Protokół nr 14/07

Protokół nr 14
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w dniu 17 września 2007r.

W posiedzeniu wyjazdowym udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz Dyrektorzy kontrolowanych placówek oświatowych w osobach:
1.Grażyna Burczyk                 - Dyrektor ZS w Lutowie,
2.Aleksandra Tymecka           - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiśniewie,
3.Hanna Śliwińska                 - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zbożu,
4.Katarzyna Kolasa                - Dyrektor ZS nr 1 w Sępólnie Kraj.

Głównym tematem są informacje na temat wyników egzaminów kompetencyjnych za okres ostatnich trzech lat w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz ile dzieci i młodzieży przystąpiło do powyższych egzaminów w I terminie a ile II?

Lutowo.
Pan Przewodniczący wyjaśnił cel wizyty Komisji, pokazał upoważnienie Przewodniczącego Rady Miejskiej do przeprowadzenia kontroli i poprosił Panią Dyrektor o informacje dot. egzaminów kompetencyjnych oraz dzienniki potwierdzające obecności uczniów.
Pani Grażyna Burczyk powiedziała, że w ciągu ostatnich trzech lat wszystkie dzieci brały udział w egzaminach i nie było sytuacji aby , którekolwiek dziecko zdawało w drugim terminie. Dokumentacja to potwierdziła.
Pan Kazimierz Horyd zapytał dlaczego tak długo czeka się na wyniki egzaminów?
Pani Dyrektor powiedziała , że to zleży od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Pan Edward Stachowicz zapytał, czy takie same są pytania w I terminie i w II ?
Pani Dyrektor odpowiedziała, że nie wie, szkole zależy żeby wszyscy uczniowie w I terminie zdawali, jest obecna również pielęgniarka .
Komisja zapytała czy są jakieś problemy?
Pani Grażyna Burczyk odpowiedziała, że brak jest pieniędzy, teraz trzeba by wymalować wnętrze szkoły, bo z zewnątrz bardzo ładnie wygląda i muszą zakupić siatkę na ogrodzenie. Ponadto mają problemy z uzyskaniem opinii o uczniu z poradni pedagogiczno-psychologicznej. Procedury te trwają bardzo długo i niezbyt chętnie wydają opinię o dostosowaniu. Na podstawie takiej opinii dopiero szkoła może podejmować jakieś kroki oraz te dzieci mogą zdawać egzaminy w innej grupie. Pani Dyrektor uważa, że może to też mieć później wpływ na wyniki egzaminów. Np. w zeszłym roku zostało dziecko zgłoszone i prośba o wydanie opinii, to dopiero teraz na września dziecko to jest wzywane do poradni. Coś jest nie tak. Na tym zakończyła Pani Dyrektor. Pan Przewodniczący podziękował i następnie komisja udała się do szkoły podstawowej w Wiśniewie.

Wiśniewa.
Pani Dyrektor powitała Komisję, i przedstawiła wyniki egzaminów z ostatnich trzech lat, udostępniając całą dokumentację. W pierwszym terminie wszystkie dzieci zdawały egzamin, nie było zwolnień lekarskich. Pani Dyrektor dodała, że szkoła zawsze ma powyżej średniej powiatowej , regionalnej czy wojewódzkiej.
Szkołę i klasy rozpatruje się w kontekście całego kraju. Mają bardzo dobre wyniki. Natomiast maja problem z poradnią psychologiczno-pedagogiczną. Na opinie trzeba czekać bardzo długo. Nasz Powiat odbiega od wydawania opinii i9 jest ich wydawanych najmniej, może to również mieć znaczenie na wyniki egzaminacyjne. Pani Dyrektor dodała, że są dzieci z chorobami przewlekłymi i piszą również ten sam test.
Pan Edward Stachowicz zapytał po jakim czasie dostają zawiadomienie, żeby uczeń zgłosił się do poradni?
Pani Dyrektor odpowiedziała, że to różnie wygląda, czasami powyżej 2 miesięcy. Gdyby dziecko otrzymało zaświadczenie o chorobie przewlekłej miałoby prawo pół godziny dłużej pisać. Ale Pani Aleksandra Tymecka jest bardzo zadowolona, że szkoła posiada certyfikat jakości jako jedna z 8 w całym kraju. Natomiast problemów jest sporo:
1. Wiecej środków powinno przeznaczać się na profilaktykę w szkołach.
2. Brak jest przepływu informacji – chodzi o projekty i i org. Pozarządowe.
3. Istotne jest, żeby budżet szkoły był budżetem respektowanym – chodzi o paragrafowanie wydatków osobowych ( żeby nadwyżki finansowe pozostawić w gestii szkoły).
4. Za niskie są dodatki dla Dyrektorów – często Dyrektor za własne pieniądze opłaca telefony , samochód i inne.
5.Sprawa stawu przy szkole- jest to teren szkoły i powinna być ugoda a nie dzierżawa dla prywatnej osoby.
Pani Aleksandra Tymecka dodała, że powinna być podpisana ugoda (nie dzierżawa), gdyż następuje oderwanie od gruntów szkolnych od prac inwestycyjnych. Grunty są Gminy ale zarządcą jest Dyrektor szkoły i w pełni za ten teren odpowiada.
W ugodzie powinno być zawarte zobowiązanie Pana Orlikowskiego do:
- wycięcia istniejącego drzewostanu wraz z korzeniami do końca 20007r.
- oczyszczania stawu,
- dbanie o całą linię brzegową,
- nie będzie rościł pretensji z tytułu strat ryb-stanu zarybienia,
- nie będzie zgłaszał pretensji co do działań szkoły i nowych budynków dydaktycznych.
Pani Dyrektor zapewnia, że jest wstanie w ciągu tygodnia dokonać zasypania stawu, postawi ogrodzenie. Ponadto powinno się sprawdzić czy Pan Orlikowski posiada pozwolenie wodno-prawne. Powyższe uwagi Komisja przedstawi na posiedzeniu komisji Rolnictwa.
Na tym zakończono wizytę w Wiśniewie.

