Protokół ze wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej, Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej i Komisji Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 18 stycznia 2006r.

Protokół
ze wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, Polityki Prorodzinnej, Przeciwdziałania Bezrobociu oraz Porządku Publicznego Rady Miejskiej i Komisji Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w dniu 18 stycznia 2006r.

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji wg załączonych list obecności oraz zaproszeni goście:

  1. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Jerzy Kołsut
  2. Pracownik Samodzielnego Stanowiska ds. Rolnictwa, Leśnictwa i Zadrzewień Jarosław Dera
  3. Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 1 Kazimierz Drogowski
  4. Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 2 Józef Cyra
  5. Radca prawny Urzędu Dagmara Fabiszak

Posiedzenie otworzył Pan Janusz Tomas, który po powitaniu zebranych poinformował, iż wiodącym tematem posiedzenia będzie wypracowanie ostatecznej wersji projektu Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie oraz Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Na wstępie radca prawny Urzędu Pani Fabiszak stwierdziła, iż nie wnosi żadnych uwag do wersji projektu regulaminu wypracowanej do chwili obecnej. Zwróciła się jednak do Komisji  o przedyskutowanie wątpliwych spraw.

Pan Gugnacki zasugerował, aby wykreślic zapis dotyczący możliwości wywyżenia nieczystości na wysypisko przez właścicieli nieruchomości. Jego zdaniem wywożeniem powinien zajmować się uprawniony podmiot czyli Zakład Gospodarki Komunalnej. Z kolei Pan Tomas odmiennie zauważył, iż taki zapis umożliwia np. wywóz we własnym zakresie odpadów budowlanych tym osobom, które dokonują we własnym zakresie remontów nieruchomości. Pan Horyd dołączył się do tego zdania, istnieją bowiem wieloletnie pojemniki, które opróznia się po dopiero po dłuższym czasie.

Komisje, po głosowaniu, jednogłośnie opowiedziały się za pozostawieniem zapisu umożliwiającego wywóz nieczystości na wysypisko waścicielom posesji we własnym zakresie.

Pan Cyra podniósł sprawę, jego zdaniem, zbyt ogólnikowego ujęcia poszczególnych zapisów w projekcie regulaminu. Zauważył, iż dotąd obowiązujący regulamin był bardziej uszczegółowiony. Poza tym w nowym projekcie nie ma konkretnego określenia kompetencji do ustanawiania sankcji wobec osób łamiących zapisy regulaminu. Pani Fabiszak, będąć odmiennego zdania, podkreśliła, iż sankcje zawarte sa w odrębnym akcie prawnym, jakim jest kodeks wykroczeń. Pan Drogowski stwierdził jednak, iż odniesienia do przepisów szczególnych powoduje fakt nieprzejrzystości regulaminu. Pani Fabiszak stwierdziła, iż umieszczanie w regulaminie odpowiednich zapisów z innych aktów prawnych (ustaw) jest wręcz nieprawidłowe proceduralnie.

Pan Tomas zaproponował, dla przejrzystości regulaminu, aby dodać Rozdział X, w którym określa się postanowienia końcowe (zapis wzorowany na poprzednim regulaminie).

Komisja, po głosowaniu, opowiedziała się jednogłośnie za w/w propozycją. 

Pan Herder nawiązał do częstotliwości wywozu pojemników, określonych w Rozdziale IV projektu Regulaminu. Jego zdaniem zapis określający wywóz pojemników w czasokresie „nie rzadziej niż co dwa tygodnie” jest niedostosowany do realiów (chodzi o wywóz pojemników od pozostałej działalności gospodarcze). Jego zdaniem zapis powinien brzmieć „wg potrzeb”, w innym przypadku może bowiem zaistnieć fakt, iż właściciel nieruchomości nie wytworzy odpowiedniej ilości odpadów a i tak będzie zobowiązany do płacenia rachunków za wywóz nieczystości.
Komisja, dyskutując nad w/w tematem zaproponowała dwie wersje w/w regulacji tj. zapis „ raz na miesiąc” i zapis „raz na dwa miesiące”

Po głosowaniu Komisje opowiedziały się jednogłośnie za umieszczeniem zapisu „nie rzadziej niż raz na dwa miesiące”. 

Pan Herder poruszył zapisy zawarte w Rozdziale VII dotyczące zabezpieczenia zwierząt domowych. Jego zdaniem wyłapywanie bezpańskich psów i tak nie jest realizowane ponadto w posesjach ogrodzonych powinny przy furtkach znajdować się dzwonki, tak aby osoba postronna nie miała bezpośredniej mozliwości wejścia na posesje w której znajduje się pies właściciela. Pan Gugnacki stwierdził, iż można sobie poradzić z tematem psów, we Włościborzu dzielnicowa nakładała mandaty na właścicieli psów i od tej pory psy nie opuszczają nieruchomości.

