Protokół Nr 20/2012 z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej, Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej w dniu 8 marca 2012r.


Protokół Nr 20/2012
z posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej, Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej
w dniu 8 marca 2012r.  
 
 
W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności oraz zaproszeni goście:
1. Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 1 – Edmund Rózga
2. Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2 – Stanisław Gustyn
3. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej – Dariusz Krakowiak
4. Dyrektor Zakładu Transportu i Usług – Tomasz Mroziński
5. Dyrektor Powiatowego Biura Pracy – Artur Żychski
6. Członek Zarządu Osiedla Nr 2 – Józef Cyra
7. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jarosław Dera
8. Inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Jadwiga Jagodzińska
9. Inspektor Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa – Julita Zwiefka  
 
  Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Komisji Pani Anna Miczko, która po powitaniu zebranych zaproponowała następujący jego porządek:
1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku;
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniego posiedzenia;
3. Informacja w zakresie przeciwdziałaniu bezrobociu;
4. Przygotowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia stawek za wodę i nieczystości płynne na 2012r. oraz omówienie kosztów produkcji wody za 2011r.;
5. Opinia w sprawie projektu uchwały zmieniającej opłatę targową na 2012r.;
6. Informacja dotycząca znaków, dróg i chodników na Osiedlach Nr 1 i Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim;
7. Informacja z zakresu zasobów mieszkaniowych Gminy a także omówienie ewentualnych zmian w uchwale dot. zasad sprzedaży lokali mieszkalnych;
8. Opinia w sprawie projektu uchwały dot. Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi;
9. Informacja w zakresie opinii radcy prawnego dot. możliwości poręczenia pożyczki dla Wspólnoty Mieszkaniowej bloków nr 12 i 13; 
10. Opinia w sprawie propozycji stałej organizacji ruchu za Zespołem Szkół Nr 1;
11. Opinia w sprawie propozycji wysokości stawek za usługi świadczone przez Zakład Transportu i Usług;
12. Opinia w sprawie wniosków dot.  inicjatyw lokalnych;
13. Opinia w sprawie wniosku Agencji Nieruchomości Rolnych dot. możliwości nieodpłatnego przekazania Gminie drogi w Niechorzu;
14. Opinia w sprawie możliwości wykupu działek w Iłowie;
15. Opinia w sprawie możliwości wykupu lub dzierżawy działki w okolicy Chmielnik;
16. Opinia w sprawie możliwości wykupu części gruntu rolnego w Zbożu;
17. Informacja dot. ogłoszenia przetargu na sprzedaż ośrodka PKP;
18. Opinia w sprawie wniosku możliwości zmiany organizacji ruchu przy ul. Przemysłowej 14;
19. Opinie w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych;  
20. Wolne wnioski i zakończenie.
 
W/w porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.
 
 
Ad.2. Komisja zatwierdziła jednogłośnie protokół ze swojego poprzedniego posiedzenia w miesiącu lutym.
 
 
Ad.3. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy przedstawił Komisji informację w zakresie przeciwdziałania bezrobociu za 2011r. oraz zamierzania w tym zakresie na rok bieżący (pisemna informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
 
Pan Dudek zapytał o wysokość środków dla PUP na rok bieżący. Pan Żychski odpowiedział, że będzie to kwota o 1mln.zł. wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym, czyli około 4,5-5mln.zł. do tego mogą dojść środki na realizację programów specjalnych. Pan Nikel zapytał o porównanie do powiatów ościennych w zakresie stopy bezrobocia. Pan Żychski odpowiedział, że na koniec ubiegłego rojku było to 4-5 miejsce od końca (w skali Województwa Kujawsko – Pomorskiego).    
 
Komisja przyjęła przedstawioną informację jednogłośnie do wiadomości.
 