Zboże.
Pani Dyrektor Ewa Śliwińska powitała Komisję i jak w w/w szkołach przedstawiła całą dokumentację, potwierdzająca obecność 100% dzieci na egzaminach kompetencyjnych. Natomiast potwierdziła słowa wcześniej wypowiedziane przez Dyrektorów szkół, że największy problem to uzyskanie w odpowiednim czasie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej. W Szkole jest 97 uczniów w tym 15-16 z różnymi upośledzeniami. W tym SA dzieci niesłyszące, niedowidzące. Pani Dyrektor dodała, że przydałoby się więcej pieniędzy na środki dydaktyczne a największa bolączką są komputery. Zatrudnia nauczyciele z różnych szkół, maja po 1 nadgodzinie. Pani Dyrektor też ma jedna nadgodzinę. Ponadto za mały jest dodatek motywacyjny, powinien być podwyższony. Pani Dyrektor jest zadowolona z tego co już dostała i zostało zrobione w szkole. Pan Przewodniczący podziękował i Komisja udała się do Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim.

Zespół Szkół nr 1.
Komisję powitała  Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Pani Katarzyna Kolasa. Pani Dyrektor przedstawiła dokumentację potwierdzająca obecność uczniów na egzaminie kompetencyjnym. Był jeden przypadek przez ostatnie trzy lata, że uczennica  zdawała egzamin w II terminie, ze względu na brak jej stawiennictwa w szkole. W II terminie była doprowadzona na egzamin do szkoły.
Jeżeli chodzi o współpracę z poradnią psychologiczno-pedagogiczną to są takie same problemy jak w poprzednich szkołach. Bardzo długo czeka się na wydanie opinii czy orzeczenia. Uczniów w szkole jest 486. W I gimnazjalnej jest 34 uczniów. Jest dwoje dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Pan Przewodniczący zapytał ile jest etatów obecnie?
Pani Katarzyna Kolasa odpowiedziała, że w świetlicy szkolnej jest 0,75 etatu, w bibliotece nauczycielka odchodzi na emeryturę. Problem etatu w świetlicy został rozwiązany i jedna Pani pracować nadal będzie na 0,75 etatu, druga 0,25 etatu i uzupełniony etat dydaktyczny. Problemy są z językowcami. Nauczyciele WF mają nadgodziny po 16 i 18 godz., Dyrektor ma 3 nadgodziny i zastępca 3 nadgodziny.
Pan Edward Stachowicz zapytał, do której odbywają się zajęcia szkolne?
Pani Dyrektor odpowiedziała, że do 16,20.
Pani Dyrektor powiedziała, że nie wzięła odpowiedzialności za inwentaryzację szkoły, po przejęciu obowiązków Dyrektora. Okazało się, że ostatnie księgi są z 2000 roku. Nie przejęła również archiwum, nic nie zostało zrobione. Dopiero teraz zaczyna porządkować dokumentację. Pani Dyrektor zaznaczyła, że nie wie jak odtworzyć tą dokumentację, z 2004r. brak jest również odpisów z protokółu kasacyjnego. Z tym jednak problemem zwróci się do Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej. O wszystkim poinformowany jest Pan Dyrektor Marek Tymecki. Stan majątku nie jest uzgodniony i jest nieznany. Będzie problem z jego   odtworzeniem. Pani Dyrektor dodała, że są spisane wszystkie wartościowe rzeczy, szkołę przyjęła ale bez odpowiedzialności finansowej.
Inne problemy to 4 toalety nieczynne, termomodernizacja szkoły, cała instalacja jest aluminiowa, a więc do wymiany, oraz pozostały jeszcze do wymiany niektóre okna. Prosi Komisję o wsparcie i pomoc w powyższych sprawach.
Będzie wykonane ogrodzenie szkoły w związku z monitoringiem szkoły.
Na tym zakończono wizytę w ZS nr 1 w Sępólnie Krajeńskim.

Komisja zakończyła posiedzenie i wizytacje szkół, wnioski wypracuje na kolejnym posiedzeniu.

 

                                                                                Przewodniczący Komisji
                     
                                                                                Roman Porożyński

 


 
Protokółowała:
Hanna Sobiechowska

metryczka


Wytworzył: Hanna Sobiechowska (17 września 2007)
Opublikował: Katarzyna Pulchna (22 listopada 2007, 10:59:26)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1318