Pani Fabiszak zaproponowała następnie, żeby w § 1 Regulaminu dodać punkty, w których szczegółowo przedstawi się zakres tematyki, jaki  jest ujęty w Regulaminie.

Komisje jednogłośnie opowiedziały się za w/w propozycją.

W dalszej części zwrócono uwagę na zapisy projektu Regulaminu, uniemożliwiające jakiejkolwiek hodowli zwierząt w mieście. Komisje stwierdziły, iż w Regulaminie powinny być zapisy umożliwiające hodowlę zwierząt w określonej ilości i po uzyskaniu zgody osoby sąsiadującej.

Komisje jednogłośnie upoważniły Panią Fabiszak do odpowiedniego naniesienia do Regulaminu zapisów w w/w zakresie.

Ostatecznie połączone Komisje, po głosowaniu, przyjęły jednogłośnie wypracowaną wersję projektu Regulaminu, z uwzględnieniem wypracowanych poprawek.

Komisje przystapiły następnie do wypracowania ostatecznej wersji Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Przewodniczący Zarządów zwrócili uwagę na zapis § 7 punkt 2 Regulaminu. Powinno się do tego punktu dopisać art. 6 ust. 7 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Dodanie takiego zapisu rozwieje bowiem wszelkie wątpliwości związane z procedurą zawierania umów na dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków. 

Komisje jednogłośnie opowiedziały się za wprowadzeniem w/w poprawki.   

Ostatecznie połączone Komisje, po głosowaniu, przyjęły jednogłośnie projekt Regulaminu, po naniesieniu w/w poprawki.

W dalszej części posiedzenia Komisje przystąpily do zaopiniowania spraw z zakresu swoich kompetencji. 

1. Komisja Gospodarki Komunalnej zaakceptowała jednogłośnie zamianę działek w miejscowości Sikorz pomiędzy Gminą a Państwem Środeckimi, na warunkach zgodnych z nową wyceną działek przeprowadzoną przez rzeczoznawcę (dopłata przez Państwa Srodeckich).  Wg Komisji właśnie taka wersja powinna zostać przekazana pod obrady Rady Miejskiej. 

2. Komisja Gospodarki Komunalnej powtórnie zapoznała się z procedurą zmierzającą do usytuowania garaży przy ulicy Szkolnej 3 i 5.
Komisja nie przyjęła procedury zastosowanej przez Zakład Gospodarki Komunalnej i postanowiła, iż jeszcze raz zgodnie z jej intencją ZGK powinien zamieścić dla społeczności ulicy Szkolnej ogłoszenie zawierające zapytanie o wyrażenie zgody przez mieszkańców na lokalizację garaży przy ul. Szkolnej 3 i 5. 

3. Pan Dera wyjaśnił Komisjom zasady możliwości sprzedaży działek nr 98, 109 i 110, znajdujących się przy Rzece Sępoleńce – zgodnie z uwarunkowaniami wyznaczonymi przez odpowiednie przepisy dotyczące ochrony środowiska.
Pan Dera wyjaśnił, iż wnioskodawca, który chce zakupić działki pod prowadzenie stawów rybnych (Pan Hołody) , nabywając w/w działki wkroczyłby w obszar chronionego krajobrazu nad Rzeką Sępoleńka.

Komisje, po wyjaśnieniach Pana Dery, jednogłosnie postanowiły, iż sprawa możliwości zakupu działek pod stawy rybne przez Pana Hołodego – powinna zostać przekazana do zaopiniowania przez Dyrektora Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

W wolnych wnioskach Pan Herder poruszył sprawę zasad odpłatności przyłączania posesji do ciągu kanalizacji sanitarnej. Nadmienił, iż osoba przekazująca mu wiadomość poinformowała, iż za w/w przyłączenie płaci ratalnie ogólną sumę 1.700zł. Tymczasem jednorazowy koszt wynosi 1.500zł. a osoby które jako pierwsze zostały przyłaczone do kanalizy ratalnie również płaciły kwotę 1.500zł.

Po wyczerpaniu porządku obrad przewodniczący posiedzeniu zamknął naradę.

Przewodniczący Komisji                          w zastępstwie Przewodniczącego

Komisj  Rolnictwa RM                                                   Gospodarki Komunalnej
Henryk Dziarnowski                                            Janusz Tomas

protokołował:
Tomasz Dix

metryczka


Wytworzył: Tomasz Dix (18 stycznia 2006)
Opublikował: Tomasz Dix (3 marca 2006, 11:15:18)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1219