Protokół Nr 17/07


Protokół Nr 17/07
z posiedzenia Komisji Budżetu i Handlu Rady Miejskiej w dniu 17 grudnia 2007r.



W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Skarbnik Gminy Urszula Lange
2. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Frohlke
2. Sekretarz Gminy Dariusz Wojtania.


Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Janusz Tomas, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
  3. Opinia Komisji dot. projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2007r.
  4. Opinia Komisji dot. projektu uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  5. Opinie Komisji dot. projektów uchwał w sprawach ustalenia wartości najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz wartości jednego punktu w tabeli miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pracowników Zakładu Transportu i Usług w Sępólnie Krajeńskim.
  6. Opinia Komisji dot. projektu uchwały w sprawie diet i zwrotu kosztów podróży służbowych przysługujących radnym, sołtysom oraz przewodniczącym zarządów osiedli.
  7. Opinia Komisji w sprawie dofinansowania Sołectwa Teklanowo.
  8. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.


Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 26 listopada 2007r.


Ad.3. Skarbnik Gminy przedstawiła Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2007r. Nadmieniła, że projekt uchwały pozostaje wciąż „otwarty”, w związku z możliwością ujmowania w nim do czasu Sesji Rady Miejskiej nieprzewidzianych dochodów i wydatków.
Pani Grochowska zapytała o opóźnienie realizację inwestycji budowy wodociągów w Sikorzu i Trzcianach. Pani Lange wyjaśniła, że Gmina jest zainteresowana zakończeniem inwestycji, inwestor za każdy dzień zwłoki będzie musiał uiścić kwoty kary umownej, wynikającej z zawartej umowy.

Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt w/w uchwały.


Ad.4. Pani Frohlke przedstawiła Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2008.
Pani Frohlke poinformowała, że Gminny Program jest zgodnie z ustawą sporządzany corocznie. Tegoroczny Program został opracowany ponadto w formie tabelarycznej.
Przedstawiła planowane wydatki na działalność w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi świadczone z budżetu Ośrodka Pomocy Społecznej przez inne podmioty:
- ZDL „Bonus” kwota 17tys.zł. (usługi na prowadzenie indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych)
- Klub AA „Jantar” kwota 7tys.zł.
- Świetlica Terapeutyczna kwota 33.400zł. (usługi na świadczenia terapeutyczne dla dzieci z rodzin zagrożonych alkoholizmem ). Nadmieniła, że koszt tego zadania jest wysoki, ale warty realizowania, korzysta z świadczeń bowiem bardzo dużo dzieci.
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych kwota 34.100zł. (7tys. dla biegłych + 17tys.zł. na diety dla członków Komisji + 10.100zł. na obsługę administracyjną Komisji ). Nadmieniła, że uczestniczy w posiedzeniach Komisji, uważa że jest dobrze rozbudowana pomoc dla osób uzależnionych.
- Organizacja zajęć pozalekcyjnych kwota 17tys.zł. (środki będą przekazywane tylko na zajęcia organizowane w miesiącach wakacyjnych)
- działalność Punktu Przeciwdziałania Narkomanii przy Gminnym Centrum Informacji kwota 7tys.zł. Jest to koszt realizacji programu, który realizuje roboczy zespół z udziałem przedstawicieli szkół i Komendy Powiatowej Policji.
Pani Frohlke nadmieniła ponadto, że w każdym roku jest organizowany wypoczynek wakacyjny dla dzieci. W tym roku wypoczynkiem zostały objęte również dzieci wiejskie (koszt jednorazowego wyjazdu wszystkich dzieci na 10 dni – 15tys.zł.). Niestety frekwencja dzieci wiejskich podczas wyjazdów jest znikoma, dzieci nie są chętne do korzystania z tej formy wypoczynku. Również istnieje pomoc w zakresie dożywiania dzieci wiejskich, działalność jest prowadzona w ramach punktów przedszkolnych objętych programem „tam gdzie nie ma przedszkoli”
Pan Stachowicz zapytał o liczbę osób na terenie Gminy, zarejestrowanych, uzależnionych od alkoholu. Pani Frohlke odpowiedziała, że nie jest w stanie obecnie podać konkretnej liczby, dane statystyczne w tej sprawie będzie posiadać dopiero w dniu 15 stycznia, po otrzymaniu cząstkowych sprawozdań. Poinformowała, że obecnie w samym Ośrodku Pomocy Społecznej jest zarejestrowanych około 70 rodzin współuzależnionych. Dodała, że całokształt funkcjonowania Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawi podczas marcowej Sesji Rady Miejskiej.
Pan Jagodziński poruszył fakt tzw. „martwych dusz”. Chodzi o sytuację, gdy opłaca się zajęcia terapeutyczne za osoby, które z tych porad faktycznie nie korzystają. Pani Frohlke powiedziała, że zwróci się o uregulowanie tej sytuacji do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pani Grochowska zapytał o współprace z Powiatem? Pani Frohlke powiedziała, że nie jest najlepsza, w szczególności z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Pan Jagodziński zapytał o kontakty kuratora z osobą uzależnioną. Pani Frohlke powiedziała, że kontakt powinien następować raz w miesiącu, koszty kuratora opłaca sąd.

Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt w/w uchwały.


Ad.5. Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekty uchwał Rady Miejskiej w sprawach ustalenia wartości najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz wartości jednego punktu w tabeli miesięcznych kwot wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników:
  • Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim
  • Zakładu Transportu i Usług w Sępólnie Krajeńskim.


Ad.6. Sekretarz Gminy przedstawił Komisji projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie diet i zwrotu kosztów podróży służbowych przysługujących radnym, sołtysom oraz przewodniczącym zarządów osiedli.
Pan Wojtania poinformował, że intencją uchwały jest doprecyzowanie zapisów z w/w zakresu. Dodał, że uchwała nie powoduje praktycznie żadnych skutków finansowych. Poinformował, że sołtys oraz przewodniczący zarządu osiedla za swoją działalność, zgodnie z ustawą, może otrzymywać świadczenie w postaci diety oraz zwrotu kosztów przejazdu, w dotychczasowej uchwale tymczasem była mowa np. o zwrocie kosztów za korzystanie z aparatu telefonicznego. Tego dotyczy właśnie korekta w projekcie uchwały. Propozycja doprecyzowania zapisu obejmuje również kwestii otrzymywania diet przez Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej.


Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt w/w uchwały.


Ad.7. Komisja zapoznała się z wnioskiem Rady Sołeckiej Teklanowa w sprawie dofinansowania ogrodzenia boiska wiejskiego i placu zabaw od strony szosy.
Komisja zasugerowała dofinansowanie z budżetu Gminy, w miarę posiadanych środków.


Ad.8. W wolnych wnioskach:
- Pan Stachowicz poruszył sprawę konieczności budowy chodnika w Iłowie. Pan Tomas poinformował, że środki budżetowe na budowę chodników i dróg zostaną rozdysponowane podczas jednego z kolejnych posiedzeń Komisji Gospodarki Komunalnej. Dodał, że ponadto w projekcie budżetu została zarezerwowana kwota w wysokości 20tys.zł. na projekty budowy chodników, być może właśnie już tam jest zaplanowana budowa chodnika. Pan Tomas zaznaczył, że będzie pilotował tą sprawę.



Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.



Przewodniczący Komisji
Janusz Tomas

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (17 grudnia 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (28 lutego 2008, 11:30:50)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 948