Protokół Nr 19/2012 z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej w dniu 11 stycznia 2012r.


Protokół Nr 19/2012
z posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej
w dniu 11 stycznia 2012r.
 
 
    W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Rohde
2. Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej – Zbigniew Tymecki
3. Dyrektor Zakładu Transportu i Usług – Tomasz Mroziński
4. Księgowa Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej – Renata Noga
5. Inspektor Referatu Inwestycji Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Sportu – Tadeusz Telicki
6. Inspektor Referatu Spraw Obywatelskich – Hanna Sobiechowska
7. Redaktor „Wiadomości Krajeńskich” – Robert Środecki              
 
 
         Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Robert Grochowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
2. Zatwierdzenie protokołów z miesiąca listopada i miesiąca grudnia;
3. Informacja w zakresie dowozu dzieci do szkół na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie;
4. Wniosek o przyznanie nagrody rocznej dla Dyrektorów instytucji kultury;
5. Informacja o stanie finansowym oświaty;
6. Opinia w sprawie projektów uchwał dot. nagród i wyróżnień za osiągnięcia sportowe;
7. Wypracowanie sprawozdania z działalności Komisji za 2011r.;
8. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.       
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokoły ze swoich poprzednich posiedzeń z miesiąca listopada i grudnia.      
 
 
Ad.3. Dyrektor Zakładu Transportu i Usług przedstawił informację w zakresie dowozu dzieci do szkół na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie.
Powiedział, że sprawa dowozu dzieci do szkół została praktycznie uregulowana, nie istnieją większe przeładowania w autobusach szkolnych, chociaż zdążają się incydentalne przypadki w związku z dojściem zerowych. Nadmienił, że dowożonych do szkoły jest około 630 dzieci dziennie, 200 dzieci jest dowożonych jako nieuprawnione. Transport dzieci do szkół jest zapewniony przez 6 autobusów i 2 mikrobusy, w każdym autobusie jest opiekun. Autobusy wykonują około 4,5km. tygodniowo. Oprócz typowego dowozu Zakład refunduje zwrot kosztów przejazdu (dla dzieci Szkoły Specjalnej Nr 2- zakup biletów miesięcznych) a także dla dzieci, które są dowożone przez rodziców (kilka przypadków) oraz dwa przypadki za dowóz dzieci niepełnosprawnych do Bydgoszczy. W 2011r. w budżecie na dowóz zaplanowano 668.500zł., nie została do końca wykonana, część z tej kwoty zostało przeznaczone na zakup mikrobusu dofinansowanego z PFRON-u. Na 2012r. zaplanowano 730tys.zł. (wskaźnikiem 2,8%), nie wie jednak czy ta kwota wystarczy , bo np. koszty paliwa  wzrastają więcej niż przyjęty wskaźnik. Podkreślił, że nie dopuści do fakty, aby obniżyć standard przewozu. Pan Mroziński podkreślił, że problemem są także drogi np. Wiśniewa – Wiśniewka, gdzie dochodzi do niszczenia pojazdów. Pan Dolny zwrócił się do Pana Mrozińskiego o uregulowanie dowozu dzieci z Włościbórka, gdzie autobus nie dociera do pewnego odcinka drogi. Pan Mroziński powiedział, że jest wykonawcą usługi zlecanej przez Gminę, realizuje ustalony harmonogram dowozu. Pan Grochowski stwierdził, że Pan Dolny powinien zwrócić się z zapytaniem w tej sprawie bezpośrednio do Burmistrza.                          
 
Komisja przyjęła informację do wiadomości. 
 
 
Ad.4. Pani Sobiechowska przedstawiła sprawy związane z przyznaniem nagród rocznych dla dyrektorów instytucji kultury. Poinformowała, że w tym roku organ uprawniony do wnioskowania o przyznanie nagrody rocznej (Zastępca Burmistrza – sprawujący bezpośredni nadzór nad Referatem nadzorującym instytucje kultury) proponuje przyznanie nagrody rocznej dla Dyrektora Biblioteki Publicznej i Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki. Nadmieniła, że propozycja nagrody rocznej jest ustalana na zasadach wyliczenia tzw. trzynastki i jest zaplanowana w budżetach instytucji dla których dyrektorów jest wnioskowana.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie dwa wnioski przedstawione przez Panią Sobiechowską.  
 
 
Ad.5. Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej przedstawił Komisji informacje w zakresie stanu finansowego oświaty.  
Pisemne informacje obejmujące poniżej wyszczególnione materiały stanowią załączniki do niniejszego protokołu:
1) Dane do projektu budżetu na 2012r. dotyczące oświaty
2) Zestawienie szacowanej subwencji ostatecznej i budżetów na 2012r.
3) Zestawienie skorygowanej subwencji ostatecznej i budżetów na 2012r.
4) Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach
    awansu zawodowego
5) Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli w 2012r. a przewidywana subwencja na 2012r.
 
