Protokół Nr 20/07


Protokół Nr 20/07
z posiedzenia Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 28 listopada 2007r.


W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszony gość inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Eugeniusz Głomski.



Posiedzenie otworzył Przewodniczący Komisji Pan Henryk Dziarnowski, który po powitaniu zebranych zaproponował następujący jego porządek:
  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
  2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
  3. Uczestnictwo w rozprawie administracyjnej w Wałdowie.
  4. Przeprowadzenie wizji lokalnych w:
    a) Wałdowie - Tobołach
    b) Teklanowie
    c) Skarpie
    d) Piasecznie
  5. Propozycje realizacji budowy wodociągów na terenach wiejskich
  6. Propozycje realizacji budowy chodników na terenach wiejskich
  7. Przygotowanie planu pracy Komisji na 2008r.
  8. Opinia Komisji w sprawie możliwości sprzedaży nieruchomości w Trzcianach.
  9. Opinia Komisji w sprawie uformowania korony drzewa.
  10. Wolne wnioski i zakończenie.

W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.


Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w dniu 5 listopada 2007r.


Ad.3. Komisja udała się do Wałdowa celem uczestniczenia w rozprawie administracyjnej dotyczącej sprawdzenia realizacji wykonania zaleceń w zakresie ograniczenia dotkliwego zapachu powstającego w gospodarstwie Pana    .
Pani Mikicka, po rozpoczęciu rozprawy, poinformowała że Urząd w dniu 31 października pozyskał od Pana    wiadomość, że w jego gospodarstwie zainstalowano urządzenia wentylacyjne, zgodnie z zaleceniami wypracowanymi podczas rozprawy w dniu 2 sierpnia 2007r.
Pani Mikicka zwróciła się do obecnych o przeprowadzenie dyskusji.
Pani     zwróciła się do Pana   o dostarczenie zezwolenia na prowadzenie bezściółkowej hodowli trzody chlewnej. Nadmieniła, że Pan     w dniu 2 sierpnia zadeklarował odszukanie tego zezwolenia, chociaż fakt deklaracji nie został ujęty w protokole z rozprawy.
Pani Mikicka wyjaśniła, że wydawanie zezwoleń na prowadzenie hodowli bezściółkowej należy do kompetencji Starostwa Powiatowego. W związku z powyższym Urząd zwróci się do Starostwa sprawdzenie, czy takie zezwolenie zostało w ogóle wydane, bo prawdopodobnie przed 2003r. prowadzenie hodowli bezściółkowej nie wymagało uzyskania pozwolenia.
Pan    stwierdził, że wykonał zalecenia wynikające z ustaleń poprzedniej rozprawy tj. zainstalował w swoim gospodarstwie odpowiednie urządzenia wentylacyjne. W protokole z tej rozprawy natomiast nie wynikało zalecenie o konieczności odszukania zezwolenia na prowadzenie hodowli bezściółkowej.
Pani    kategorycznie ponownie zwróciła się o przedstawienie zezwolenia.
Sołtys, Pan Marian Pukownik, zwrócił się o uporządkowanie dyskusji. Przypomniał, że tematem narady jest ustalenie efektów wykonania zaleceń, tj. czy zapachy z gospodarstwa Pana     zostały wyeliminowane, czy też nie.
Pan    i, odnośnie zapachu, poinformował że technolog instalujący wentylację, stwierdził że zapachy wydostają się nie z gospodarstwa Pana    lecz z gospodarstwa sąsiada.
Pani    zaprzeczyła, jakoby z gospodarstwa sąsiada wydobywały się jakiekolwiek zapachy utrudniające życie mieszkańcom.
Pan Henryk Dziarnowski zaapelował o rozsądne, bezkonfliktowe rozstrzygnięcie problemu. Nadmienił, że kwestia ewentualnego odszukania zezwolenia zostanie przekazana do Starostwa Powiatowego. Wątpi jednak, aby takie zezwolenie było wydane, uprzednio bowiem
Prawdopodobnie przepisy nie przewidywały takiego wymogu.
Na koniec Pani Mikicka, stwierdzając niestety niemożność doprowadzenia do ugody, zaapelowała również do mieszkańców Wałdowa o spokojne przemyślenie problemu i wyciszenie zaistniałego sporu.

Ustalenia końcowe.

