Protokół Nr 75/10 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 6 stycznia 2010r.


 
Protokół Nr 75/10
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w dniu 6 stycznia 2010r.
 
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej – Izabela Frohlke – Zalewska
2. Zastępca Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej – Sylwia Witkowska – Ostrowska
 
 
 
         Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Pani Wiesława Grochowska, która po powitaniu zebranych zaproponowała następujący jego porządek:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Zapoznanie się z informacją w zakresie realizacji zadań wynikających z gminnej strategii integracji i rozwiązywania problemów społecznych za 2009r.    
4. Przygotowanie rocznej informacji z prac Komisji za 2009r.
5. Wolne wnioski i zakończenie.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie. 
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 3 grudnia 2010r.
 
 
Ad.3.  Komisja zapoznała się z informacją w zakresie realizacji zadań wynikających z gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych. Wyjaśnień w w/w zakresie udzielały Pani Izabela Frohlke – Zalewska  i Pani Sylwia Witkowska - Ostrowska.
 
Na wstępie Pani Ostrowska przedstawiła Komisji sprawozdanie z realizacji w/w Strategii za 2009r. (szczegółowe sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu). Poinformowała, że celem realizacji Strategii został powołany w dniu 24 kwietnia 2008r. zespół doradczy dla koordynacji działań i rozwiązywania problemów społecznych w Gminie Sępólno Krajeńskie. W skład Zespołu wchodzą pedagodzy szkolni, przedstawiciele szkół oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji. Nadzór nad pracą Zespołu prowadzi Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. Nadmieniła, że zadaniem Zespołu jest wsparcie Ośrodka Pomocy Społecznej w realizacji zadań zawartych w poniższych dokumentach:
- Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Sępólno Krajeńskie na lata 2007-2013
- Systemie Profilaktyki i Opieki Nad Dzieckiem i Rodziną Gminy Sępólno Krajeńskie na lata 2007-2013
- Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Sępólno Krajeńskie
- Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2009r.
Poinformowała, że Zespół odbył w 2009r. cztery posiedzenia, podczas których omawiano następujące tematy:
- utworzenie etatów dla wychowawców, celem zapewnienia całodobowej opieki dla dzieci, które będą doprowadzane z interwencji do Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wielofunkcyjnej w Więcborku. Ustalono, że w/w Placówka zapewni 5 miejsc dla dzieci.  
- przeprowadzanie obdukcji ofiar przemocy
- brak przepływu informacji z Policji do szkół i Ośrodka Pomocy Społecznej o wykroczeniach i przestępstwach nieletnich lub podejrzeniu ich zaistnienia                       
- umieszczanie dzieci w placówce opiekuńczo-wychowawczej w porozumieniu z pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
- organizowanie spotkań dla nauczycieli dotyczących rozpoznawania objawów zażycie narkotyku przez dzieci.
- utworzenie w Gminie Sośno od końca czerwca 2009r. zawodowej rodziny zastępczej o charakterze pogotowia opiekuńczego dla trzech dzieci. Pani Ostrowska nadmieniła, że niestety od miesiąca stycznia rodzina zrezygnowała z pełnienia funkcji pogotowia rodzinnego, w tym zakresie żadnego wsparcia nie udzieliło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.  
- przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.            
Nawiązując do omawianych tematów Pani Ostrowska podkreśliła, że trudnym tematem jest przepływ informacji pomiędzy Policją a nauczycielami i Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Policja często powołuje się brakiem przepływu informacji w związku z ustawą o ochronie danych osobowych. Sytuacja taka powoduje, że pedagog nie posiadając odpowiednich informacji nie może podjąć odpowiednich działań na terenie szkoły. Pani Frohlke dodała, że dodatkowym utrudnieniem jest niewielka chęć współpracy ze strony rodziców.                 
Pani Frohlke zaznaczyła, że występowanie patologii w rodzinie na pewno uległoby ograniczeniu, gdyby istniało fachowe i kompetentne Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Ośrodek Pomocy Społecznej ze swojej strony w ramach realizacji Strategii, podjął oddzielne działania w w/w zakresie tj. zatrudni na osiem godzin tygodniowo psychologa, być może dojdzie również do rozbudowania sieci porad na temat problemów rodzinnych i uzależnień. Istnieje również zapotrzebowanie na usługi w zakresie psychiatrii. Udzielane będą także porady on-line, co bardzo ułatwi kontakt z osobami posiadającymi różnorakie problemy.                 
 