 
Ad.4. Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Pan Krakowiak przedstawił Komisji wniosek o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Poinformował, że taki wniosek został złożony do Burmistrza w terminie 70 dni od obowiązywania nowych stawek. Proponowana podwyżka wody i ścieków jest na poziomie około 10%, proponuje się 3,12zł. za wodę, 6,84zł. za ścieki, opłata abonamentowa 8,64zł. brutto. Czynniki, które wpływają na proponowane podwyżki to m.in. wzrost podatku wobec gminy, kwestie inflacyjne, koszty utrzymania sieci wodociągów wiejskich przy niewielkim poborze wody. Nadmienił, że przy takiej taryfie spółka będzie normalnie funkcjonować bez konieczności uzyskania jakichkolwiek opłat ze strony gminy. Niemniej jednak aby odciążyć finansowo mieszkańców gmina w drodze uchwały może zastosować dopłatę do taryfy.  
Pan Krakowiak poinformował, że w tym roku spółka, w miarę możliwości finansowych, zamierza dokonać termomodernizacji ujęcia wody w mieście i warsztatu przy ul. Orzeszkowej oraz budowy odcinka wodociągów na terenach wiejskich. ZGK przygotowuje się także do dużej etapowej inwestycji przebudowy oczyszczalni ścieków.
                                   
Pan Cyra powiedział, że niezrozumiała jest podwyżka za odczyt licznika (opłata abonamentowa), ZGK nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Pan Krakowiak powiedział, że w budynkach wielorodzinnych abonament jest dzielony na wszystkich mieszkańców, opłata wtedy jest niewielka, większe obciążenie jest w domkach jednorodzinnych. Opłata jest pobierana przede wszystkim za tzw. utrzymanie gotowości sieci, istnieją bowiem przypadki gdy odbiorca nie pobiera wody i należy wtedy prowadzić odpowiednie prace konserwacyjne. Odnośnie opłaty za odczyt licznika, jest ona pobierana na podstawie indywidualnie zawartych umów, gdy odbiorca chce, aby spółka dokonywała odczytu.
Pan Drogowski stwierdził, że jest zaszokowany wysokością podwyżki, jego zdaniem spółka powinna szuka oszczędności w ramach własnej działalności. Ponadto spółka prowadzi zadania inwestycyjne, które powinny być finansowane przez gminę, ZGK powinno się właściwie zajmować tylko utrzymaniem istniejącej substancji. Pan Drogowski nawiązał do funkcjonowania w innych gminach dopłat do wody ścieków. Pan Krakowiak powiedział, że można zastosować dopłatę do taryfy, jednak niezgodne z prawem jest zastosowanie dopłaty do wywozu ścieków. Na pytanie Pana Drogowskiego odpowiedział, że wywóz nieczystości z terenów wiejskich płaci przewoźnikowi około 9zł. za 1m3, w mieście około 7zł., od mieszkańców jest pobierana stawka ryczałtowa 8,50zł.
 
Pan Dera przedstawił następnie projekt uchwały Rady Miejskiej w ustalenia stawek za wodę i nieczystości płynne na 2012r.
 
Komisja jednogłośnie postanowiła wstrzymać się z opinią w sprawie projektu w/w uchwały.     
 
 
Ad.5. Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt uchwały Rady Miejskiej zmieniającej opłatę targową na 2012r.      
 
