnie nadają się na pastwisko lub staw.  Jednak podkreślił, iż wybudowanie stawu wymaga spełnienia szeregu działań (m.in. pozwolenie wodno – prawne, pozwolenie na budowe).
Komisja wstrzymuje się z wyrażeniem opinii; proponuje ponowne złożenie wniosku o wykup z podaniem informacji o planowanym przeznaczeniu działki (budowa stawu).
b) dz. nr 358/2 położonej przy ul. Sadowej w Sępólnie Krajeńskim. (wnioskodawca p.  i) – Członkowie Komisji podtrzymują negatywną opinię Zarządu Osiedla, powyższa działka jest nadal dzierżawiona (dzierżawca złożył wniosek o przedłużenie dzierżawy).
c) działki rolnej nr 30 położonej w Zbożu (wnioskodawca p.  ) – Pan Dera poinformował , iż do dnia 31 grudnia działka jest dzierżawiona przez Pana . Członkowie Komisji wyrazili pozytywną opinię (wszyscy obecni za) w sprawie sprzedaży działki po upływie dzierżawy poprzedniego użytkownika w przetargu nieograniczonym.
d) lokalu mieszkalnego nr 25/3, położonego przy ul. Hallera w Sępólnie Krajeńskim (wnioskodawca  ). Członkowie Komisji wyrazili pozytywną opinię (wszyscy obecni za) w sprawie sprzedaży powyższego lokalu.
e) lokalu mieszkalnego nr 5/22, położonego przy ul. Szkolnej w Sępólnie Krajeńskim (wnioskodawca ). Członkowie Komisji wyrazili pozytywną opinię (wszyscy obecni za) w sprawie sprzedaży działki.
f) lokalu mieszkalnego nr 56, położonego w Sępólnie Krajeńskim, Os. Słowackiego 3 (wnioskodawca  ). Członkowie Komisji wyrazili pozytywną opinię (wszyscy obecni za) w sprawie sprzedaży działki
g) lokalu mieszkalnego nr 25/24, położonego przy ul. Odrodzenia 25/24 w Sępólnie Krajeńskim (wnioskodawca ). Członkowie Komisji wyrazili pozytywną opinię (wszyscy obecni za) w sprawie sprzedaży działki
Ad. 11 Wolne wnioski i zakończenie.
1) W imieniu mieszkańców Pan Edward Rózga wnioskuje o:
-   zapewnienie ciszy i spokoju w porze nocnej w budynku, gdzie sprzedawany jest kebab przy ul. Kościuszki 15. Osoby wracające z dyskoteki terminal w soboty, niedziele w godzinach 4 – 5 rano zjawiają się w barze: kebab i zakłócają ciszę nocną mieszkańców tego rejonu.
-  zapewnienie bezpieczeństwa oraz możliwości parkowania dla mieszkańców posesji przy ul. Kościuszki 15, informuje o nieprzestrzeganiu przepisów ruchu drogowego przez klientów umieszczonych tam firm (ograniczenie prędkości do 20 na godz., zakaz wjazdu ciężarówek – nie przestrzega się), złym stanie  budynku wewnątrz i zewnątrz (budynek pęka, do mieszkań wdziera się woda, wilgoć.  Klienci stawiają swoje auta, uniemożliwiając parkowanie mieszkańcom. Członkowie Komisji proponują wydzielić parking tylko dla mieszkańców tej posesji po prawej stronie posesji przy ul. Kościuszki 15.
- sprawdzenie czy pan  postawił legalnie blaszany garaż  przy posesji ul. Kościuszki 15,
- dostarczenie gruzu na ul. H. Sawickiej (przy posesji p.  ) w celu załatania nierówności, natomiast załatanie dziur we własnym zakresie,
Członkowie Komisji wnioskują o dostarczenie gruzu na wszystkich ulicach nieutwardzonych, szczególnie niebezpiecznie jest na ul. H. Sawickiej, Krasickiego, Chopina, Wieniawskiego, Moniuszki (załatanie nierówności we własnym zakresie).
- położeniu polbruku przy bramce na ul. Sadowej (jest tam niebezpieczny uskok).
2) Pani Anna Miczko – zwraca uwagę na nierozwiązany problem skwerków przy ul. Sadowej, na które najeżdżają samochody (posadzenie małych krzewów). Ponadto Pani Przewodnicząca wnioskuje o postawienie pojemnika na śmieci przy ul Sadowej (przy szkole). Także wnioskuje o usunięcie przyczyn stojącej wody na ul. Sienkiewicza na wysokości starej mleczarni (mimo 2 kratek odprowadzających i remontu woda nadal stoi).
Pan Jarosław Dera poinformował obecnych o realizacji wniosków z poprzedniego posiedzenia Komisji. Burmistrz Sępólna Krajeńskiego przychylił się pozytywnie do zniesienia strefy zamieszkania, zakazu wjazdu ciężarówek na ul. Wyspiańskiego oraz ustawieniu znaku zakazu parkowania z inforancją nie dotyczy mieszkańców oraz służb komunalnych. Nową organizację ruchu należy uzgodnić z Powiatem. Sprawa parkowania ciężarówek na placu w Agromie jest do dogadania. Jednak rozmawiać powinni sami zainteresowani. Nastąpi zmiana organizacji ruchu przy ul. Polnej (wjazd od strony Polnej). Już trwają rozmowy z Dyrekcją SPAMEDu na temat remontu ośrodka zdrowia w Radońsku.  
Pani Przewodnicząca podziękowała zebranym i zamknęła spotkanie. Na tym protokół zakończono.


                                                                                  Przewodnicząca Komisji 
                                                                                         Anna Miczko     

 

Protokołowała: Elżbieta Basińska – Czachor  19.09.2011 r.

 

metryczka


Wytworzył: Elżbieta Basińska – Czachor (19 września 2011)
Opublikował: Katarzyna Włodarczak (16 listopada 2011, 11:44:18)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (15 maja 2023, 11:32:53)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 2002