Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania


Głosowanie  poza miejscem stałego zamieszkania

Prawa do głosowania nie jest pozbawiony wyborca, który nie będzie mógł zagłosować w miejscu swojego stałego zameldowania, a więc w gminie, gdzie jest wpisany do rejestru wyborców. W takiej sytuacji może skorzystać z dwóch rozwiązań:

1) dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego

Zgodnie z przepisami ustaw wyborczych, wyborca, czasowo przebywający poza obszarem gminy, gdzie jest wpisany do stałego rejestru wyborców (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy), może głosować w miejscu czasowego pobytu, jeżeli złoży wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Jeżeli wyborca czasowo przebywa w naszej Gminie - wniosek składa się w Urzędzie Miejskim w Sępólnie Kraj. pokój nr 14 w godz. 7.30- 15.30 -, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 10 czerwca 2010 r.  Trzeba pamiętać, że wyborca, który zdecydował się na dopisanie do spisu wyborców w miejscu czasowego pobytu, powinien tam zagłosować również w drugiej turze wyborów (4 lipca 2010 r.). Osoby wpisane do spisu wyborców - w związku z głosowaniem w dniu 20 czerwca br. - będą bowiem ujęte w tym spisie wyborców również w drugiej turze wyborów. Udział w ponownym głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwy wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania.

2) pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj.  do dnia 18 czerwca 2010 r.

Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia:

1)   zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania; oraz
2)   zaświadczenie o prawie do głosowania w drugiej turze wyborów;

Zaświadczenia są wydawanie „od ręki“. Nie trzeba więc pojawiać się w urzędzie dwukrotnie – najpierw w celu złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia, a potem w celu jego odebrania.

Jeżeli jednak wyborca zamierza głosować poza miejscem swojego stałego zamieszkania tylko w drugiej turze wyborów, powinien wystąpić o stosowne zaświadczenie dopiero po pierwszej turze, tj. po 20 czerwca 2010 r. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, nie później jednak niż w 2. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 2 lipca 2010 r.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Jeżeli zatem wyborca pobierze zaświadczenie, a następnie zdecyduje się jednak pozostać na wybory w miejscu stałego zamieszkania, będzie mógł tam zagłosować jedynie na podstawie zaświadczenia. W spisie wyborców swojego nazwiska bowiem nie znajdzie. Ponadto, w przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
 
 

metryczka


Wytworzył: Dariusz Wojtania (9 czerwca 2010)
Opublikował: Administrator (9 czerwca 2010, 11:37:31)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 2026