 
Ad.6. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił informację dot. znaków, dróg i chodników na Osiedla Nr 1 i Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim (pisemna informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu).
Pan Dera poinformował, że niestety w zakresie budowy i napraw dróg czynnikiem ograniczającym jest brak środków, drogi po zimie wyglądają źle. Powiedział, że na terenie miasta istnieje około 27 km. dróg, z tego 11 km. asfaltowych, w okresie ubiegłych trzech na terenie miasta utwardzono polbrukiem ul. Sadową, Letniskową, Wczasową, Zieloną, Plażową, Tartaczną i ulicę za „Biedronką”. Nawieziono gruz na ul. Kochanowskiego, Krasickiego, Sawickiej i Kopernika. Na bieżąco jest utrzymywana ul. Chopina. Drogi gruntowe są utrzymywane za pomocą pracy równiarki, a w razie potrzeby posypywane gruzem betonowym. Są opracowane koncepcje nawierzchni ul. Sawickiej, Krasickiego, Kisielewskiego, Broniewskiego, Na Skarpie, Zakątek, Przemysłową i 27 Stycznia.
Pan Dudek zwrócił uwagę na brak koncepcji na ul. Krasickiego, gdzie najpierw posypano gruz a kilka dni później droga została rozryta podczas prac gazowniczych. Pan Dera podkreślił, że nie ma wpływu na działania innych instytucji.
Odnośnie oznakowania ulic Pan Dera stwierdził, że jest ono zadawalające, nadmienił że dobrym rozwiązaniem było skierowanie ruchu prawoskrętnego z Placu Wolności na rondo.
Pan Dudek zapytał kiedy faktycznie będą utwardzane drogi, na które została opracowana koncepcja. Pan Dera odpowiedział, że tak jak wspomniał na początku, wszystko zależy od środków finansowych, na chwile obecną nie ma żadnych konkursów umożliwiających pozyskanie środków zewnętrznych.                            
Pan Gustyn zapytał o dokończenie przejścia na odcinku ulic Baczyńskiego i Sportowej. Pan Dera wyjaśnił, że będą w tej sprawie prowadzone dalsze rozmowy z Dyrekcja Dróg Krajowych. Pan Dudek przypomniał o wniosku w sprawie wprowadzenia zakazu ruchu samochodów ciężarowych na odcinku ul. Odrodzenia i skierowanie go na ul. Kolejową. Pan Drogowski i Pan Dera wskazali że ul. Kolejowa nie jest gminna nie można tam regulować ruchu. Pani Miczko przypomniała sprawę ruchomej pokrywy od studzienki przy ul. Hallera 20. Pan Dera powiedział, że pamięta o tej sprawie. Pan Gustyn zwrócił uwagę na fakt zapadnięcia nawierzchni przy chodniku przed mostem Pan Dera powiedział, że przekaże sprawę do Dyrekcji Dróg Krajowych.  Pan Dera, na pytanie Pani  Miczko odpowiedział, że cały czas monitoruje sprawę unoszącego się polbruku na rondzie przy ul. Kościuszki. Pani Miczko zwróciła uwagę na zapadnięcia nawierzchni na ul. Sienkiewicza przy wjeździe do siedziby straży pożarnej. Pan Dera odpowiedział, że sprawa została przekazana komendantowi straży.              
 
Komisja przyjęła przedstawioną informację jednogłośnie do wiadomości.        
 
 
Ad.7. Pani Jadwiga Jagodzińska przedstawiła informację w zakresie zasobów mieszkaniowych Gminy.
Pani Miczko zapytała, ile osób z listy oczekujących na mieszkania w ostatnim czasie otrzymało lokale. Pani Jagodzińska wyjaśniła, że obecnie nie tworzy się listy, podczas posiedzeń społecznej komisji rozpatrywane są jednorazowo wszystkie złożone wnioski mieszkańców. Podczas ostatniego posiedzenia społeczna komisja przyznała trzy mieszkania, komisja zbiera się średnio raz na kwartał. Pan Dudek zapytał o perspektywy budowy mieszkań przez towarzystwo budownictwa społecznego z Rypina. Pani Jagodzińska powiedziała, że Urząd obecnie przygotowuje informację, która będzie udostępniona do wiadomości publicznej, o możliwości budowy mieszkań. Ponadto rozesłano ankiety w tym zakresie, wstępne zainteresowanie mieszkaniami w formie deklaracji złożyło pięć osób. Cena wstępna budowy metra mieszkania to 2.400zł. Na pytanie Pani Miczko Pani Jagodzińska odpowiedziała, że nieruchomość przy ul. Kościuszki 17 jest na etapie zmiany sposobu użytkowania na mieszkania. Pan Dera dodał, że wstępna koncepcja obejmuje przystosowanie nieruchomości na trzy mieszkania.                
 
