Protokół nr 5/07

    Protokół nr 5
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie krajeńskim w dniu 22 marca 2007r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg listy obecności oraz zaproszeni goście w osobach:
1.Tomasz Cyganek               - Przewodniczący Rady Miejskiej
2.Grażyna Kędzierska            - Dyrektor Biblioteki Publicznej
3.Marek Tymecki                   - Dyrektor ZOOS-u
4.Barbara Kaplar                   - Inspektor Urzędu Miejskiego

Porządek obrad:
1.Powitanie i stwierdzenie quorum.
2.Przyjęcie porządku obrad.
3.Opinia w sprawie dzierżawy apteki „Rodzinnej” przy ulicy Szkolnej.
4.Opinia w sprawie sprzedaży lokalu mieszkalnego przy ulicy Hallera 2
5.Informacja na temat zjawisk patologicznych w placówkach oświatowych na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie.
6.Informacje dot. działalności kultury ( SDK, Biblioteka Publiczna, świetlice wiejskie).
7.Informacje o postępach realizacji zadania budowy hali widowiskowo-sportowej.
8.Sprawy bieżące.
9. Wolne wnioski i zakończenie.

Ad.1 i 2.
Po powitaniu i stwierdzeniu quorum , Pan Przewodniczący przedstawił porządek obrad, do którego zaproponował włączenie jeszcze jednego punktu dot. omówienia Gminnej Strategii Edukacji Elementarnej i poddał pod głosowanie. Komisja jednogłośnie przyjęła porządek obrad z zaproponowaną poprawką.

Ad.3.
Pan Przewodniczący powiedział, że brał udział w posiedzeniu Komisji Zdrowia Rady Powiatu. Obecny na spotkaniu przedstawiciel Pana Bruzdy-właściciela apteki ‘Rodzinnej” powiedział, że gdyby wszystkie apteki pełniły dyżury nocne to Pan Brózda wyrazi zgodę, w innym przypadku nie. Jednakże pozostałe apteki nie wyraziły zgody.
Jest to ewenement, bo w całym Powiecie nie ma apteki dyżurującej w nocy.
Pan Andrzej Piekut powiedział, że Pan Brózda dostał zgodę na prowadzenie apteki bez przetargu pod warunkiem, że będą dyżury nocne.
Pan Kazimierz Horyd dodał, że Komisja wielokrotnie tym się zajmowała i jej stanowisko było, żeby ta apteka pełniła dyżury. W Wałdowie jest tylko punkt apteczny ale widać jak bardzo jest potrzebny.
Pan Andrzej Porożyński powiedział, że może jeszcze raz zorganizować spotkanie i porozmawiać z właścicielem apteki, sprawę załatwić polubownie.
Komisja jednakże zagłosowała za wymówieniem i ogłoszeniem przetargu.
Pani Barbara Kaplar dodała, że Gmina ma uregulowane wszystko w stosunku do właściciela apteki, wszystko jest uregulowane i nic Gmina nie jest winna.

Ad.4.
Pani Barbara Kaplar powiedziała, ze mieszkanie przy ulicy Hallera zostało opuszczone przez właściciela, który całkowicie go wyremontował. Komisja Gospodarki Komunalnej prosi tut. Komisję o wydanie opinii w sprawie ewentualnej sprzedaży w/w lokalu bądź przekazanie lekarzowi specjaliście, który chciałby osiedlić się na terenie Gminy. Pani Kaplar powiedziała, że jest dużo chętnych osób do kupienia tego lokalu w drodze przetargu.
Komisja jednogłośnie zagłosowała za sprzedażą lokalu w drodze przetargu.

Ad.5.
Pan Przewodniczący odczytał pismo otrzymane z Komendy Policji na temat zjawisk patologicznych w szkołach ( zał. do protokółu).
Powyższe informacje Komisja przyjęła do wiadomości.
Pan Marek Tymecki dodał, że Kurator Oświaty z Bydgoszczy wydał odpowiednie zarządzenie w/w sprawie. Gminy maja wyciągnąć konsekwencje ze zwolnieniami z pracy włącznie. Ponadto Kurator zaproponował zainstalowanie kamer, rozdzielenie Zespołu Szkół nr 1 , wzmocnienie dyżurów czynnych, nie biernych, oraz wdrożyć działania poprawiające wizerunek i prestiż nauczyciele. To niektóre propozycje Kuratorium.
Na tym zakończono punkt 5.