 
Komisja przyjęła informację do wiadomości.
 
 
Pan Grochowski przypomniał sprawę możliwości rozbiórki komina przy Zespole Szkół Nr 3. Pan Tymecki stwierdził, że sprawa nie została do tej pory uregulowana, jego zdaniem istniała możliwość rozebrania komina w ramach środków szkoły. Pan Grochowski zapytał, czy wszystkie usterki na „Orliku” przy Zespole Szkół Nr 1 zostały usunięte. Pan Tymecki stwierdził, że nie wszystkie. Pan Grochowski powiedział, że urzędnicy wobec składanych przez Panią Dyrektor Szkoły pism powinni doprowadzić do ich usunięcia, podobna sytuacja była z kominem, uważa że w tej sprawie również nastąpiły zaniedbania pracowników Urzędu. Pan Horyd poruszył sprawę kosztów jakie są ponoszone przez poszczególne szkoły z tytułu zatrudniania na niepełnych etatach specjalistów. Pan Tymecki zobowiązał się, że przygotuje w tej sprawie na jedno z kolejnych posiedzeń informację w rozbiciu na poszczególne szkoły.               
 
 
Ad.6. Koordynator sportu poinformował, że wpłynęły trzy wnioski o uhonorowanie sportowców za osiągnięte wyniki w 2011r.:
- wniosek Stowarzyszenia klasy laser w Józefowie
- wniosek klubu „Tsunami” z Debrzna
- wniosek MLKS „Krajna”
Poinformował, że dwa pierwsze wnioski zostały odrzucone ze względów formalnych, w związku z faktem ze wnioskodawcą nie jest klub z terenu naszej gminy.
Pan Grochowski przypomniał, że Komisja wnioskowała o uhonorowanie zawodnika klubu „Tsunami” Pana Giersza, było zapewnienie Burmistrza że zostanie wyróżniony na balu sportowca. Wobec powyższego Komisja jednogłośnie zawnioskowała o przyznanie nagrody finansowej dla Pana Giersza.    
Komisja również jednogłośnie opowiedziała się za przyznaniem nagrody finansowej również dla Pana Porożyńskiego, dla którego o przyznanie nagrody zawnioskowała Stowarzyszenie z Józefowa. Komisja podkreśliła, że obydwoje kandydatów wywodzi się z Sępólna Krajeńskiego.
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie kandydatury sportowców wysunięte przez MLKS „Krajna”. Komisja opowiedziała się, aby przyznanie nagród dla zaopiniowanych kandydatów zostało w ramach środków posiadanych na ten cel (17tys.zł.)              
Ad.7. Komisja wypracowała sprawozdanie ze swoich prac za 2011r.
 
 
Ad.8. W sprawach bieżących i wolnych wnioskach poruszono  sprawy: (w tym punkcie uczestniczyły również Pani Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1, Zespołu Szkół Nr 3, Zespołu Szkół w Lutowie oraz Prezes Zarządu Oddziału ZNP Pani Aneta Niemczyk) :     
- Dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej przedstawił Komisji propozycję Starostwa Powiatowego w sprawie możliwości utworzenia klasy gimnazjalnej przy Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim, z jednoczesną prośbą, aby sprawę przedstawić na posiedzeniach Komisji Rady Miejskiej celem zaopiniowania. Propozycja obejmuje utworzenie jednej klasy (25 – 26 uczniów) grupującej najlepszych uczniów z terenu gminy, co jest niejako zaprzeczeniem zasady powszechnej dostępności do obowiązkowego nauczania na poziomie gimnazjum. Zaznaczył, że utworzenie klasy skutkowałoby dezorganizacją systemu nauczania w gminnych szkołach, szczególnie w placówkach na terenie wiejskim. Pan Tymecki podkreślił, że utworzenie klasy, zgodnie z ustawą, jest uwarunkowane koniecznością wyrażenia zgody na ten fakt przez Radę Miejską. Pan Tymecki omówił następnie koncepcję utworzenia gimnazjum przy Liceum Ogólnokształcącym w kontekście opinii uzyskanych ze środowiska oświatowego Gminy Sępólno Krajeńskie (pisemny materiał informacyjny w tej sprawie stanowi załącznik do niniejszego protokołu). Pan Tymecki odczytał również pisemne stanowiska nieobecnych na posiedzeniu przedstawicieli Zespołu Szkół w Wałdowie.  
Stanowiska poszczególnych  szkół (negatywne) przedstawiły Panie Dyrektor uczestniczące w posiedzeniu (pisma w tej sprawie stanowią załączniki do niniejszego protokołu).                            
       
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie negatywnie możliwość utworzenia klasy gimnazjalnej przy Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim.        
       
 
 
         Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Komisji zakończył posiedzenie.
 
                                                                     Przewodniczący Komisji
                                                                         Robert Grochowski      
 
 
protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (11 stycznia 2012)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (24 lutego 2012, 12:34:30)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1018