Komisja przyjęła przedstawioną informację jednogłośnie do wiadomości.         
 
Pan Dera odczytał uchwałę w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali użytkowych, z prośbą o wnoszenie propozycji zmian. Dodał, że Urząd proponuje, aby sprzedać lokale mieszkalne w budynkach gdzie gmina ma niewielki udział natomiast pozostawić w zasobach budynki, gdzie gmina jest w 100% właścicielem.       
Komisja poprosiła Pana Derę o skserowanie uchwały celem możliwości dokładnego przeanalizowania i naniesienia poprawek przez członków Komisji, które zostaną szczegółowo omówione na jej kolejnym posiedzeniu. Komisja wstępnie stwierdziła, że należy wprowadzić dosłowny zapis o możliwości sprzedaży tylko najemcom lokali i określić karencję tj. określić okres czasu np. 5 lat w ciągu którego wykupujący lokal nie może go odsprzedać.       
 
 
Ad.8. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie zatwierdzenia programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz program stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
Pan Dera dodał, że opracowanie programu było konieczne w związku z takim obowiązkiem nałożonym przez ustawę o ochronie zwierząt. 
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie projekt przedstawionej uchwały.
 
 
Ad.9. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił pisemną opinię radcy prawnego w sprawie możliwości udzielenia przez Gminę poręczenia pożyczki dla Wspólnoty Mieszkaniowej Bloków 12 i 13 przy Osiedlu Słowackiego.
 
Komisja przyjęła opinię do wiadomości.
 
 
Ad.10. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa poinformował o propozycji zmiany organizacji ruchu drogowego na ulicach za Zespołem Szkół Nr 1 polegającej na możliwości ustanowienia tam znaku „strefa zamieszkania” od strony wjazdu z ulicy Polnej.  
Komisja, po dyskusji, jednogłośnie opowiedziała się za rozwiązaniem polegającym na ustawienia znaków ograniczenia prędkości do 30km./h.             
 
 
Ad.11. Dyrektor Zakładu Transportu i Usług przedstawił Komisji do zatwierdzenia propozycje wysokości stawek roboczogodziny kosztorysowej, składników cenotwórczych, na roboty budowlane, drogowe, kanalizacyjne, oraz stawki za jedną motogodzinę pracy sprzętu za usługi wykonywane przez Zakład Transportu i Usług na rzecz Gminy Sępólno Krajeńskie. Wyjaśnił, że stawki nie obejmują prac wykonywanych w ramach przetargu, są to stawki stosowane przy pracach zlecanych doraźnie.         
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie zaproponowane stawki.
 
 
Ad.12. Pani Julita Zwiefka przedstawiła trzy wnioski w sprawie inicjatyw lokalnych:
1)      Rady Rodziców przy Zespole Szkół Nr 3 – wybudowanie placu zabaw przy „Orliku (ewentualna kwota dofinansowania około 29.400.zł.)  Komisja zwróciła się o wyjaśnienie, czy w miejscu przewidywanej inwestycji istnieje obecnie boisko do gry w siatkówkę. 
2)      społeczności miejscowości Trzciany – zagospodarowanie terenu przed świetlicą wiejską (wyłożenie kostki brukowej – brak kosztorysu).   
3)      społeczności miejscowości Piaseczno – teren rekreacyjny położony przy świetlicy wiejskiej (ewentualna kwota dofinansowania około 9.770zł.)  
 
Komisja poparła jednogłośnie pozytywnie w/w inicjatywy.                
 
 
Ad.13. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił wniosek Agencji Nieruchomości Rolnych w sprawie propozycji nieodpłatnego przekazania Gminie działki Nr 100/14 położonej w Niechorzu, stanowiącej drogę.   
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie w/w wniosek.
 
 
Ad.14. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił wniosek Pana ……………. w sprawie możliwości wykupu działek Nr 238-3/4 w Iłowie.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie w/w wniosek.
 