  1. Ustalono, że Pan     zrealizował zalecenia wynikające z rozprawy administracyjnej w dniu 2 sierpnia 2007r. tj. zainstalował w swoim gospodarstwie urządzenia wentylacyjne.
  2. Ustalono, że Urząd zwróci się do Starostwa Powiatowego o wyjaśnienie, czy w ubiegłych latach zostało wydane jakiekolwiek zezwolenie na prowadzenie hodowli bezściółkowej trzody chlewnej w gospodarstwie Pana    .
  3. Pan    ze swojej strony zobowiązał się do odszukania zezwolenia (jeśli takie było wydane) na hodowlę bezściółkową, której prowadzenie rozpoczął jego ojciec.

Po zakończeniu rozprawy administracyjnej Komisja dokonała wizji lokalnej gospodarstwa Pana    . Stwierdzono, że urządzenia wentylacyjne zostały zainstalowane zgodnie z zaleceniami. Nie stwierdzono ponadto wydobywania się z gospodarstwa zapachów, które mogłyby utrudniać życie okolicznym mieszkańcom.

Protokół sporządzony z rozprawy administracyjnej oraz lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokołu





Ad.4. Komisja przeprowadziła wizję lokalną w:
  • a) Wałdowie - Tobołach
  • b) Teklanowie
  • c) Skarpie
  • d) Piasecznie



Wałdowo - Toboły

Komisja zasugerowała postawienie obustronnego znaku ograniczenia prędkości do 30km/h.

Teklanowo

1. Komisja stwierdziła znaczne podoranie drogi i jednoczesne poszerzenia pola uprawnego należącego do Pana   . Komisja zasugerowała przeprowadzenie rozmowy z Panem    celem zrealizowania przez niego przywrócenia drogi do stanu pierwotnego. W przypadku braku wyrażenia zgody przez Pana    Komisja sugeruje zlecenie przywrócenia stanu pierwotnego drogi służbom geodezyjnym na koszt w/w osoby.
2. Komisja zaopiniowała pozytywnie rozwiązanie polegające na utwardzeniu i wyprofilowaniu drogi, ułatwiającej rolnikom dojazd do gospodarstw, znajdującej się wewnątrz pól uprawnych.


Skarpa


Komisja, po wyjaśnieniach Pani   j, zasugerowała możliwość doprowadzenia do zamiany gruntów w pobliżu sklepu w Skarpie celem zagospodarowania działki na poszerzenie posesji pod budowę pomieszczenia gospodarczego (tzw. „blaszak” na gromadzenie opału). Dotyczy to poszerzenia działki gminnej Nr 195/97 o grunt znajdujący się za wykonanym ogrodzeniem. W zamian Pani    odstąpiłaby swoją działkę znajdującą się z lewej strony budynku sklepu.
Komisja zasugerowała, aby Pani    złożyła w tej sprawie pisemny wniosek do Urzędu Miejskiego.


Piaseczno

1. Komisja stwierdziła konieczność „załatania” dziur na drodze z Trzcian w kierunku Piaseczna. Zdaniem Komisji prace w tym zakresie powinna wykonać tamtejsza społeczność wiejska. Komisja zasugerowała ponadto, aby zobowiązać Pana    do uporządkowania terenu jego posesji.



Ad.5. Komisja przystąpiła do wskazania propozycji w zakresie budowy wodociągów na terenach wiejskich.
Komisja stwierdziła, że w tym zakresie przydatne okazałyby się dane o ilości gospodarstw w poszczególnych wsiach, w szczególności tych które prowadzą produkcję rolną.

Komisja ostatecznie wskazała propozycje realizacji budowy wodociągów na terenie wiejskim w następującej kolejności:
  • a) budowa wodociągu w Jazdrowie
  • b) budowa wodociągu w Trzcianach
  • c) budowa wodociągu w Sikorzu

Czterech członków Komisji opowiedziało się za budową wodociągu w pierwszej kolejności właśnie w Jazdrowie, jeden członek natomiast za budową w Trzcianach i Sikorzu.
Pan Jagodziński ze swojej strony zauważył, że priorytetem byłoby zrealizowanie budowy w/w trzech wodociągów a dopiero w terminie późniejszym budowy mola na Jeziorze Sępoleńskim.