Pani Frohlke i Pani Ostrowska przedstawiły następnie działania jakie Ośrodek Pomocy Społecznej podjął we współpracy z innymi instytucjami celem realizacji Strategii lub w jakich współuczestniczył tj:
- Monitorowanie środowiska w godzinach popołudniowych przez pracowników socjalnych Ośrodka wspólnie z dzielnicowymi w ramach wdrażania procedury „Niebieskiej Karty”. W ramach monitorowania środowiska kierowano sprawy do sądu o stosowaniu przemocy, w kilku przypadkach osoby stosujące przemoc kierowano na podjęcie leczenia odwykowego. Osoby pokrzywdzone korzystały ze wsparcia w Punkcie Interwencji Kryzysowej (około 140 osób- bezpłatna pomoc psychologiczna, prawna, socjalna i pedagogiczna). Pani Frohlke podkreśliła, że problemem w w/w zakresie jest znieczulica sąsiedzka, jeśli już wpłyną do Ośrodka informacje o przemocy w rodzinie, to są one zwykle anonimowe, wobec czego nie można powołać świadka w ewentualnie wszczętej sprawie sądowej. Pani Frohlke zwróciła również uwagę na problemy, jakie wynikają z migracji mieszkańców, zaistniały bowiem przypadki zaciągania kredytu na inne osoby bądź też nawet pozbawiania właścicieli uprawnień do zajmowanych mieszkań. Pani Frohlke podkreśliła również ogromny problem istniejący na terenie naszej Gminy tj. praktycznie brak mieszkań socjalnych, w których można umieszczać osoby nie radzące sobie życiowo.            
- Ośrodek wspierał finansowo obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia
- Zorganizowano I Powiatowy Konkurs Plastyczny w Więcborku, z udziałem dzieci z naszej Gminy, na plakat pod hasłem „Alkohol i inne uzależnienia”       
- Zorganizowano Turniej Piłkarski „Dzikich Drużyn” z udziałem dzieci z poszczególnych szkół
- Zorganizowano III Olimpiadę dla Osób Niepełnosprawnych w Kamieniu Krajeńskim.
- Zorganizowano wycieczkę dla osób niepełnosprawnych do Torunia z udziałem 36 osób z terenu naszej Gminy.
- Zorganizowano wigilię dla osób niepełnosprawnych z udziałem 60 samotnych i niepełnosprawnych osób z terenu naszej Gminy.
- Od 2008r. Ośrodek przystąpił do realizacji projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki otrzymane z funduszu przeznaczono na aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu i zagrożeniu wykluczeniem społecznym. Ze środków w 2008r. skorzystało 18 osób a w 2009r. - 21 osób.      
- Realizowano w szkołach programy profilaktyczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży celem rozwijania zdolności i umiejętności tanecznych, sportowych, artystycznych i dziennikarskich. W trakcie realizacji programów informowano dzieci i młodzież o problemach związanych z alkoholizmem, narkomanią, chorobami cywilizacyjnymi i nikotynizmem. Pani Frohlke podkreśliła dobrą współpracę ze szkołami w szczególności w zakresie organizowania czasu wolnego. Pozytywnymi wynikami jest przede wszystkim prowadzenie w szkołach zajęć pozalekcyjnych a także popołudniowe funkcjonowanie boiska sportowego „Orlik” przy Zespole Szkół Nr 3.    
Poinformowano, że Ośródek Pomocy Społecznej współpracuje ze Stowarzyszeniami działającymi na terenie naszej Gminy, m.in. ze:
- Stowarzyszeniem „Duże Różowe Słońce”
- Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Gminy Sępólno Krajeńskie „Wawrzyniec”
- Stowarzyszeniem „Dorośli Dzieciom”, prowadzącym m.in. Punkt Konsultacyjno – Profilaktyczny do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
- Świetlicą Terapeutyczną, oferującą zajęcia opiekuńcze, socjoterapeutyczne, pomoc w nauce
- Stowarzyszenie „Hospicjum” działające na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych
- Stowarzyszenie Klub Abstynenta „Jantar”.
 
Pani Frohlke podkreśliła, że realizacja Strategii następuje przy udziale wielu innych instytucji, podkreśliła jednak wielkie zaangażowanie w realizacji Strategii Stowarzyszenia „Dorośli Dzieciom”, Świetlicy Terapeutycznej oraz Centrum Kultury i Sztuki. Mankamentem jest natomiast małe zaangażowanie w realizacji Strategii przez poszczególne podmioty służby zdrowia zwłaszcza w zakresie odpowiedniego przepływu informacji.  
Pani Frohlke, podsumowując, wyraziła zadowolenie z zaangażowania w realizację Strategii przez Pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Jej zdaniem, realizacja Strategii, we współpracy z innymi podmiotami mogłaby zostać rozszerzona, niestety brakuje bazy lokalowej. Wiele cennych inicjatyw nie może być zrealizowanych właśnie z powyższego. Nadmieniła, że problemem jest także brak zapewnienia bezpłatnej pomocy prawnej. Jak wielką skalą jest realizacja strategii świadczy fakt, że Ośrodek Pomocy Społecznej np. pozyskał 15 ton żywności, którą otrzymali klienci korzystający z pomocy Ośrodka. Podkreśliła również fakt poszerzania zadań celem realizacji Strategii np. o programy mające na celu integrację społeczności wiejskiej (program PAL – na początek Sołectwa Radońsk, Iłowo i Komierowo) oraz o szkolenia motywacyjne i kursy prawa jazdy.     
   
Komisja przyjęła informację do wiadomości, jednocześnie opiniując  jednogłośnie pozytywnie realizację Strategii integracji i rozwiązywania problemów społecznych za 2009r. Komisja z zadowoleniem przyjęła fakt dobrej jakości pracy w realizowaniu Strategii wykonywanej przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej we współpracy przede wszystkim ze Stowarzyszeniem „Dorośli Dzieciom”, Świetlicą Terapeutyczną i Centrum Kultury i Sztuki.
Komisja postanowiła, że skieruje do Burmistrza pisemne wnioski celem dalszego usprawnienia realizacji Strategii w latach kolejnych.              
        
 
Ad.4. Komisja przygotowała informację ze swoich prac za 2009r. Komisja przedstawi informację na najbliższej Sesji Rady Miejskiej.
 
 
 
         Wobec braku wolnych wniosków, po wyczerpaniu porządku obrad Przewodnicząca zakończyła posiedzenie.
 
 
 
 
                                                                                 Przewodnicząca Komisji
                                                                                   Wiesława Grochowska              
 
 
protokołował:
Tomasz Dix
   
       

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (6 stycznia 2010)
Opublikował: Administrator (16 kwietnia 2010, 10:23:26)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 937