 
Ad.15. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił wniosek Pana ……………… w sprawie możliwości wykupu lub dalszej dzierżawy działki Nr 481/1 w okolicy Chmielnik na poszerzenie gospodarstwa rolnego.  
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie możliwość wydzierżawienia w/w działki na okres 3 lat. 
 
 
Ad. 16. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił wniosek Pana ……………….. w sprawie możliwości kupna części działki Nr rolnej Nr 30 w Zbożu na poszerzenie posesji.
 
Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie w/w wniosek.                           
 
 
Ad.17. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa poinformował o ogłoszeniu przez PKP przetargu na sprzedaż ośrodka wczasowego.
 
Komisja opowiedziała się jednogłośnie za nie przystępowaniem do przetargu w związku z bardzo wysoką cena nieruchomości (cena wywoławcza 68.500zł.).  
 
 
Ad.18. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa przedstawił wniosek Pana ……………. w sprawie propozycji zmiany organizacji ruchu drogowego przy ul. Przemysłowej 14.
 
Komisja opowiedziała się jednogłośnie pozytywnie za ustawieniem znaku zakazu parkowania samochodów osobowych na odcinku ulicy (po prawej stronie ulicy).                        
 
 
Ad.19. Komisja zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie sprzedaż lokali mieszkalnych najemcom gminnych lokali mieszkalnych przy ul. Odrodzenia 21/6 (Pan ………..) i przy ul. Hallera 23a/12 (Pan ………….).   
 
 
 
Ad.20. W wolnych wnioskach poruszono następujące sprawy:
- Pan Dudek zwrócił się o uporządkowanie sprawy kratek kanalizacji deszczowej na ul. Komierowskiej (za blokami przed polem), z każdej z kratek wydobywa się nieprzyjemny zapach.     
- Pan Rózga zawnioskował o uporządkowanie spraw związanych z funkcjonowaniem parkingu przy cmentarzu parafialnym (ul. Farna, Kościelna).  
- Pan Drogowski zasygnalizował uwagi mieszkańców do pracy operatora równiarki wykonanej w miejscowości Zboże. Dodał, że niektóre drogi w Zbożu są zaorywane, należy odtworzyć granice tych dróg,  poinformował ponadto że przy przystanku w Zbożu istnieje nielegalne wysypisko nieczystości. Nadmienił ponadto, że znak ograniczenia prędkości w Zbożu przy szkole od strony Bydgoszczy jest niewidoczny.      
- Pani Miczko poruszyła sprawę nieporządku panującego na zwyczajowym parkingu przy ul. Średniej, należy w tej sprawie wysłać odpowiednie pisma do współwłaścicieli gruntu (przy weterynarii).      
- Pan Drogowski poruszył  sprawę umiejscowienia oznakowania pionowego na ul. Polnej oraz możliwości ustawienia znaku zakazu wjazdu na ul. Polną przez samochody ciężarowe powyżej 7 ton oraz na ulice boczne do niej.
- Pan Gustyn przypomniał o konieczności podcięcia gałęzi drzew (lipy) przy ul. Odrodzenia zahaczających o linię instalacji elektrycznej.
- Pan Dera poinformował, że oświetlenie na ul. Komierowskiej i Niechorskiej może zostać zrealizowane dopiero po wygospodarowaniu odpowiednich środków na w/w cel.    
- Pan Dudek zapytał o zasady odśnieżania dróg w sezonie zimowym na terenie wiejskim. Pan Dera poinformował, że w tym roku odśnieżaniem zajmowały się te same podmioty, które odśnieżały w roku ubiegłym, w ramach podpisanych indywidualnych umów. Od roku następnego na odśnieżanie zostanie rozpisany przetarg.           
 
 
 
 
            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący zakończył posiedzenie.
 
 
 
                                                                                        Przewodnicząca Komisji  
                                                                                                  Anna Miczko  
 
protokołował:
Tomasz Dix   
 
 
 
 
 

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (8 marca 2012)
Opublikował: Edyta Łucyszyn (25 maja 2012, 14:52:22)
Podmiot udostępniający: Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1581