Ad.6. Komisja przystąpiła do dyskusji na temat priorytetowych zadań w zakresie budowy chodników na terenach wiejskich.
Pan Horyd stwierdził, że przede wszystkim należy podejść do budowy chodników w sposób kompleksowy tj. jeśli budować to całe odcinki chodników a nie jak zdarzało się dotychczas tylko kilkumetrowe odcinki. Zaproponował, aby wybudować chodnik we Włościborzu, w tej wsi znajduje się świetlica wiejska i przedszkole, do których uczęszcza znaczna liczba dzieci.
Pan Gugnacki zaproponował, aby doprowadzić do dokończenia budowy chodnika w Zalesiu.
Zaproponował również aby zrealizować budowę chodnika w Komierowie. Pan Dziarnowski zaproponował budowę chodnika w Komierowie. Pani Wańke zaproponowała budowę chodnika w Iłowie.

Komisja ostatecznie wskazała propozycje realizacji budowy chodników na terenie wiejskim w następującej kolejności:
  • a) budowa chodnika we Włościborzu
  • b) dokończenie budowy chodnika w Zalesiu.
  • c) budowa chodnika w Komierowie
  • d) budowa chodnika w Kawlach
  • e) budowa chodnika w Iłowie

Komisja zaznaczyła, że wskaże inne potrzeby w w/w zakresie po zapoznaniu się z wnioskami, które spłynęły poszczególnych sołectw.


Ad.7. Komisja opracowała projekt swojego planu pracy na 2008r.
Komisja w 2008r. będzie omawiać sprawy analogiczne jak w 2007r. poszerzone o sprawy bieżąco wpływające pod jej obrady.
Komisja przekaże projekt planu Przewodniczącemu Rady Miejskiej.


Ad.8. Pan Głomski zwrócił się do Komisji o wypracowanie opinii w sprawie dalszego przeznaczenia działki Nr 173/13 w Trzcianach, na której znajdują się nieużywane odwierty wody mineralnej. Dodał, że obecnie kończy się umowa dzierżawy tej działki.
Komisja zasugerowała, aby przeprowadzić badania w zakresie przydatności wody do spożycia, po czym Komisja zaopiniuje dalsze przeznaczenie działki.



Ad.9. Pan Głomski zapoznał Komisję z wnioskiem wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Kościuszki w sprawie prawidłowego uformowania korony lipy znajdującym się za kioskiem Pana Śmigla (dot. przycięcia zbyt rozrośniętych gałęzi zagrażających bezpieczeństwu ).
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie w/w wniosek.


Ad.10. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Jagodziński poinformował, że Gmina Sępólno Krajeńskie ustaliła najwyższą stawkę podatku rolnego w całym Województwie Kujawsko – Pomorskim. Jego zdaniem Komisja Rolnictwa nie spełniła oczekiwanej od niej roli, tj. zasugerowania na Sesji Rady Miejskiej uchwalenia możliwie jak najniższej stawki podatku. Pan Jagodziński stwierdził ponadto, że Komisja Rolnictwa powinna proponować stawki podatkowe we własnym gronie a nie jak to miało miejsce w tym roku na wspólnych posiedzeniach Komisji.
- Komisja podjęła temat nielegalnego podorywania dróg. Pan Horyd i Pan Jagodziński zasugerowali, aby podczas wszystkich zebrań wiejskich przekazywać informację o konsekwencjach, jakie będą wyciągane wobec osób, które będą dokonywać podorywania gruntów. Pan Głomski przyjął sugestię do wiadomości, zaznaczając że informacja w tej sprawie będzie stanowiła oddzielny punkt posiedzenia każdego z zebrań wiejskich.
- Pan Jagodziński zasugerował, aby jeszcze przed kolejną Sesją Rady Miejskiej Komisja ustaliła szczegółowy wykaz inwestycji wodociągowych na terenach wiejskich, do realizacji w 2008r. oraz rozdysponowała środki na zakup tłucznia na potrzeby poszczególnych sołectw.
- Pan Głomski zapoznał Komisję z pismem Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zawierającego stanowisko o uznaniu ze pomniki przyrody dęby rosnące przy cmentarzu w Lutowie. Pan Głomski przedstawił również pismo zwrotne zawierające odmienne stanowisko Burmistrza w tej sprawie.
Komisja przyjęła informację do wiadomości, podtrzymując stanowisko Burmistrza, które jest jednakowe ze stanowiskiem Komisji Rolnictwa w w/w sprawie.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.



Przewodniczący Komisji
Henryk Dziarnowski

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (28 listopada 2007)
Opublikował: Tomasz Dix (29 lutego 2008, 09:18:32)

Ostatnia zmiana: Anna Karpacz (17 maja 2023, 13:44:30)
Zmieniono: anonimizacja danych

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 1175