Ad.6.
Następnie Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej przedstawiła obszerne sprawozdanie z działalności Biblioteki za rok 2006 (zał. do protokółu).
Pan Andrzej Piekut zapytał, czy książka obroni się przez Internetem?
Pani dyrektor powiedziała, że jest szybki dostęp do Internetu ale są to tylko informacje wybiórcze. Ludzie starsi nadal maja szacunek do książek, chociaż badania statystyczne wskazują, że czytelnictwo spada.
Ale cieszy fakt , że w Gminie czytelnictwo się rozwija. Funkcja książki jest podtrzymywana.
Pan Kazimierz Horyd zapytał jak wygląda dostęp do książek na wsiach?
Pan Dyrektor odpowiedziała, , że dostęp jest słaby nie ma wypożyczalni książek, a jak były to też mieszkańcy wsi mało korzystali z wypożyczalni.
Pani Grażyna Kędzierska przedstawiła sprawozdanie z działalności SDK, Wiejskich Domów Kultury i świetlic wiejskich (zał. do protokółu).
Pani Dyrektor dodała, że jest potencjał ludzki i materiały do pracy, ale budynki wymagają remontów. Konieczne jest na bieżąco uzupełniać doposażenie, dach przecieka w SDK, trzeba by było wymienić drzwi kinowe. Niestety na to pieniędzy brak. Świetlic wiejskich jest 18 , część Pań świetlicowych jest na pół etatu, zgodnie z umową z PUP w Sępólnie Krajeńskim. Należałoby ująć w statucie SDK również świetlicę w Zbożu, która została uruchomiona dzięki projektowi, który do końca lipca jest realizowany.
Pan Dyrektor proponuje również, żeby Dni Sępólna przenieść na sierpień, kiedy obchodzony będzie dzień Św. Wawrzyńca, a w maju zorganizować majówkę dla mieszkańców.
Komisja do tego tematu powróci.

Ad.7.
Pan Andrzej Piekut powiedział, że wszystko jest zgodne z przyjętymi terminami, że został złożony wniosek do Starostwa o wyrażenie zgody o zabudowę.
Pan Tomasz Cyganek dodał, że Pan Burmistrz ma złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, aby przyznane środki finansowe przekazać w jednej transzy. Gmina czeka na odpowiedź.

Ad.8.
Pan Przewodniczący powiedział, że została opracowana Strategia Gminna Edukacji Elementarne, w której sam osobiście brał udział. O zapoznanie z tą Strategią Pan Przewodniczący poprosił Pana Marka Tymeckiego.
Pan Marek Tymecki zaprezentował w/w strategię pokazem multimedialnym. Strategia ma być realizowana w latach 2007-2013 i powinna być w tej sprawie podjęta uchwała. Ponadto łatwiej jest się starać o jakieś środki zewnętrze, gdy projekt jest zgodny z przyjętą strategią.
Pan Andrzej Porożyński powiedział, że dokument jest dobry i może pomóc w zdobyciu dodatkowych środków finansowych na realizację różnych działań.
Pan Andrzej Piekut dodał, że do tej strategii powinna być zrobiona kalkulacja finansowa, aby wiedzieć ile pieniędzy potrzebnych będzie do realizacji tej strategii.
Komisja poparła powyższe.

Ad. 9.
Komisja wypracowała następujące wnioski:
1.Opiniuje pozytywnie sprzedaż  lokalu mieszkalnego przy ulicy Hallera 2 w drodze przetargu.
2.Wymówić aptece „Rodzinne” i ogłosić przetarg.
3.Komisja aprobuje projekt Strategii Gminnej Edukacji Elementarnej, jednakże należy dokonać kalkulacji finansowej do tej strategii.

Na tym zakończono posiedzenie Komisji, Pan Przewodniczący podziękował zebranym i zamknął spotkanie.

Przewodniczący Komisji
Roman Porożyński

Protokółowała :
Hanna Sobiechowska

metryczka


Wytworzył: Hanna Sobiechowska (22 marca 2007)
Opublikował: Hanna Sobiechowska (2 kwietnia 2007, 09:48:27)

Ostatnia zmiana: Hanna Sobiechowska (2 kwietnia 2007, 11:20:20)
Zmieniono: estetykę

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1195